Jump to content
SeBi

Liceele de azi

Este normal ce se intampla azi in licee?  

73 members have voted

  1. 1. Este normal ce se intampla azi in licee?

    • Da, mi se pare ca sunt "cool"
      29
    • Nu, la scoala ar trebui pastrata decenta
      36
    • Nu stiu, nu am mai intrat de mult intr-un liceu
      3
    • Liceu? Ce este aia? Eu sunt cioban!
      5


Recommended Posts

si asta e motiv de lauda ? bravo , altul din cei sutele de mii care trec prin liceu ca gasca prin apa.

referitor la PS-ul tau , cu prima parte sunt de acord , dar cu a 2-a nu, intr-adevar orice idiot intra la liceu , insa la Facultate ( am spus facultate in adevaratul sens al cuvantului , nu scoala post-liceeala sau alte tampenii) nu intra orice prost...

@SeBi: nu esti conservator deloc , este exact asa cum ai pus tu problema ... am votat a-2-a optiune

Pfuu in primul rand nu ma`m laudat nu cred ca e un motiv de lauda faptul ca nu am ramas cu nimic :duh:

iar in al doilea rand ... de ce crezi ca un prost nu poate ajunge la faculatate ? daca are bani, sau are pile de ce nu poate intra ?

Link to comment
Share on other sites

Nu, la scoala ar trebui pastrata decenta.

Mi-a ajuns pana-n gat de idiotii care distrug salile de clasa si nu fac nimic altceva la scoala decat sa asculte manele la telefonul lor...

Mi-a ajuns pana-n gat de dive premature care se imbraca de parca s-ar duce la "munca".

Mi-a ajuns pana-n gat de idioti care se mandresc cu bautele si "chindiile" lor...acum ceva timp stateam de vorba cu o fata pe hol, era micuta de statura si parea la locul ei, vad ca are o vanataie pe mana dreapta si o intreb de unde, mandra de ea si sigura ca eu o sa fiu incantat cand o sa aud, imi spune "ah, nu mai tin minte...eram prea manga"

In general...m-am saturat de lipsa de bun simt pe care o observ la marea majoritate a celor numiti "elevi"

Nu zic sa fii sfant, dar bunul simt nu trebuie sa lipseasca, vorba unui profesor cu plete din scoala mea "degeaba esti inteligent daca n-ai bun simt"

Link to comment
Share on other sites

Voted varianta 1.Mie in liceu mi s`a parut cool :D

Nu am fost genul care sa chiuleasca mult (aprox 60-70 absente/semestru), cand era vorba de invatat ca sa imi corectez media sau ceva, invatam. In liceu, ORICE liceu, daca vrei sa inveti, inveti. Dar asta depinde de tine, nu de profesori.Profesorii de liceu in ziua de azi majoritatea sunt PRAF !!! Vin si ei la scoala dimineata dupa ce s`au trezit cu fatza la cearceaf si se descarca pe elevi sau nu vin deloc sau vin, iti preda materia, dar intr`un mod foarte prost si atunci te miri de ce ajungi ca Smok3 sa iei ore in particular in clasa a 12`a ca sa stii ceva la bac (asa am facut si eu, am luat ore si am intrat la facultate :D , bafta multa Smok3 la bac si celorlalti :P ). Bazele invataturii se pun in clasele 5-8, liceul e praf, la facultate o iei aproape de la 0 (cel putin asta am observat eu la contabilitate, mate, marketing, materii care le`am facut si in liceu).

Cat despre elevi, de ce sa te imbraci decent la liceu ? Au trecut vremurile cand trebuia sa vi in uniforma la liceu. Si eu am o freza mai anormala sa`i zic asa si tot asa mergeam la liceu si ma imbrac trendy, nicidecum "decent" (nush ce intelegeti voi prin decent). Asta e moda in zilele noastre, asa se imbraca tineretul, deal with it.

