Jump to content
THuG-Radu

Leucemia

Recommended Posts

Vineri noaptea mi`a murit o amica de leucemie, m`a marcat foarte tare acest eveniment ... am fost si sa donez sange pt. ea in speranta ca se va face bine, am mers foarte multi, foarte multi am incercat sa o ajutam, dar in zadar ! :((

Azi a fost inmormantarea, la care au fost aprox 200 de persoane sa o conduca pe Denisa pe ultimul drum ! :crybaby:

Medicii din Romania sunt PREA RATATI !!! Ea prima oara a fost operata de CHIST si i`a fost scos un ovar perfect sanatos, ulterior descoperindu-se ca are leucemie in ultimul stadiu, dar nu se putea incepe tratamentul cu laser din cauza operatiei, care era o rana deschisa :|

Aici e un site dedicat ei : CLICK ME ! Tot mai multi mor prea tineri. Saptamana trecuta parca a mai murit un baiat in Oradea intr`un accident de masina, el avea 18 ani ! :|

Dumnezeu sa`i odihneasca in pace pe toti.

Scopul acestui thread este discutiile despre Leucemie, boala foarte grava :|

Am gasit pe google cateva detalii despre LEUCEMIE dar sunt multi termeni pe care nu`i inteleg.

Care sunt simptomele, cum se "naste" aceasta boala (in afara de faptu ca e ereditara si se poate transmite de la mama/tata, bunic/bunica etc), cum evolueaza, you name it ! :|

Pe mine unu m-a marcat foarte tare moartea Denisei ! :|

Dev a deschis un thread pt. inca o fetitza din Oradea care sufera de leucemie, dar nu am grupa necesara ca m-ash duce cu toata placerea sa donez ! :|

Dumnezeu sa te odihneasca in pace Denisa ! Nu te vom uita niciodata ! :crybaby: :crybaby:

Link to comment
Share on other sites

Traim in romania,majoritatea suferinzilor de aceasta boala necrutatoare care provin din familii sarace au 10% sanse de scapare,doar pentru cei cu bani exista o probabilitate mai mare de viata,deoarece pot face operatii sigure in alte tari dar care necesita o suma imensa in jurul a 10-lor de mii de euro pe care multi nu si o permit.

Link to comment
Share on other sites

ce pot sa spun am si eu in clasa o fata care mama ei e suspecta de leucemie :| si adevaru e ca in romania doctorii sunt prea prosti si cel mai bine e cand iti faci niste analize sa le faci in cele mai bune locuri si eventual daca nu ies bine sa le mai faci inca o data altundeva si sa consulti mai multi medici cunoscuti :| sapt asta ma duc sa imi fac analizele si daca pot sa donez sange pt oricine o fac cu mare placere.

p.s radule imi pare rau pt prietena ta :-< vineri seara cand am ajuns acasa am primit si eu o veste de tot *&^%$# acum o saptamana vineri a nascut o verisoara dea mea o fetita perfect sanatoasa si la o saptamana a murit :| adik alaltaieri :-< DOCTORI PREA PROSTI !!!

Link to comment
Share on other sites

Vineri noaptea mi`a murit o amica [..]Denisa

Odihneascase in pace .

Medicii din Romania sunt PREA RATATI

Am avut degetu mic rupt in 2 locuri (in acelasi timp) ... cand mi l-au pus in gips(excludem ca proasta de asistenta mi la pus stramb) mi-a spus ca e rupt intr-un singur loc....apoi cand mi-am dat gipsul jos : "aaaa , era rupt in 2 locuri" . In timp prin diferite masaje si metoda traditionale de "tras" degetu s-a indreptat si pot sa-l folosesc normal fara sa ma doara.

In acelasi an am facut 4 radiografii in 5 luni!!!!!!!!!!!!(3 la plamani..1 la mana) La al 3-lea spital cand au vrut aia sa-mi faca a 3-a radiografie la torace , i-am spus ca nu se mai poate inca o radiografie la proasta aia , si medicu la mine : "fara radiografie --fara analize si tratament" ..(am imunitatea mai slaba la plamani si am fost suspectat de o anumita boala--au fost necesare mai multe analiza ca sa imi dea un verdict "e sanatos")

Link to comment
Share on other sites

Guest Bogdan

Tot mai multi mor prea tineri.

