Jump to content
Wasssup

Quit Smoking

Recommended Posts

rusine sa-ti fie tie, black, pentru postul asta, daca oricand in viitor vei ajunge sa savurezi o tigara de calitate la un pahar de vin. pentru ca te-ai trada pe tine. sper sa nu ti se intample. dar nu spune niciodata niciodata.

eu pot sa spun niciodata. si pot sa ma tin de cuvant. si nu conteaza varsta. si nu am -19 ani.

nu mi-e rusine. poate m-am exprimat dur, treaba mea. in realitate nu am nimic cu fumatorii si sunt chiar pasiv. tac si inghit. de fapt tac si inhalez. fac niste remarci subtile, vad ca nu vor sa stinga tigarea si gata.

nu e un lucru dupa care imi aleg prietenii si ii las sa-si distruga (si sa-mi distruga) sanatatea.

ca fapt divers eu am avut mai multe boli legate de respiratie (astm, pneumonie) si cand racesc tusesc cateodata si 2 luni dupa ce imi trece. deci da, ma deranjeaza fumul de tigare. ma deranjeaza sa trebuiasca sa atentionez un fumator ca ma deranjeaza in loc sa se simta singur.

ca fapt si mai divers nu am avut niciodata un/o prieten(a) cat de cat bun(a) care sa nu fumeze. deci nu las asta sa intervina atunci cand imi aleg "anturajul".

nu retrag nimic din ce am zis. nici nu o sa retrag vreodata ceva ce am zis.

cel putin inainte de a le dori moartea

vad ca asta te-a deranjat pe tine. doar am zis ca imi doresc sa moara INAINTEA mea pentru ca sunt constient ca voi muri din cauza tutunului lor ;)

nu e nimeni atat de important incat sa-l vreau mort.. nu prea imi pasa asa mult.

Link to comment
Share on other sites

@Edelweiss Interesant ce ai spus tu si foarte adevarat...Eu am 16 si m-am apucat de fumat(frecvent) din cauza stresului din perioada capacitatii si din cauza anturajului(colegilor). Inainte sa ma apuc de fumat aveam cu totul alta perceptie asupra fumatorilor. Dar acuma stiu...cum ma relaxeaza o tigare cand sunt nervos sau agitat, la cafeaua de dimineatza, sau pur si simplu cand stau de vorba cu tovarashii. Dar sincer chiar daca sunt un fumator cred ca tigarile nu aduc nimic bun in realitate decat in perceptia noastra.

btw: ma duc sa-i mai fur lui maica-mea o tzigare din pachet ca eu nu mai am =)) (app ambii mei parinti stiu ca fumez si au renuntat de mult sa ma convinga sa ma las)

Link to comment
Share on other sites

Reclama e conceputa foarte bine. Insa asa cum fumatorii nu tin cont de ceea ce scrie pe pachetele de tigari, reclama asta are aceasi soarta.

Si eu sunt impotriva fumatului. Datorita faptului ca am stat o perioada in preajma fumatorilor (colegii de liceu, rude, etc), cred ca am facut o usoara forma de alergie la fumul de tigara. Tusesc puternic, de parca "haraie" caile respiratorii; ceva in genul asta.

Multa lume spune ca fumatul te calmeaza. Daca nu fumez, nu pot sa spun ca asa e. Eu am alte modalitati de a ma calma, in cazul in care sunt stresat sau ma enervez.

La facultate se fumeaza la greu pe scari; incepand de la etajul 1 pana la 5, chiar sub semnele de "Fumatul interzis". Probabil ca ar ramane fara studenti daca ar lua masuri in privinta asta. Eu astept 10 minute liftul doar ca sa nu urc 5 etaje, tragand fum in plamani.

Abraxas, nu vreau sa te simti ofensat, dar si eu am trecut prin doua perioade importante de examene (la facultate o sa fie si mai multe pt tine), am fost "stresat" si eu, am avut colegi fumatori, dar NU m-am apucat de fumat. Asta nu poate fi considerat un motiv.

Sunt multi in situatia mea si foarte multi in situatia ta. E vorba despre "taria" de caracter si logica fiecaruia. Afirmatiile de genul: "fumez ca oricum o sa mor, o viata ai si p-aia trebuie sa o traiesti" nu sunt explicatii argumentate..

Tatal meu s-a apucat de fumat in facultate, in anul I sau II (acum vreo 25 ani), nicidecum la 14 ani ca voi. Si el spune ca din cauza stresului; asa o fi, nu-l contrazic. Probabil ca alte generatii o sa fumeze de la 10 ani. :mellow:

Eu cred ca nici tu nu stii de ce fumezi; majoritatea adolescentilor nu stiu de ce fumeaza.