Link to comment
Share on other sites

am si eu profesori din astia "frustrati" care vin la ore cu nervi DE ACASA si incep sa se descarce si sa jigneasca!(de ex profa mea de engleza e insarcinata....si e mereu nervoasa si face ca dracu la fiecare chestie...sa stea in banca ei acasa daca stie ca e predispusa la stari de nervozitate =))) )

Link to comment
Share on other sites

Nu, la scoala ar trebui pastrata decenta

Mai nou elevii merg la scoala pentru pauze, pentru a se intalni cu colegii, sa vorbeasca, sa se deie mari si nu in ultimul rand sa faca prostii. Prea multa democratie strica in scoli. Libertatea poate creea dependenta, si cand ti-e impus ceva, imediat "sari pe sus"...Vreau sa vad ce se alege de smecherii astia care cred ca viata e ca si in liceu, sau un loc de munca.

Link to comment
Share on other sites

Bine zice Radu...daca vrei sa inveti, inveti oriunde ;). Cat despre "moda", eu sunt de parere ca fiecare se imbraca cum ii tuna prin cap (sau cum se lasa influentat -in unele cazuri- ).

Eu respect omul pt ce are in cap, nu pt cum arata. Degeaba esti tu la costum daca nu arati respect (si esti prost de bubui). Eu ca patron nu ma uit la omu ala sa arate decent (ca doar nu-l angajez pt imagine), ci ma uit la ce are in cap( adica sa produca pt firma mea -indiferent daca e roz in cap si cu n-spe cercei in nas-).

Ca o paranteza, eu eram in liceu pe panoul de fruntasi (tot primul eram la profil mate-info) si aveam cercel in ureche (asa ma prezentam si la olimpiade de mate ). Nimeni nu avea nimic de comentat. Acum sunt anul 2 la Inginerie electrica si Telecomunicatii si sunt la fara taxa (si acuma am 2 cercei in stanga si 1 in dreapta). Chestiile astea nu ma opresc de la a invata ;)

E trist daca in vremea in care traim ajungem sa judecam omul dupa exterior.

:tiphat:

Link to comment
Share on other sites

Eu ca patron nu ma uit la omu ala sa arate decent (ca doar nu-l angajez pt imagine), ci ma uit la ce are in cap( adica sa produca pt firma mea -indiferent daca e roz in cap si cu n-spe cercei in nas-).

O firma mare are si o politica a imaginii si poti fi cat de bun, daca nu te incadrezi in aceasta imagine, nu te incadrezi in firma. Firmele se uita ca omul sa arate decent, cu exceptia situatiei cand postul cere contrariul. Poate ar trebui sa reformulezi, ce zici? :P

Chiar daca in mare sunt de acord cu ce scriai, nu puteam sa nu te corectez. Alfel, poate unele persoane induse in eroare se vor prezenta la interviuri ca la strandul de nudisti :P Ce-i drept, e posibil sa le creasca sansa de angajare =))=))=))

LE

Nici eu nu ma refeream la tine, stimabile :D Era un exemplu fortat (nici macar prea fortat) pentru a intelege mai bine ce vreau sa zic. :P

Pentru cei care spun ca exemplul meu e prea fortat, am intalnit situatii in care s-au prezentat unele domnisoare la interviu si li se vedea dantela de la chilotei privind la decolteu =)) Probabil ca ma considera gay pentru ca nu au primit postul ... :tiphat:

Daca ma gandesc mai bine (sa nu scriem in engleza, daca nu e neaparat nevoie), nu cumva incerci sa scapi de concurenta? :P

Link to comment
Share on other sites

cea mai misto clasa mi so parut a 8-a aveam mai mult timp liber ;;):happy1: cu baietii colegi , e cel mai emotionant an din scoala , aici am avut toti colegii din clasa a I-a chestii . Abia astept sa vad cum o sa fie in clasa a XII-a :bananadance2:

Link to comment
Share on other sites

Am votat pentru varianta 1...

Anii de liceu, in mod normal, ar trebui sa fie cei mai frumosi ani... Unii nu se distreaza asa cum ar trebui in timpul scolii, iar hainele cu care se imbraca liceenii e la moda, aici vreau sa spun ca moda se schimba si poate iar va devenii odata "decenta"

Link to comment
Share on other sites

am si eu profesori din astia "frustrati" care vin la ore cu nervi DE ACASA si incep sa se descarce si sa jigneasca!(de ex profa mea de engleza e insarcinata....si e mereu nervoasa si face ca dracu la fiecare chestie...sa stea in banca ei acasa daca stie ca e predispusa la stari de nervozitate =))) )

tu ce liceu esti smug?

