Jump to content
Wasssup

Quit Smoking

Recommended Posts

m-am lasat de tigari acum 1 an jumate, cand am avut ganglionii cervicali inflamati si mi-au scos amigdale si alte alea de prin gat care aratau urat...

mi-au spus ca e posibil sa fie cancer... si m-am lasat instantaneu...

pana la urma am scapat, nu era nimic grav, dar mi-a prins bine sperietura.... acum nu mai am nici crize de alergie, nici nu mai racesc atat de des, cum o faceam cand eram fumator...

Link to comment
Share on other sites

faza e ca strabunicul meu a murit la 80+ de ani si a fumat carpati toata viatza...(a murit din cauza bauturii) app...faza cu orbirea nu prea o cred...poti sa fumezi si 2 pachete pe zii si sa nu ai probleme pana la 70-80 de ani...sau poti si 5 tzigari/zi si sa o patesti la 20-30 totu depinde de metabolism e o loterie...eu fumez de 2 ani frecvent adica 1pachet/zi de 5 luni(in ultimu timp am mai redus 1 pachet mic/zi) si nu cred ca e ceva care ma va face sa las...eventual daca se lasa si fumatorii de la mine din clasa =))

Link to comment
Share on other sites

cei care se bazeaza pe motivul "am un/o <introdu o ruda distanta despre care doar a auzit> care fumeaza numai carpati de la 20 ani si traieste si acum la 90 ani bine-mersi" sunt niste copilasi fara viitor.

stiti care e faza cea mai dura? ca nefumatorii patesc la fel din cauza fumatorilor. dar-ar domnu sa muriti de cancer inaintea mea. rusine sa va fie pentru indiferenta de care dati dovada de fiecare data cand aprindeti o tigare intr-un loc de nefumatori, intr-o masina in care exista cel putin un nefumator sau oriunde altundeva.

rusine sa va fie ca STITI si nu faceti nimic. sunteti niste lasi dependenti.

Link to comment
Share on other sites

cam vehement blk... dar din pacate are dreptate... e neplacut sa fii obligat sa simti miros de tigara. si mai rau cand iti pupi sotul/ prietenul sa simti izul acela de tutun... e oribil... si asta pt ce? ca sa para ei mai cool? niceee :D

Link to comment
Share on other sites

Interesant clip.

Eu nu fumez si sper ca nu o sa fumez niciodata.

Oricum cine s-a apucat de fumat de cel putin 6 luni nu se mai poate opri...Decat foarte greu

S`o crezi tu :) ... 8 luni n-am fumat ... ca n-am mai simtit nevoia ... apoi iara am inceput ... iarna trecuta am rezistat 2 luni fara sa fumez ... imi este totuna ...

PS: Fumez de vreo 5 ani ... aproape 6 ... si va zic frumos: fumez din placere uneori ... sau din plictiseala ... alteori :). (La lucru prefer sa fumez decat sa inhalez fumul colegului).

Link to comment
Share on other sites

filmuletul este putin cam scarbos,dar arata realitatea ; poate unii vor incerca sa se lase (stiu ca e greu).nici mie nu imi place cand se fumeaza in jurul meu...mai ales ca la mine in familie nu fumeaza nimeni.Nu fumez si nu ma voi apuca,desi ocazii au fost

Link to comment
Share on other sites

cei care se bazeaza pe motivul "am un/o <introdu o ruda distanta despre care doar a auzit> care fumeaza numai carpati de la 20 ani si traieste si acum la 90 ani bine-mersi" sunt niste copilasi fara viitor.

stiti care e faza cea mai dura? ca nefumatorii patesc la fel din cauza fumatorilor. dar-ar domnu sa muriti de cancer inaintea mea. rusine sa va fie pentru indiferenta de care dati dovada de fiecare data cand aprindeti o tigare intr-un loc de nefumatori, intr-o masina in care exista cel putin un nefumator sau oriunde altundeva.

rusine sa va fie ca STITI si nu faceti nimic. sunteti niste lasi dependenti.

