Jump to content
POLAND

Moarte de caine...

Recommended Posts

Vad ca nu sare nimeni pt bursucii omorati ca sa se faca pamatufuri de barbierit, pt iepurii orbi pe care s-au testat produse chimice, pt aligatorii care au ajuns pantofi si genti, pt ursii, cerbii si lupii care au ajuns pe peretii vanatorilor si mai ales pt marmotele care au fost fortate sa apara in reclame publicitare...ce reci sunteti zau :(

Link to comment
Share on other sites

Una e sa eutanasiezi un animal fara a-i provoca suferinta, si alta e sa-l supui unor chinuri de neimaginat...

Ganditi-va totusi ca si cei mai mari criminali, violatori, pedofili etc sunt condamnati la o moarte fara durere...

In alte tari civilizate se face puscarie pt asa cruzime...

@Horus intr-adevar e o problema de publicitate aici... nu multi stiu ce atrocitati se intampla

Link to comment
Share on other sites

Socant :( .. Oameni fara inima ! Ei primesc fonduri pt a cumpara injectii ca sa ii eutanasieze muuult mai usor.. dar prefera sa bage banii in buzunare si sa omoare fara mila bietele animale.

Ma uit foarte des la emisiunile de pe Animal Planet care arata viata din afara...Politia animalelor acolo este un rai .. Absolut nimic nu se omoara, decat in cele mai rele cazuri cand animalul nu mai poate traii din cauza complicatiilor acesta se eutanasiaza cu injectii..in nici un caz cu astfel de brutalitate :| ...ba chiar mai mult, acolo daca un om agreseaza un animal (chiar daca il lasa nemancat o vreme.. daca ii face rau in orice fel) este dus la judecatorie,judecat si i se aplica o amenda frumusica ,iar in cazurile mai grave chiar puscarie.

Poate asa ar trebui sa fie si la noi ... dar nah .. nu te pune cu romanii .. reusesc sa extraga banul din orice..mai aproape e buzunarul decat sufletul.

Jalnic. Mandru sa fiu roman :| .

Link to comment
Share on other sites

@Ingelitza*Lea : Daca tot te uiti pe Animal Planet, ar trebui sa observi ca in State (Miami cele mai multe cazuri prezentate pe post) sunt sute de cazuri de animale maltratate de catre stapani. Stapani care nu sunt hingheri sau ingrijitori la adaposturi. Nu te-a socat cazul cainelui mort in masina (care se imputise intre timp) pe care il lasase stapanul cu toate geamurile inchise la +40 degrade celsius? Dar caii morti?

@Cei cu : "mandru ca sunt roman", "asta-i Romania". Acum, drept este ca e la moda sa iti injuri propriul neam (tonul l-a dat chiar dl. presedinte Constantinescu cu "mi-e sila de poporul roman"), dar hai sa nu mai fim chiar tot timpul "in tendinte". Afara exista mii de cazuri de pedofilie (oare minorii aia nu au drepturi nici cat au cainii?), ca sa nu mai spun de criminali in serie. La noi, de la legenda lui Terente (care cred ca e mai degraba un mit urban decat realitate) au trebuit sa treaca zeci de ani pana sa apara Ramaru. Asa ca mai usor cu "asta-i Romania!".

@problema cainilor "comunitari" : acum vreo 4 ani, m-a rugat o cunostinta al carei copil fusese muscat de caine sa merg intr-o dupa-amiaza cu el la vaccinul antitetanos la Spitalul Colentina. Nu stiu cati din cei ce au postat aici au trecut vreodata pe la un spital de boli infectioase unde se pot face vaccinurile antitetanos... Am vazut o fetita cu o jumatate de fata muscata de caine. Pai fetita aia va fi marcata fizic si psihic pe viata.

Nu stiu exact situatia din alte orase, dar in Bucuresti, de vreo 17 ani se tot incearca diverse solutii privind cainii vagabonzi, dar in ultimii 17 ani nu am vazut vreo imbunatatire (in sensul scaderii numarului de caini "comunitari").