Link to comment
Share on other sites

In unele licee este teroare curata,si o zik ca elev.Totusi o freza cool niste haine trendy nu strica dar nu extravagant.Si sincer ce aveti cu cei care merg la skoale cu masini si pukuri propri?Din moment ce nu is cu nasul pe sus eu ash zice ca totul e ok conteaza cum esti educat.

Link to comment
Share on other sites

O firma mare are si o politica a imaginii si poti fi cat de bun, daca nu te incadrezi in aceasta imagine, nu te incadrezi in firma. Firmele se uita ca omul sa arate

Deci ar trb sa-mi scoat tatuajele 8-|

Nu ar trb sa judecam dupa modul cum se imbraca, nici nu o fac( decat in cazul manelistilor ^_^ sr pt cei care sunt =)) ) Dar poate ar trb si unele limite :)

Link to comment
Share on other sites

O sa incerc sa raspund, si eu, la unele posturi.

Sa stiti ca nu am fost niciodata deacord cu uniformele. De ce? Din 2 motive:

1 - transforma totul in ceva unitar, lipsit de sens. Suntem diferiti, ne imbracam diferit, simtim diferit. Asta in limitele bunului simt. In plus, mereu apar "rebeli" care isi atarna un lant gros de gat si vine in sacou si tenesi....asa ca, decat o astfel de "priveliste"....mai bine lipsa. Poate ca este frumos pe de-alta parte sa aiba toti uniforme...dar...

2 - costa destul, si nu poti sa ai o singura uniforma...mai trebuie spalata...unii ar veni cu ea murdara, sifonata...si nu ar fi ok.

Treaba cu betiile din liceu....toti am baut de cateva ori ami mult. Poate ca este o experienta prin care trecem toti baietii....si de multe ori, avem ceva de invatat. (eu am invatat sa nu ami beau mai mult decat imi trebuie). Nu fac discriminare intre sexe....dar...cand vezi un baiat ametit...mai este cum mai este...dar cand vezi o fata, este si mai grav.

ca nu ramai cu multe din liceu...este adevarat....mai ales daca faci un liceu teoretic. Matematica, fizica, se uita. Eu am avut noroc ca am terminat un liceu tehnologic (economic) si a mai ramas cateceva "lipit".

Poate nici din facultate nu ramai cu multe, DAR, te schimba, iti schimba modul de gandire, modul de a privi lumea din jur. Iar daca faci o facultate la distanta sau una pe la care dai tot in sesiune...ar fi mai bine sa nu spui ca faci o facultate.

Si inca ceva...sa vina cu masina la scoala...este ok, de ce nu, dar sa nu faci taraboi in curtea scolii....sa nu demonstrezi ce "sofer" ai devenit tu, in cateva luni de cand ai luat permisul facand derapaje prin nisip.....

Link to comment
Share on other sites

Ca o paranteza, eu eram in liceu pe panoul de fruntasi (tot primul eram la profil mate-info) si aveam cercel in ureche (asa ma prezentam si la olimpiade de mate ). Nimeni nu avea nimic de comentat. Acum sunt anul 2 la Inginerie electrica si Telecomunicatii si sunt la fara taxa (si acuma am 2 cercei in stanga si 1 in dreapta). Chestiile astea nu ma opresc de la a invata ;)

:tiphat:

am votat varianta1

nu conteaza cum arata sau ce haine are elevul atata timp cat ii decent(adica sa nusi arate prea mult pielea).

si io am fost la olimpiada cu cercel in ureche si cu spicuri in cap...si no comentat nime...

P.S. nam tst :D

Link to comment
Share on other sites

Stai...un cercel nu este chiar atat de rau, dar combinat cu lanturi (dintr-alea groase...si nu din argint sau aur...bine...chiar daca ar fi fost de-alea) bugi largi, o freza...dubioasa...nu da prea bine. Dar ii (le) vezi...si mai ales fetele...imbracate ca niste prostituate....parca iti vine sa te arunci pe geam. Ne plac fetele, imbracate mai sexy, dar nu ca niste paiate.....si poate ca nu in liceie.

