Jump to content
POLAND

Einstein

Recommended Posts

' date='Jan 20 2007, 20:15' post='1690975']

Nu intaleg de ce va soceaza asa mult aceasta intrebare ... Banuiesc ca nu stiti ce face un inginer ...

Inginerul creeaza , iar ingineria presteaza o activitate de proiectare ,cercetare , organizare si conducere , pe diferite domeni . Ce vi se pare asa anormal ca e sa fi fost un inginer nu intaleg ...

Din amintirile mele , sper sa nu ma insel , parca mi-a zis cineva ca un om normal isi foloseste cam 3-4% din capacitatea totala a creierului pe durata vieti , iar din teste s-a constatat ca Einstein si-a folosit mult mai mult , nu mai stiu exact cat parca vreo 9% , nu mai stiu exact .

Ar putea fi un inginer cu o pregatire buna si cu propria inteligenta sa fi extins anumite cercetari .

eu stiam ca un om normal foloseste 9-10%

Link to comment
Share on other sites

bine ca i-ati dat thorei inca un motiv sa scrie juma' de pagina.

@[Angel] ni se pare anormal sa fie inger, nu inginer.

un subiect in genul celui cu credinta in dumenezeu...

sa fiu ontopic: there is no such thing as an angel

Link to comment
Share on other sites

@ppl: hai sa nu facem topicul asta despre ingeri. mi-ajunge Plesu.

Era o expresie, iar incepem sa facem tam-tam cu Dumnezeu, ingeri si altele din crestinism.

la Discovery si alte posturi cica IQ peste 120 e geniu .....

Cred ca e un pic eronat. Eu stiam ca se invarte undeva pe la 140+

Link to comment
Share on other sites

Guest [Angel]

@[Angel] ni se pare anormal sa fie inger, nu inginer.

Ioi , eu acuma am vazut despre ce era vorba :dooh:

Cred ca stresu din ultima perioada incepe sa se simta tot mai tare , la mine ma refer . :D

My bad :error:

Ps: era un om inteligent , nimic mai mult ...

Link to comment
Share on other sites

rezultatul unui test de inteligenta scoate in evidenta nivelul de cultura generala al unei persoane, oricum nu reiese daca respectivul e geniu sau nu.

din cate stiu marile genii (poate nu toti dar sigur o parte din ei) chiar nu au iesit in evidenta in scoli, fiind considerati mediocrii, normali.

genial e o persoana care gaseste raspunsuri la probleme in care nu se stiu toate detaliile.

nu cred ca e cineva care sa spuna ca Einstein nu a fost geniu.

faptul ca a lucrat la oficiul de patente a avut un efect determinant asupra gandirii lui.

Link to comment
Share on other sites

rezultatul unui test de inteligenta scoate in evidenta nivelul de cultura generala al unei persoane, oricum nu reiese daca respectivul e geniu sau nu.

din cate stiu marile genii (poate nu toti dar sigur o parte din ei) chiar nu au iesit in evidenta in scoli, fiind considerati mediocrii, normali.

genial e o persoana care gaseste raspunsuri la probleme in care nu se stiu toate detaliile.

nu cred ca e cineva care sa spuna ca Einstein nu a fost geniu.

faptul ca a lucrat la oficiul de patente a avut un efect determinant asupra gandirii lui.

ce legatura are cultura generala cu testul de inteligenta?

Link to comment
Share on other sites

Guest uLise4me

eu stiam ca un om normal foloseste 9-10%

Om de stiinta :)

@exact Tibi 10 % din creier foloseste un om normal :) enstein oleak mai mult >:)

@Ganditiva de ce este in stare 10 % cate lucruri sau facut , apoi amplificati de 10 x ( 100%) cred ca am putea zbura :>

Link to comment
Share on other sites

Am auzit... O chestie care ar putea demonstra ca Einstein nu a fost un geniu.

In tinerete, Einstein nu prea a fost remarcat. S-a casatorit apoi cu o savanta, nu mai stiu exact ce si cum. Ideea este ca peste cativa ani, sotia lui Einstein a murit, cauzele fiind necunoscute. Abia atunci Einstein a fost recunoscut drept un geniu, deoarece a contribuit cu multe algoritme complicate, si altele. Intrebarea este daca nu cumva sotia lui era cea desteapta, si Einstein (avand unele tente de psihopat) a omorat-o, preluand toata munca ei.

Este doar ce am auzit, dar ar fi ceva de luat in considerare...

Link to comment
Share on other sites

Am auzit... O chestie care ar putea demonstra ca Einstein nu a fost un geniu.

In tinerete, Einstein nu prea a fost remarcat. S-a casatorit apoi cu o savanta, nu mai stiu exact ce si cum. Ideea este ca peste cativa ani, sotia lui Einstein a murit, cauzele fiind necunoscute. Abia atunci Einstein a fost recunoscut drept un geniu, deoarece a contribuit cu multe algoritme complicate, si altele. Intrebarea este daca nu cumva sotia lui era cea desteapta, si Einstein (avand unele tente de psihopat) a omorat-o, preluand toata munca ei.

Este doar ce am auzit, dar ar fi ceva de luat in considerare...

rautati din astea tot auzi...nu cred ;)

Link to comment
Share on other sites

Einstain...nu a fost un Inger....insa a fost omul care a revolutionat stiinta......care ne-a dat un impuls sprea cunosate universul,lumea...totul.El a fost adevaratul om de stiintza...care nu a facut decat sa cerceteze si sa descopere noi lucruri.......il respect!!

Respect all

Link to comment
Share on other sites

Mai mult demon decat inger daca ne gandim la inventiile lui din domeniul militar

S-au scris multe lucruri despre el si oameni ~ la fel de destepti ca el , cum ca ar exista o porta in Tibet spre o alta lume si numai acesti oameni o pot vedea, ca pot face anumite lucruri sa zboare, ca pot prezice viitorul, etc. dar totul este teorie, practica....

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca 3/4 din voi nu stiti cine a fost si ce a facut Einstein...
Asa crezi ... Aici nu intreaba nimeni cine a fost si ce a facut Einstein , ci daca a fost om de stiinta sau inger

Nici mie nu mi se pare o comparatie prea inspirata intre om de stiinta si inger . Cred ca ar fi fost mai frumos persoana divina decat inger . Si , again , cred ca a fost om de stiinta , nu vrajitor/inger/etc ...

PS : Alex86 , ala sigur nu a fost mass pe YM ? Nu stiu de ce , dar imaginea pare cam dubioasa ... parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Inger nu a fost , nici nu`si are rost sa discutam chestia asta , dar om de stiinta e putin spus , a fost un geniu , probabil singurul geniu cu adevarat din lumea asta , a fost un om ca oricare om doar ca avea capacitatea de a`si folosi creierul mult mai mult decat un om normal

PS : Stimulentul sau de baza a fost acelasi ca si al lui Hitler si anume amfetamina , doar ca in cazul lui Einstein i`a folosit in bine

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...