Jump to content
MD_MG

BASESCU A FOST SUSPENDAT

Recommended Posts

Basescu, decapitat

Parlamentul a aprobat, ieri, propunerea de suspendare a presedintelui Traian Basescu, cu 322 de voturi 'pentru', 108 'impotriva' si 10 'abtineri'. Imediat, hotararea Parlamentului a fost publicata in Monitorul Oficial pentru a scurta timpul de 24 de ore pana la suspendarea efectiva a presedintelui.

-In timp ce colegii lor isi sustineau pe rand punctele de vedere de la tribuna, mai multi senatori luau linistiti masa pe la barurile sau restaurantele din Palatul Parlamentului.

-Cu toate ca sedinta de ieri a fost publica, accesul in Parlament s-a realizat destul de dificil, peste 200 de persoane luandu-se la harta cu ofiterii SPP .

-Premierul Tariceanu a plecat fara sa voteze de la Parlament, motivand ca are lucruri mai importante de facut. Mai exact, pe agenda premierului figurau dupa ora 14.30 intalniri separate cu ministrii liberali ai transporturilor si muncii, Ludovic Orban si Paul Pacuraru.

- Parlamentarii PD si-au inceput sedinta la cafea, unde au discutat despre mitingurile care urmau sa aiba loc dupa suspendare.

-Majoritatea pedistilor erau palizi si stiau ca au pierdut batalia. 'De maine oricum suntem in campanie. Trebuie sa terminam odata cu smecheriile astea politice', spuneau democratii.

- Parlamentarii au primit SMS-uri inainte de vot prin care li se spunea sa nu sustina suspendarea, in caz contrar in Romania urmand a se repeta situatia din Ucraina.

- Parlamentarii au primit in timpul votului pentru suspendare un alt SMS care ii anunta ca in Piata Universitatii se vand, incepand cu ora 17.00, ultimele bilete Tarom spre Congo. Textul primit de parlamentari a inflamat spiritele in PNL si PRM. Senatorul PNL Norica Nicolai si cel al PRM Daniela Aprodu Buruiana au luat cuvantul in plen, protestand fata de 'mitingul organizat de 30 de ciumeti de la PD'.

-Deputatul independent Leonida Lari i-a transmis de la microfonul Parlamentului fostei sale colege de partid Daniela Buruiana (PRM) sa taca, pentru ca 'spune numai prostii'. Lari crede ca toti alesii trebuie 'cautati la cap'.

Ce ne asteapta de acum incolo

Desi a promis ca va demisiona la cinci minute dupa o eventuala suspendare a sa, Traian Basescu a spus ieri seara, in Piata Universitatii, ca 'pana se indeplinesc toate formalitatile, lucru ce se va intampla luni, inca sunt presedinte'.

Basescu a avut doua optiuni dupa pronuntarea votului de ieri din Parlament: fie sa se lase suspendat, fie sa-si dea demisia chiar el, asa cum promisese. Aseara, in Piata Universitatii, Basescu i-a asigurat pe romani ca este inca presedintele Romaniei pana luni, cand 'se indeplinesc toate formalitatile'. Totodata, Basescu le-a promis celor din Piata ca dupa ce campania electorala va incepe, va spune adevarul despre aceasta guvernare, ceea ce inseamna ca Basescu se gandeste la o campanie, chiar daca nu a precizat daca isi va da demisia.

Romanii vor fi chemati la vot

Hotararea Parlamentului de suspendare a presedintelui a fost trimisa ieri Curtii Constitutionale (CCR), dar cum usile institutiei erau inchise, actul nu a ajuns la destinatar. In schimb, hotararea a fost publicata in Monitorul Oficial si trimisa Presedintiei si Guvernului. Daca alege varianta suspendarii, Basescu va fi inlocuit de presedintele Senatului, Nicolae Vacaroiu, pentru o luna, pana la referendumul care trebuie sa valideze sau sa respinga votul Parlamentului. Suspendarea va deveni definitiva numai in cazul in care majoritatea romanilor cu drept de vot va vota pentru ca Basescu sa ramana fara postul de la Cotroceni. Daca numarul de voturi pentru suspendare nu depaseste 50 la suta din numarul total al cetatenilor cu drept de vot, hotararea Parlamentului este invalidata si Basescu se reintoarce la Cotroceni.

In cazul in care presedintele isi da demisia, urmeaza alegeri prezidentiale peste trei luni, ceea ce inseamna campanie electorala peste doua luni. In acest caz, este nevoie ca Parlamentul sa ia act de aceasta decizie.

