Jump to content
Dani

Declaratie de Dragoste

Recommended Posts

Declaratie de dragoste pictata pe blocul T7

"Dee Dee, te iubesc!". Un tanar din Capitala si-a exprimat sentimentele fata de iubita pe balcoanele de la ultimele etaje ale unui imobil.

Vizavi de Plaza Mall din Capitala, o declaratie de dragoste, care bate toate reclamele colosului comercial, se intinde pe trei etaje de bloc si nu spune mai mult decat esentialul: ?Dee Dee, te iubesc!”. In spatele primei expresii de afectiune a omenirii se ascund doua chipuri intr-unul: un Catalin Pricope (autorul) indragostit, creativ, dezinvolt, usor nonconformist - si unul care, din spusele vecinilor, ar teroriza batranetile linistite ale blocului T 7 de pe bulevardul Timisoara 45, sectorul 6, mazgalind peretii cu graffiti, drogandu-se ori amenintandu-i si agresandu-i pe locatari. Cert este ca Dee Dee, iubita lui, pe numele ei adevarat Ana Raluca Dugan, a primit gestul cu multa emotie, de la parter: declaratia este vopsita pe balcoanele etajelor 7, 8 si 9.

Indragostit pana peste cap

Catalin nu este omul caruia sa-i spui ce trebuie sa faca, asta e clar. Daca i-a intrat ceva in cap, spune el, nu-i mai iese nici cu levierul. Baiatul de 21 de ani e indragostit lulea de iubita sa, Ana. Cei doi sunt vecini de cand zburdau prin curtea blocului. Incet, incet s-au amorezat unul de celalalt. A fost inevitabil.

Catalin i-a promis o declaratie memorabila si s-a tinut de cuvant. Asa ca a luat o galeata cu vopsea, o bidinea si a trecut la treaba. A inceput cu etajul 9, unde s-a aplecat pana la jumatatea balconului de palier, si a continuat cu celelalte. Cand a terminat, a chemat-o pe fata sa-i arate cat o iubeste. Fetei i-a placut la nebunie.

Bronx din Drumul Taberei

Vecinii au gustat mai putin din cupa romantismului, ba chiar, ascultandu-i pe cativa dintre ei, ai spune ca veninul e dulce pe langa ?ce au baut ei de pe urma nebunului”. Ca in filmele cu gangsterii din ghetouri, langa care locuiesti, dar stii ca daca vrei sa supravietuiesti iti tii gura, locatarii din blocul T 7 vorbesc putin si cu teama. ?Va rog, nu ma bagati, nu vreau sa am probleme! A amenintat ca ne taie capetele cu sabia la toti!”, spune o batrana de dupa o usa.

Alta zice ca ?nebunul de la 2 vine cu golani si se drogheaza pe scara, beau, fac scandal si se iau de vecini”. Un alt vecin se plange ca a mazgalit uscatorul, unde a scris in mai multe culori ?Interzis”, ba chiar si peretii i-a terfelit cu tot felul de desene. Cei mai multi insa inchid repede usa, de parca viata lor depinde de asta si spun doar atat: ?Eu nu stiu nimic”.

Graffiti, lanturi si marijuana

Dupa toate marturiile locatarilor, te astepti ca de dupa usa de la etajul 2 sa apara unul cu ochii injectati, cu bratele sparte de seringi, eventual jucandu-se malitios cu un lant, in timp ce-si mangaie barbia strapunsa de cercei. Camera de luat vederi instalata pe usa lui Catalin nu face decat sa rotunjeasca tabloul. Pe peretii palierului: graffiti, lanturi, o inima, niste frunze de marijuana. Un bec rosu pacaie amenintator si, in prag, trezit din somn, isi face aparitia baiatul.

Este imbracat decent, nici urma de cercei, lant, seringa infipta-n vena. Spune ca este foarte suparat pe vecinii sai. ?Am rupt toate relatiile de prietenie. Gata! Pai, cate am facut eu pentru blocul asta! Am adus plante de la sera, i-am ajutat cu ce am putut.” Baiatul spune ca vecinii au ceva cu el si cu familia lui, si ca el nu suporta asa ceva. ?Totul pana la familie. Pentru mine, familia e sfanta!”

Urmeaza

Vrea sa-i scrie pe Plaza Mall!

La doar 21 de ani, Catalin are carti de vizita pe care scrie ca este director executiv la o firma ce asigura servicii de internet si e asociat la o firma de publicitate. Spune ca ceea ce a scris el pe balcon este, in primul rand, o declaratie de dragoste si, in al doilea, un eveniment publicitar. N-ar fi prima oara: acum jumatate de an, a facut o campanie ca sa-i arate iubitei lui, si nu numai ei, dragostea pe care

i-o poarta. ?Am facut rost de tricouri pe care am scris initialele numelui ei, adica DAR (Dugan Ana Raluca) si le-am impartit prin cartier. I-am dedicat si un CD cu muzica, multiplicat, inscriptionat cu aceleasi initiale.”

Fata este acum in Anglia la niste prieteni de familie si trebuie sa se intoarca. Pana atunci, Catalin vrea s-o surprinda cu aceeasi declaratie, pe care sa i-o poata arata mandru pe cladirea Mall Plaza.

Inedit

Vorbe despre amor pe ecranele video

De Ziua Indragostitilor sau de 1 Martie, cativa indragostiti au apelat la firmele de panotaj outdoor video, cu rugamintea de a posta mesaje de dragoste pe ecranele amplasate in intersectiile aglomerate din Capitala. Astfel, intr-o anumita locatie si la o anume ora, fata era surprinsa de un mesaj de dragoste care aparea pe ecran. Din pacate, patronii acestor firme nu-i incurajeaza pe indragostiti sa vina cu astfel de propuneri, pentru ca nu da bine pentru business sa puna pe acelasi ecran branduri de firme cu mesaje de la Cupidon.

?Am avut vreo doua-trei cereri, dar numai din partea prietenilor. Nu am stabilit un pret, pentru ca nu incurajam cererile de acest gen”, a spus Dio Boaca, Managing Partner la Phoenix Media. ?Cele mai multe mesaje au fost de ?La multi ani” sau ?Te iubesc””, a mai spus managerul.

Sursa

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...