Jump to content
oldman

NU SE MAI FACE GRAMATICA LA SCOALA!

Recommended Posts

Becali nu e marketing, Becali e propaganda. Fiecare scrie cum vrea, avand in vedere ca si parintii sau bunicii nostri mai gresesc cand scriu, asta nu inseamna ca tre' sa-i urasti, right? Eu am citit 5 carti in toata viata, 1 in romana si 4 in engleza, so don't tell me 'reading is everything", reading is bullshit, Eminescu era un homosexual care isi bate joc de generatie noastra si generatiile care or' sa vina, in loc sa inveti ceva bun la ora de Lb si Lit romana inveti Luceafarul...in fine, la cat de lung e, daca i-ai manca toate cuvintele intr-adevar te poate hrani.

Din partea mea, cei care sunt asa zisi inventatori ai limbi romane (aia scriitori, cei mari poeti), neintentionat, isi bat joc de generatia noastra, eu sincer nu vad ca peste 200 de ani sa se studieze la romana un scriitor care se va naste azi, ci tot pe unu ingropat(de 300 de ani).

LE: e cam acelasi lucru cu eroii nostri din toate timpurile, marii voievozi care faceau orgii intre ei prin lupte si toata lumea ii considera eroii supremi ai tarii, cei care au unit tara, e si normal, cand stefan cel mare il da pe fisu'(radu cel FRUMOS, ca o fetita de pufos) pasalacului turc sa aiba relatii sexuale cu el, dar iar zic, peste 200 de ani, la istorie se va invata stefan cel mare, de parca intereseaza pe cineva persoana lui :(.

Invatamantul din Romania = Lenea generatiilor viitoare.

Link to comment
Share on other sites

Oamenii aia au facut ceva pe langa pastelurile plictisitoare.

Da, se poate trai si mancand din pomi si umbland in fuste si omorand oameni cu ciomagul - pentru ca daca ei ar fi avut un asemenea approach hands-on pe viata cum ai tu, ar fi rau.

Nu "mileage"-ul e totul (cine s-a uitat la Crossroads, filmul cu blues, stie desper ce vorbesc).

Marii voievozi puteau sa si-o traga cu toate femeile din popor, pana una alta ei ne-au scapat de invadatori. Stiu ce-ai sa zici - bullshit ce-ti zice la istorie cu 100000 de turci si 1000 de romani. Da, dar de 3 ori mai mult sigur erau mosule :) Ei oameni pregatiti, si noi niste tarani prosti care de-abia ii nimeream cu coasa. Fair and square nu pot sa zic ca i-am facut, concluzia e insa ca noi am folosit brain-power si ei sword-power (brain*10).

Daca peste 300 de ani se va studia tot pe ala ingropat, ma bucur, pentru ca inseamna ca ala ingropat a reusit sa faca ceva care sa ramana in timp si cel de azi NU. Cred insa ca se va vorbi de Plesu si peste 200 de ani.

LE: gramatica nu e totul, dar tu esti un om de substanta - dar multi dintre cei de-aici, inclusiv eu, considera ca forma iti poate da o imagine destul de buna asupra substantei. In felul asta nu trebuie sa mai separi graul de neghina.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca n-ai citit istoria nescrisa, romanii n-au fost niciodata tarani amarati si prosti, au fost niste barbari, in timp ce noi muream de foame, turcii se scaldau in bani, poporul roman a fost jalnic de la inceput si va ramane jalnic pe vecie, prefer evolutia in schimbul putrefactiei. Ala ingropat nu a facut ceva care sa ramana in timp, ci a facut ca timpul sa ramana la el.

read mai bine, eu n-am zis ca facea dragoste cu FEMEI ;)

Link to comment
Share on other sites

sa ma scuzi maistre. later edit blues. stii ca ma refer la gramatica si nu la greseli de scriere day to day...

LE: am citit si ce-ai scris dupa; it's basically the same thing dar chestia cu relatiile sexuale eu zic ca e un pic trasa de par man.

