Jump to content
oldman

NU SE MAI FACE GRAMATICA LA SCOALA!

Recommended Posts

Eu cel putin asa cred cand vad posturile unor "forumisti". N-ar fi o problema daca ar fi cazuri izolate dar sunt din ce in ce mai multe. De aceea va propun un subiect de discutie: este necesara gramatica in scoala sau este de ajuns un:

"Jneboon asi fii invatzat dar nam chef s-a invatz ca numi ajuta la nimic. Angajeazama frate cas bun tare. Ui-te jtiu s-a umblu l-a calculator" :blink:

Link to comment
Share on other sites

cand tastezi te mai scapa sa scrii si asa pentru ca de obicei iti este lene sa pui o virgula sau cratima si multi suntem obisnuiti cu "k" "bah" de pe messenger dar deh....nu cred ca in realitate scrie cineva asa la scoala sau in alta parte...e doar o chestie de net :D

Link to comment
Share on other sites

cand tastezi te mai scapa sa scrii si asa pentru ca de obicei iti este lene sa pui o virgula sau cratima si multi suntem obisnuiti cu "k" "bah" de pe messenger dar deh....nu cred ca in realitate scrie cineva asa la scoala sau in alta parte...e doar o chestie de net :D

Tzin sa-ti intorc vorba :). N-am vazut la colegii mei asa ceva ... dar am fost intr-o zi cu sor'mea la scoala [ e clasa a 2-a ] ... si fiind in fost scoala ... am mers sa-mi salut vechii profesori :D. In clasa profesoarei de romana ... prima banca ... cu caietele deschise pe banca. Sti ce am vazut? O compunere ... [clasa a 7-a] ... cam asa incepea: A fo` odata un printz. El iubea calaritul precum`si iubea mama. Avea un frate mai n00b fiindca era ... [avea pagina plina ... si exact cum am scris eu aici ... a scris si acela in caiet (tz)].

Merita sa ramana gramatica in scoli ... ca de nu ... vai de noi ;).

Link to comment
Share on other sites

Normal ca gramatica este necesara, insa pe forum nu le pasa tuturor daca scriu sau nu gramatical. Unii posteaza doar sa se afle in treaba sau posteaza "la repezeala", desi s-ar putea ca ei in realitate sa scrie corect din punct de vedere gramatical. Probabil ca sunt multi si cei care nu stiu sa scrie corect.

Link to comment
Share on other sites

cand tastezi te mai scapa sa scrii si asa pentru ca de obicei iti este lene sa pui o virgula sau cratima si multi suntem obisnuiti cu "k" "bah" de pe messenger dar deh....nu cred ca in realitate scrie cineva asa la scoala sau in alta parte...e doar o chestie de net :D

Hai ca ai prescurtat un cuvant sau ai uitat o cratima mai inteleg dar cand pui una unde nu trebuie sau nu stii sa articulezi cuvintele e clar ca nu e din cauza vitezei. Poate mi se pare ciudat si din cauza ca sunt din alta generatie si cand eram in scoala nu exista internet , mess etc. iar un om care nu stie sa scrie corect gramatical era considerat analfabet. :(

La o selectie de CV-uri pentru angajare pentru un post care necesita studii medii, daca am gasit un CV cu o singura greseala ortografica, zboara direct la gunoi indiferent de experienta, calificari, etc. Parerea mea este ca daca te obisnuiesti asa o sa-ti dauneze in viitor.

Link to comment
Share on other sites

La o selectie de CV-uri pentru angajare pentru un post care necesita studii medii, daca am gasit un CV cu o singura greseala ortografica, zboara direct la gunoi indiferent de experienta, calificari, etc. Parerea mea este ca daca te obisnuiesti asa o sa-ti dauneze in viitor.

Subscriu. Nici eu nu am nevoie de colaboratori care comit greseli ortografice in CV. Ori sunt insuficient educati, ori nu-i intereseaza postul. Oricare ar fi raspunsul corect, nu-mi pierd timpul cu un interviu in cazul lor.