Saptamana trecuta au murit 2 baieti de la mine din liceu in accident de masina langa Campia Turzii..Ei stationau regulamentar intr-o parcare si a venit unu beat, cu 120 km/h si i-a lovit. :( ..Tot ce pot sa spun este sa se odihneasca in pace.

Despre leucemie nu stiu prea multe, pentru ca din fericire, daca pot spune asa, inca nu am avut pe nimeni cunoscut care sa fie bolnav. Problema cu donatul sangelui...este ca nu imi cunosc grupa sanguina pentru ca nu am mai donat niciodata, si nu am avut probleme foarte grave de sanatate, k sa am nevoie de analize si s-o aflu...

oricum...e trist sa vedem cum tot mai multi mor...atat de repede :( oricare ar fi cauzele...

Link to comment
Share on other sites

Boala grea, sangele "ti se strica" cum s-ar zice si trebuie sa ti se faca perfuzii cu sange. A nu se recomanda familiilor sarace.

lol cum poti sa spui asaceva... boala asta nu este recomandata nimanui indiferent de sex, nationalitate, pozitie sociala, confesiune religioasa (sau nu).

nu am cunoscut persoane care sa aiba leucemie da' am cunoscut pe cineva care are avut ceva la fel de rau si pe zi ce trece situatia sa se inrautateste... sa ai pe cineva in familie cu boli de acest fel e o tortura, sa stii ca e o chestiune de timp pana va muri... si mai rau e pt cel bolnav

Link to comment
Share on other sites

nu e vb nici de medici si nici de saracie sau bogatie..am un unchi mort din boala asta..si nu a dus lispa de nimic...pur si simplu boala asta nu prea are mila..iar sangele nu prea mai poate fi insanatosit...nu se mai coaguleaza...globulele nu mai fac fata atacurilor virsului si cedeaza :(

Link to comment
Share on other sites

zilele astea are loc o campanie umanitara pt o fata care este bolnava si singura persoana compatibila cu ea este fratele sau. Compatibilitatea este de doar 50% si operatia costa in jur de 120000 de euro. Eu am avut ocazia sa ajut cum am putut asa ca daca auziti de campania asta nu ezitati sa va duceti sa vedeti despre ce este vb...

Link to comment
Share on other sites

Am vizitat si eu pagina dedicata fetei care a decedat si pot spune ca a fost o fata admirabila ! Mi-e greu sa cred ca s-a dus asa de repede si din cauza unei boli asa crunte :( trist,foarte trist ! Dumnezeu sa o odihneasca in pace ! Sunt de acord cu ce a zis Nestle', boala nu tine cont de orice caracteristica,doar ataca si pune la pamant ! Despre medicii din Romania ar fi o singura chestie de zis: "o mica atentie Domnule Doctor" zisa de nenumarate ori iti da o sansa mai mare sa traiesti si sa fii ajutat ! Din pacate e trist ca suntem condusi doar de interesele celor din jur nepasandu-le de probleme celor care trebuie ajutati ! Democratie nu prea este in tara asta,asta`i adevarul ! :( Romania = saracie,hotie,nedreptate !

Link to comment
Share on other sites

@nestle am zis "nerecomandat" ca sa nu vorbesc asa dur sa spun ca oamenii saraci suferinzi de aceasta boala au sanse foarte mici de viata datorita costurilor imense de transfuzii operatii tot tacamu etc.

Link to comment
Share on other sites

Pai, Romania e Romania, am facut purpura vasculara la ochi si bla bla bla m-am dus la medicul de familie, de acolo m-a trimis la dermatologie, acolo m-au trimis la oftalmologie si intr-un final m-au trimis la hematologie.

Purpura vasculara = fenomen de spargere a vaselor de sange din jurul ochilor O.o asta e definitia, si eu m-au trim la derma si la ofta ........ zzzzzz

Link to comment
Share on other sites

Ce ma frapeaza in aceasta discutie este ca unii isi dau cu parerea fara sa stie macar care este definitia leucemiei. La momentul actual exista tratament pentru aceasta boala( alteori incurabila). Acest tratament se cheama transplant de maduva( osoasa). Problema este ca aceasta operatie necesita un donator compatibil( grupa de sange, markeri,RH, etc) dar si bani, pentru ca este o operatie care se face numai in afara tarii. Condoleante familiilor care au avut asemenea evenimente nefericite. Atat am avut de spus... Pentru alte nelamuriri PM.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...