Link to comment
Share on other sites

LE: am citit si ce-ai scris dupa; it's basically the same thing dar chestia cu relatiile sexuale eu zic ca e un pic trasa de par man.

not, istoricii stiu asta (mi-a zis si profesorul meu de istorie), e o rusine pentru romania daca s-ar afla, not, romania e oricum o rusine.

cei/ce-i tot gramatica e, nu am mai facut gramatica din clasa a 8-a, dar parca -i ala e pronume personal or smth si asta era gramatica...

Link to comment
Share on other sites

O sa ma interesez cu prima ocazie. Please edit the post though, makes me blush when I see it. Multumesc anticipat.

Revin maine, ma duc la culcare :)

Inca ceva ce vroiam sa zic: heh nu e vorba ca nu se face gramatica la scoala, e vorba de receptivitatea elevilor. Don't go blaming the system now, noi romanii cum nu e ceva bine cum "HUA! SISTEMU' E DE VINA!".

LE: Da, ai dreptate cu Radu... Nu e insa vina lui taica-sau ca era Mehmed II un pervers :|

Link to comment
Share on other sites

:) Da, sistemul e de vina, se pare ca nu esti la curent cu ce se intampla in tarile civilizate. Btw, asa de chestie, dupa revolutie stii tu care a fost prima *lege* data...? sambata sa nu se mai lucreze...(asta ne trebuia noua, din foame sa intram in pamant de foame).

Tinere nu traiesti deloc realitatea, orice elev daca este impins de la spate de catre parinti, reuseste sa invete si sa-si ocupe un "loc fruntas in clasa", dar in majoritatea cazurilor parintii se gandesc cum sa puna o paine pe masa, dar situatia o gandesti asa din punct de vedere al orasului in care ai crescut, de situatia ta familiara. Cate cazuri ai avut tu, in care un coleg a venit la tine si te-a rugat sa-i imprumuti bani sa-si cumpere ceva de mancare ca i-e foame? eu am avut, destule iar impresiile ti le faci din experienta, nu din faptul ca esti comod si traiesti doar in lumea ta de vis.

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de vis, e vorba de realitatea privita din punctul tau de vedere si realitatea privita din punctul meu de vedere.

Nu, n-a venit nimeni sa-mi ceara bani pentru mancare.

Ideea asta de valoare baza pe experienta pe mine ma dezgusta.

Eu sunt un om mai putin valoros doar pentru ca am trecut prin mai putine?

Vorba ta mosule, e vorba de mediul in care cresti; eu am avut norocul sa cresc in unul probabil mai prielnic. Ca tot imi vorbeai de schimb de prietene si prostioare si in general atitudinea de tanar rebel care te ajuta sa acumulezi "experienta asta"... mosule, mie nu-mi trebuie, si sunt de parere ca e mai mult ceva cu care sa te falesti decat ceva care sa-ti foloseasca, desi aparentele-s altele.

Orice om oricat de retardat e daca-l pui pe un camp, vorba ta, usor sau greu TOT se descurca - omul e un animal adaptabil. "ba eu am fost pe un camp si-am mers 7 zile si 7 nopti pana sa gasesc apa si mancare" - asa... si? Eu am fost obligat sa citesc "Baltagul" cat ai mers tu sapte zile si sapte nopti. In afara de faptul ca pe tine te dor picioarele si pe mine ochii, nu ne putem lauda niciunul cu nimic. In ciuda adaptabilitatii sale, arareori se intample ca omul sa invete din greseli.

E un soi de discriminare asta cu "prin cate am trecut eu si prin cate ai trecut tu". Vrei sa ma mut intr-o cocioaba intr-un sat uitat de lume si sa ma intretin singur? Pot si aia, dar nu e cazul.

"Tineretul de azi nu stie prin ce-am trecut noi si cum a fost si ce-am indurat si..."

Nici voi nu stiti cum a fost in epoca de piatra pana una alta, va dati seama ce greu le era alora - dar nu i-ati fi auzit pe ei plangandu-se :)

Link to comment
Share on other sites

Schimbul de prietene era ceva...acustic, inchei discutia ca te depasesc anumite lucruri, documenteaza-te despre sistemul din afara, despre ceea ce se intampla in mediul mai NEprielnic, atunci vom discuta cu placere.