Link to comment
Share on other sites

Fuckin' pisses me off orice greseala, dar MAI ALES si MAI ALES cele de genul asta: "veni-ti" "duce-ti" "face-ti". Si ma enerveaza caracterul asta (no offense dev): `

````````

Ce vrea sa insemne?! Apostroful e asa: '

Link to comment
Share on other sites

pai..look at me..citesc multe carti ( daca nu credeti ask arrow ) si la scoala la romana si engleza am NUMAI 10....pe internet vorbesc altfel pt ca vreau sa scriu repede . Pun cratimele dar uneori chiar uit sa le pun pentru ca ma contacteaza multi pe xfire sau yahoo.

De asemeni ati observat toti ca eu nu prea pun ,,punct'' dar pun ,, .......'' ... dupa cum stiti semnul asta inseamna o ezitare in a spune ceva....si eu asa fac mereu...pentru ca mereu ezit sa spun ceva. Cand pun astea,, ...'' nu mai pun punct...dar desigur la scoala nu fac asa...si chiar m-am calificat la etapa urmatoare la olimpiada...

toti spun ca ,, am talent''..si....din distractie chiar am scris o carte (carticica )

Link to comment
Share on other sites

erm, ok obidan, nu era neaparat topic de laude, dar fie. bafta la olimpiade. si incearca sa scrii pe messenger la fel cum scrii si la scoala, nu e o rusine, e doar obisnuinta. desi la tine chiar nu am observat de-a lungul timpului greseli frecvente...

oldman, gramatica in scoala se face, problema e ca nu prea mai e la moda sa mergi la scoala. chiulul se incepe din clasa I, nu din liceu sau facultate, cum era pe vremea noastra :) adevarul e ca topicul pe care l-ai deschis tu acum am vrut si eu sa-l deschid de ceva vreme... doar ca am mai observat cateva lucruri intre timp.

1. a scrie cu "k", "sh", "tz" nu este considerat a fi ingoranta si lipsa de estetica, ci mandrie.

2. a "omite" folosirea cratimei se pune pe seama grabei... sa fim seriosi, e chiar acolo, deasupra lui "P", nici macar nu necesita apasarea tastei shift pentru afisarea ei... - - - - - - - - - - - - - e usor...

3. a gresi folosirea corecta a cratimei se datoreaza faptului ca persoana in cauza scrie prea repede, prin urmare "a" ia locul lui "-". ok, eu inteleg asta in cazul in care cineva scrie o data "-sa" in loc de "s-a" (mi se intampla si mie), dar nu mai accept scuza la cei care folosesc in mod repetitiv inventii stilistice precum i-mi, lucr-ati, merg l-a, asta s-au cealalta...

4. a folosi in scris regiona... pardon, limbaj argotic prin marile orase, precum "mah", "mane", "shmecher" este o dovada de oralitate, nu taranie sau proasta crestere.

5. a neglija folosirea semenelor de punctuatie este o greseala frecventa dar cine se mai uita in fond e acelasi lucru daca pui sau nu virgula sau orice alt semn ideea e sa se mai faca un post in plus ceea ce scrie in respectivul post e mult mai putin important la fel ca si respectul pentru cel care incearca sa va citeasca multumesc pentru rabdarea desavarsita de care ati dat dovada pentru a citi aceste cateva randuri eu una n-as fi reusit PUNCT

6. e o rusine si o pierdere de timp sa-ti recitesti postul inainte de a apasa "adauga raspuns". pirn rmare, greseli ed gnul a celor ec ciiti acum se intmpla des, dar din nou e ok, sunt convinsa ca absolut toti ati reusit sa intelegeti ce am scris inainte, asa ca aveti dreptate, nici o problema.

7. sunt ok prescurtarile, le folosesc des, hai ca dupa ce vezi o data - de doua ori prescurtari precum dc, jk, hf etc si intrebi si tu un prieten de la ce vine, te obisnuiesti cu ele. pentru prescurtarea "imho" am stat vreo 3 min sa ma gandesc de la ce poate veni, am dedus in cele din urma pe baza contextului si a faptului ca se afla tot timpul la inceputul propozitiei ca e "in my humble opinion" (daca ma insel va rog sa ma corectati). acum am gasit o noua provocare, de data asta nu i-am dat de capat. imi zice si mie cineva de la ce vine "emo"??? deci, ca sa nu existe confuzii, prescurtarile nu sunt ambigue, sunt cool. wtf? :D

8. tu stii, el va sti, a fi, sa fii... dar asta e deja absurd de stiut cred...

sa zicem ca ajunge pentru acum, desigur ca imi vor veni in minte si alte "trend-uri" gramaticale. guys... separat e cam nasol sa faceti greselile astea, dar imaginati-va ce iese daca le faceti pe toate... puteti stapani lexicul romanesc la perfectie, dar majoritatea celor care vor citi nu va vor intelege si nimeni, absolut nimeni, nu va va aprecia... cel putin sper asta :)

poate am fost putin prea dura, poate ca unele din punctele enumerate de mine sunt exagerate, poate ca pana la urma nici nu e prea important sa scrii corect. si totusi, fiecare are dreptul la micile lui obsesii, nu? imi pare rau sa recunosc, eu nu am rabdare sa citesc un post care incepe cu greseli de ortografie si nu mi-am batut capul vreodata sa analizez cuvintele agramatilor.