Link to comment
Share on other sites

Deci ar trb sa-mi scoat tatuajele 8-|

Nu ar trb sa judecam dupa modul cum se imbraca, nici nu o fac( decat in cazul manelistilor ^_^ sr pt cei care sunt =)) ) Dar poate ar trb si unele limite :)

Nu e vorba neaparat de cum judeca angajatorul, ci toti ceilalti (potentiali clienti) pentru care angajatul reprezinta firma. Cand la o firma de avocatura specializata in preluari ostile de exemplu te primeste unul cu freza roz si sprancenele tatuate, ti se cam zdruncina increderea :P . Nici la consultanta economica nu prea merge imaginea de punker. Produsele din "beauty-shop" nu ti le ofera muma padurii, nici vreo maicuta. La o firma care vinde alimente dietetice, imaginea firmei nu va fi reprezentata de o persoana mai usor de sarit decat de ocolit si exemplele pot continua.

Link to comment
Share on other sites

voted 2

Cum au spus mai multi anii de liceu trebuie sa fie cei mai frumosi ani din viatza ... asta asha e ... dar nu vad cum sunt ei frumosi daca ai 100 cercei pe nuj unde si nuj ce culoare tampita in cap ... bine nu pot zice ca am fost un sfant in liceu ... doamne fereste :)) chiar nu ... dar ideea e ca "anii frumosi" vin de la amintirile care ti le faci in liceu de la tampeniile care le faci cu , colegii , nu de la ce culoare are paru si cati cercei ai ...

Am terminat liceu de 5 ani (mamaaaaaaaaa am imbatranit) dar pe vremea mea (suna de parca am 100 de ani) era altfel mult altfel ... adika te duceai la scoala imbracat nu tocmai la 4 ace ... dar cu o oarecare decenta ... care azi sincer este inexistenta ... ca sa nu mai vb de bunul simt al elevilor (nu ca noi am avut prea mult) dar si acel putin care mai era pur si simplu a disparut de tot

Sincer eu cred ca toata chestia asta care o fac ei acum este nimik alceva decat teribilismu varstei ... vor sa iasa in fatza vor sa fie "in centru atentiei"

Nu e vorba neaparat de cum judeca angajatorul, ci toti ceilalti (potentiali clienti) pentru care angajatul reprezinta firma. Cand la o firma de avocatura specializata in preluari ostile de exemplu te primeste unul cu freza roz si sprancenele tatuate, ti se cam zdruncina incredere

Eu personal am avut ocazia sa cunosc un avocat din afara, care pe langa faptul ca era avocat avea o formatie de death metal ... piercinguri nu avea ... dar avea tatuate ambele maini de la cot pana in varfu degetelor ... chestie care se observa nu ai cum sa nu vezi , si am mai aflat ca e avocat de success . Vezi tu sunt 2 feluri de oameni in lumea asta ... cei care te accepta pentru ceea ce esti si pentru care nu conteaza cum arati atata timp cat in capu tau e ceea ce au ei nevoie si restu (ipocriti sa le zik pe nume) ....

Sebi tu zici de licee .. asta nu e nimik ... am intrat intr`o scoala generala de curand si incepand cu elevele de clasa a-6`a erau in fuste mini si imbracate mai mult dezbracate, iar cele de a-5`a nu erau departe

Link to comment
Share on other sites

Guest Blaidy

Unreal cliclul fetele de clasa a 5, a 6-sea incep cu aia de a 7-ea si dupa trec la aia de a 10-cea si dupa la aia de 20 de ani e destul de veche ...

Imi e sila cand vad o copila de 15 ani cu unu de 22,23. Prin licee si mai rau, baietii 60% din liceu au creste (care imi place mie sa le dau foc =)))

In licee fetele sunt in fuste mini-mini (daca ajunge pana la genunchi e minune) si imbracate ca prostituatele (sau mai rau ...)

Si pentru curiosi, ducetiva in licee prin locuri mai putin "vizitate" sau in bai sa vedeti ce "activitati" fac dragii nostri elevi ...

Ar trebui sa se imbrace decent adica nu la costum dar nici in pantaloni rupti in cur (apropo de pantaloni rupti in cur, am vazut niste fete de liceu cu pantaloni de astia, daca si asta e trend eu ma spanzur)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...