PS: nimeni nu te-a impedicat sa citesti o carte, dar nu vezi ce trebuie sa vezi in discutia asta, eh oricum, o sa-ti dai seama peste vreo 6 ani cum merg lucrurile mai exact.

Link to comment
Share on other sites

ok eu sunt andy peste 6 ani. cum merg lucrurile mai exact? :blink:

churchil era un betziv notoriu care mai mult a incurcat armata. a dat 2 decizii si alea proaste, a omorat cateva mii de oameni. e un lider super apreciat. stii ce a facut? a adus MORALA.

ce-ai cu perversii nostrii conducatori? big deal.. erau si ei oameni.. aveau si ei nevoi. doar nu or fi toti oamenii (inclusiv cei de acum 1000 ani) uber-civilizati cu o singura femeie/viatza si anti-homosexualitate etc.

in general in ORICE tara daca te uiti atent la educatie o sa vezi ca in manuale nu sunt decat oameni morti. de ce? pentru ca daca eu pun intr-un manual "xulescu e un mare poet, un mare om etc." si peste 2 ani ala se apuca si violeaza si omoara vreo 30 fomei manualu ala e cam aiurea, nu? de obicei inveti despre INTREAGA activitate a unui om. care se poate analiza doar dupa moarte.

si eu eram de parere (acum cativa ani) ca cititul este inutil dezvoltarii caracterului uman. cateva carti mi-au schimbat parerea. e total alegerea si opinia ta.

sa fi in opozitie si sa critici tot (cum faci tu) e foarte usor.

Link to comment
Share on other sites

hh black, nu sunt in opozitie, nu critic tot, ci spun ce gandesc si eu chiar asa sunt si chiar asta cred, ce ai citit tu, ai citit ce-au scris unul si altul, parerile lor, prefer sa fiu observ si sa gandesc, inainte sa citesc si sa preiau ;)

suntem 2 persoane diferite, cum crezi ca putem gandi la fel? la capitolul experienta de viata, iti zic eu ca nu ai vazut nici 10% si n-ai trait nici 1% viata pe cat am trait-o eu, as putea sa zic despre tine ca esti genul de om simplu care merge dupa cum bate vantul prin viata, dar ai spune ca gresesc..desi..

Link to comment
Share on other sites

as putea sa zic despre tine ca esti genul de om simplu care merge dupa cum bate vantul prin viata, dar ai spune ca gresesc..desi..

dar ce bine ca nu ai spus.

poti sa spui ce vrei. ce zici tu acum gandeam si eu acum 3-4 ani. ca nu am cum sa inteleg ce zice un om intr-o carte. ca nu am cum sa gandesc cum gandea el. ca nu am cum sa inteleg ce vrea sa spuna el pentru ca suntem diferiti.

lasa ca esti tu un fulg de nea si pentru mine. mie imi place mediocritatea ;)

Link to comment
Share on other sites

Becali nu e marketing, Becali e propaganda. Fiecare scrie cum vrea, avand in vedere ca si parintii sau bunicii nostri mai gresesc cand scriu, asta nu inseamna ca tre' sa-i urasti, right? Eu am citit 5 carti in toata viata, 1 in romana si 4 in engleza, so don't tell me 'reading is everything", reading is bullshit, Eminescu era un homosexual care isi bate joc de generatie noastra si generatiile care or' sa vina, in loc sa inveti ceva bun la ora de Lb si Lit romana inveti Luceafarul...in fine, la cat de lung e, daca i-ai manca toate cuvintele intr-adevar te poate hrani.

Din partea mea, cei care sunt asa zisi inventatori ai limbi romane (aia scriitori, cei mari poeti), neintentionat, isi bat joc de generatia noastra, eu sincer nu vad ca peste 200 de ani sa se studieze la romana un scriitor care se va naste azi, ci tot pe unu ingropat(de 300 de ani).

