Jump to content
Burne

Cu sau fara Basescu

Cu sau fara Traian Basescu  

257 members have voted

  1. 1. Vreti ca presedintele Traian Basescu sa fie demis din functie ?

    • Da vreau ca Traian Basescu sa fie demis din functie
      62
    • NU !!! Basescu trebuie sa ramana
      195


Recommended Posts

daca Basescu ar fi fost dictator, cum zic altii atunci n`ar mai fi ramas nimic din Parlament demult si nu s`ar fi ajuns la asa ceva.. unii confunda dictatura cu democratia.. din moment ce poporul l`a ales si il va alege si a doua oara (ai sa vezi) atunci nu stiu de ce mai are cineva ceva de zis contra lui.. in primul rand nu s`a adus nici o dovada clara impotriva lui si in al doilea rand Base a facut cat de cat ceva pt tara.. de cand e el a crescut Economia Tarii.. am intrat in UE.. au crescut Bursele.. se implica cat de cat si mai discuta si cu oamenii de rand (ceea ce n`am vazut la fostii presedinti, prim-ministri).. si in al treilea rand.. "marii parinti" de la Curtea Constitutiei au zis in prima faza ca n`a incalcat cu nimic Constitutia ca dupa suspendare sa`si schimbe pozitia.. asta cum se numeste? nu cumva abuz de putere? si cu care s`ar putea raspunde penal?.. sa fim seriosi..

sau parlamentarii au voie sa incalce legile si presedintele nu? cum vine aia?

Românii vor fi chemaţi la urne pe 19 mai, să se pronunţe asupra suspendării preşedintelui. Hotărârea a fost adoptată, marţi, de Parlamentul României. Aleşii au modificat prin vot şi Legea referendumului, adoptând un amendament potrivit căruia dacă la urne nu se prezintă jumătate plus unu dintre alegători şi deci referendumul nu este valabil, atunci Parlamentul are dreptul de a hotărî ce se întâmplă în continuare.

ca sa vedeti si voi de ce sunt instare parlamentarii.. pur si simplu yo inteleg din chestia asta ca le e frica =)) =)) ce oameni.. ca sa vezi pana unde ajunge prostia si rusinea..

http://www.evz.ro/article.php?artid=302041

Link to comment
Share on other sites

l`am votat pe Base si o sa o fac si a 2-a oara pentru ca e singurul presedinte roman care vrea sa faca ceva in tara asta

te rog dami si mie un exemplu cam ce a facut? nu am televizor stau in pestera si nu prea stiu multe.

daca face scandaluri nu inseamna ca vrea sa faca ceva pentru tara si se bate cu coruptii pentru tara.

Link to comment
Share on other sites

Acum toate partidele sunt "disperate" sa il inlocuiasca pe Basescu prin orice mijloc, cu orice persoana pentru ca daca el se va intoarce la conducerea tarii va fi vai si amar de cei 322 care au votat pentru :) .

@OT: Cu Basescu pentru o tara mai buna :readthis:

Link to comment
Share on other sites

in primul rand nu s`a adus nici o dovada clara impotriva lui

Total de acord! In aceiasi situatie se afla si Tariceanu, si Geoana, si Voiculescu... Nici in cazul lor nu s-a dovedit nimic din lipsa de dovezi. Daca il acuzam pe Tariceanu de coruptie trebuie acuzat si Basescu; reciproca e valabila. ;)

Referendum de aproape 18.000.000 de euro

Referendumul din 19 mai va costa statul roman in jur de 60.000.000 de lei, adica aproximativ 17.967.837 de euro. „Nu am ajuns inca la o suma finala.

Potrivit estimarilor de pana acum costurile referendumului din 19 mai vor fi cuprinse intre 50 si 60.000.000 de lei. Credem ca mai mult spre 60.000.000”, ne-au declarat, ieri, surse din Ministerul Internelor si Reformei Administrative.

Paragraful de mai sus e singurul care m-a socat. Suspendarea la infinit a lui T. Basescu nu e o miscare surprinzatoare pt ca pe ei duc lipsa de ocupatie de cand s-au terminat majoritatea proiectelor de aderare la structurile UE. Ca sa nu se plictiseasca mai declanseaza un scandal Guvern vs Presedintie ca romanului ii place..

Revin la paragraful de mai sus.. 18 milioane de euro e o suma enorma! Vina o poarta ambele parti; daca Basescu demisiona se cheltuiau 18 milioane de euro pt alegeri. Acum se vor cheltui 18 milioane de euro doar pt referendum. Daca revine Basescu in functie, se vor mai cheltui inca cel putin pe atat pt sesiunea de alegeri (dupa dizolvarea Parlamentului). Cine plateste? Ei bine tot poporul.. De ce platim tot noi? Pt ca asa au vrut alesii (si Basescu si seful Guvernului).