ps: am si eu o greseala eterna din pdv gramatical, stiu... nu folosesc majuscule... asta e chiar din lene si mai ales din obisnuinta de a scrie in microsoft word. daca va deranjeaza, puteti sa-mi spuneti fara suparare si, incet-incet, o sa incerc sa schimb asta.

Link to comment
Share on other sites

Fuckin' pisses me off orice greseala

mai omule , vorbim limba romana sau romgleza ? stam sa ii criticam pe cei care nu folosesc corect subiectul si predicatul intr-o fraza , dar pe cealalta parte facem rahatul praf introducand cuvinte din engleza amestecate cu cele din romana. chiar nu denota superioritate , sau inteligenta ceea ce faci tu sa stii . si ca sa nu zici ca ma refer numai la tine , ma refer la toti prichindeii care fac omleta din limba romana ...

Link to comment
Share on other sites

mai omule , vorbim limba romana sau romgleza ? stam sa ii criticam pe cei care nu folosesc corect subiectul si predicatul intr-o fraza , dar pe cealalta parte facem rahatul praf introducand cuvinte din engleza amestecate cu cele din romana. chiar nu denota superioritate , sau inteligenta ceea ce faci tu sa stii . si ca sa nu zici ca ma refer numai la tine , ma refer la toti prichindeii care fac omleta din limba romana ...

Engleza e permisa in posturi. Poti scrie cum doresti, sa le amesteci cum vrei. Cui nu-i place => sa nu citeasca. (right? =)))

Link to comment
Share on other sites

mai omule , vorbim limba romana sau romgleza ? stam sa ii criticam pe cei care nu folosesc corect subiectul si predicatul intr-o fraza , dar pe cealalta parte facem rahatul praf introducand cuvinte din engleza amestecate cu cele din romana. chiar nu denota superioritate , sau inteligenta ceea ce faci tu sa stii . si ca sa nu zici ca ma refer numai la tine , ma refer la toti prichindeii care fac omleta din limba romana ...

Vad ca o bagati pe asta ca vreau sa par mai inteligent... :)

Mie-mi place romgleza pentru ca ilustreaza fidel niste trairi pe cand romana nu. I-am zis si lui Edelweiss, doar de garantie :)

Da, sunt constient ca va deranjeaza, imi pare rau.

Link to comment
Share on other sites

pai ... cel putin la profilul mate-info ... in liceu ... cam 3,4% din orele de romana faci gramatica ... a fost exclusa si in special materia de liceu se bazeaza pe dezvoltarea imaginatiei, vocabularului ... pentru ca din moment ce un elev a trecut cu brio de Testarea Nationala ... se da de inteles ca stapaneste gramatica ... un lucru elementar ce'i va ramane pe viata ... so :whistle:

Link to comment
Share on other sites

@andy : nu to-ti au suport-ul necesar s-a invete limba romaneasca, la fiel si cu englieza, cand vorbiesti pe strada si spu-i diferiti frazi in englieza din partia mia, ai-as considierati nisti pruosti si baluosi.

Link to comment
Share on other sites

cand tastezi te mai scapa sa scrii si asa pentru ca de obicei iti este lene sa pui o virgula sau cratima si multi suntem obisnuiti cu "k" "bah" de pe messenger dar deh....nu cred ca in realitate scrie cineva asa la scoala sau in alta parte...e doar o chestie de net :D

serios? :)) eu m-am dus o data la tabla la ora de romana si in loc de daca am scris dak k :))

totusi...influentiaza un pic... nu consider ca este necesara.. citind iti dezvolti creierul

Link to comment
Share on other sites

deci, cineva ar trebui sa stea cu paru' dupa cei din gimnaziu ca sa invete ceva gramatica. daca mai gresesti o litera sau pierzi pe drum un spatiu e acceptat (mie mi se intampla cam des atunci cand scriu la tastaturi de culoarea neagra, pe o lumina slaba) dar, totusi sa nu exageram unii scriu nishte tampeni pe mess de iti ia juma' de ora sa descifrezi

ar trebui pus accent foarte mare pe gramatica, mai ales in clasele primare cand cei mici inca nu si-au facut o impresie despre viata si inca nu stiu ce vor de la ea

iar la liceu... este bine cum e acum, totusi la varsta aceasta (varsta de liceu) e prea mult sa mai faci gramatica si sa inveti obiectele pe care le ai in programa scolara

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa ma intelegeti gresit , nu am nimic cu nimeni dar mie mi se pare ca aberati cu totii . Gramatica pe net cand scrii la o tastatura nu poate fi folosita ca atunci cand scri pe hartie . Eu de exemplu am inceput sa joc CS:S acum cativa ani . Si eu scriam gramatical . Faza e ca nu ai timp sa stai sa pui cratime , virgule etc. in timp ce 3 T vin pe tine . Si de atunci am ramas cu obiceiul sa scriu fara cratime .

Link to comment
Share on other sites

Fuckin' pisses me off orice greseala, dar MAI ALES si MAI ALES cele de genul asta: "veni-ti" "duce-ti" "face-ti". Si ma enerveaza caracterul asta (no offense dev): `

