Jump to content
Nimeni

Cat e de mare Universul?

Recommended Posts

Cat e de mare Universul?

Probabil unii dintre noi si-au pus aceasta intrebare.

Savantii au studiat problema pe toate partile si au exemplificat acest lucru in imagini.

Daca Universul vizibil este asa de mare ,cat de mare poate fi cel invizibil?

Savantii spun ca este infinit si functioneaza dupa legi precise.

In spatele acestor evidente exista cineva. Un Creator care a facut toate aceste lucruri minunate!

Nu-i asa ca ramanem uimiti atunci cand privim cerul instelat?

Video

Link to comment
Share on other sites

Nu-i asa ca ramanem uimiti atunci cand privim cerul instelat?

Nu.

Cat e de mare Universul?

ete atat |-----------------------------------------------------------------| sau ceva mai mare, nu mai tin minte exact.

Link to comment
Share on other sites

Guest Blaidy

Din cate stiam eu, universul creste putin cate putin si va creste pana cand va exploda ... (e doar o teorie vazuta la televizor, un documentar neinteresant de pe discovery)

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiam eu, universul creste putin cate putin si va creste pana cand va exploda ... (e doar o teorie vazuta la televizor, un documentar neinteresant de pe discovery)

nu exploda ci invers (colaps/implozie). Universul e un nimic, exista si din ceea ce stim e... gol in mare parta

ps: give me a break with youre creator. Daca exista asaceva eu ma duc maine si o violez pe Keira Knightley :love1:

Link to comment
Share on other sites

va dati seama ce intrebare :) cat de mare e universu dupa filmuletzu ala ramasai asa putin socat ca io dupa soare de restu planetelor nu stiam =)) in fine nici nu m-a interesat asa mult incat sa aud de ele da in fine ... daca stam acuma sa ne gandim cat de mare e universu si ce se intampla cu noi dupa ce murim daca ajungem in rai sau iad creca ne ia durerea de cap. adevarat acuma dupa ce murim ce se intampla cu noi cu amintirile noastre si taote chestile? :| oricum daca te uiti pe discovery ai sa vezi ca sunt multe galaxi si nebuneli care iti trebuie mi de ani lumina sa le vezi pe toate n`shit :)

doamne e 3:12 noaptea ajunsai acasa si nu am c face :-<

Link to comment
Share on other sites

universul e imun?

imun la ce? universul putem zice ca este totul asa ca nu e imun la el insusi. tu esti imun la tine insuti? ia vezi poti sa-ti tai gatul sau sa te innebunesti singur? =)) glumeam nu te sinucide :P

Link to comment
Share on other sites

logic gandind , e infinit ... daca ar fi marginit iti pui intrebarea ce e dincolo de margini .

sau vb profului meu de psihologie, paradoxal vorbind , daca tot zici ca e marginit , de unde stii ca nu reprezentam doar o celula din corpul unui elefant ? like in man in black :)

Link to comment
Share on other sites

universul ? cine a creat acest univers sau cum a aprut el ? Atatea intrebarii la care nu stim raspunsul ... defpat ce suntem noi ? si care este rolul nostru ?

universul e imun ?

Eu am creat universul, are 239049564948 km2 (2 ala mic in sus), a aparut cand am vrut sa fac o prajitura dar l-am lasat in cuptor prea mult, voi sunteti niste oameni care au invadat prajitura mea, rolul vostru este sa nu o mancati. Nu, universul nu este imun.

Link to comment
Share on other sites

Universul este intr-o expansiune continua - de la Big Bang galaxiile se indeparteaza una de alta.Cine a scris mai sus de acel documentar probabil ca nu l-a urmarit cu atentie.Sant Galaxii care la un moment dat se vor "ciocni",si masinile sant facute pe acelasi principiu - ati observat ca in spate,sant semalizarile rosii care arata ca masina este in fata si se indeparteaza,asa si galaiile - cele care se indeparteaza,au o culoare rosiatica,cele care "vin" au o culoare diferita,galbena sau albicioasa.

Cat despre Univers - nu putem spune decat ceea ce stim noi acum,si teoria cea mai des vehiculata - Universul este infinit.Cat despre legi - iar vorbim doar din ceea ce stim.Dar sant sigur ca se petrec fenomene care depasesc Legile Fizicii cunoscute pana azi.Mai avem destul pana vom ajunge la o cunoastere mai mare,ca sa zic asa - ceea ce stim noi reprezinta un putin dintr-un infinit....

Link to comment
Share on other sites

lumea asta exista doua lucruri infinite: universul si prostia omeneasca. De primul lucru nici macar nu sunt sigur (Einstein)

Eu stiam ca asta e un simplu banc :blink: .

'Orice prost poate sti , scopul este sa intelegi' - Einstein.

On: Eu zic ca unviersul e infinit ca spatiu dar marginit ca timp (odata si odata tre' sa-i vina sfarsitul "nimic nu dureaza la infinit")

Link to comment
Share on other sites

Guest Oberst_Hinka

Cineva spunea ca daca ai avea o nava suficient de rapida sa nu te plictisesti mergandcu ea, in orice parte ai pleca, ai ajunge in cele din urma in acelasi loc. Dar oricum este doar o supozitie, oricum a mai crescut fata de ultima data cand l-am masurat. :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Bogdan

Foarte MARE!!! ar trebui sa-l pun pe un coleg sa va scrie o teorie de-a lui....mai ales daca ii dau ceva de baut inainte...cred ca ati citi si ati rade incontinuu! poate reusesc sa-l filmez candva :)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...