Ganditi-va de 2 ori inainte sa va aruncati orbeste intr-o tabara sau alta!

Link to comment
Share on other sites

-Andy' date='Apr 25 2007, 15:43' post='1906680']

Acum toate partidele sunt "disperate" sa il inlocuiasca pe Basescu prin orice mijloc, cu orice persoana pentru ca daca el se va intoarce la conducerea tarii va fi vai si amar de cei 322 care au votat pentru :) .

@OT: Cu Basescu pentru o tara mai buna :readthis:

postul 322 uuuu va fi ,,un numar rau pt romani``(Traian Basescu)

poate ca o innebunit deja

Link to comment
Share on other sites

Robert, pai oricum o iei, tot se vor cheltui niste bani. Singura situatie in care nu se cheltuiau era situatia in care nu era suspendat Basescu. Asa, se cheltuie 18 mil pentru referendum, daca se voteaza impotriva lui si va fi demis, se vor cheltui bani pentru alegerea unui nou presedinte, daca nu va fi demis, probabil ca va dizolva guvernul => alte alegeri, alti bani, iar daca si-ar fi dat demisia, tot s-ar fi cheltuiti niste bani. Deci, numai fara circul asta nu cheltuiam nici un leu.

Link to comment
Share on other sites

Deci, numai fara circul asta nu cheltuiam nici un leu.

BiNGO, Sabotor! Asta si vroiam sa subliniez.. cat au existat prioritati legate de aderarea in UE, s-au tot ciondanit. Acum ca s-a realizat treaba, de ce sa se mai aseze ei la masa sa discute ce fac mai departe.. Mai bine isi arunca sageti unii altora si se joaca cu banii publici.

Dezamagirea mea e faptul ca NICIODATA (sau cel putin nu in viitorul apropiat) nu vor putea fi convinsi politicenii (PD, PNL, PSD, etc) ca se poate face treaba impreuna daca pun deoparte conflictele de suprafata dintre ei. E in joc viata noastra, a copiilor nostrii, a nepotilor, s.a.m.d.

Ei fac afaceri impreuna (PD-isti cu PNL-isti, PSD-isti cu PD-isti, ... ) dar se lauda (cearta) ca unii sunt in opozitie si altii la putere. Astfel, poporului ii e distrasa atentia de la lucrurile evidente. Acelea ca Basescu, Geoana, Videanu, Tariceanu, ... SUNT toti "facuti" de aceiasi mama si vor sa-si vada interesele personale duse la bun sfarsit.

Tariceanu a facut bani pt o viitoare campanie prin spagile pe care Renault si importatorii e posibil sa le fi dat, iar Basescu si-a platit campania din 2004 cu banii obtinuti "pe sub maneca" prin contractele de iluminare acordate firmei Luxten. ;)

Eh.. hai ca m-am cam aprins si nu face bine la inima.. :D Ii las pe cei PRO Basescu si CONTRA Basescu sa se certe in continuare. Au si ei rostul lor.. Nu le pot deschide eu singur ochii..

Link to comment
Share on other sites

Robert ceea ce zici tu este adevarat.Cand unul vrea sa faca o treaba buna, altul vine si ii da in cap.Totusi, ce nu inteleg este faptul ca aparent poporului ii convine aceasta situatie, pentru ca daca nu i-ar placea ar iesi in strazi si ar face ordine ca si in '89.Se zice ca Parlamentul ar fi vocea poporului, ca si cum ar indeplini dorintele acestuia, sau mai bine zis necesitatile lui, insa nu cred ca vreun cetatean ar fi vrut sa produca aceasta harababura care nu face altceva decat sa coste o gramada de bani si sa ne scada rating-ul de tara.

Link to comment
Share on other sites

"Debarcarea Tradatorilor

din Parlamentul Romaniei

CETATENII ROMANIEI prezinta in asociere cu presedintele ales si alti reprezentanti de seama dorinta de debarcare a celor care tin cu dintii atat de mult la vechile indeletniciri comuniste, care inca traiesc intr-un timp trecut si care il loc sa reprezinte poporul isi satisfac propriile interese.

REFERENDUM

19MAI"

Intradevar e amuzanta comparatia cu filmul 300. In aceiasi nota:

Pt cei contra:

Suspendarea unui Presedinte: 322 Voturi.

Organizarea unui referendum: 18 milioane de euro.

Invalidarea referendumului: Nepretuit!

Pt cei pro:

Suspendare unui Presedinte: 322 voturi.

Organizarea unui referendum: 18 milioane de euro.

Revenirea in functie si dizolvarea Parlamentului (azvarlirea coruptilor): Nepretuit!

