Jump to content
Burne

Cu sau fara Basescu

Cu sau fara Traian Basescu  

257 members have voted

  1. 1. Vreti ca presedintele Traian Basescu sa fie demis din functie ?

    • Da vreau ca Traian Basescu sa fie demis din functie
      62
    • NU !!! Basescu trebuie sa ramana
      195


Recommended Posts

Votez Nu

Si ca majoritatea lumii p care am intrebat'o sau am vazut aici, votez asa pentru ca doar gandul la ceilalti candidati ma ingrozeste.

La fel cred si eu,votez cu asta pentru ca am ajuns sa nu avem ce alege(din nou).Decat Becali,Vadim sau Geoana,mai bine Base,ca asa ne este scris noua,sa avem intotdeauna numai nulitati ,culmea ,"populare".

Link to comment
Share on other sites

am votat NU - adica pentru ramanerea lui Basescu. Am sa votez si pe 19 mai tot asa, nu ptr ca ar fi Base un "imaculat", dar vb lui blk - Base e un inger pe langa Iliescu (mineriade cu n morti si raniti), Vadim (comunistu asta ar baga tara in razboi), Becali (incult rau individu), PSD (aici nu tre sa-mi spuneti nimic ca stim cu totii ce hoti infecti sunt in fruntea partidului), PNL - aici e ceva mai ciudat - dar tot tradare se cheama ce au facut, Voiculescu nu mai vorbim - a primit clar verdict de politie politica securistu. In fine, traim int-o tara plina de porcarii. Or sa vada ei EUROPENII ce si-au bagat in curte :D

Link to comment
Share on other sites

Desi la ultimele alegeri nu am fost la urne din cauza asa zisei "lipsa de optiuni", cred ca in 19 nu mai pot spune ca nu am o optiune. Nu avem de ales daca Basescu ca persoana merita sau nu sa fie presedintele nostru. Lucrul asta l-am hotarat in 2004. In 19 mai trebuie sa decidem daca presedintele trebuie sau nu demis, daca suspendarea sa de catre Parlament a fost corecta sau nu, din punct de vedere constitutional.

Presedintele e singurul ales direct de populatie. Nu poate fi demis decat pentru fapte grave, fapte grave pe care Basescu, in mod dovedit, nu le-a savarsit. Si nu de Parlament, de partidele politice, ci de catre cei care l-au ales. S-a spus mai sus ca populatia, grosul, "prostimea" poate nu stie ce face. Eh, poate asa o fii, dar sa nu negam ideea generoasa a democratiei.

Cu totii ne dorim un presedinte activ, care sa arate cu degetul lucrurile care nu functioneaza. Nu ne dorim un presedinte gen Iliescu, o umbra la Cotroceni. Chiar daca uneori in mod exagerat, Basescu a pus degetul pe lucrurile care nu mergeau cum trebuie. Lucrul asta a deranjat. Daca Presedintele e sa fie inlaturat, sa-l inlature cei care l-au votat, nu Parlamentul, si nu pentru stiu eu ce interese obscure.

Interese care exista. Cel mai recent exemplu este incercarea de demitere la nivelul DNA de catre Ministerul Justitiei.

Nu e de mirare ca ne sare Europa in cap. Exista amestec politic in Justitie. Procurorii (magistrati) nu pot fi pusi in functie sau demisi de catre ministru (sau la solicitarea acestuia), care e parte in Guvern, care e un organ al puterii executive cu un preponderent caracter politic. Asta la 17 ani de la Revolutie, cand, cica, am avea Stat de drept.....

Dar deja o iau pe aratura :)

Link to comment
Share on other sites

ce campanie de rahat din partea ambelor grupuri, azi a fost la braila stolojan cu 2 autocare pline de oameni, wtf, nici chiar asa, ce mai eram braileni stateam mai sus si radeam de aia lol

Link to comment
Share on other sites

azi la stiri taranii cica tin cu Basescu si voteaza da :)) in loc de nu....vai de capul lor

Iti dai seama ca PSD & company s-au camuflat in sustinatori a lui Base' si au mers la tara sa zica la lume sa voteze DA.

