Jump to content
SeBi

Basasescu va fi suspendat?

Recommended Posts

Am si eu o intrebare...nu ca as trai in padure...dar nu inteleg ce e cu acest scandal. Ce am inteles eu e ca Basescu a prezentat un biletel in care Tariceanu ii cerea sa intervina pentru Patriciu...dar de ce sa fie Basescu suspendat? Poate cineva sa-mi explice? Eu am cautat pe net dar nimic care sa-mi explice mot-a-mot....

Link to comment
Share on other sites

pai acuma isi sar toti la gat ca am intrat in UE si nu se poate reveni asupra acelei decizii ....

e o porcarie totala, base sare pe tariceanu, tariceanu sare pe base si psd-u se trezeste ca tine cu tariceanu care pune paie pe foc ....

oricum nu cred ca is multi oameni care inteleg ce se intampla de fapt

Link to comment
Share on other sites

Suspendat sau nu, tot show-ul ne pune intr-o lumina mai mult decat proasta in ochii UE.

In loc sa se concentreze pe initiative politice, Alianta si opozitia se tot "freaca" cu un biletel.. Politica in Romania..

A fost scris, a fost trimis, a fost facut public, PUNCT. Ar trebui sa trecem mai departe. Romania .. :huh:

P.S. Si eu ma chinui de dimineata, sa aflu ce se intampla pana la urma.. Daca se propune suspendarea sau altceva..

Link to comment
Share on other sites

OK...dar nu inteleg ce treaba are blonda aia....

ea e omul care trebuia sa isi aminteasca de biletel astefel ca basescu sa il poata ataca pe tariceanu. Basescu este acuzat de subminarea economiei nationale si de inca ceva cel putin asa zicea voiculescu si PSD doreste suspendarea sa din functie pe motivul ca el e principalul factor de destabilizare in clasa politica sper sa fi inteles ceva :P

Link to comment
Share on other sites

@i_need_money crezi ca nu inteleg limbajul? de ce subminare a economiei? ce naiba a facut?

OK....dar de ce nu il ataca pe Tariceanu...eu asta nu inteleg! De ce e basescu oaia neagra si nu Tariceanu....aici ma prind eu ami greu!

La referendum...daca se va ajunge pana acolo...nu va fi schimbat....!

Link to comment
Share on other sites

OK....dar de ce nu il ataca pe Tariceanu...eu asta nu inteleg! De ce e basescu oaia neagra si nu Tariceanu....aici ma prind eu ami greu!

1. Pentru ca Tariceanu este atacat non-stop de 2 ani incoace si inca un atac nu mai are rost;

2. Pentru ca Basescu a reusit sa isi puna aproape toata lumea politica in cap prin comportamentul sau de tzatza balcanica;

3. Pentru ca prin comportamentul sau, Basescu a izolat Romania pe plan extern;

4. Pentru ca timp de doi ani a tot lasat impresia ca lupta din rasputeri cu diversele grupuri de interese financiar-economice, uitand sa zica ca si el face parte din unele;

5. Pentru ca mai devreme sau mai tarziu, "cine seamana vant, culege furtuna".

La referendum...daca se va ajunge pana acolo...nu va fi schimbat....!

~ nu cred ca se va ajunge acolo, doar i se atrage atentia ca pentru 1-2 luni poate pierde functia de Presedinte al tarii, implicit telefoanele cu fir rosu la Parchet, ICCJ, Min. de Justitie, etc.

~ normal ca in Romania nu poate fi dat jos un presedinte, Constitutia prevede ca mai mult de 50% din populatia cu drept de vot sa fie de acord in cadrul unui referendum. Si daca toti care ar veni la referendum ar vota pentru demiterea Presedintelui, nu cred ca se vor prezenta >50% din electori.