Partea si mai amuzanta e faptul ca se debarca si pe ei insisi (nu doar pe cei 322, ci vreo 410).. :lol:

Link to comment
Share on other sites

te rog dami si mie un exemplu cam ce a facut? nu am televizor stau in pestera si nu prea stiu multe.

daca face scandaluri nu inseamna ca vrea sa faca ceva pentru tara si se bate cu coruptii pentru tara.

1.se vede ca nu ai citit tot ce s-a discutat aici, am sa repet eu din nou

Basescu a incercat sa faca cateva lucruri benefice dar cererile lui nu i-au fost aprobate de parlament. De ce ? Pentru ca asta presupunea ca ei nu ar mai fi avut voie sa doarma in parlament si erau obligati sa fie anchetati.

2.Da, normal ca au iesit scandaluri, ce ai fi vrut sa le faca pe plac alora din parlament ?

Link to comment
Share on other sites

1.se vede ca nu ai citit tot ce s-a discutat aici

2.Da, normal ca au iesit scandaluri, ce ai fi vrut sa le faca pe plac alora din parlament ?

asta e ideea deian .ca nu este la comanda celor din parlament, cum erau ceilalti presedinti pana acum.

de ce vrezi ca vor sa il suspende. ca nu face ce vor ei. nu este partas la toate "magariile" lor.un lucru foarte bun, zic eu.

presedintele nu prea are ce "face". prim-ministrul este cel cu "facutul", alaturi de parlament, guvern, etc..

ceilalti presedinti ce au facut in trecut ?!

Link to comment
Share on other sites

uitati`va la americani.. cand o tara e condusa doar de un om.. care are puterea in stat.. nu apare nici un fel de cearta sau conflicte.. pt ca intre presedinte si parlamentari.. sau presedinte si prim-ministru apar tot felul de conflicte.. pareri diferite + ca presedintele are totul limitat.. nu are putere in stat.. vi se pare normal?.. pt ce mai e presedinte atunci?.. pt ce l`am mai ales atunci?.. o tara evolueaza foarte bine daca e condus de 1 om (rege spre ex).. nu de o hoarda de parlamentari incapabili.. nu sunt atatea partide (multe create aiurea).. si atunci sigur nu apar conflicte.. si merge totul aproape normal (sa nu credeti ca ma refer la dictator, care face abuz si face ce vrea).. nu la asta m`am referit..

@cum sa zica aia de la Antena1? soferul statului in loc de seful statului? =)) .. clar e.. si in televiziune intra multi incapabili ;)

Link to comment
Share on other sites

uitati`va la americani.. cand o tara e condusa doar de un om.. care are puterea in stat..

loooool cum poti sa spui asaceva? unde ai vazut tu scris chestia asta... la americani puterea suprema esta presedintele care are rol de premier si totusi asta nu inseamna ca poate sa faca ceea ce vrea, tot are nevoie de aprobarea majoritatii din congres pt a pune in practica o decizie (fie atacarea unei tari fie invelirea pentagonului in hartie igienica)...

Si sa stii ca o tara condusa de un om (monarhie absoluta sau dictatura) nu are viitor... poate daca omu' in cauza e samanta de geniu cu iubire de patrie (a se vedea cartile de istorie)

Link to comment
Share on other sites

(sa nu credeti ca ma refer la dictator, care face abuz si face ce vrea)..

am si zis`o dar vad ca tu ai cazut victima.. nu am zis ca face ce vrea =)) .. dar are cu adevarat putere in stat si este in primul rand.. seful guvernului..

p.s. citeste tot pls alta data..

Link to comment
Share on other sites

am si zis`o dar vad ca tu ai cazut victima.. nu am zis ca face ce vrea =)) .. dar are cu adevarat putere in stat si este in primul rand.. seful guvernului..

p.s. citeste tot pls alta data..

nu am stat sa citesc tot ce ai scris deoarece e dificil sa inteleg... incearca sa scrii mai pe intelesul tuturor, eu unul nu reusesc sa imi dau seama ce vrei sa spui acolo... enunuturile sunt puse la intamplre aproape ca nu au vreo legatura unul cu altul

Link to comment
Share on other sites

asta e treaba ta daca nu ai inteles pana acuma ce am vrut sa spun.. n`o sa stau sa`ti explic pe silabe..

cine e PRO Base ala va merge la referendum si`l va vota cine nu, nu.. ce tot o mai lungim atata? ca vad ca tot pe a voastra o tineti..

p.s. cred ca monarhiile au avut in totdeauna succes.. ex Anglia.. Japonia.. Spania.. depinde si de rege dar si de populatia lor cum accepta acea monarhie.. se vede ca la noi cand a aparut comunismul a disparut monarhia si nu s`a mai putut reveni la ea.. asta este.. macar acum sa ne dam seama ce rau e in regim comunist..

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...