Da, sunt de acord sa ma omoare ursul in inima padurii, rechinul daca inot in Atlantic, Pacific sau Indian in zone neprotejate, anaconda in mijlocul mlastinii, pentru ca sunt la ei "acasa" dar nu, nu sunt de acord sa ma omoare un animal salbatic in mujlocul unui oras, pentru ca de pe vremea crearii primelor asezari omensesti, tocmai asta a fost scopul lor, sa protejeze comunitatea de pericole externe. Ori noi, astazi, din plictiseala probabil, daca nu mai avem pericole externe care sa ne ameninte, le cream "intern".

Link to comment
Share on other sites

Da, sunt de acord sa ma omoare ursul in inima padurii, rechinul daca inot in Atlantic, Pacific sau Indian in zone neprotejate, anaconda in mijlocul mlastinii, pentru ca sunt la ei "acasa" dar nu, nu sunt de acord sa ma omoare un animal salbatic in mujlocul unui oras, pentru ca de pe vremea crearii primelor asezari omensesti, tocmai asta a fost scopul lor, sa protejeze comunitatea de pericole externe. Ori noi, astazi, din plictiseala probabil, daca nu mai avem pericole externe care sa ne ameninte, le cream "intern".

Adevar ai grait. Din partea mea, sa-i omoare, iar cine isi ia un caine sa aiba grija de el si mai ales sa aiba mare atentie atunci cand are pui(daca e femela), sa nu-i arunce. Daca nu doresti pui, se poate rezolva la veterinar. Nu va mai dati toti mari iubitori de patrupede din moment ce nu ati fost muscati( ceea ce nici nu va doresc).

Cei care ati zis ca nu aveti nimic daca sunteti muscati de un caine comunitar...ABERATI.

Link to comment
Share on other sites

Adevar ai grait. Din partea mea, sa-i omoare, iar cine isi ia un caine sa aiba grija de el si mai ales sa aiba mare atentie atunci cand are pui(daca e femela), sa nu-i arunce. Daca nu doresti pui, se poate rezolva la veterinar. Nu va mai dati toti mari iubitori de patrupede din moment ce nu ati fost muscati( ceea ce nici nu va doresc).

Cei care ati zis ca nu aveti nimic daca sunteti muscati de un caine comunitar...ABERATI.

Aici nu e vorba CA sunt omorati acesti caini, ci e vorba de CUM!!!! ATATA TIMP CAT IN STATELE UNDE SE MAI APLICA PEDEAPSA CU MOARTEA CRIMINALILOR, EUTANASIA SE FACE FARA ABSOLUT NICI O DURERE, nu vad de ce aceste animale nu ar beneficia de acest drept.

EU am fost muscata de un maidanez, din prostia mea!! CINE NU LOCUIESTE IN BUCURESTI sa nu mai faca afirmatii ERONATE.

85% dintre persoanele muscate de caini, au fost atacate de animale CU STAPAN. Cine nu e in cunostinta de cauza sa nu mai vorbeasca. :violent: :violent:

Link to comment
Share on other sites

chiar trist :(( saracele suflete :-< dobitoci si nu altceva cei ce se ocupa cu eutanasierea cateilor, le doresc sa fie calcati de ceva masini si sa moara in chinuri... oameni fara suflet :(

word :| cum poti sa faci asa ceva , sa omori un animal ?:|

Aici nu e vorba CA sunt omorati acesti caini, ci e vorba de CUM!!!! ATATA TIMP CAT IN STATELE UNDE SE MAI APLICA PEDEAPSA CU MOARTEA CRIMINALILOR, EUTANASIA SE FACE FARA ABSOLUT NICI O DURERE, nu vad de ce aceste animale nu ar beneficia de acest drept.

EU am fost muscata de un maidanez, din prostia mea!! CINE NU LOCUIESTE IN BUCURESTI sa nu mai faca afirmatii ERONATE.

85% dintre persoanele muscate de caini, au fost atacate de animale CU STAPAN. Cine nu e in cunostinta de cauza sa nu mai vorbeasca. :violent: :violent:

dap , asa e si eu am fost odata muscat de un caine lup :)

Link to comment
Share on other sites

@alexa : m-am nascut in Bucuresti si locuiesc in Bucuresti, pot sa spun ca stiu cate ceva despre problema cainilor vagabonzi.

