Jump to content
Roxynel

Comunicarea

Recommended Posts

De multe ori ne gandim la comunicare in sensul verbal...dar ar trebui privita si din alt unghi...comunicare nonverbala.

Dupa parerea mea comunicarea este esentiala. Fara ea un om ar muri.

Voua cat de importanta vi se pare in viata?

Va e usor sa comunicati cu cei din jur?

Ce dificultati gasiti in a vorbi cu cei care va sunt aproape?

Link to comment
Share on other sites

eu consider unul din principalele mele atuuri in relatiile sociale usurinta cu care comunic si ma adaptez...

Conteaza foarte mult si comunicarea nonverbala...felul in care iti vorbeste privirea sau pozitia in care stai cand dialoghezi ;;)

da e un atuu ptr cine stie sa il foloseasca

Link to comment
Share on other sites

Pentru mine nu prea conteaza comunicarea nonverbala. Dp meu de vedere omul are comunicarea verbala, fapt ce il pozitioneaza un pic deasupra celorlalte specii. De aia i`a dat statu român limba, corzi vocale, etc... ca sa poata vorbi... ma rog acuma... in conditiile in care nu suntem nici surzi, nici muti. Ca atunci nu mai se poate vorbi de comunicare verbala, lol, logic.

Anyway, pentru surdo-muti este esentiala aceasta forma de comunicare. Cat despre mine si vorbirea, prefer ziarul in locul radio`ului, daca ma intelegeti. Is mai shy mnah :dontknow:

Link to comment
Share on other sites

Omul a simtit nevoia sa socializeze din momentul cand a devenit constient de sine, initial din motive de supravietuire si apoi din pura inertie. Animal social, si-a dezvoltat un sistem de comunicare complex care intr-un final l-a plasat pe treapta superioara a scarii evolutive dand nastere la ceea ce se numeste arta si folosindu-si creativitatea pentru a-si exprima idei, sentimente, trairi.

Link to comment
Share on other sites

black' date='Feb 13 2007, 14:22' post='1747977']

Cine ne-a dat corzi vocale? :blink:

statul roman, ce, nu vezi sa citesti? =))

Omul a simtit nevoia sa socializeze din momentul cand a devenit constient de sine, initial din motive de supravietuire si apoi din pura inertie. Animal social, si-a dezvoltat un sistem de comunicare complex care intr-un final l-a plasat pe treapta superioara a scarii evolutive dand nastere la ceea ce se numeste arta si folosindu-si creativitatea pentru a-si exprima idei, sentimente, trairi.

multumim, luci, pt citatul din manualul de psihologie. cred ca esti deja bursier, la cum vorbesti :D

on topic:

sunt de acord cu intruder (mai putin la faza cu corzile vocale :) ), a stapani comunicarea verbala mi se pare o aptitudine mult mai elevata decat a o stapani pe cea nonverbala. si una mult mai demna de lauda. a reusi sa spui cuvintele potrivite in locul potrivit si la timpul potrivit necesita un vocabular flexibil, o capacitate de adaptare si intelegere desavarsita + un dram de intuitie. deasemenea, consider ca limba romana este extrem de frumoasa, doar prin prisma faptului ca acorda cuvintelor/ expresiilor latente nebanuite daca stii sa le folosesti intr-un context adecvat. adevarul e ca... eu cred ca te poti juca in asemenea fel cu cuvintele incat e suficient sa poti obtine absolut orice.

comunicarea verbala buna implica si un grad de comunicare nonverbala in acelasi timp. pe cand comunicarea nonverbala pura poate implica doar nesiguranta si lipsa de idei. desigur ca nu ma refer la situatii intime in cazul asta, unde cuvintele sunt (de majoritatea datilor) de prisos :) cu toate astea, chiar acum incerc un micut experiment in materie de comunicare nenverbala si axatul pe ascultat in loc de vorbit - se pare ca functioneaza. desigur, depinde si de interlocutor.

in concluzie, pentru a comunica bine e esentiala cunoasterea personalitatii proprii si macar intuirea celei a interlocutorului, cunostinte medii asupra a varii domenii, incredere in sine, stapanirea unui vocabular flexibil si o gestica in concordanta cu ceea ce afirmi verbal.

si da, comunicarea este o stiinta. interpretabil, o arta.

Link to comment
Share on other sites

De aia i`a dat statu român limba, corzi vocale, etc... ca sa poata vorbi... ma rog acuma... in conditiile in care nu suntem nici surzi, nici muti.

Nu prea am inteles chestia cu corzile vocale....cine le`a dat si cui ???? :)

Link to comment
Share on other sites

`Twas a joke... don`t worry, be happy...

Corzile vocale, limba, mandibula, temporalul, caile respiratorii, s.a... cu alte cuvinte cele ce intra in structura aparatului vorbirii, ca sa zic asa, sunt consecinta codului genetic al speciei umane. Vezi ca te intri deja in domeniul religios si stiintific ce priveste geneza vietii.