LE: e cam acelasi lucru cu eroii nostri din toate timpurile, marii voievozi care faceau orgii intre ei prin lupte si toata lumea ii considera eroii supremi ai tarii, cei care au unit tara, e si normal, cand stefan cel mare il da pe fisu'(radu cel FRUMOS, ca o fetita de pufos) pasalacului turc sa aiba relatii sexuale cu el, dar iar zic, peste 200 de ani, la istorie se va invata stefan cel mare, de parca intereseaza pe cineva persoana lui :(.

Invatamantul din Romania = Lenea generatiilor viitoare.

vai... nu-mi vine sa cred ce am citit... cum iti permiti sa spui ca Eminescu era un homosexual care isi bate joc de generatia noastra? doar pentru ca, in mod evident, tu nu ai absolut nimic de-a face cu literatura, evita sa faci afirmatii pe baza a ceea ce nu cunosti, deoarece nici nu te-ai obosit sa incerci sa cunosti. reading is bullshit? baiatu'... lumea "reala" in care te invarti tu cu mandrie, fara o baza solida intelectuala si culturala, aia e un "bullshit"... a trece prin viata fara sa incerci sa-i cauti sensul, intelesurile ascunse, simbolurile, lirismul, raportandu-te doar la partea materiala si eventual sociala, e doar un lucru asemanator cu definitia pe care ai dat-o tu Luceafarului.

si da, peste 200 de ani tot scriitori morti cu 3, 4, 5 sute de ani inainte se vor studia (printre altii), pentru a putea intelege istoria literaturii (ei fiind diversi reprezentanti a diverse curente literare). si un om care nu cunoaste trecutul (istoria) nu are cum sa inteleaga prezentul si in nici un caz nu are cum sa foloseasca viitorului. si inca o chestie, daca la varsta ta eu as fi avut la activ 5 carti citite, nu as fi spus la nimeni si as fi stat noptile la lumina lampii, macar pentru a fi capabila sa scriu un eseu la bac, daca nu din respect fata de mine insami.

cat despre istoria Romaniei... aici iti dau dreptate... nu prea exista. evident, comparativ cu a Frantei, Germaniei, Rusiei, si nu pe baza orientarii sexuale a lui radu cel frumos.

ps: am eu impresia sau tu ai o problema grava cu homosexualii?

Link to comment
Share on other sites

Ei acum, esti prea sever. Personal m-ar multumi si disparitia formelor de genul "pleca-ti" si formularea de idei coerente. Exprimarea prescurtata, suplinirea lipsei diacriticelor cu "sh" sau "tz" nu ma deranjeaza, chiar daca nu le folosesc in mod curent. Nu le consider in nici un caz lipsa de cultura.

In ceea ce priveste expresiile preluate din alte limbi, din nou nu sunt la fel de radical :D . Din cate stiu eu, singura limba europeana care a tradus toate termenele tehnice este germana, dar pana si la ei se folosesc tot mai des si termene preluate din engleza.

supraetajata :yum: (de cand vroiam sa folosesc emoticonul acesta :D )

Pai uita-te chiar si in acest topic. Cum scriu cei care sunt in stare sa-si exprime coerent ideile? Nu prea vad sh si tz pe la ei. Cat despre cuvintele imprumutate... nu inteleg de ce ai folosi un cuvant in engleza pentru care exista un echivalent in romana. Excludem cuvintele si expresiile care nu pot fi traduse sau care nu au nici un sens traduse in romana.

nu sunt aproape deloc de acord cu ce a scris sabotor.

sh si tz folosesc de multe ori pentru ca nu are sens un cuvant fara diacritice sau se intelege gresit. nu e nicidecum vorba de teribilism cand oamenii scriu cu "sh" "tz" si "k". bine cand spui "akum" e deja prostie dar poti spune intr-un sms la graba "vin acum k ma grabesc".

e din comfort si rapiditate folosit "k". eu tot din comfort si rapiditate NU folosesc sh si tz. odata pe mess am vrut sa-i spun unei fete ca a fost matură intr-o anumita situatie.. si ea a inteles ca am facut-o proasta ca o mătură :P

Hai sa zicem ca sunt de acord cu folosirea sh si tz in cazul unor cuvinte precum matura sau fata, dar, de obicei, cei care folosesc sh si tz in mod curent, folosesc si k in loc de c (sau ca), y in loc de i si mai stiu eu ce...

