Jump to content
InGeLiTzA*LeA

Ati dona sange?

Recommended Posts

Am donat de 2 ori sange .

Prima data ptr tatal unei prietene care avea leucemie si a -2-a oara ptr o matusa .

Cand este nevoie de sange (nu neaparat ptr rude) ma duc ce cea mai mare placere . Te simti bine stiind ca poti ajuta la salvarea multor vieti .

Aveti si avantaje cand mergeti la donat de sange .

1.Vi se face analizele gratis .

2.Puteti afla ce grupa de sange aveti .

Gaditi-va ca atunci cand mergeti la donat , puteti ajuta salvarea la cel putin 2 persoane.

Link to comment
Share on other sites

in primu rand mi-e frica de ace....in al doilea rand ca mi-a luat ultima data una sange....mi-a facut un hematon la mana de era sa raman paralizat deci how about No! daca ar fi sa donez as dona doar ptr Raducu :wub: dar nu o sa fie nevoie ;;)

Link to comment
Share on other sites

Daca viata unui om ar depinde de sangele meu , as dona , in alt caz nu

INTOTDEAUNA depinde viata unui om de acel sange. Doar nu se face recoltarea pentru a hrani vampiri :D .

@ShadyMonto

Nu cred ca se mai dau bonuri de masa :dontknow: Oricum, aspectul asta nu m-a interesat vreodata ...

Link to comment
Share on other sites

@ShadyMonto

Nu cred ca se mai dau bonuri de masa :dontknow: Oricum, aspectul asta nu m-a interesat vreodata ...

:crybaby: ... faza cu bonurile e mai veche..de acum vreo 2 ani ( prin clasa a 10) .. cand ne faceam niste calcule vreo 16 inshi cum ca daca am dona sange cu totii..ne-am imbogati =))=)) (binenteles in spirit de gluma ..sau poate nu :P )

Pana acum nu am donat sange , dar m-am gandit de multe ori sa o fac (vb la modul cel mai serios...fara stimulanti "bonuri , bani ..etc") . Probabil daca s-ar face si in oraselul in care locuiesc o astfel de campanie de recoltare as face si pasul asta :) (sper sa nu fie nevoie de asa ceva :pray: )

Link to comment
Share on other sites

Eu staim ca nu ai voie sa donezi daca nu ai 18 ani...poate stiu eu prost.

Sau poate ai dreptate...eu unu nu am auzit de o limita de varsta(dupa mine ar tre' sa fie de 16 ani , merge si 14-15 :P) ... iar pe vremea aia nici atat nu ma interesa de "limite" (mic si prost...acum am mai crescut :banghead: :P) .

Oricum acum am 18+1 ani , deci in caz de "interventie" nu m-ar impiedica nimic sa donez.

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei carora le este greu sa citeasca :P linkul dat de Cenzurat, citez de acolo:

PERSOANE CARE POT FI DONATORI DE SANGE:

Varsta cuprinsa intre 18-62 ani;

Greutate corporala minima a donatorului: 58 kg;

Tensiunea arteriala: maxima sa nu depaseasca 200 mmHg iar minima 100 mmHg;

Donatorul sa nu prezinte afectiuni de genul: boli de piele, sechele pulmonare, operatie de ulcer;

Intervalul de timp intre doua donari de sange nu poate fi mai mic de 72 zile.

Donarea de sange este recomandata hipertensivilor (pana la 20).

La o donare se recolteaza 450 mililitri sange.

Mai pomeneste si de trecerea la donarea exclusiv onorifica, cu exceptia persoanelor cu sange din grupele rare ...

LE @ Radu - o fi nicotina? :P

Link to comment
Share on other sites

Cand fumezi, monoxid de carbon intra in sange, afecteaza functionarea inimii si ingroase arterele. In sangele unui fumator exista 15-20 % monoxid de carbon in loc de oxigen.

LE:A da, era sa uit: Sangele de fumator are nivelul colesterolului mai ridicat.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma n`am mai mers sa donez sange, ca nu a mai mers nimeni + ca aveam cursuri si singur am zis ca nu merg atata drum. Cred ca voi merge zilele urmatoare, vad eu. N`am mai donat niciodata, o`i fi eu cat de cat rezistent, dar nu as vrea sa lesin pe acolo (n`am lesinat niciodata in viata mea).

Link to comment
Share on other sites

Nu am donat niciodata pana acuma , dar nu cred ca e cazul. As dona doar daca ar avea nevoie family/prieteni cu placere.

Precum stiti sunt unii oameni care or facut un fel de meserie din asta. Desi merg ca lesinati de la cantitatea de sange care o doneaza , peste cateva zile ii vezi inapoi ca sa-si faca rost de bani pt paine. Well what did u expect ... ROMANIA :kar:

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...