Vrei sa vezi atrocitati? Ma repet, du-te la Spitalul Colentina si uita-te la copii muscati de caini.

Poti tu sa bagi mana in foc ca TOTI cainii care urmeaza sa fie eutanasiati au parte de tratamente sadice?

Bun, se poate intampla, dar nu trebuie generalizat. Lucruri groaznice se intmpla in lume in fiecare secunda. Poate fix in momentul asta cineva (OM nu caine) este ucis cu deosebita cruzime, poate in multe inchisori sunt chinuiti OAMENI. Hai sa fim seriosi, le-am rezolvat pe toate, inclusiv conditiile in care traiesc copii orfani in Romania, si DA, trebuiesc cheltuiti cate 45 EUR pe an pentru fiecare caine "reintegrat" in "comunitate".

Normal, orice fundatie care are ca scop perpetuarea speciei de "caini comunitari" va publica astfel de imagini socante, pentru ca celor care le vad sa li se induca parerea ca astea sunt metodele de omorare a cainilor.

Si nu numai ca locuiesc in Bucuresti, dar pot sa iti spun ca am vizitat cateva capitale aiurea prin lume, de la Bruxelles la Teheran si situatia din Bucuresti nu am observat-o in nici una. Singurul oras care se poate asemana cu Bucurestiul la capitolul caini vagabonzi este Istambulul.

Daca vrem sa depasim stadiul de Istambul, TREBUIE FACUT CEVA, dar ceva DIFERIT de ceea ce s-a facut pana acum. Este evident ca toate campaniile de sterilizare si "reintegrare" a sterilizatilor in "comunitate" au DAT GRES, din moment ce eu vad la fel de multi caini vagabonzi pe strazi ca si acum 5 sau 10 ani de zile.

O femela poate naste 5-12 pui, de cate 2 ori pe an. La o socoteala simpla, daca 5% din femelele de caini comunitari NU sunt sterilizate, populatia acestora va ramane constanta, ba chiar va creste.

Link to comment
Share on other sites

@alexa : m-am nascut in Bucuresti si locuiesc in Bucuresti, pot sa spun ca stiu cate ceva despre problema cainilor vagabonzi.

Vrei sa vezi atrocitati? Ma repet, du-te la Spitalul Colentina si uita-te la copii muscati de caini.

Poti tu sa bagi mana in foc ca TOTI cainii care urmeaza sa fie eutanasiati au parte de tratamente sadice?

Bun, se poate intampla, dar nu trebuie generalizat. Lucruri groaznice se intmpla in lume in fiecare secunda. Poate fix in momentul asta cineva (OM nu caine) este ucis cu deosebita cruzime, poate in multe inchisori sunt chinuiti OAMENI. Hai sa fim seriosi, le-am rezolvat pe toate, inclusiv conditiile in care traiesc copii orfani in Romania, si DA, trebuiesc cheltuiti cate 45 EUR pe an pentru fiecare caine "reintegrat" in "comunitate".

Normal, orice fundatie care are ca scop perpetuarea speciei de "caini comunitari" va publica astfel de imagini socante, pentru ca celor care le vad sa li se induca parerea ca astea sunt metodele de omorare a cainilor.

Si nu numai ca locuiesc in Bucuresti, dar pot sa iti spun ca am vizitat cateva capitale aiurea prin lume, de la Bruxelles la Teheran si situatia din Bucuresti nu am observat-o in nici una. Singurul oras care se poate asemana cu Bucurestiul la capitolul caini vagabonzi este Istambulul.

Daca vrem sa depasim stadiul de Istambul, TREBUIE FACUT CEVA, dar ceva DIFERIT de ceea ce s-a facut pana acum. Este evident ca toate campaniile de sterilizare si "reintegrare" a sterilizatilor in "comunitate" au DAT GRES, din moment ce eu vad la fel de multi caini vagabonzi pe strazi ca si acum 5 sau 10 ani de zile.

