Jump to content
oldman

NU SE MAI FACE GRAMATICA LA SCOALA!

Recommended Posts

"Şterg posturi scrise cu sh, tz, k şi alte aberaţii gramaticale!"

semnatura unui moderator global de pe softpedia.

Deci nu este un caz izolat.

:cool2: De azi voi scrie corect gramatica pe forum (pe messenger mi-e totusi mai greu, in graba e mai usor sa trantesti o scurtatura sau alte chestii "gresite" ) si sunt total de acord cu aceasta "lege" de pe alte forumuri. Acest forum si noi am putea fi un inceput. Cand vede omul ca ii este sters postul cu siguranta ca data viitoare macar se va stradui sa scrie corect si uite asa evoluam putin cate putin. Serios acum, gramatica limbii romane nu este deloc grea, cel putin din punctul meu de vedere. Eu din clasa a 2 a stiam sa scriu absolut orice corect gramatical si odata invatate aceste "reguli" nu au mai fost uitate. E chiar asa greu sa va rezervati cateva ore (da, cateva ore , e de ajuns !!!! ) sa invatati sa scrieti corect o viata intreaga ? E spre binele vostru ...

Cea mai urata greseala a tinerilor care prefera sa chiuleasca de la orele de gramatica (si nu numai) si totodata aproape cea mai des intalnita de mine este aceea de genul : "urat-o", "frumoas-o", "nebunu-le", etc. Am intalnit-o de cateva ori si la oameni mai dezghetati si am ramas uimita.

Link to comment
Share on other sites

"Şterg posturi scrise cu sh, tz, k şi alte aberaţii gramaticale!"

semnatura unui moderator global de pe softpedia.

Deci nu este un caz izolat.

Tot respectul mufă.

Ma gandeam sa-l aducem aici sa ne scrie si noua postul ala cu exprimarea pe forum.

...sau poate facem noi unul.

Link to comment
Share on other sites

gramatica se face in gimnaziu...la liceu..nu prea..oricum...si in gimnaziu la nivelul la care se face...nu cred ca se mai prinde ceva de elevi :|;oricum mi se pare o prostie sa scrii cu "sh,tz,copacu'" etc.-scriam si eu asa intr-un timp,dar mi-am dat seama ca nu e in regula si am incercat sa schimb...urmeaza sa incep sa invat cu diacritice

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca se mai prinde ceva de elevi

De ce nu s-ar mai prinde? Tot sistemul e de vina ca e materia prea grea?

Eu la romana si la matematica aud numai "trebuia sa facem si aia, dar s-a scos din materie pentru ca aia de la ministeri au considerat ca era PREA GREA". Cum frate sa fie "prea grea"? Nu te duce mintea, n-o inveti, vreti sa se ajunga sa scriem "Mama are mere" in clasa a 8-a?

Link to comment
Share on other sites

se vede k si Edelwiess mai greseste .... (ma refer la prescurtare) :P (no offence, jk)

"din pdv" sau "dpdv" este una din prescurtarile acceptate in gramatica noastra ;) .asa ca nu a fost neaparat o greseala.

Link to comment
Share on other sites

[...] dar deh....nu cred ca in realitate scrie cineva asa la scoala sau in alta parte...e doar o chestie de net :D

Da-mi voie sa te contrazic. Mai jos un extras din lucrarea unei tinere de 17 ani. Uite asa ajunge "jargonul" folosit in discutiile intermediate de programe gen instant messenger, in utilizarea curenta.

O examinare pentru grad, partea de examinare teoretica, in anexa fisei de examinare se pot observa urmatoarele pasaje:

"

Imagine IPB

[...]

NIKE UKIKUROBUSKI

- lovirea acestui puct produce lovituri mari :-O si reduce capacitatea monotorie :D.

4). Puctul situat in imediat sub muski =)) gemeni

KUSANAKI

[...]

Imagine IPB

[...]

6). Puctul situat in spatele genukului :D

UKI KANSETU

- lovirea acestui puct provoaca lovituri mari :D si reduce capacitatea de deplasare.

7). Mukia =))Ma Palmei

SUKO (SUMO)

- lovirea acestui puct reduce c provoaca dureri mari si poate fi posibila slabirea prizei.

[...]"

Ce am invatat noi de aici ?!

Ca lovirea produce lovituri mari, ca avem capacitati monotorii, ca avem muski, genuk si mukie la palma =)).

Doamne ... :banghead:

In alta ordine de idei trebuie sa observ si sa admir corectitudinea exprimarilor folosite in acest subiect. Deci se (mai) poate ...

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...