Link to comment
Share on other sites

@ Sebi,

Basescu nu doar a primit, a si scris biletele, mai precis unul lui Codrut Seres, prin care ii cerea solutionarea unei privatizari intr-un anumit fel bine definit, cu mentiunea "daca e posibil sa fie in interesul economiei nationale" - acesta fiind doar un element minor, in nici in caz hotarator. Daca biletelul lui Tariceanu poate fi interpretat cum vrei, al lui Basescu este clar, asta in conditiile in care se erijeaza in campionul dreptatii. In plus, mai si declara ca l-a avertizat pe Seres ca i se asculta telefoanele =))=))=)) Altfel spus, Seful Statului este informat de catre SRI despre ascultarea telefoanelor unui demnitar acuzat de mai multe lucruri marunte (de exempu tradare), ceea ce este ilegal, anticonstitutional etc (ma refer la informare).. si el ce face? Il suna si il anunta, apoi mai si declara acest lucru la televizor =))=))=))

Link to comment
Share on other sites

@i_need_money crezi ca nu inteleg limbajul? de ce subminare a economiei? ce naiba a facut?

ma refeream la faptul ca am scris cam incurcat ....

p.s la faza cu subminarea a explicat beeth mai mult decat ok :)

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea:

Oricine ajunge la putere trebuie sa reprezinte un grup de interese pentru ca asa e economia de piata. Daca va uitati in toate statele occidentale toti marii oameni politici sau partide au un grup de interese in spate care i-a promovat si i-a ajutat in campaniile electorale. Trebuie sa fii tampit sa crezi ca o companie face o donatie pentru campania electorala a cuiva pentru ca-i place de fata lui. Este clar ca atunci cand este la putere va trebui sa obtina niste avantaje pentru sponsor. Daca acest lucru se incadreaza in lege nu am nimic impotriva. Un lobby nu inseamna neaparat trafic de influenta. In statele occidentale sunt firme care au ca obiect de activitate aceasta activitate de "lobby".

Problema in Romania este ca atat timp cat a fost PSD la putere, facand abstractie de furturile pe fata care au si cauzat pierderea increderii electoratului, au afisat o opulenta nesimtita care mie personal mi-a facut scarba (vezi milionul matusii Agata, colectia de tablouri a lui Nastase, etc). Dupa ce a venit alianta la putere logic ca trebuiau sa castige alte grupuri de interese numai ca la cat de inepti sunt se sfasie intre ei ca hienele.

Nu va faceti iluzii ca oricine altcineva va ajunge la putere nu va face exact aceleasi lucruri care le fac actualii si fostii guvernanti. Ca sa ajungi la putere iti trebuie bani si putina inteligenta. Odata ajuns acolo trebuie sa-ti platesti datoriile si sa faci in asa fel incat sa ramai acolo. Daca mai e timp si de ceva activitate pentru popor bine daca nu, nu. Banii aia clar ca nu vin pe gratis doar sa fii vreun Gigi Becali :D numai ca Becali mai mult de suporterii echipei Steaua nu va avea electorat.

Concluzie:

Nu se vor putea da jos unul pe celalalt (eventual Basescu ar putea sa dizolve parlamenrul si sa castige alegerile anticipate pentru ca are un avans considerabil fata de ceilalti concurenti). Solutia ar fi sa se impace si sa-si vada mai departe de treaba. Si un lucru foarte important: sa-si imparta banii departe de ochii opiniei publice si nu arate opulenta.

Pff ce mult am scris.... :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

ea e omul care trebuia sa isi aminteasca de biletel astefel ca basescu sa il poata ataca pe tariceanu. Basescu este acuzat de subminarea economiei nationale si de inca ceva cel putin asa zicea voiculescu si PSD doreste suspendarea sa din functie pe motivul ca el e principalul factor de destabilizare in clasa politica sper sa fi inteles ceva :P

omg money si io care ziceam ca esti incult :wub: :*

nup Basescu o sa stea inca 4 ani la "tron" n`o sa fie suspendat :naughty:

Link to comment
Share on other sites

duca-se in pana mea si basescu si tariceanu, si nastase si iliescu...

niste propagandisti demagogi... trasi din aceeasi radacina cu ceausescu...

tre sa asteptam macar inca o generatie nespurcata de dinozaurii astia...

Link to comment
Share on other sites

duca-se in pana mea si basescu si tariceanu, si nastase si iliescu...

niste propagandisti demagogi... trasi din aceeasi radacina cu ceausescu...

tre sa asteptam macar inca o generatie nespurcata de dinozaurii astia...

De pe vremea lui Caragiale (cel putin) se asteapta. Spor la asteptat :P Ar fi de preferat totusi sa nu se astepte rabdator sa se produca miracolul de la sine.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...