````````

Ce vrea sa insemne?! Apostroful e asa: '

A fost un citat Andy :) ... si ... ar vrea sa ia locul "-" ...

PS: Si nu a fost ... 'offensive' :)

Link to comment
Share on other sites

@andy : nu to-ti au suport-ul necesar s-a invete limba romaneasca, la fiel si cu englieza, cand vorbiesti pe strada si spu-i diferiti frazi in englieza din partia mia, ai-as considierati nisti pruosti si baluosi.

=))=))=))

@[sF]Nagasaky

Nu vreau sa ma intelegeti gresit , nu am nimic cu nimeni dar mie mi se pare ca aberati cu totii . Gramatica pe net cand scrii la o tastatura nu poate fi folosita ca atunci cand scri pe hartie . Eu de exemplu am inceput sa joc CS:S acum cativa ani . Si eu scriam gramatical . Faza e ca nu ai timp sa stai sa pui cratime , virgule etc. in timp ce 3 T vin pe tine . Si de atunci am ramas cu obiceiul sa scriu fara cratime .

Nu vorbeam de semne de punctuatie, o litera inghitita, o cratima uitata sau vezi doamne diacritice. :P Fraze fara subiect si predicat, "idei" care sunt mai confuze decat prezicerile preotesei lui Apollo de la templul din Delphi, dezacorduri crase - sunt doar cateva din problemele vizate de acest topic. Poti sa ma crezi pe cuvant, o astfel de exprimare genereaza mari probleme la angajarea intr-un post cat de cat cu pretentii. Asta referitor la o scrisoare de intentie sau un CV. In ceea ce priveste forumul, nu vad de ce nu s-ar respecta regulile gramaticale si formele de exprimare, chiar daca lumea e ascunsa in spatele mastii anonimatului. Daca ai ceva de transmis celorlalti pe un forum, fa-o ca lumea, daca nu din respect pentru tine macar din respect pentru efortul celor care vor citi (si se vor chinui sa proceseze :P ). Poate sunt eu mai greu de cap, dar am avut nevoie de atentie sporita sa procesez "moldoveneasca de balta" la misto a lui Thade :D