Link to comment
Share on other sites

eu aseara am vazut filmuletul si pana acum n-am fumat nici o tigara. Sper sa le las pana la sfarsitul saptamanii xD ms wassup

De fumat m-am apucat anul trecut pe 6 aprilie dintr-o prostie. O fata fuma si cand o sarutam nu-mi placea si pentru ca tineam la ea in loc s-o pun pe ea sa se lase ca stiam ca-i va fii greu, m-am apucat eu. :-< ce nu face omul din iubire .... Acum incerc sa ma las si sa revin la vechiul eu :)

@robert

Probabil ca alte generatii o sa fumeze de la 10 ani.

Asta e generatia aia..... Fata de care vorbeam mai sus s-a apucat la 11 ani. Multi din prietenii pe care nu i-am vazut de ceva vreme se cred superiori cand ma vad ca fumez deoarece ei au in jur de 5-6 ani de fumat si eu doar cateva luni. Eu tot am zis ca o sa ma las, iar ei ziceau ca lasa-te acum cat mai poti ca tu nu fumezi de mult timp, noi nu mai putem. Ca fumezi de 5 luni, ca fumezi de 5 ani e acelasi lucru, tot dependenta se numeste. :|

Link to comment
Share on other sites

nu...numi cere organismu...stau si cate 2-3 zile in casa si nu fumez...daca miar cere organismu ar trebui sa ma duc afara sa fumez...nu ? deci mie numi cere organismu...fumez pt ca vreau

2-3 zile :rofl1: :rofl1:

se vede ca ai mintea unuia de 17 ani.. serios

Link to comment
Share on other sites

2-3 zile :rofl1: :rofl1:

se vede ca ai mintea unuia de 17 ani.. serios

Nu inteleg ce o zis gresit.

La fel sunt si eu.

Cand sunt racit si stau 2-3-4 zile in casa fara sa ies afara, stau, nu fumez, si n`am nicio treaba. :\

Eu fumez de 6 ani aproape, dar la mine prima tzigara (cand nu am facultate/scoala), e seara pe la ora 6-7.

Cand am facultate/scoala, sau plec undeva de dimineata, cum ies afara cum bag o tzigara.

Dar daca nu trebuie sa merg niciunde, si stau in casa toata ziua, stau pe net/TV/mai invatz, stau relax, fara tigari si gata. Nu e greu ! :)

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg ce o zis gresit.

La fel sunt si eu.

Cand sunt racit si stau 2-3-4 zile in casa fara sa ies afara, stau, nu fumez, si n`am nicio treaba. :\

Eu fumez de 6 ani aproape, dar la mine prima tzigara (cand nu am facultate/scoala), e seara pe la ora 6-7.

Cand am facultate/scoala, sau plec undeva de dimineata, cum ies afara cum bag o tzigara.

Dar daca nu trebuie sa merg niciunde, si stau in casa toata ziua, stau pe net/TV/mai invatz, stau relax, fara tigari si gata. Nu e greu ! :)

asa si io...daca stau 1 saptamana in casa tot aia ii...

2-3 zile rofl1.gif rofl1.gif

se vede ca ai mintea unuia de 17 ani.. serios

de ce se vede ?

Link to comment
Share on other sites

pentru ca tu crezi ca daca rezisti 2 zile fara sa fumezi poti sa te lasi oricand

asta e infantil

Pai daca rezisti 2-3-4 zile, O SAPTAMANA, de ce sa nu continui ? Esti extraordinar blk. Conteaza de AMBITIE ! Daca o ai, reusesti sa te lasi ;)

Dar momentan nu am motiv sa ma las !

Link to comment
Share on other sites

Conteaza de AMBITIE ! Daca o ai, reusesti sa te lasi

Total de acord. Dar faptul ca rezisti 2 zile fara sa fumezi (sau o saptamana) nu e semn de ambitie.

Ca un mic exemplu am niste prieteni bun pe care ii stiu de cand eram la gradinita. Am mers la aceeasi scoala, la acelasi liceu etc. Suntem 5 baieti , 3 fumeaza 2 nu. La un moment dat unul din cei fumatori a citit o cartzulie care a bagat sperietii in el. Dupa ce a citit cartea aia nu a mai pus tigara in gura. Noi toti radeam de el.

A dat cartea si celorlalti 2 fumatori. Toti 3 s-au oprit din fumat din cauza acelei carti.