"Sunt presedinte pana luni"

In jurul orelor 19.00, Traian Basescu si-a facut aparitia in Piata Universitatii, in uralele miilor de oameni prezenti. El a fost asaltat de multimea dezlantuita, SPP-istii nereusind sa mai faca fata puhoiului. Dupa discurs, pe scena a urcat si Stolojan, amandoi aratand semnele victoriei din alegerile de la 2004.

Presedintele le-a transmis simpatizantilor ca va face ceea ce este bine pentru tara si i-a indemnat pe acestia sa manifesteze cu calm, fara violenta. Basescu i-a asigurat pe manifestanti ca nu va abandona poporul roman si ca e presedinte pana luni.

"Si eu va iubesc!', a strigat presedintele catre multimea entuziasta din Piata.

Gusa a primit un pumn

In jurul orei 16.40, liderul PIN, Cozmin Gusa, si-a facut aparitia in coltul Teatrului National, fiind reperat repede de un grup de tinere care, recunoscandu-l, au strigat: 'Sa vedem ce ai in pantaloni, mai Gusa, daca esti barbat!'. Mai multi fani ai lui Basescu l-au imbrancit, unul reusind sa-l loveasca in barbie. Gusa a fugit la Intercontinental.

Mii de oameni la Universitate

'Parlamentul tradator nu e iubit de popor', 'Basescu, nu uita, tara e de partea ta', 'Tariceanu, iesi afara, ca Basescu te doboara'. Asa au scandat cele cateva mii de sustinatori adunati ieri in Piata Universitatii. Oamenii au iesit in strada pentru a-i cere lui Basescu sa nu demisioneze.

La manifestare si-a facut aparitia si Ioana Basescu, fiica cea mare a presedintelui, pentru a-si sustine tatal. O stare de neliniste plutea in aer inca de la orele pranzului.

Din ce in ce mai multi simpatizanti ai lui Basescu se adunau ieri dupa-amiaza in asteptarea votului dat de Parlament. 'Am luat un antistres ca sa nu-mi creasca tensiunea cand l-am auzit pe Vadim Tudor la televizor, dar cand am ajuns aici mi-a trecut', spune Maria Teodorescu, una dintre miile de simpatizanti. Oamenii s-au suit in copaci pentru a-si incuraja favoritul. La orele 17.30, in fata teatrului s-a creat o ambuscada, multimea dorind sa-l felicite si chiar sa-l atinga pe presedintele PLD, Theodor Stolojan, strigand 'Stolo prim-ministru!'. Dupa cateva minute, Stolojan a reusit sa vorbeasca multimii, spunand ca il va ruga pe Traian Basescu sa se gandeasca bine si sa nu-si dea demisia, pentru ca actuala coalitie de la putere doreste sa schimbe legea electorala in asa fel incat sa nu mai poata candida. De rugamintile 'electoratului' nu a scapat nici macar Ioana Basescu. Oamenii o indemnau sa-si roage tatal sa nu demisioneze.

Unitatile Ministerului de Interne erau ieri in alerta de gradul doi, ceea ce presupune mentinerea unei treimi din efectivul unitatilor in cazarmi, pentru situatiile in care s-ar impune interventia urgenta.

'Am venit sa-l sustin pe Basescu, nu pentru ca mi-e tata, ci pentru ca e un presedinte bun', a spus Ioana, fiica cea mare a acestuia

"Mai bine s-ar organiza un referendum pentru demiterea Parlamentului"

Maria Crina Teodorescu, 74 de ani, pensionara, fost inginer cercetator:

'Mi se pare ca este un linsaj politic la adresa presedintelui Basescu. Doresc, in cazul in care se ajunge la alegeri anticipate, ca votul sa fie cinstit, nu ca la alegerile din 2005. Atunci marea frauda electorala a facut-o PSD. Imi este frica, nu cumva PSD sa falsifice voturile, asa cum a mai facut-o'.

Alexandru Vlaicu, 59 ani, pensionar: 'Am iesit in strada la aceasta manifestatie pentru respectarea drepturilor omului. Traian Basescu are dreptate in tot ceea ce a facut pana acum. Decat sa-l suspende pe el, mai bine s-ar organiza un referendum pentru demiterea Parlamentului si a tuturor celor care l-au suspendat astazi pe Basescu'.

Mihail Neamtu, 30 ani, cercetator, absolvent de Filozofie si Teologie: 'Daca s-a ajuns pana aici, ca poporul sa iasa in strada, inseamna ca e sfarsitul democratiei de tip european in Romania. Va fi inceputul unei democratii oligarhice. Nu putem sa acceptam asa ceva. Cred ca e datoria noastra sa protestam fata de acest abuz'.

