Jump to content
Guest straina

Sondaj despre argou!

Recommended Posts

Guest straina

Va rog sa dati opinia dumneavoastra. :pray: Mai ales sa raspundeti la aceste intrebari:

1 varsta

2 ocupatia (student, angajat...)

3 folositi cuvinte argotice cand vorbiti cu: a.prietenii, colegii b.cu toata lumea

4. care este cuvantul argotic pe care-l foloditi pentru ceva bun, frumos... ;;)

Multumesc! :)

Link to comment
Share on other sites

1. 22

2. studenta

3. da, folosesc, in limita bunului simt, varianta a)

4. fain (explicatia se datoreaza zonei geografice in care am crescut si locuiesc)

nu ma pot abtine sa nu elaborez putin subiectul. evident, argoul face parte din vocabularul fiecarui om, de oriunde ar fi, adica indiferent daca are nationalitate romana sau nu. pe de alta parte, folosirea abuziva a termenilor de argou, in favoarea oralitatii, dauneaza grav vocabularului individual, frumusetii si chiar continuitatii limbii nationale curente. spre exemplu, vizionati un film despre viata negrilor din ghetou, sau ascultati o melodie de la bug mafia (parazitii sunt totusi mai elevati). inteleg ca pentru a face parte dintr-o anume comunitate (de ex, "baietzashii de cartier"), trebuie sa te adaptezi stilului de viata, ceea ce poate implica si o schimbare a vocabularului curent. dar totusi... nu e neaparat nevoie sa stalciti (si eventual sa uitati) limba romana literara din acest motiv.

cuvinte si apelative precum "borfas", "mane", "mah", "bah", "shmenar", "naspa", "cashto", "jmecher", "fa", "marfa", "lovele" etc imi provoaca repulsie. nu stiu voua. poate va suna bine.

PS: straina, bafta la sondaj :) lucrarea de diploma la psiho, cumva?:D

Link to comment
Share on other sites

Guest straina

Mersi mult. M-ati ajutat. :right: Nu este lucrare de diploma. E doar o lucrare semestriala la facultate la materia lexicologia limbii romane:). dar scap de examen daca o fac cum trebuie...tineti pumnii ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest straina

...si daca tot vorbim de argoul tinerilor, cati sunt oamenii intre 15-24 de ani in Romania, nu pot sa gasesc aceasta informatie....? help!?!?!! :dontknow:

"4. distrus , fain ( ardeal ) robot "

reCoNNect, pt ce folosesti "robot":)?

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...