O femela poate naste 5-12 pui, de cate 2 ori pe an. La o socoteala simpla, daca 5% din femelele de caini comunitari NU sunt sterilizate, populatia acestora va ramane constanta, ba chiar va creste.

suntem multi ... avem multe personalitati si feluri diferite de a gandi ;)

cainele nu musca decat daca il provoci ... dar daca de gandesti .... nu prea poate gandi !!!

de un om ce ai putea zice ?

cainele merita mai multa mila decat un om ....

ia un caz ... pur si simplu ....

un copil chinuie un caine iar cainele il musca ...

sau inca un caz ... sa isi apere pur si simplu stapanul ....

sunt multi caini chinuiti aiurea , omorati brutal si schingiuiti , unii pt ca sunt "in plus" altii fac asta de placere!

nu spun ca nu supun multi si ca trebuie facut ceva , dar cati bani sa pierd in "nicaieri" eu zic ca s-ar putea face ceva

Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma dispera cainii . Cand vad pe unii cum plimba pudelu' la 5 dimineata mor ! =)) ce-o fii in mintea lor. Thora! btw e Istanbul :) .. dar ai spus cam tot ce am vrut si eu sa zic .. Cam in orice tara cainii vagabonzi sunt prinsi, dusi la casa de animale, unde sunt eutanasiati daca in decurs de o saptamana nu li se gaseste stapan !!! acum cui ii pasa ca la Cucuietii-din-vale inca se intampla asa ceva cu cainii .. care are ceva impotriva n-are decat sa adopte toti cainii aia si sa-i creasca el !

Link to comment
Share on other sites

@alexa : m-am nascut in Bucuresti si locuiesc in Bucuresti, pot sa spun ca stiu cate ceva despre problema cainilor vagabonzi.

Vrei sa vezi atrocitati? Ma repet, du-te la Spitalul Colentina si uita-te la copii muscati de caini.

Poti tu sa bagi mana in foc ca TOTI cainii care urmeaza sa fie eutanasiati au parte de tratamente sadice?

Bun, se poate intampla, dar nu trebuie generalizat. Lucruri groaznice se intmpla in lume in fiecare secunda. Poate fix in momentul asta cineva (OM nu caine) este ucis cu deosebita cruzime, poate in multe inchisori sunt chinuiti OAMENI. Hai sa fim seriosi, le-am rezolvat pe toate, inclusiv conditiile in care traiesc copii orfani in Romania, si DA, trebuiesc cheltuiti cate 45 EUR pe an pentru fiecare caine "reintegrat" in "comunitate".

Normal, orice fundatie care are ca scop perpetuarea speciei de "caini comunitari" va publica astfel de imagini socante, pentru ca celor care le vad sa li se induca parerea ca astea sunt metodele de omorare a cainilor.

Si nu numai ca locuiesc in Bucuresti, dar pot sa iti spun ca am vizitat cateva capitale aiurea prin lume, de la Bruxelles la Teheran si situatia din Bucuresti nu am observat-o in nici una. Singurul oras care se poate asemana cu Bucurestiul la capitolul caini vagabonzi este Istambulul.

Daca vrem sa depasim stadiul de Istambul, TREBUIE FACUT CEVA, dar ceva DIFERIT de ceea ce s-a facut pana acum. Este evident ca toate campaniile de sterilizare si "reintegrare" a sterilizatilor in "comunitate" au DAT GRES, din moment ce eu vad la fel de multi caini vagabonzi pe strazi ca si acum 5 sau 10 ani de zile.

O femela poate naste 5-12 pui, de cate 2 ori pe an. La o socoteala simpla, daca 5% din femelele de caini comunitari NU sunt sterilizate, populatia acestora va ramane constanta, ba chiar va creste.

daca se continua campania inceputa acum 7-8 ani de sterilizare in masa, gandeste-te ca poate in 2 ani terminau... gandeste-te iarasi ca speranta de viata a unui caine maidanez nu depaseste 5 ani, acum abea daca mai erau pe strazi!! gandeste-te... ca macelul nu este o solutie. Nu poti avea rezultate imediate, oricat te-ai chinui. Problema lor trebuia rezolvata in timp, nu cum s-a vrut. Evident, erau ridicati cainii din juru blocurilor, cu care erau deja obisnuiti oamenii. Ce se intampla? Terenul ramanea neacoperit, nemarcat, etc si veneau altii, poate mai agresivi sau... ma rog... poate nu.