Cat crezi ca au rezistat? Mai mult de o luna, nici unul.

Nu imi spune mie ca POTI sa te lasi.. pana nu te-ai lasat de tot, este imposibil sa-mi dovedesti ca POTI. Si din proprie experienta.. stiu multi oameni care au zis, la fel ca tine, ca se pot lasa oricand.

Dar ai dreptate, daca ai ambitie, reusesti.

Link to comment
Share on other sites

Poate tu nu ma crezi, pentru ca nu ai vazut cazuri in care sa se lase de tot de fumat.

Si eu am un tovarash, tot asa ca si tine, ne stim de mici. Aceasi gradinita, scoala, liceu nu, dar suntem vecini de ff multi ani.

In fine. A fumat aproape 8 ani. Si acuma nu mai fumeaza de 8 luni ! Si nimeni nu`l credea in stare sa se lase. Ca tot asa facea si el, se lasa 2 saptamani, iara se apuca, dupa care se lasa 1 luna, iara se apuca. Uite ca acuma a rezistat 8 luni. Si acuma cand fumez langa el, el merge la 2-3 metri de mine, sa nu simta mirosu de tigara, ca`l deranjeaza !

Link to comment
Share on other sites

de la 16 ani fumez 2 pachete pe zi, cunosc riscurile de a fi fumator si nu-mi pasa, i love to smoke, nu ma las ;]

PS: ce nu e mentionat in acel filmulet e ca plamanul se regenereaza, altfel nu am putea trai atat de mult fumand cate 10 tigari pe zi. bineinteles ca totul depinde de metabolism si un studiu facut in laboratoarele de la cambridge sau oxford, nu mai stiu si nici nu caut acum pe google a demonstrat ca un metabolism normal poate tine un fumator in viata tip de 30 de ani daca se apuca de fumat la varsta de 18 ani si fumeaza in medie de 1-2 pachete pe zi.

Link to comment
Share on other sites

Fumez 2-3 minim (am fumat si 4-5) pachete pe zi de cel putin 2 ani . Nu recomand nimanui .

Efecte care le-am observat la mine ca fumator foarte inrait :

- Slabitul foarte rapid

- Rezistenta fizica redusa foarte mult

- Distrugerea dintilor

- Imbratranirea tenului si aparitia cutelor / ridurilor la o varsta unde nu exista asa ceva

- Fatigue

- Slabeste memoria

- Sporeste constienta asupra mortii

- Ochii incetosati

- Reducerea temperaturii corpului (picioare si maini mereu reci)

Have fun

Link to comment
Share on other sites

nu...numi cere organismu...stau si cate 2-3 zile in casa si nu fumez...daca miar cere organismu ar trebui sa ma duc afara sa fumez...nu ? deci mie numi cere organismu...fumez pt ca vreau

Asa ziceam si eu , dar nu e asa usor in realitate.... am fumat prima oara pe la 16 ani , m-am apucat sa fumez constant la 17 si am fumat cam zi de zi pan la 18 si ceva...am zis gata ma las (la un moment dat)! nu am reusit decat 2 sapt ( in mintea mea a fost o reactie : uite ca pot sa ma las cand vreau ..si am mai tras o tigare , "ca doar nu conteaza ca uite am putut sa ma las 2 sapt") si am dus-o asa vreo cateva luni cu 2 sapt da...apoi alte 2 sapt in care ziceam ca m-am lasat . Apoi avand si alte motive am zis ca m-am lasat de tot : si nu am mai fumat vreo 2 luni nik...si apoi iar cand nu am mai rezistat la o petrecere iar am pus tigarea in gura . Adevarul ca de lasat de tot te lasi extrem de greu ! (si aici e dependenta psihica) , acum sunt nefumator , dar o tigare in gura tot pun o data la 1 luna :( (asta depinde si de imprejurari , ca poate trece si mai mult timp fara sa fumez) .

P.S : acum am 19 ani ... si recunosc ca e foarte greu sa scapi de viciul asta(oricat de usor ar parea) -- acum pot spune cu adevarat ca pot trai si fara. si crek de azi inainte nu o sa mai fumez pan' la vara cel putin(daca reusesc sa trec de Pasti :P )

Link to comment
Share on other sites

Conteaza de AMBITIE ! Daca o ai, reusesti sa te lasi

-io am ambitie foarte mare...si stiu foarte sigur ca pot sa ma las...nici nu vreau sa gandesc altfel

-cred ca am zis si in postu celalalt...io nu vreau sa ma las pt ca imi place...cand o sa vreau sa ma las o sa ma las.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...