Eu tot nu pricep de ce sa votezi DA pentru suspendare.

Am postat de vreo 10 ori sa intreb pe cei care sunt CONTRA sa vina cu un argument logic asupra unei alternative mai bune.

Singura "greseala" a lui Basescu a fost ca a aratat prea mult cu degetul incercand sa faca ceva si asta a suparat pe multi.

Astia care is contra ori au parinti/rude implicati direct/indirect in politica ori nu au suficient creier si s-au uitat prea mult la Felix TV.

Nu uitati ca rusii is implicati direct in campania PRO suspendare.

Why ?

1. Declaratiile clare pro americane si anti rusesti ale lui Basescu, de doi ani incoace. L-a repezit pe ministrul de externe rus, care "regreta " ca Romania nu s-a consultat cu Rusia in problema bazei americane din Dobrogea, spunind : Nici Rusia nu s-a consultat cu noi cind ne-a amenintat si ne-a cotropit continuu, ultima oara pentru 50 de ani. Apoi, a declarat ca nu va accepta ca Marea Neagra sa redevina un lac rusesc. Si multe altele, inclusiv atitudinea in problema Basarabiei si Transnistrie, care nu puteau fi trecute cu vederea la Moscova

2. Amenintarea cu puscaria pe motive de coruptie sau altele, a protejatilor directi : Iliescu, Nastase, Voiculescu

3. Posibila reactivare a dosarului privatizarii ROMPETROL (Dinu Patriciu) si al vinzarii energiei la pret de nimic catre ALPROM Slatina (implicat Codrut Seres, fostul ministru al econiomiei, omul lui Dan Voiculescu. ALPROM fiind proprietate ruseasca directa) care ar stinjeni interesele economice expansioniste rusesti

4. Condamnarea drept "criminal si nelegitim" a regimului comunist (Raportul Tismaneanu, cu toate greselile lui inacceptabile pentru orice om informat si clar filo-semit), acum cind Putin declara ca detramarea Uniunii Sovietice a fost cea ma mare greseala a sfirsitului secolului 20.

Aceste 4 argumente is adevarate si au mai fost publicate si in alte parti. Nu-s inventii.

Aici nu e vorba de interesele unor oligarhi din Romania ci de peste tot. E mult prea mare cuibul. Nu mai poate fi distrus nici daca vine Dumnezeu pe pamant.

ALTERNATIVA
Link to comment
Share on other sites

azi la stiri taranii cica tin cu Basescu si voteaza da :)) in loc de nu....vai de capul lor

smecheri parlamentarii... au conceput votul in asa fel incat prostul sa fie indus in eroare, si au mai pus si referendumul sambata cand taranilor nu le arde de votare ci mai degraba de camp si ce sa puna pe masa...

ps: n-ar rost sa iti ma bati capul pt base... cade, nu cade... life goes on

doomwave tu esti beat?

Link to comment
Share on other sites

ps: n-ar rost sa iti ma bati capul pt base... cade, nu cade... life goes on

pe deoparte da , sunt de acord cu tine . Pe de alta parte nu e chiar asa ... totusi Basescu inseamna disparitia comunismului si un nivel de trai mai ridicat (cine vrea sa ma contrazica sa vina si cu dovezi) ...