Cel putin la mine asa s-a intamplat: aveam 3 femele, care erau ale blocului. Toata lumea le iubea (pt ca erau cuminiti). Erau sterilizate toate 3. Evident, am avut vecini noi in bloc, carora nu li se parea normal sa avem cainii blocului. Au chemat hingherii, au luat fetele, le-au omorat, si in locul lor ne-am trezit cu altii.

Pe exact aceasta tema, s-a vb si s-a discutat foarte mult, insa aici nu e vorba de cainii maidanezi din bucuresti, ci este vorba de cat de multa cruzime si agresivitate pot da dovada unii OAMENII.

Deocamdata, cainii nu au exterminat specii intregi de animale, si nu-si distrug singuri mediul inconjurator.

Am fost la spitalul Colentina, pentru ca acolo mi-am facut si eu vaccinele dupa ce m-a muscat un maidanez. Stiu ce este acolo!! Si in aproape toate cazurile, este vorba de caini cu stapan. Eu personal cunosc pe cineva care a dat spaga la "victima" sa declare ca a fost muscat de un maidanez, si nu de cainele lui, pentru a nu plati o amenda uriasa ca nu-si tinea cainele in lesa si cu botnita. Eu personal detin doi caini cu potential agresiv foarte ridicat, si m-au interesat foarte mult in ce imprejurari se produceau aceste incidente. Am citit statistici, etc., si pot spune, ca in majoritatea cazurilor anumalul este provocat prin inconstienta sau rea vointa.

atat am avut de spus

o seara placuta :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

@Cei cu : "mandru ca sunt roman", "asta-i Romania". Acum, drept este ca e la moda sa iti injuri propriul neam (tonul l-a dat chiar dl. presedinte Constantinescu cu "mi-e sila de poporul roman"), dar hai sa nu mai fim chiar tot timpul "in tendinte". Afara exista mii de cazuri de pedofilie (oare minorii aia nu au drepturi nici cat au cainii?), ca sa nu mai spun de criminali in serie. La noi, de la legenda lui Terente (care cred ca e mai degraba un mit urban decat realitate) au trebuit sa treaca zeci de ani pana sa apara Ramaru. Asa ca mai usor cu "asta-i Romania!".

si stii ce-i culmea? cei cu "mandru ca sunt roman", "asta-i romania" nici macar nu se identifica cu altceva. blameaza doar ceea ce au impresia ca ar cunoaste (dar nu se obosesc sa cerceteze subiectul cu adevarat, iau barfele si interpretarile prietenilor de bune) fara sa aiba un anume termen de comaparatie. nu va place aici? migrati altundeva, portile europei va sunt deschise. nu va permiteti sa plecati, dar nu va convin anumite aspecte? incercati intr-un mod pertinent sa schimbati ceva. da' nu va mai plangeti atat, ca deveniti doar niste neputinciosi nemultumiti. si asta e tocmai imaginea romanului pe care voi o renegati.

@problema cainilor "comunitari" : acum vreo 4 ani, m-a rugat o cunostinta al carei copil fusese muscat de caine sa merg intr-o dupa-amiaza cu el la vaccinul antitetanos la Spitalul Colentina. Nu stiu cati din cei ce au postat aici au trecut vreodata pe la un spital de boli infectioase unde se pot face vaccinurile antitetanos... Am vazut o fetita cu o jumatate de fata muscata de caine. Pai fetita aia va fi marcata fizic si psihic pe viata.

Nu stiu exact situatia din alte orase, dar in Bucuresti, de vreo 17 ani se tot incearca diverse solutii privind cainii vagabonzi, dar in ultimii 17 ani nu am vazut vreo imbunatatire (in sensul scaderii numarului de caini "comunitari").

nu sunt din bucuresti, dar am avut de curand ocazia sa ma plimb prin anumite cartiere bucurestene pe la 2-3 noaptea. "plimb", vorba vine, mai mult nu stiam daca sa fug sau sa par nepasatoare, la haitele de caini care latrau in jurul nostru. mi se pare o prostie sa nu ai curajul sa iesi noaptea in oras sa-ti iei o apa minerala, nu din cauza violatorilor sau criminalilor notorii, ci din cauza dragutzilor de caini comunitari... agresivitatea e caracteristica lor principala, nu datul din coada.