@dev

Eu am avut nervi sa citesc ce ai scris tu smile.gif ... [am 19 anishori biggrin.gif] ...

Eu scriu cu sh/tz ... si ce se mai foloseshte din cauza tastaturii ... am o lene sa tot pun pe RO ... dar in fine ... nu sunt hecar nici incult. Numai bine wink.gif.

Sa-ti reamintesc ce am scris?
Daca ai sub 20 de ani, nu te chinui sa citesti, oricum nu vei fi de acord cu mine.
Sa recapitulam: ai 19 ani, nu esti de acord cu mine. Ceea ce inseamna ca eu am dreptate, iar tu nu. ;)

Ma nedumereste insa o chestie: chiar in postul tau nu ai folosit sh de fiecare data (dar tu sustii folosirea sh si tz), numai la cuvantul "foloseste". Spune-mi, daca scriai "foloseste" in loc de "foloseshte", crezi ca nu te intelegeam? Crezi ca se schimba atat de mult sensul incat sa fie nevoie de sh? Eu nu cred si banuiesc ca nici tu. De ce il mai folosesti? Nu ti-e lene sa apesi si pe s si pe h in loc de un simplu s?

Link to comment
Share on other sites

@dev

Sa-ti reamintesc ce am scris?Sa recapitulam: ai 19 ani, nu esti de acord cu mine. Ceea ce inseamna ca eu am dreptate, iar tu nu. ;)

Ma nedumereste insa o chestie: chiar in postul tau nu ai folosit sh de fiecare data (dar tu sustii folosirea sh si tz), numai la cuvantul "foloseste". Spune-mi, daca scriai "foloseste" in loc de "foloseshte", crezi ca nu te intelegeam? Crezi ca se schimba atat de mult sensul incat sa fie nevoie de sh? Eu nu cred si banuiesc ca nici tu. De ce il mai folosesti? Nu ti-e lene sa apesi si pe s si pe h in loc de un simplu s?

Hmmm ... n-am zis ca nu te inteleg. [acuma voi scrie normal ... ca arata mai bine :D] Nu e vorba de lene ... cand cum imi vine ... asa scriu. Si nu intotdeauna cel mai batran e cel mai wise ... ;). Toata lumea crede ce vrea ... si se informeaza in legatura cu ce vrea!

Link to comment
Share on other sites

vai... nu-mi vine sa cred ce am citit... cum iti permiti sa spui ca Eminescu era un homosexual care isi bate joc de generatia noastra? doar pentru ca, in mod evident, tu nu ai absolut nimic de-a face cu literatura, evita sa faci afirmatii pe baza a ceea ce nu cunosti, deoarece nici nu te-ai obosit sa incerci sa cunosti. reading is bullshit? baiatu'... lumea "reala" in care te invarti tu cu mandrie, fara o baza solida intelectuala si culturala, aia e un "bullshit"... a trece prin viata fara sa incerci sa-i cauti sensul, intelesurile ascunse, simbolurile, lirismul, raportandu-te doar la partea materiala si eventual sociala, e doar un lucru asemanator cu definitia pe care ai dat-o tu Luceafarului.

si da, peste 200 de ani tot scriitori morti cu 3, 4, 5 sute de ani inainte se vor studia (printre altii), pentru a putea intelege istoria literaturii (ei fiind diversi reprezentanti a diverse curente literare). si un om care nu cunoaste trecutul (istoria) nu are cum sa inteleaga prezentul si in nici un caz nu are cum sa foloseasca viitorului. si inca o chestie, daca la varsta ta eu as fi avut la activ 5 carti citite, nu as fi spus la nimeni si as fi stat noptile la lumina lampii, macar pentru a fi capabila sa scriu un eseu la bac, daca nu din respect fata de mine insami.

cat despre istoria Romaniei... aici iti dau dreptate... nu prea exista. evident, comparativ cu a Frantei, Germaniei, Rusiei, si nu pe baza orientarii sexuale a lui radu cel frumos.

ps: am eu impresia sau tu ai o problema grava cu homosexualii?