Sursa

Cine a castigat ? Mafia sau poporul ? as fi pus aceste 2 intrebari intre ghilimele dar nu mai stiu dak era exact la fel titlu de la emisiunea "Miezul Problemei" .eu unu zic ca Mafia. Totusi aceasta suspendare a fost conceputa si coordonata de PSD .

Felicitari si respectele mele tuturor oamenilor care au iesit in strada sa il sustina pe "B?se" , a gresit si el dar eu dak as fi fost in locul PSD m-as ascunde intr-o groapa si nu as mai iesi.. totusi mai mult ca ei nu a furat nimeni !!

Link to comment

Dupa parerea mea Basasecu nu merita sa fie presedinte.Unul dintre motivele pentru care nu merita:

- nu este un om de cuvant.Incercati sa va aduceti aminte ce a spus inaintea votului pentru suspendare ("Voi demisiona la maxim 5 minute daca se va vota suspendarea"),iar acum o da la intors.Mai bine se intoarce la vapoarele lui...

E adevarat ca in momentul de fata nu este nici un candidat demn de postul de presedinte al Romaniei,dar daca ar fi anticipate si as putea sa votez n-as face greseala de-al vota pe marinar...

Link to comment

Dupa parerea mea Basasecu nu merita sa fie presedinte.Unul dintre motivele pentru care nu merita:

- nu este un om de cuvant.Incercati sa va aduceti aminte ce a spus inaintea votului pentru suspendare ("Voi demisiona la maxim 5 minute daca se va vota suspendarea"),iar acum o da la intors.Mai bine se intoarce la vapoarele lui...

E adevarat ca in momentul de fata nu este nici un candidat demn de postul de presedinte al Romaniei,dar daca ar fi anticipate si as putea sa votez n-as face greseala de-al vota pe marinar...

Pai ia da-ne un sfat pe cine sa votam atunci.

Link to comment
Guest deem3r

Basescu nu a demisionat dintr-un motiv foarte simplu si logic. Isi pierdea imunitatea.

Gandeste-te cate promisiuni si-au tinut psd-istii sau alte partide.

Cat despre operatiune de eutanasiere a cainilor in Buc, oricat de barbara era, eu sunt de acord cu ea. Daca as numara de cate ori am fost atacat de caini pe strada nu mi-ar ajunge degetele de la maini si picioare.

Link to comment

Dupa parerea mea Basasecu nu merita sa fie presedinte.Unul dintre motivele pentru care nu merita:

- nu este un om de cuvant.Incercati sa va aduceti aminte ce a spus inaintea votului pentru suspendare ("Voi demisiona la maxim 5 minute daca se va vota suspendarea"),iar acum o da la intors.Mai bine se intoarce la vapoarele lui...

E adevarat ca in momentul de fata nu este nici un candidat demn de postul de presedinte al Romaniei,dar daca ar fi anticipate si as putea sa votez n-as face greseala de-al vota pe marinar...

Nu te vad ca-l ataci pe tariceanu ca a promis de 3 ori ca-si da demisia si se invartea ca un titirez fara sa stie ce sa faca..

Daca nu intelegi de ce nu isi da basescu demisia, stai aproape. Daca la 5 minute isi dadea demisia a 2-a zi vacaroiu dadea lege ca presedintele care demisioneaza sa nu mai poata participa la alegeri.

Singura sansa e referendumul.

Basescu nu a demisionat dintr-un motiv foarte simplu si logic. Isi pierdea imunitatea.

Esti || .

Link to comment
Guest deem3r

Daca la 5 minute isi dadea demisia a 2-a zi vacaroiu dadea lege ca presedintele care demisioneaza sa nu mai poata participa la alegeri.

Intr-adevar e usor sa te uiti la televizor. Sunt in joc un cumul mult mai mare de factori. Eu am mai adus un motiv pt care nu era indicat sa-si dea demisia. Acela conform caruia isi pierde imunitatea si poate fi judecat.

Link to comment

Intr-adevar e usor sa te uiti la televizor. Sunt in joc un cumul mult mai mare de factori. Eu am mai adus un motiv pt care nu era indicat sa-si dea demisia. Acela conform caruia isi pierde imunitatea si poate fi judecat.

Ai atins un punct foarte sensibil ... Basescu fara imunitate va ajunge ca si Nastase ... poate chiar mai rau ...

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...