in timisoara nu m-a interesat pana acum care e metoda de scadere a numarului cainilor vagabonzi, dar cert e ca functioneaza. acum vreo 5 ani situatia era tragica si aici, dar acum remarc o imbunatatire vadita. sincer? am probabil o inima de piatra, dar chiar nu ma intereseaza daca cainii aia violenti sufera sau nu atunci cand sunt omorati... si recomand tuturor persoanelor excesiv sentimentale sa-si indrepte mai degraba atentia catre suferinta oamenilor si sa se gandeasca la fetita de care pomenea thora!, nu asupra salbaticelor necuvantatoare. in momentul in care cainele devine mai important decat omul (chiar si inconstient), atunci aveti o problema cu toata ecologia asta si dragostea pentru animale.

cainele nu musca decat daca il provoci ... dar daca de gandesti .... nu prea poate gandi !!!

cainele merita mai multa mila decat un om ....

aham, good point. daca nu poate gandi si din cauza asta face rau, inseamna ca e un pericol iminent care trebuie indepartat printr-o metoda sau alta. cainele merita mai multa mila decat un om???? e bine ca pe tine te impresioneaza mai mult cainii comunitari decat saracii fara casa si fara nici un fel de viata la orizont. esti un om sufletist ;)

Link to comment
Share on other sites

si stii ce-i culmea? cei cu "mandru ca sunt roman", "asta-i romania" nici macar nu se identifica cu altceva. blameaza doar ceea ce au impresia ca ar cunoaste (dar nu se obosesc sa cerceteze subiectul cu adevarat, iau barfele si interpretarile prietenilor de bune) fara sa aiba un anume termen de comaparatie. nu va place aici? migrati altundeva, portile europei va sunt deschise. nu va permiteti sa plecati, dar nu va convin anumite aspecte? incercati intr-un mod pertinent sa schimbati ceva. da' nu va mai plangeti atat, ca deveniti doar niste neputinciosi nemultumiti. si asta e tocmai imaginea romanului pe care voi o renegati.

Hmm.. eu unul nu vreau sa ma "identific" cu ceva. Blamez romania pentru hotie, lenevie, coruptie etc. dar nu vreau sa ma "identific" cu alt stat sau alta nationalitate.

Din punctul meu (umil) de vedere statul nu este decat o adunatura de oameni care vorbesc (mai mult sau mai putin) aceeasi limba.

Pe mine m-a muscat cainele bunicii mele acum cativa ani exact cand ii dadeam mancare. Cainele ala ma stia de 5 ani pe putin. Si mai zice lumea ca un caine nu musca mana ce-l hraneste. Va zic eu sigur ca o musca.. si musca si din picior daca apuca.

Animalele sunt animale si nu se vor schimba prea curand. Daca tineti la ele, luati-le acasa si puneti-le botnitza.

Link to comment
Share on other sites

Imi pare foarte rau pentru aceste animale minunate. Sincer sa fiu toti cei care se ocupa cu asa ceva, merita eutanasie!

da. tu esti. cel mai bun lucru din acest topic.

cum ma sa spui ca animalele merita sa traiasca, desi fac NUMAI rau, dar oamenii merita sa moara?

te pomenesti ca in viata anterioara ai fost caine si acum ai fost pus in corp uman pentru a salva rasa canina.

Link to comment
Share on other sites

Imi plac cainii, imi plac animalele in general dar nu au ce cauta libere pe strazile unui oras.

In fiecare seara cand vin pe la 23 de la munca mi-e frica sa merg acasa din cauza lor; de fiecare data cand ies in oras tarziu aceiasi poveste.Sunt nevoita sa trec pe langa ei si ma gandesc mereu: ma musca? nu ma musca...

Link to comment
Share on other sites

cum ma sa spui ca animalele merita sa traiasca, desi fac NUMAI rau, dar oamenii merita sa moara?

te pomenesti ca in viata anterioara ai fost caine si acum ai fost pus in corp uman pentru a salva rasa canina.

Si tu ai fost proababil pisica :) Numai rau? De unde si pana unde?De cele mai multe ori diferenta dintre om si animal este insesizabila,dar asta e partea a 2-a. Ai interpretat gresit ce a zis Lazarus.......

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...