1.Da, am o problema grava cu homosexualii, asta e :(

2.Un om care cunoaste istoria e UN om care trebuie sa faca ceva cu istoria, vrea sa invete istorie si sa faca ceva cu ea, eu nu, voi nu, dar IAR ZIC, istoria si 2 mortaciuni nu-ti aduc mancarea si fericirea(in cazul elevilor care o invata in scoli/licee). Eminescu? DA, a fost un depravat, citeste tu ce-a scris un om care a murit de sifilis, eu nu tx.

Dupa ce ca am fost niste jalnici de cand a aparut istoria noastra, toti se gandesc la trecutul nostru, du-te tu in Germania si ia vezi daca aia stiu ceva despre istoria lor, daca stiu ALTCEVA in afara de ceea ce ii INTERESEAZA si ce VOR sa invete, d-aia traiesc cum traiesc si noi ne gandim mereu LA CE AVEM SI LA CE PUTEM PIERDE, NU LA CE NU AVEM SI PUTEM LUA.

Eu consider ca e momentul ca Romania sa lase istoria ei in putrefactie in urma si sa se apuce sa gandeasca mai constructiv, am ajuns sa aud de la oameni lasi "ooo vai cum sa spui asa ceva despre trecut?" cand ei nu incearca sa faca nimic in prezent, se multumesc cu "ce-a fost romania", pretind ca stiu istorie si raman la trecut si nu cu mintea-n viitor, gandindu-se sa-mi dea mie peste nas, fiti ingamfati copilasi, sa numai zic ca asta iar o dovada de minte de roman, daca mi-ar pasa de voi as fi mai trist, asa nu ma intereseaza, dar nu uitati ca am dreptul sa fiu altfel ;)

@blk : mai ai tu mult pana sa pretinzi ca gandesti ca mine, in momentul asta tu esti una dintre oile din turma care stau in grajd si care n-are nimic impotriva faptului ca sta in mizerie si ca tot ai zis de fulg de nea, oile din turma ta nu ies afara cand ninge, sa nu se spele(sa nu schimbe ceva).

WarnUP pt ce i-ai scris lui blk.

Link to comment
Share on other sites

Pai uita-te chiar si in acest topic. Cum scriu cei care sunt in stare sa-si exprime coerent ideile? Nu prea vad sh si tz pe la ei. Cat despre cuvintele imprumutate... nu inteleg de ce ai folosi un cuvant in engleza pentru care exista un echivalent in romana. Excludem cuvintele si expresiile care nu pot fi traduse sau care nu au nici un sens traduse in romana.

Ma uit si in acest topic, si in multe altele. Intr-adevar nu prea vezi sh si tz la ei, dar daca ai vedea, nu ar trebui sa te deranjeze in mod deosebit. Pentru mine e mult mai importanta exprimarea coerenta. Nu sper sa se schimbe lumea intr-o zi. Daca unul singur va ajunge sa-si reciteasca posturile inainte de a le posta pe forum, cred ca s-a obtinut ceva bun. Referitor la prescurtari si engleza, cum ar arata WTF sau who gives a fuck in romana? Pana si bullshit e mai ... estetic in forma engleza. :P

Catre toti cei care au deviat spre istorie (fie ea chiar a artei)

TOATE tarile au pete negre in istorie, TOATE tarile au trecut (sau vor trece) prin fenomenul de cosmetizare a acestei istorii. Ce s-a intamplat cu istoria Romaniei in secolul trecut (si se intampla si azi) in alte tari s-a intamplat in secolul 19. Cand oamenii vor ajunge la maturitatea necesara, se va putea vorbi deschis despre acest subiect - mari conducatori homosexuali, bisexuali, sifilitici, incestuosi, perversi, criminali sadici etc ... Momentan nu prea inghit oamenii aceste chestii. Mai mult, sunt prea inchistati la gandire pentru a intelege ca nu ai cum judeca faptele unui om care a trait acum 500 de ani prin prisma perceptelor morale de AZI. In ceea ce priveste artistii, problema se cam aseamana: oamenii nu vor sa accepte ca in spatele unui creator de geniu se poate ascunde un amarat de om, cu toate slabiciunile si pacatele posibile. " Cum poti sa afirmi despre POETUL NATIONAL AL ROMANIEI ca era un sifilitic pervers care a murit nebun?" Foarte simplu, asta e adevarul. Adevar care nu influenteaza cu nimic genialitatea POETULUI. Admirati opera, nu omul. Fiti fara griji, Romania e departe de a fi singura tara in situatia asta.

