Jump to content
Lancelot

Egoismul...

Recommended Posts

So in fiecare din noi se ascunde un mic Hagi Tudose, un Avarul...mai mult sua mai putin vizibil..voi credeti ca egoismul , in masura in care sunteti consitent de el< va ajuta sa aveti succes in viata? sau e ceva.blamabil..demn de a fi acuzat?

PS deci trb sa fii "rechin" ca sa ai succes in viata? sau merge si varianta cu bunul samaritean?

PS o doza controlata de egoism nu strica nimaniui :cool2:

Link to comment
Share on other sites

Am trait sa o vad si pe asta... un narcisist, ma rog, chiar Narcis personal sa initieze o discutie despre egoism :D

OT : societatea occidentala - cel putin - considera altruistii drept prosti sau idioti.

Chiar si in conditiile in care esti "bunul samaritean" in persoana, trebuie sa lasi macar o vaga impresie de egoism pentru a nu te cataloga societatea (sau anturajul, gasca, etc.) ca mai sus.

In general, altruisitii considera ca "realizari" in viata altceva decat bunuri materiale.

Link to comment
Share on other sites

eu vad asta ca o chestie esentiala in atingerea succesului in viata

"Succesul in viata" si egoismul sunt sinonime dupa parerea mea. Chiar daca iti lasi totul dupa moarte scopurilor caritabile, actiunile si efectul in sine "succesul in viata" tin de latura egoista a fiecaruia dintre noi.

imho toate actiunile pe care le poate face omul sunt egoiste

Chiar toate-toate? Nu pot sa cred ca nu ai facut macar odata ceva fara sa te gandesti la contr-partida sau la o viitoare compensatie... Chiar daca omul este o fiinta egoista in esenta, e departe de a fi perfect :D

Link to comment
Share on other sites

imho toate actiunile pe care le faci, le faci ori ca iti folosesc, ori ca daca nu le faceai te simti tu prost => orice ai face contribuie la starea ta de bine fie ca vorbim de suflet, fie ca vorbim de lucruri materiale. CONSECINTELE actiunilor pe care le faci in propriul interes (toate) sunt fie pozitive, fie negative pentru cei din jur; dar ele vin pe locul 2.

In cazul egoistului care "face bine", actiunile sunt gandite (a.i. sa aiba urmari pozitive pentru cei din jur). Egoistul care nu schimba cu nimic sau face rau este neinteresat de consecintele pe care o are actiunea asupra celorlalti, ci numai asupra lui.

Nimeni nu se "muleaza" perfect pe definitia altruistului, pentru ca actiunile sale sunt facute in mod "dezinteresat". Fie ca vrei sa furi banii cuiva, fie ca vrei sa dai bani unui cersetor - esti cuprins de un oarecare sentiment, deci nu poti spune ca esti dezinteresat.

LE: "sau la o viitoare compensatie" ba da... :)

Dar asta intra tot in sfera egoismului... tu faci prietenului tau bine (chiar daca ti-e greu la momentul asta) ca el sa mai fie prietenul tau si pe viitor.

Link to comment
Share on other sites

Chiar toate-toate? Nu pot sa cred ca nu ai facut macar odata ceva fara sa te gandesti la contr-partida sau la o viitoare compensatie... Chiar daca omul este o fiinta egoista in esenta, e departe de a fi perfect :D

tocmai am spus ca toate actiunile SUNT egoiste. deci normal si eu ma includ aici. deci normal si eu am facut (multe) lucruri cu gandul la o recompensa / compensatie.

Link to comment
Share on other sites

tocmai am spus ca toate actiunile SUNT egoiste. deci normal si eu ma includ aici. deci normal si eu am facut (multe) lucruri cu gandul la o recompensa / compensatie.

Singura chestie e ca Thora te-a "acuzat" exact de opusul ....

On topic

Egoismul este omniprezent, la scara mai mica sau mai mare. Chiar si in situatia cea mai clara de altruism, exista o urma de egoism. Pentru mine se pune problema la modul "Daca n-o faceam, nu ma puteam uita in oglinda". E si asta o forma de egoism, hai sa-i spunem "egoism nevinovat". :D

Link to comment
Share on other sites

Singura chestie e ca Thora te-a "acuzat" exact de opusul ....

On topic

Egoismul este omniprezent, la scara mai mica sau mai mare. Chiar si in situatia cea mai clara de altruism, exista o urma de egoism. Pentru mine se pune problema la modul "Daca n-o faceam, nu ma puteam uita in oglinda". E si asta o forma de egoism, hai sa-i spunem "egoism nevinovat". :D

indeed. scuzele mele. am citit gresit.

da, am actionat fara sa ma gandesc la o eventuala recompensa. subconstient sigur ma gandeam. e in natura omului ca orice face sa faca pentru el. cel putin asta e parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Fiecare face un lucru intai pt el si dupa daca e posibil si pt altii (e in natura noastra) deci cred eu ca toti suntem egoisti si pt a avea succes in orice trebuie sa profitam de aceasta "calitate" sau "defect" depinde cum o luam ... :)

Link to comment
Share on other sites

egosimul este in fierea omului si nu il vom putea scoate pentru ca esti egoist fara sa iti dai seama uneori.

O mica corectare :P egoismul o fi in FIREA omului nu in fiere :P ca acolo sunt altele :D

Link to comment
Share on other sites

niciodata nu strica putin egoism dar daca e exagerat e cu totul alta treaba.In viata ca sa fi cineva trebuie sa fi "egoist" , in unele momente si eu sunt egoist ptr ca asa simt eu ca e bine :D

Link to comment
Share on other sites

well... exista situatii in care trebuie sa fii egoist si altele in care nu...

in ceea ce priveste viata profesionala e mai bine sa fii

dar in viata intima (cu iubiitul), daca vrei sa il pastrezi e cel mai bine sa incerci sa nu fii

iar daca ai un copil...iti garantez ca nu vei putea fi egoist.. cand vei musca dintr-un mar (de ex) si zice bebe "vleau si eu" ti se va rupe inima sa nu ii dai... si exemplele pot continua

Link to comment
Share on other sites

@sere, in cazul cu copilul sau cu parintii...nu poate fi vorba de eoism. Cel putin pe mine (deocamdata in cazul parintilor) ma face fericit acest gest (adica sa le dau si lor din ce am eu).

Link to comment
Share on other sites

dar in viata intima (cu iubiitul), daca vrei sa il pastrezi e cel mai bine sa incerci sa nu fii

usor de zis.... ;)

ot: ca de obicei, o dezbatere interesanta~~. egoismul e o calitate sau un defect pe care ti-l dezvolti in functie de relatiile cu ceilalti...oricum, a zis cineva mai sus..cel mai bine e sa pastrezi o doza de echilibru.dar orice ar fi, asta e o trasatura de caracter prezenta la fiecare, intr-o doza mai mare, mai mica..depinde. dar fara un dram de egoism, in general nu poti trece peste anumite puncte din viata.e o chestie care oricum se invata de-a lungul timpului...chiar si la varsta de 80 de ani inca poti afla multe despre subiectul asta ^^.

Link to comment
Share on other sites

Ti se rupe inima ca nu te-ai gandit sa-i dai lui intai ...

asta vroiam sa zic si eu :D

anyway.. nu o sa incerc sa va argumentez ca (si) actiunile parintilor fata de copii lor sunt egoiste. nu vreau sa imi pun (iarasi) anumiti oameni in cap degeaba.

intr-adevar, caracterul uman e inselator. subconstientul face multe fara sa stim noi. tot ce vreau sa spun e ca nimeni nu e asa de bun precum se predica.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...