Link to comment
Share on other sites

jos basescu . SUS BECALI!!!!!!!!!!! MANTUIREEEE!!!!!! VREAU CA SOARELE SA RASARA PESTE ROMANIAAAAA

sus oligarhiaa!!!! jos basescu!! n-am trait bine deloc de cand e el ... numa el a trait bine .. el cu cocos casuneanu elena udrea si alti OLIGARHI sprijiniti de el..

e anti oligarhi dar anti oligarhii care nu il servesc pe EL ... la cati bani a facut numai oligarh se poate numi

si mai indrazneste sa-l acuze pe iliescu..

pt ce a facut cu flota in PUSCARIE trebuie sa ajunga

basescu inseamna disparitia comunismului si aparitia unui ALT fel de dictatura

JOS BASESCU!! VOTATI DA PE 19 MAI

Link to comment
Share on other sites

Iti dai seama ca PSD & company s-au camuflat in sustinatori a lui Base' si au mers la tara sa zica la lume sa voteze DA.

Eu tot nu pricep de ce sa votezi DA pentru suspendare.

Am postat de vreo 10 ori sa intreb pe cei care sunt CONTRA sa vina cu un argument logic asupra unei alternative mai bune.

Singura "greseala" a lui Basescu a fost ca a aratat prea mult cu degetul incercand sa faca ceva si asta a suparat pe multi.

Astia care is contra ori au parinti/rude implicati direct/indirect in politica ori nu au suficient creier si s-au uitat prea mult la Felix TV.

Nu uitati ca rusii is implicati direct in campania PRO suspendare.

Why ?

1. Declaratiile clare pro americane si anti rusesti ale lui Basescu, de doi ani incoace. L-a repezit pe ministrul de externe rus, care "regreta " ca Romania nu s-a consultat cu Rusia in problema bazei americane din Dobrogea, spunind : Nici Rusia nu s-a consultat cu noi cind ne-a amenintat si ne-a cotropit continuu, ultima oara pentru 50 de ani. Apoi, a declarat ca nu va accepta ca Marea Neagra sa redevina un lac rusesc. Si multe altele, inclusiv atitudinea in problema Basarabiei si Transnistrie, care nu puteau fi trecute cu vederea la Moscova

2. Amenintarea cu puscaria pe motive de coruptie sau altele, a protejatilor directi : Iliescu, Nastase, Voiculescu

3. Posibila reactivare a dosarului privatizarii ROMPETROL (Dinu Patriciu) si al vinzarii energiei la pret de nimic catre ALPROM Slatina (implicat Codrut Seres, fostul ministru al econiomiei, omul lui Dan Voiculescu. ALPROM fiind proprietate ruseasca directa) care ar stinjeni interesele economice expansioniste rusesti

4. Condamnarea drept "criminal si nelegitim" a regimului comunist (Raportul Tismaneanu, cu toate greselile lui inacceptabile pentru orice om informat si clar filo-semit), acum cind Putin declara ca detramarea Uniunii Sovietice a fost cea ma mare greseala a sfirsitului secolului 20.

Aceste 4 argumente is adevarate si au mai fost publicate si in alte parti. Nu-s inventii.

Aici nu e vorba de interesele unor oligarhi din Romania ci de peste tot. E mult prea mare cuibul. Nu mai poate fi distrus nici daca vine Dumnezeu pe pamant.

De Basescu sti doar ce sa zis la televizor.Abia acuma zic ca are 100 de case,are dosare ca securist,dansa la costinesti cu tigancile and so on

Is multe care nu leau zis la televizor abia acuma le dezvalui ce sunt contra el.

Oricum amandoua grupari sunt niste kkturi si nu o sa fie mai bine.

Link to comment
Share on other sites

jos basescu . SUS BECALI!!!!!!!!!!! MANTUIREEEE!!!!!! VREAU CA SOARELE SA RASARA PESTE ROMANIAAAAA

sus oligarhiaa!!!! jos basescu!! n-am trait bine deloc de cand e el ... numa el a trait bine .. el cu cocos casuneanu elena udrea si alti OLIGARHI sprijiniti de el..

e anti oligarhi dar anti oligarhii care nu il servesc pe EL ... la cati bani a facut numai oligarh se poate numi

si mai indrazneste sa-l acuze pe iliescu..

pt ce a facut cu flota in PUSCARIE trebuie sa ajunga

basescu inseamna disparitia comunismului si aparitia unui ALT fel de dictatura

JOS BASESCU!! VOTATI DA PE 19 MAI

lol =))=)) Super Comic...btw ai postat la caterinca? =))=))

@c3zor -- interesante informatii

Link to comment
Share on other sites

Eu tot nu pricep de ce sa votezi DA pentru suspendare.