Link to comment
Share on other sites

Fiti fara griji, Romania e departe de a fi singura tara in situatia asta.

Da, doar oamenii au acceptat, au dat la o parte o parte si au pastrat exact ce era necesar, intr-un final au trecut peste si...as putea zice ca Romania e in cea mai *nasoala* situatie de genul.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai sub 20 de ani, nu te chinui sa citesti, oricum nu vei fi de acord cu mine.

De obicei, un om cult, bine educat si caruia nu-i este lene sa gandeasca va scrie aproape intotdeauna corect din punct de vedere gramatical, indiferent de situatie. Insa, un incult va poci cuvintele folosind sh, tz si alte aberatii, poate pentru ca i se pare "cool" - asa a auzit el ca scriu "hecarii". Dar unul care foloseste in mod repetat forme de genul pleca-ti este chiar idiot si nu ar strica sa mai treaca pe la scoala. Totodata, multi adolescenti folosesc sh si tz, dar in cazul lor eu cred ca e vorba de teribilism, vor sa se faca remarcati iar aceste manifestari vor disparea treptat pe masura ce se maturizeaza (desigur sunt cativa care vor continua sa se explime in acelasi mod - incultii). Aceeasi motivatie o vad si in cazul folosirii cuvintelor dintr-o alta limba - teribilism, dorinta de afirmare (in cazul adolescentilor). Insa in cazul in care ai peste 20 de ani si folosesti "fan" in loc de ventilator, "keyboard" in loc de tastatura si "case" in loc de carcasa, esti un monument inchiat prostiei. Totodata, sunt de acord ca exista expresii care nu pot fi traduse, sau cuvinte pentru care nu exista echivalent in limba romana (joystick).

Word . Chiar daca pe forum scriu ( foarte ) corect din punct de vedere gramatical si nu folosesc prescurtari , pe mess ma grabesc sa scriu cat mai repede . Astfel , cei din lista sunt obisnuiti cu acest limbaj .

Intr-o zi , m-am gandit sa scriu frumos si cand folosesc messenger-ul , iar cand i-am cerut unei colege tema , ea a inceput sa rada , intrebandu-ma de cand scriu eu asa de corect pe net si dc nu mai folosesc prescurtarile . Atunci , am ramas cam ( foarte ) uimit si i-am zis ca nush k ma apukat ...

Link to comment
Share on other sites

Ma uit si in acest topic, si in multe altele. Intr-adevar nu prea vezi sh si tz la ei, dar daca ai vedea, nu ar trebui sa te deranjeze in mod deosebit. Pentru mine e mult mai importanta exprimarea coerenta. Nu sper sa se schimbe lumea intr-o zi. Daca unul singur va ajunge sa-si reciteasca posturile inainte de a le posta pe forum, cred ca s-a obtinut ceva bun. Referitor la prescurtari si engleza, cum ar arata WTF sau who gives a fuck in romana? Pana si bullshit e mai ... estetic in forma engleza. :P

Pai ma deranjeaza sh si tz tocmai din cauza ca sunt folosite de cei care nu sunt in stare sa-si exprime coerent ideile. Si, dupa cum am mai scris, nu am nimic cu expresiile care nu pot fi traduse, sau care nu au acelasi sens tradus in romana. Nu cred ca poti inlocui "who gives a fuck" cu "cine da un fu%ai" sau "bullshit" cu "balega de taur". Dar e extrem de enervanta folosirea unor cuvinte ca "fan" in loc de "ventilator", "keyboard" in loc de "tastatura" s.a.m.d.

La istorie nu ma bag :)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...