Jump to content
udvaritibor92

Dinti ireali de albi

Recommended Posts

Am observat ca oamenii publici in general au dinti foarte albi, si daca am inteles bine culoarea dintilor este transmisa de la o generatie la alta.

Intrebarea mea este daca exista vreun tratament sau ceva ( gen liposuction -adica te duci acolo intr-o zi cu buzunarii plini si 70 kg de ,,bagaj in plus`` si in cateva ore ai scapat de obezitate dar si de greutatea aia din buzunar).Sau daca e ceva care se pune pe ei sau ceva...

Nu mentionati paste de dinti ca eu nu vad nici o diferenta.

Link to comment
Share on other sites

faceau intr-un timp reclama la Telleshoping la un aparat de acest gen ... bagai aparatul in gura ( aratai ca ciubaca) iar apoi dupa 15 minute . ca prin minune aveai dintii albi ... nu lam incercat si nici nu am de gand

sau poti mesteca orbit white in fiecare zi ... juma de pachet /zi

Link to comment
Share on other sites

Uni isi fac detartraj si tratament chimic ca sa albeasca dintii . Intradevar sunt albi ,insa orice interventie asupra lor care implica agenti chimici , in timp afecteaza dintii .

Daca vrei sa aflii mai multe info mergi si intreaba un stomatolog

Link to comment
Share on other sites

Daca mergi la televiziune are rost sa iti faci tratament... Daca nu te speli cu Sensodiyne si iti cumperi cate un pachet de orbit white pe zi si e ok :)

;;)

Tratament este , stiu ca am fost la stomato , o pus un fel de plastelina roz si cu racheta poc pe dinti si erau albi :D

Link to comment
Share on other sites

right, un pachet de orbit white pe zi si in 2 ani ai ulcer garantat. Lui Jamie de la MythBusters i-au facut un tratament cu ultraviolete cu un rezultat foarte bun. cum el avea dintii maro, acum ii are aproape albi. tratamentul a durat doar o ora dar nu au zis si care e pretul

Link to comment
Share on other sites

poti sa faci tratament dela si am inteles ca,(virgula) costa cam 6 mil in romania si sunt vre-o 3 sedinte ... da dupaia trebuie sa ai grija foarte mare de ei si sa nu fi fumator pt ca se fac maro imediat

se fac mario fie ca fumezi, fie ca nu. asta e unul din efectele secundare ale fumatului.

Link to comment
Share on other sites

OT:Tratamentul ala este care a zis ahilosu, ultra-violete si te rezolvi, te usureaza de problema dintilor galbeni dar te si usureaza de nu te vezi...

Tratament de albire a dinţilor/grupe (frontal / lateral) 150 Euro*

Si asta e un tratament pe o durata de timp...ceva gen cateva luni daca nu ma insel...asta fara alte analize si chestii care ti se fac si pt care esti taxat...

Cat despre pastele de dinti si gumele orbit/airwaves/winterciuciu ... it's a big joke, una care face multi bani de pe seama celor care cred ca pot avea dinti albi (am zis ALBI, cum au negrii in filme, deci ALBI ca laptele/alba-ca-zapada/etc) daca le mesteca sau se freaca pe dinti cu produsele lor...cu ele puteti avea dintii MAI albi, dar nu cu cine stie cat :) ;)

Link to comment
Share on other sites

unii au dinti din polistiren si daia sunt asa albi , asa drepti :D dantura perfecta

dute si fa un detartraj :) nu stiu cat costa dar daca ai vreun dinte pus in gura nu cred ca poate sa til mai aduca la aceas culoare , si trebuie schimbat :)

Link to comment
Share on other sites

Pentru o dantura frumoasa urmatoarele au loc :

- prima oara o curatare cu ultrasunete .

- indepartarea cariilor .

- intarirea smalturilor cu o substanta speciala .

- indreptare (daca este necesara)

- albire prin diverse metode : detartraj , cristale , substante speciale pe baza de calcium , laser (detartraj mult mai scump) .

- ultima optiune : o dantura noua "vie" (implant riguros) facuta din substante speciale .

Stiu de mult timp de la un prieten dentist . Acum sunt zeci de metode aprobate clinic . Luati sfatul medicului si apoi sfatul portofelului . Tortura placuta la urmatoarea sedinta !

P.S - Depinde si culoarea tenului . Cei de culoare neagra dau mereu aluzia ca au dinti din clestar , desi nu este adevarat (in majoritatea cazurilor)

Link to comment
Share on other sites

Depinde de asa zisul 'os' al dintelui. La unii e mai galben si la altii mai alb. Asta e diferenta. Am patit eu asa. Nu mi se albeau dintii pt. nimic in lume. Doctorii au zis ca asa am 'osul'

Link to comment
Share on other sites

OT:Tratamentul ala este care a zis ahilosu, ultra-violete si te rezolvi, te usureaza de problema dintilor galbeni dar te si usureaza de nu te vezi...

Si asta e un tratament pe o durata de timp...ceva gen cateva luni daca nu ma insel...asta fara alte analize si chestii care ti se fac si pt care esti taxat...

Cat despre pastele de dinti si gumele orbit/airwaves/winterciuciu ... it's a big joke, una care face multi bani de pe seama celor care cred ca pot avea dinti albi (am zis ALBI, cum au negrii in filme, deci ALBI ca laptele/alba-ca-zapada/etc) daca le mesteca sau se freaca pe dinti cu produsele lor...cu ele puteti avea dintii MAI albi, dar nu cu cine stie cat :) ;)

poate nu ii au chiar asa albi dar este si contrastul mai mare si ni se pot parea noua ca sunt asa.

Link to comment
Share on other sites

Guest rojcatzika

mi se pare oribil :crybaby: adik mergi pe strada sau oricunde in publik vezi oamneii razand cu gura pana la urechi iar unele personane tre sa puna mana la gura pt ca le este rujine :blink: ei bn problema mea e ca uneori uit sa ma spal pe dinti :blink: c sa fak???

Link to comment
Share on other sites

Guest Bogdan

Treaba cu Orbitul nu e o solutie deloc buna. Un medic stomatolog chiar mi-a recomandat sa evit pastilele, mai ales cele cu granulele lor magice de albire. Daca tin bine minte mi-a spus ca distrug smaltul... cat despre albire stiu ca exista un tratament de 3-4 sedinte...care are rezultate garantate si costa pana in 10 milioane. Treaba asta se face odata la 2-3 ani parca...

Link to comment
Share on other sites

Spalatul pe dinti....este cea mai buna solutie..de 2 ri ope zi..1 data seara 1 data dimineata......daca dintii sunt galbeni s-ar putea ca persoana sa sufere de o boala si trebuie anuntat stomatologul...dar daca se spala sunt albi si curati :photo:

Link to comment
Share on other sites

Guest silviutz

Asa mi`a zis si mie sa ma spal de 2 ori pe zi ...dimineta si seara cam cate 3 minute si nu o sa am probleme.

Link to comment
Share on other sites

Uni isi fac detartraj si tratament chimic ca sa albeasca dintii . Intradevar sunt albi ,insa orice interventie asupra lor care implica agenti chimici , in timp afecteaza dintii .

Daca vrei sa aflii mai multe info mergi si intreaba un stomatolog

mi-am facut eu dar n-a tinut foarte mult albul.

se fac mario fie ca fumezi, fie ca nu. asta e unul din efectele secundare ale fumatului.

astaq e f adevarat. am vaut pe dintii mei :P

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...