Jump to content
POLAND

Einstein

Recommended Posts

Inger??? cand am vazut titlul era sa pic pe jos... interventia lui a omorat mii de oameni si voi ii ziceti inger ( a contribuit la crearea bombei atomice dar mai ales la demararea proiectului din pacate)... un inger al mortii eventual... cat despre inteligenta lui "supraomeneasca" eu am rezervele mele... in conditii favorabile probabil ca toate inventiile lui oricum erau iminente... inca ma cutremura sintagma"einstein-inger"

Iote si ce a zis el inainte de moarte:

"I made one great mistake in my life... when I signed the letter to President Roosevelt recommending that atom bombs be made; but there was some justification - the danger that the Germans would make them." (Clark, pg. 752).

lectura interesanta: http://www.doug-long.com/einstein.htm

Link to comment
Share on other sites

tipu nu a fost prea destept ideea e ca suntem noi prea prosti ..nush..prosti?

Nu stiu procentele exacte,doar omu isi foloseste cam 8 % parca din capacitatea creierului,si se estimeaza ca einstein folosea in jur de 16-18 parca ceva de genu ... dublu...imaginativa sa stim sa folosim 100% ,ai putea sa faci ce vrei tu :D..godz :cool2:

Link to comment
Share on other sites

Einstein nici nu putea vorbi coerent cand era mic, a inceput sa vorbeasca normal pe la 9 ani....deci ar fi fost un inger cam retarded......so eu zic ca a fost geniu, dar doar in fizica. Daca ii dadeai o partitura semnata Beethoven si mazgaleai putin numele statea o zi sa isi dea seama. Pentru ca domeniul lui de activitate a fost fizica...si matematica. Dupa mine e impropriu spus geniu. In fine.

Link to comment
Share on other sites

Inger??? cand am vazut titlul era sa pic pe jos... interventia lui a omorat mii de oameni si voi ii ziceti inger ( a contribuit la crearea bombei atomice dar mai ales la demararea proiectului din pacate)... un inger al mortii eventual... cat despre inteligenta lui "supraomeneasca" eu am rezervele mele... in conditii favorabile probabil ca toate inventiile lui oricum erau iminente... inca ma cutremura sintagma"einstein-inger"

Iote si ce a zis el inainte de moarte:

"I made one great mistake in my life... when I signed the letter to President Roosevelt recommending that atom bombs be made; but there was some justification - the danger that the Germans would make them." (Clark, pg. 752).

lectura interesanta: http://www.doug-long.com/einstein.htm

Intradevar bomba atomica era o descoperire in expectativa pentru majoritatea marilor puteri de atunci. Einstein a fost inteligent prin faptul ca a dat aceste informatii cui trebuia (mai mult sau mai putin).

Eu cred ca teoria relativitatii il face pe el geniu, nu bomba atomica. Ca sa nu mai vorbim de multele mituri legate de el si ce a facut.. 10% din ele sa fie adevarate si tot e mult sa ceri de la un om, chiar si de la un geniu.

Link to comment
Share on other sites

Om de stiinta.

G?NIU, genii, s.n. I. 1. Cea mai înaltă treaptă de înzestrare spirituală a omului, caracterizată printr-o activitate creatoare ale cărei rezultate au o mare însemnătate; persoană care are o asemenea înzestrare. ♢ Loc. adj. De geniu = genial. 2. Fire, natură, caracter specific. II. (Mitol.; azi în stilul poetic) Spirit protector; duh (bun sau rău). III. Armă militară care cuprinde trupe specializate pentru executarea lucrărilor de fortificaţii, de drumuri, de poduri etc. – Din lat. genius, fr. g?nie.

Geniu ≠ mediocritate, imbecil, nebunie

P.S. Exista multe genii care nu au fost/sunt atat de cunoscute precum Einstein. Unii oameni se nasc mai destepti, altii nu. Simplu.

Link to comment
Share on other sites

dezvolta :) . cand faci o afirmatie de genul asta inseamna ca ai argumente solide sa o sustii.

Eu cred, deci ma pot insela.

Doar ca va vad pe toti (nu ma refer la tine) all excited: "Einstein? da frate, a fost jmeker rau Einstein asta adica... GENIU" si mie mi se pare ca majoritatea se ghideaza dupa faptul ca avea infatisarea aia clasica de mad scientist.

Bine, e adevarat ca mie imi vine foarte greu sa cope-uiesc cu termenul "geniu". De fapt imi vine foarte greu sa cope-uiesc cu Einstein si Eminescu primind aceeasi denumire.

Era doar o constatare.

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca termenul corect pt. Einstei ar fi "savant" - pentru descoperiri, si "geniu" - pentru aplicarea lor (aia cu relativitatea) si savant nebun - pentru inmanarea lor (aia cu bomba) cui nu trebuie...

Link to comment
Share on other sites

Am impresia ca toti cei care ati postat pana acum au impresia ca Einstein e cel ce "le-a dat" americanilor bomba atomica. Dar nu este asa... contributia lui la realizarea bombei atomice consta in celebra scrisoare adresata lui Rosevelt, si cam atat..... munca lui in domeniul fizicii cuantice nu a fost pentru descoperirea bombei atomice. Si daca simtiti (unii dintre voi) nevoia sa injurati pe cineva pentru crearea bombei atomice, poftiti lista persoanelor care au contribuit la realizarea primelor bombe atomice.

BTW, Joop... and your point is? Sau aveai nevoie de un post ca de aer?

PS. chiar ma intreb, cati dintre voi stiu pentru ce a luat Einstein premiul Nobel... asta in conditiile in care aveti google la indemana.... ;)

Link to comment
Share on other sites

din cate am citit/vazut Einstein avea o "malformatie" in sensul ca cele doua emisfere cerebrale nu erau "despartite" cum sunt la marea majoritate

si din aceasta cauza el putea procesa multa mai bine informatia + masa creierului sau era superioara fata de medie

din cate stiu la moartea sa el a vrut ca, creierul sau sa fie extras pt a fi supus unor analize pt a se descoperi "cauza" genialitatii sale (daca nu mai insel si acum se gaseste in vreun borcan la nustiu ce universitate)

deci nu era/este inger ci un om cu o inteligenta mult superioara majoritatii

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...