Jump to content
Legacy

Ce facem de Sf. Pasti ?

Recommended Posts

Vine Pastele...Invierea Domnului. Este a2a sarbatoare ca importanta dupa Craciun.Deja am intrat in saptamana Mare... si nu avem voie sa injuram sau sa fim rai :). Voi cum tratati aceeasta sarbatoare? Va duceti la Biserica ... si stati pana la 5-6 dimineatza pana knd se termina slujba( asa am facut eu anul trecut ... si mam sculat apoi la 4 ziua ...si nu mai eram in stare de nimik) sau o petreceti in alt fel? o excursie ceva? sau stai acasa?

Pastele e duminica asta. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Decat sa ma inghesui cu toate babele care stau la rand ca la covrigi <_< mai bine ma lipsesc, desi as vrea sa merg... :\

cei drept a meritat asteptarea .... deoarece la sfarsit au venit sa dea vin si pachetzel :lol:

ps: tu ai de dus niste cadouri

Link to comment
Share on other sites

well.. de pasti se presupune ca suntem mai buni, mai... mai... mai... numai vorbe.. nimeni nu respecta lucrurile astea... cati dintre voi ati tinut post? cati ati fost abstinenti? cati ati incercat sa fiti mai buni, mai ingaduitori, mai blanzi, cati ati incercat sa faceti un bine aproapelui?

fara astea, slujba de pasti mi se pare doar o forma fara fond...

nu, nu ma voi duce la biserica.

Link to comment
Share on other sites

@Legacy:iti dai seama muica te bate dumnezeu

why? :blink: ... desi de sapt. asta am incercat sa ma feresc de cele necurate sa injur, sa nu fiu rau..si chiar am incercat sa tin post ... dar numai din cauza lui fane :sef: ...trebuia sa mnc el sandwich cald :yum:

Link to comment
Share on other sites

o sa merg la biserica in fiecare zi de joi pana duminica...si in plus am tinut post si maine merg sa ma spovedesc...:P de mers merg la biserica ca asa am fost crescut...si ma cuminic pentru ca primesc chestii de la maicamea pt asta :D oricum...io nu prea cred in dumnezeu.

Link to comment
Share on other sites

Eu am norocul sa locuiesc la cativa km de manastirea Neamt , Secu samd...conform traditiei ora 00:00 o intampin la una din manastiri, apoi la cimitir sa aprind o lumanare ... dupa care urmeaza gratarul daca e vreme buna (insa ma indoiesc) si in fine...global gather @ The Artist Cafe // presenting Haute Couture :banana:

Link to comment
Share on other sites

o sa merg la biserica in fiecare zi de joi pana duminica...si in plus am tinut post si maine merg sa ma spovedesc...:P de mers merg la biserica ca asa am fost crescut...si ma cuminic pentru ca primesc chestii de la maicamea pt asta :D oricum...io nu prea cred in dumnezeu.

ai vorbit ca un adevarat crestin :D

merg o data pe an la biserica, si anume la slujba de inviere, din cauza unui singur lucru: conceptul "lumina din lumina"- mi se pare poate chiar sublim, ca sa nu mai spunem ca si din pdv estetic arata bine o mare de lumanari.

post? nu. bautura? da. tigari? da. bunatate? ca de-obicei :) injuraturi? nu cred. abstinenta? da, din pacate...

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...