P.S. Ca sa lamuresc problema darniciei statului român privind acordarea corzilor vocale si a altor organe ale vorbirii conform legislatiei in vigoare:

Unul din fostii mei profi avea o vorba cand scotea la raspuns: "Vorbeste mha, ca d'aia ti`o dat statu gura!"

Link to comment
Share on other sites

Comunicarea este unul din cele mai importante lucruri care mentin viata, comunicarea verbala este foarte importanta in mentinerea vietii... Cat despre comunicarea non-verbala, fac aceasta practica doar cu profesorii, ei zic ca ii mananc din ochi :) ca nu pot sa le zic ce imi sta pe limba :surprised:

Link to comment
Share on other sites

Roxynelul isi face temele din parerile noastre... pacat ca aceste intrebari nu vin din pure curiozitati....

acum on topic:

Acum cam un an am facut un mic experiment myself... ce semnale pot transmite (non verbal si fara sa fie constientizate de un mascul) care sa il faca sa creada ce as fi vrut eu sa creada... m-am documentat putin si am inceput sa pun in aplicare... era un barbat de care nu eram atrasa in mod special.. tot ce pot sa spun e ca am ramas cu "wow". Repetand anumite miscari, gesturi subtile, el a reactionat asa cum as fi vrut eu... de exemplu nu am fost niciodata la un interviu pentru un job si sa nu il iau... tocmai pentru ca urmez cateva reguli simple in ceea ce priveste comunicarea nonverbala (asta insotita de unCV bun :) ).

Cred ca ne este clar la toti ca alta e comunicarea nonverbala in spatiul formal si alta in spatiul informal... intr-un cuplu imi permit sa spun ca aceasta e uneori chiar mai importanta... un gest- chiar si unul caruia tu nu ii atribui importanta- poate fi purtator de o multime de intelesuri pentru celalalt. Depinde evident si de cat de sensibil si atent la gesturi e celalalt.... exista masculi la care si daca le-ai scrie pe tavan sa vada cand se trezesc care e atitudinea ta fata de ei... ei tot nu pricep... insensibili si 100% egoisti... carora nu le pasa de femeia de langa ei... ok gata cu misoandrismul :D

Link to comment
Share on other sites

Roxynelul isi face temele din parerile noastre... pacat ca aceste intrebari nu vin din pure curiozitati....

acum on topic:

Acum cam un an am facut un mic experiment myself... ce semnale pot transmite (non verbal si fara sa fie constientizate de un mascul) care sa il faca sa creada ce as fi vrut eu sa creada... m-am documentat putin si am inceput sa pun in aplicare... era un barbat de care nu eram atrasa in mod special.. tot ce pot sa spun e ca am ramas cu "wow". Repetand anumite miscari, gesturi subtile, el a reactionat asa cum as fi vrut eu... de exemplu nu am fost niciodata la un interviu pentru un job si sa nu il iau... tocmai pentru ca urmez cateva reguli simple in ceea ce priveste comunicarea nonverbala (asta insotita de unCV bun :) ).

Cred ca ne este clar la toti ca alta e comunicarea nonverbala in spatiul formal si alta in spatiul informal... intr-un cuplu imi permit sa spun ca aceasta e uneori chiar mai importanta... un gest- chiar si unul caruia tu nu ii atribui importanta- poate fi purtator de o multime de intelesuri pentru celalalt. Depinde evident si de cat de sensibil si atent la gesturi e celalalt.... exista masculi la care si daca le-ai scrie pe tavan sa vada cand se trezesc care e atitudinea ta fata de ei... ei tot nu pricep... insensibili si 100% egoisti... carora nu le pasa de femeia de langa ei... ok gata cu misoandrismul :D

Isi face temele? :D Inseamna ca toata lumea care deschide un topic la "Discutzii Generale" si cere pareri,

isi face temele .

Nu vad cum ai inteles tu ca e vorba de comunicarea dintre sexe, ca din exemplul tau asta am inteles.

Plus la ceea ce ai scris tu, un mascul sa stii catzi lasa mereu impresia ca e cum vrei tu, daca nu ai inteles asta, pt ca , cum ai spus si tu, suntem insensibili, vrem sa ne atingem scopul si atat :).

Link to comment
Share on other sites

Roxynelul isi face temele din parerile noastre... pacat ca aceste intrebari nu vin din pure curiozitati....

Ai perfecta dreptate. Trebuie sa`mi fac "temele" si nu mi`a ajuns numai parerea mea, am avut nevoie si de parerile voastre. :angel:

Nu am scopuri ascunse :D

Link to comment
Share on other sites

Fara îndoiala capacitatea individului de a comunica este o conditie sine qva non a succesului in orice domeniu. Inca de acum mii de ani filosofii si oratorii si-au facut o preocupare primordiala din studierea limbajului pentru a dezvalui secretele in care consta puterea acestuia. Chiar daca in notiunea de comunicare introducem astazi elementele cum ar fi tonul vocii, gesturile, privirea, a caror importanta este desigur extraordinara, ramane insa neandoielnic faptul ca propozitiile, "trenurile de cuvinte", constituie linia de forta a comunicarii. Cuvintele sunt "caramizile" limbajului si in consecinta stapanirea semnificatiei lor este premisa indispensabila pentru oricine are ambitia de a deveni un bun comunicator. Vati spune fara indoiala ca aceasta nu este o noutate din moment ce fiecare dintre noi, mai ales atunci cand emitem un mesaj scris, acordam desigur o mare atentie in alegerea celor mai potrivite cuvinte pentru ca sa ne putem asigura un maximum de sanse ca destinatarul sa inteleaga ceea ce vrem sa comunicam si sa procedeze in consecinta. Surprinzator insa este faptul ca devenim atat de concentrati in privinta modului in care putem sa folosim cuvintele pentru a-i influenta pe ceilalti, incat intotdeauna uitam de extraordinara lor putere de a ne sugestiona pe noi, cei care aparent le "folosim".

Cuvintele... Sunt poate arma cea mai puternica pe care o avem la dispozitie: prin intermediul cuvintelor putem determina pe cineva sa rada sau sa planga, sa viseze sau sa sufere, putem aduce unei persoane momente de fericire sau de disperare.

Istoria ne ofera mii de exemple din care rezulta ca in toate timpurile prin intermediul cuvintelor marile personalitati au reusit sa aduca lumea de partea lor, sa schimbe cursul destinului.

Desigur, tot prin intermediul cuvintelor "bine potrivite", poetii si scriitorii ne-au comunicat vastitatea si extraordinarul mesaj emotional al trairii unui anumit timp, al experientei unei generatii.

Cum altfel, decat prin scrierile unora ca Balzac, Tolstoi sau Preda am fi putut "trai" in urma cu secole sau decenii pentru a intelege mai bine ceea ce noi suntem astazi?

- fiecare cuvant este un simbol, sau mai bine zis o sinteza a unei descrieri, care pentru a fi inteles trebuie sa se bucure de o semnificatie impartasita de cel care ne asculta;

- fiecare cuvant este un instrument folosit pentru a face distinctii, pentru a semnaliza o diferenta: cu cat mai bogat este vocabularul cu atat mai bogata este experienta ce poate fi transmisa si viceversa;

- fiecare cuvant aduce cu sine, in afara de sensul propriu, o cantitate de "informatie paralela" despre cel care il foloseste: varsta, profesia, nivelul cultural, poate ideile politice...;

- fiecare cuvant contine o judecata, o opinie despre obiectul pe care-l descriem;

- fiecare cuvant pentru a fi inteles trebuie sa fie asociat unei imagini mentale si, ca o consecinta, aceasta imagine ne vine in minte de fiecare data cand auzim sau folosim cuvantul respectiv;

- daca un cuvant se refera la o stare emotionala, pentru a fi inteles el trebuie sa fie asociat cu starea respectiva, dar aceasta relatie poate fi parcursa si in sens invers.

Indiferent de forma cominicarii tot comunicare se numeste atata timp cat ne facem intelesi , nu vreau sa va plictisesc cu rolul comunicarii deoarece este lesne de inteles ca Comunicarea este primul pas spre succes .

Va e usor sa comunicati cu cei din jur?

- asta tine de fiecare persoana in parte , de starea , felul sau genul persoanei , de ex. o persoana timida va inatmpina dificultati in a se exprima in schimb o persoana mai deschisa mai tupeista nu va avea probleme de comunicare.

Ce dificultati gasiti in a vorbi cu cei care va sunt aproape?

- singurele dificultati care pot interveni sunt cele de exprimare , uneori te faci inteles si din gesturi ,mofturi etc. tot comunicare se numeste dar cea verbala este cea mai eficienta .

Link to comment
Share on other sites

Comunicarea si limbajul nonverbal sunt esentiale in viata de zi cu zi indiferent de situatie, nu poti sa te imprietenesti cu cineva fara a comunica cu acel cineva sau fara a-i castiga increderea.

:right:

Spam. Warn lvl up.

Edited by silversky
Link to comment
Share on other sites

Comunicarea e esentiala pentru orice vietate de pe pamantu' asta, pentru orice animal, nu numai pentru oameni. Si leul sau fluturele ii transmite un mesaj prin gesturile sale partenerului, incercand sa ii atraga atentia sa ii dea voie sa se urce pe ea sa faca copii. La oameni e ceva mai mult, comunicarea e calea pe care primim cele mai multe informatii, calea pe care unui om ii se transmit experientele semenilor lui(si nu numai!) : de exemplu Einstein a aflat de ce maru' cade in jos nu in sus, a scris carti, a explicat altora verbal daca nu in scris, si-a transmis cunostiintele mai departe, urmand ca noi sa mai adaugam poate o noua descoperire, sa completam teoria lu' Einstein. Nu numai atat, comunicarea verbala e mijlocul principal de exteriorizare a omului, prin intermediul limbajului comunici ca te doare burta, ca vrei la pisu etc. Daca n-am avea capacitatea sa comunicam si prelucram un asemenea volum de informatii atunci tot animale ne-am fi numit :) (parerea mea)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...