Jump to content
Cenzurat

Octavian Paler

Recommended Posts

"Imi iubesc tara, daca nu ma uit la televizor si nu ies pe strada". Aceasta fraza aduna starea sufleteasca in care l-a gasit moartea pe Octavian Paler. Citita cu atentie, ea le arata celor care l-au redus adesea cu ura pe scriitorul si ziaristul de inalta tinuta intelectuala Octavian Paler la un antiBasescu cat de ingusti la minte si la suflet sunt. Spirit hranit cu lumina Greciei vechi si rationalismul sceptic al Occidentului european, dar intemeiat pe chibzuinta unui taran roman de la munte, Octavian Paler a trait un cosmar in Romania ultimilor ani. Intelectual de moda veche, in cel mai bun sens al cuvantului, domnului Paler i-au facut sila intotdeauna vulgaritatea, neamprostia, prostul gust, raul simt, zbieretul si invectiva tinand loc de argumente, flasnetele si caterincile care canta acum in politica romaneasca, kitschul monstruos care ne invadeaza de peste tot.

Polemist redutabil, a ramas insa totdeauna in limitele infruntarii in spirit - n-ar fi spus niciodata despre un adversar de idei ca "face spume la gura", asa cum s-a exprimat Gabriel Liiceanu la adresa lui Octavian Paler. Ceea ce detesta in primul rand autorul "Apararii lui Galilei" si privitorul pasionat al marilor panze si statui ale lumii era nu greseala, nu slabiciunea, nici macar contrazicerea de sine, ci contrafacerea, falsul. In ciuda sau poate tocmai datorita polemicilor uneori aspre pe care le-am purtat cu domnia-sa, pastrez ca pe unul dintre marile premii ale vietii mele de gazetar aprecierea lui Octavian Paler de acum cativa ani, cand mi-a inmanat premiul "Cuvantul": "Te ascult si te citesc de ani de zile si n-am gasit la dumneata vreo nota de falsitate". Or, viata politica romaneasca a ajuns un monument de falsitate, de teatru scump si prost, de cabotinism frizand patologicul, in varful caruia se afla, firesc, cel mai performant histrion al momentului, Traian Basescu.

Nu obiectivele clamate de dl. Basescu, multe esentiale pentru Romania, le-a criticat Octavian Paler, ci fatarnicia cu care acesta incearca sa ascunda propriile plagi purulente din biografia sa, lacrimile varsate

de plangociul profesionist de la Cotroceni ca sa mai smulga un vot, cinismul cu care confisca idei pe care pana mai ieri nu dadea doi bani, transformandu-se peste noapte in unicul lor gardian.

Octavian Paler respingea un tip uman, nu un om, pe care, de altfel, l-a sustinut si l-a votat in 2004. N-am observat ca domnul Paler sa fi agreat, in schimb, vreun politician al zilei de azi.

Octavian Paler este fondator al Grupului de Dialog Social. Si totusi, numele sau nu a aparut pe Apelurile din ultima vreme ale autointitulatilor "reprezentanti ai societatii civile" in care este sustinut fara discernamant si patetic pana la jenant Basescu ca Mesia. Intelegand adanc sensul devizei comuniste "Cine nu e cu noi, e impotriva noastra", domnul Paler a respins si parafraza ei, dupa care am inteles ca se conduc "intelighentii" gata de adulatie: "Cine e cu noi, n-are importanta impotriva cui este".

Ma uit la noile jocuri mitocane de suma nula de pe ecranele si strazile patriei la care lui Octavian Paler ii era tot mai greu sa se uite.

La acel "kto kavo", "care pe care", teoretizat de asasinul politic V.I. Lenin: coalitia anti vrea sa-l impiedice prin orice mijloace pe Basescu sa revina la Cotroceni, Basescu indeamna, pentru toamna lui 2008, la aruncarea peste balustrada a celor 322. Ceva lipseste: vocea intensa, profund serioasa, incapatanata a celui care in loc de ura punea cultura. Si va lipsi tuturor: pana si cei care i-au fost dusmani vor intelege ca fara Octavian Paler sunt mai imputinati si mai chinuiti in fata raului si uratului din ei insisi.

Cristian Tudor Popescu

-------

Daca nu aveti nimic inteligent de spus mai bine nu spuneti nimic , din respect pentru domnul Paler cat si pentru editorialul de mai sus

Nota personala : nu conteaza daca ati fi votat cu Basescu sau cu Parlamentul , conteaza ce campanie patetica , ignoranta , de neamprost si de profil-comunist a scos la iveala adevarata minte a romanilor la nivel national , in special tanara generatie , superficialitate si lipsa de ratiune acoperite de pamflete colorate , propagandate vertiginos si cu mandrie. "Ceva lipseste: vocea intensa, profund serioasa, incapatanata a celui care in loc de ura punea cultura" - Domnul Octavian Paler - scriitor si ziarist de exceptie.

Link to comment

nu am citit nimic din ce a scris dansul dar din reportajele de la televizor mi-am dat seama ca a fost un om bun cu multe virtuti si prin intermediul acestor oameni se mai pastreaza si ,pot spune, REZISTA valorile morale. Mi-am dat seama ca a fost o mare onoare sa-l avem printre noi si sunt sigur ca a murit impacat sufleteste , doar cu un mic regret cu privire la tara aceasta chinuita de interese politice.

Dumnezeu nu il va "uita" la fel cum nici oamenii asemeni lui nu-l vor uita. Sa se odihneasca in pace !

Link to comment

Un om cu verticalitate si ce mi-a placut la el,un om care nu s-a sfiit niciodata in a-si recunoaste greselile.Un om care a recunoscut ca putea face mai multe pentru tatal sau muribund,dar nu a facut-o din pura lasitate.Un om care si-a dat seama ca nu a fost un parinte adevarat pentru copilul lui dar a avut curajul sa recunoasca asta intr-un interviu televizat.Un om cum putini au mai ramas in viata publica.Se pare ca personalitatile (adevarate) dispar una cate una.P.S. Atata tam-tam s-a facut cu Basescu si realegerea lui incat trecerea in nefiinta a lui Octavian Paler a trecut oarecum neobservata.Mi se pare o nedreptate acest lucru si apreciez initiativa luata de creatorul topicului.Dumnezeu sa-l odihneasca pe omul Octavian Paler.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...