Pentru ca subiectul votului este SUSPENDAREA, nu ramanerea in functie. Ce ai vrea altceva sa votezi? DA, nu vreau suspendarea sau NU, vreau suspendarea?

Am postat de vreo 10 ori sa intreb pe cei care sunt CONTRA sa vina cu un argument logic asupra unei alternative mai bune.

Nu esti la alegeri anticipate sa cauti aici alternative. Argumente logice ai primit cu carul. Toti sunteti constienti (dintre cei care gandesc) ca a furat, ca a fost securist si nu recunoaste, ca are legaturi stranse cu cercuri de afaceri (exact ca opozantii lui, doar ca sunt alte cercuri :P ) ca este CEL MAI BOGAT PRESEDINTE ROMAN POSTDECEMBRIST. Nimic nou, doar e politician. Mai rau, e politician in Romania. Ce-l deosebeste de ceilalti, in afara de combinatia de inteligenta si populism? In nici un caz caracterul, coloana vertebrala sau onestitatea. O tot dati inainte cu lipsa de alternativa. "Cimitirele sunt pline cu oameni de neinlocuit" (Clemenceau)

Singura "greseala" a lui Basescu a fost ca a aratat prea mult cu degetul incercand sa faca ceva si asta a suparat pe multi.

Ma faci sa rad. Omul asta doreste puterea absoluta. Cu orice pret. Tot ce a facut, a facut in acest sens.

Astia care is contra ori au parinti/rude implicati direct/indirect in politica ori nu au suficient creier si s-au uitat prea mult la Felix TV.

Gandirea ta este demna de Basescu (sau Hrebenciuc, Vanghelie etc. :P ). Jigniri in loc de argumente, afirmatii nefondate, demagogie ieftina, de balci, demonizarea opozantilor. Iti doresc sa ai parte de mai mult creier ca toti opozantii. Servit pane. Cat despre inteligenta, ce sa mai vorbim.... Te uiti in oglinda si presupui ca toti sunt de-o seama cu tine, copii tinuti de parinti.

Ma distreaza ca fanii Basescu se plang ca buletinele de vot vor induce in eroare votantii pro-Basescu. Vad ca sunt foarte constienti pe ce electorat se bazeaza :D . Din punctul meu de vedere, cine nu intelege un buletin de vot nu ar trebui sa voteze.

Inca un amanunt: Hitler a fost ales in mod perfect democratic, si nici nu era corupt. Rezultatul se cunoaste. Partial.

@ Corporal Hicks

totusi Basescu inseamna disparitia comunismului si un nivel de trai mai ridicat (cine vrea sa ma contrazica sa vina si cu dovezi) ...

Hai tu cu niste dovezi in sprijinul afirmatiei tale, OK? Comunismul in Romania dispare (sau nu) cu sau fara Basescu, iar nivelul de trai mai ridicat se obtine prin munca, nu prin vorbe. Sau crezi ca se va apuca Basescu sa munceasca in locul tuturor?

Link to comment
Share on other sites

... totusi Basescu inseamna disparitia comunismului si un nivel de trai mai ridicat (cine vrea sa ma contrazica sa vina si cu dovezi) ...

in caz ca nu stii basescu nu elaboreaza legi pt a asigura un mediu prielnic investitiilor si pt a atrage capital strain... el doar le aproba/respinge, el e doar un reprezentant al poporului in strainatate cu un rol oarecum redus in influentarea economiei

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...