Jump to content
Lancelot

Deja Vu

Recommended Posts

Nu stiu cati dintre voi au experimentat acest sentiment pana acum..mai pe scurt..la un moment dat .te trezesti ca ceea ce faci in momentul respectv ai mai facut o data sau iti este foarte cunoscut oricum ;;)

De exemplu..ajungi intr-un loc in care nu ai mai fost dar ti se pare ca este foarte familiar...etc

Mie mi se intampla destul de des sa am sentmentul asta cand sunt foarte obosit si de aceea nu-i prea acord mare importanta..dar sunt multi care chiar sunt convinsi ca sentimentul asta = cu un fel de premonitie mai neslefuita ;;)

So astept ur opinions

Link to comment
Share on other sites

Mie mi sa intamplat destul de des sa am acest ... 'Deja Vu' ...

E un sentiment ciudat ... si ... pentru mine ramane un mister :error: .

PS: Nu doar la oboseala ... mergeam pe strada si vedeam ceva faza ... si ma enervam ca am mai 'trait-o'! :sef:

LE: Sau sa le zic ... 'vise traite!'

Link to comment
Share on other sites

many god damn times

GOD DAMN spookie !

mereu ma enerveaza cand am un deja-vu intr-o situatie unica (cum ar fi prima oara cand am fost in italia am avut un deja vu vreo 5 minute.. stiam tot ce urma sa se intample :blink: )

Link to comment
Share on other sites

-mi se intampla sa ajung in situatii pe care parca leam visat odata...

La fel si eu ! Mi se pare ca am visat acel loc sau acea intamplare !

Mi se intampla foarte des sa ies afara .. sa ma intalnesc cu niste tovarashi si ei sa fie aliniati intr`un anumit fel .. si mi se pare ca ma mai vazut faza !:|

E fff ciudat sentimentu asta ! :| La fel ca si Lance, cand sunt obosit, sau cand sunt ingandurat si ma plimb singur, la un moment dat mi se pare ca am mai vazut faza respectiva, sau am mai fost in locul respectiv.

Link to comment
Share on other sites

I'm gona tell you something very weird

Cand aveam 7 ani am visat ceva...eram intr-o casa si m-am uitat intr-o parte . Am vazut o veioza si m-am uitat dupa ea..era o cheie..m-am trezit

La 9 ani m-am dus in Germania. ( sa vizitez)....era acelasi camera din vis.......in casa cautam toti cheile de la masina.....m-am uitat la o veioza apoi dupa ea..era cheia acolo

That was spookie

eh..si asa normal am avut si eu..dar intamplarea asta nu o sa o uit niciodata

heh..si nu imi inchipui ca am visat..ca am notat eu ca a fost un vis ciudat << asa faceam :)

Link to comment
Share on other sites

Fenomenul de Deja-Vu l-am simtit cam...pe la 12-14 ani...vedeam lucruri anume si parca stiam ca le mai vazusem undeva, le spuneam la colegi si ma faceau nebun :huh: 'ce ai ba nu esti sanatos, ce naiba?' nu stiam niciunu dintre noi ce este si cum se numeste.

Link to comment
Share on other sites

-mi se intampla sa ajung in situatii pe care parca leam visat odata...

-nu ma deranjeaza...ii umpic cam ciudat dar nu pot sami explic fenomenu...

same

cred ca asta ii o clar viziune a fiecaruia ... depinde de fiecare ...unii o simt cand sunt obositi ...altii in orice situatii...

Link to comment
Share on other sites

Hmm...mi s-a intamplat si mie de mai multe ori..Uite un ex : Acum 2 ani am visat ca am mers la Strand si un grasan idiot nu ne lasa sa jucam fotbal(in apa...) :)...si peste 2-3-4 zile am mers la strand...ne-am bagat in apa la ora 1:00 si la 2:00 vine grasanu' din vis...LoL...very spooooky...:D

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca exista o explicatie pentru acest fenomen!

Unii zic ca provin din visele noastre, altii spunt, ca sunt niste lucruri paranormale. Sa raman la subiect, si eu am avut parte de acest fenomen numit "Deja Vu" de mai multe ori (citind o carte, plimbandu-ma pe strada, inainte de examene etc.)!

Link to comment
Share on other sites

Mi s-a intamplat, dar n-am acordat prea multa importanta..

Nu stiu ce sa zic.. cred ca totul se intampla in creier.. el stocheaza imagini si/sau intamplari oarecare, iar apoi face o conexiune cand intalneste una din cele mentionate anterior.. Aparand astfel acest Deja-Vu. S-ar putea sa ma insel insa.

Link to comment
Share on other sites

Mi s-a intamplat de multe ori sa merg in locuri in care nu am mai fost vreodata, si sa stiu totusi cum arata in mare...mi s-a intamplat chiar si sa visez ce se va intampla in ziua urmatoare, sunt multe lucruri "ciudate", mistere ce inca nu au fost descoperite, dar cine stie, poate pe viitor va descoperi cineva de ce se intampla toate astea...Eu cred ca nu sunt simple intamplari, ci au o legatura intre ele.

Link to comment
Share on other sites

Interesant topic.

Mi s-a intamplat si mie de 3 ori, nu numai in vise, ci in realitate,de exemplu cand eu casc gura si stau pe loc si cu privire fix la televizor la o emisiune, si alta data mi s-a intamplat acelasi lucru, acelasi pozitie..... si exact emisiune cu aceeasi cadru asa cum a fost la prima :blink:

Si numai odata am visat ...cand am facut ceva in vis dupa pana ce am ajuns pe loc si iar fac acelasi lucru la acelasi vis...parca am intrat in alta lume paralela :D (e putin mai complicat sa explic asta, nu cred ca o sa intelegi faza asta)

Ciudat faza la deja-vu...este ceva :D

Link to comment
Share on other sites

si mie mi s-a intamplat de foarte multe ori,dar nu recunosteam doar locurile,recunosteam si ce se intampla in continuare...numai ca se intampla cu totul altfel...poate totusi deoarece schimbam eu ceea ce o sa se intample

banuiesc ca aceste chestii provin din vise

Link to comment
Share on other sites

si mie mi s-a intamplat de foarte multe ori,dar nu recunosteam doar locurile,recunosteam si ce se intampla in continuare...numai ca se intampla cu totul altfel...poate totusi deoarece schimbam eu ceea ce o sa se intample

banuiesc ca aceste chestii provin din vise

uitate la filmu TheButterflyEffect 1 si 2 :D foarte interesante...pe tema asta :)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...