Link to comment
Share on other sites

Nagasaky' date='Mar 2 2007, 11:15' post='1788220']

Nu vreau sa ma intelegeti gresit , nu am nimic cu nimeni dar mie mi se pare ca aberati cu totii . Gramatica pe net cand scrii la o tastatura nu poate fi folosita ca atunci cand scri pe hartie . Eu de exemplu am inceput sa joc CS:S acum cativa ani . Si eu scriam gramatical . Faza e ca nu ai timp sa stai sa pui cratime , virgule etc. in timp ce 3 T vin pe tine . Si de atunci am ramas cu obiceiul sa scriu fara cratime .

bun...de inteles, dar in momentul cand postezi pe un forum sau cand vorbesti pe messenger, am impresia ca nu vine nimeni peste tine ;) . cum zicea si beeth, e vorba si de respectul fata de ceilalti. sincer, eu raman la parerea ca e vorba de respectul fata de tine, caci pe tine in mod direct te va afecta acest lucru mai tarziu in viata. sunt si eu de acord cu micile greseli de genul mancat o litera, un spatiu, uitat o virgula sau un punct, poate si o cratima lipsa, dar chiar si asa, nu stiu cum fac, dar imi recitesc post-ul intotdeauna si daca e nevoie il editez. am ramas cu 2 defecte in scrierea mea din astfel de situatii, faptul ca nu folosesc majuscule cand e nevoie (dar am aceeasi explicatie pe care a dat-o si edel, deci nu simt nevoia sa ma repet) si ocazional mai folosesc acest semn "~~", care e doar un obicei dupa 6 ani de d2, si pur si simplu reprezinta un substitut pentru

acest emoticon " ^_^ " .

ce e si mai trist ca nu vezi astfel de persoane numai pe forumuri sau pe messenger....am avut 2 ani petrecuti la litere, sectia de romana...si tin sa precizez ca am intalnit "subiecti" in grupa mea si prin altele care nu stiau nici macar cu ce se mananca acordul dintre subiect si predicat sau sa faca diferenta dintre o fraza si o propozitie (oameni despre care se presupune ca dadusera examen sa intre la acea sectie). o alta problema pe care o mai am cu acesti oameni e aceea a atitudinii superioare pe care o au...in ciuda faptului ca denota o lipsa de educatie (scolara, ca cei 7 ani de acasa sunt intotdeauna discutabili), au amarul obicei de a arata cu degetul (daca s-ar putea cu toata mana) spre altii (uite paiul din nasul vecinului, dar nu te uita la parul din ochiul meu..).

referitor la "romgleza", aici o sa par ipocrit, dar sunt si nu sunt de acord cu ea... sunt de acord pentru simplul fapt ca o folosesc si eu ocazional cand vorbesc pe mess sau postez pe forum, dar de vreun an incoace tot incerc sa renunt la acest obicei. nu ii condamn pe care care o folosesc, intr-adevar andy are dreptate, uneori anumite expresii pot exprima mai bine o stare, dar chestia asta o pot sti cei care au mai si frecventat orele de engleza ( hai sa ii vad pe chiulangii cum sar pe mine acum ~~) si nu consider ca a folosi anumite expresii

din engleza in comunicarea care are loc pe acest forum denota o lipsa de respect fata de altii sau faptul ca te dai mare..e doar o anume obisnuinta, probabil din jocuri, filme, etc. oricum, cand cineva are de obiectat acest lucru, ar face bine mai intai sa isi vada de cunostintele gramaticale de limba romana..pe urma poate ar fi indreptatit sa faca astfel de reprosuri.

ps: nagasaky....gramatical scriem cu totii...problema e daca o facem corect sau nu.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...