da asa e...lasa sa fiu eu un "copilas" fara viitor...nici eu nu sunt de acord cu fumatul in locurile publice, eu fumez decat acasa in camera mea unde nu poate sa ma deranjeze nimeni si la scoala cand n-am ce face in pauze(fumez langa colegii mei care si la randul lor fumeaza), si nu inteleg legatura dintre fumat si lasitate...atata timp cat nu deranjez pe nimeni nu are de ce sa-mi fie rusine+ ca poate o sa mor la 30 si ceva de ani de cancer sau nebunii dastea...dar pana la urma ori ca mori azi ori ca mori peste 50 de ani e acelasi lucru. toti suntem datori cu o moarte. si probabil nici n-o sa ajung la varsta de 30 de ani la ce nebunii fac :)

Link to comment
Share on other sites

pentru inceput, nu mi se incarca filmuletul in browser, dar banuiesc ca nu-i mare pierderea. nu sunt o indolenta care sa nu stie riscurile fumatului si nici o nesimtita care sa fumeze in locuri interzise sau in masinile curajosilor nefumatori.

dar-ar domnu sa muriti de cancer inaintea mea. rusine sa va fie pentru indiferenta de care dati dovada de fiecare data cand aprindeti o tigare intr-un loc de nefumatori, intr-o masina in care exista cel putin un nefumator sau oriunde altundeva.

rusine sa va fie ca STITI si nu faceti nimic. sunteti niste lasi dependenti.

ce-mi doresti tu mie sa ti se intample tie, ziceau niste "intelepti" romani (pare-mi-se parazitii). eu pana la 19 ani nu am fumat deloc, va rog abtineti-va dragi copii care credeti ca aveti lumea la degetul mic sa ne doriti moartea noua, imbecililor, lasilor, indiferentilor, iresponsabililor, batranilor fumatori. dar eu, pana la varsta de 19 ani, aveam macar bunul simt sa-mi las prietenii in pace sa fumeze daca ei se simteau bine asa, fara sa fiu constienta de starea si dependenta pe care involuntar tigarile o provoaca oricarui fumator.

rusine sa-ti fie tie, black, pentru postul asta, daca oricand in viitor vei ajunge sa savurezi o tigara de calitate la un pahar de vin. pentru ca te-ai trada pe tine. sper sa nu ti se intample. dar nu spune niciodata niciodata.

cam vehement blk... dar din pacate are dreptate... e neplacut sa fii obligat sa simti miros de tigara. si mai rau cand iti pupi sotul/ prietenul sa simti izul acela de tutun... e oribil... si asta pt ce? ca sa para ei mai cool? niceee :D

da, de-acord, e neplacut sa saruti fumatorii, nefumator fiind. sa stai la o masa cu fumatori... cmon... o fac de pe la 15 ani... chiar nu e cine stie ce chestie. numai ca... u see... nimeni nu fumeaza mai mult de primele tigari pentru a parea cool. fumatul e in primul rand o chestie psihologica. e vorba de gestul reflex al mainii, e vorba de boemia fumului de tigara, e vorba de asocierea neplictisului cu tigara, e vorba de senzatia cum ca tigara te-ar calma si ar reusi sa-ti puna gandurile in ordine. si sere, daca e cineva care renunta la tigari pentru ca tu i-o ceri... persoana aia pe de o parte probabil ca te iubeste mult, iar pe de alta nu ai idee cum in timpul unei conversatii despre bursa el simte ca moare dupa o tigara si pierde sirul cuvintelor tale, dar nu iti spune asta de dragul tau.

renuntatul la fumat NU este un sacrificiu mic pentru fumatori. NU este un lucru usor pentru ca, pe langa dependenta psihologica de care pomeneam mai sus, intervine si dependenta fizica a organismului fata de nicotina. da, fumatorii sunt dependenti, indiferent daca ei vor sa o recunoasca sau nu. dar e o dependenta nu foarte costisitoare, sociala si acceptata. daca pe chestia asta ii considerati slabi, poate ar trebui sa incercati sa-i cunoasteti si dincolo de perdeaua fumului de tigara. cel putin inainte de a le dori moartea (la naiba, black, gandeste inainte sa scrii unele lucruri, oricat te-as aprecia in rest pentru felul in care gandesti si te exprimi).

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...