Jump to content
Baby_BLu3

Comenzi pe site-uri straine...

Recommended Posts

As vrea sa achizitionez un card cu ajutorul caruia sa pot da comenzi pe site-uri straine (gen eastbay).Ce fel de card ar trebui sa am si daca aveti informatii despre cum as putea intra in posesia unuia (mai exact ce ar trebui sa fac, unde sa ma duc)...as fi recunoscator.

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Am postat la rubrica "Internet & ..." datorita descrierii :

Internet si retelistica

Conexiuni, viteze, servicii, utilitare, configurari si tot ce are legatura cu conexiunea la Internet sau cu retele LAN

Deoarece in definitiv asta ma intereseaza...serviciile de care ma pot folosi via internet si cum as putea sa le achit :dooh:

Acum poate ca esti admin...dar vreau sa zic ca este elementar :hair: Nu numai ca orice banca NU are asemenea carduri...dar se vede k nu absolut nici o idee despre ce zic eu :error: In primul rand...pt un astfel de card...banca trebuie sa aibe reprezentante si in alte tari deci u got it all wrong :whistle:

Ideea este ca mi s-a recomandat un Visa Electronic International Classic sau ceva asemanator...n-am retinut exact ;;) Acum...acestea fiind spuse...ma poate ajuta cineva? Ms anticipat.

PS:@linux uite-te la data inregistrarii tale pe acest forum si la data mea...o sa vezi diferenta ;)

Link to comment
Share on other sites

nu e vorba de banca, u got it all wrong.. eu personal am un mastercard mondo de la banca transilvania pt cumparaturi in exterior (l-am folosit in Ungaria, Cehia fara nici o problema avand in considerare ca e totusi card in lei). Toate bancile au si visa si mastercard. Diferenta dintre carduri e ca exista carduri de debit (cum am eu- poti folosi numai in limita banilor din cont- sunt cele mai usor de obtinut, nu trebuie decat de completat o cerere si ai cardul) si sunt cele de credit (care te pot duce peste limita banilor depusi de tine si care implica multe alte comisioane si cheltuieli, eu personal nu il recomand).

Si da, visa sunt folosite mai mult in tranzactiile electronice, dar si mastercard merg... eu am cardul de un an (nu am cumparat nimic de pe net cu el dar am vrut si m-am interesat la furnizor daca e valabil si a zis ca da...). In locul tau m-as ingrijora de la care banca imi fac (vezi ca difera comisioanele si dobanzile, vezi tu cum iti e mai avantajos...

Uhm.. nu e adevarat ca tre sa fie o banca cu filiala in tara respectiva.. merge de la orice banca romaneasca (cat de cat serioasa).

Sper ca ti-am fost de folos... toate cele bune...

Link to comment
Share on other sites

Amice acet thred a fost mutat pentru ca nu avea nici o legatura cu natura acelei sectiuni care este una tehnica . Pe tine te interesa sa iei un card care sa permita plati in strainatate , ca il foloseai pentru comenzi online asta e alta treaba .

NU avea nici o tangenta cu natura sectiunii . Nu vad relevanta inregistrarii mele pe acest forum .

Nu numai ca orice banca NU are asemenea carduri...dar se vede k nu absolut nici o idee despre ce zic eu sign12.gif In primul rand...pt un astfel de card...banca trebuie sa aibe reprezentante si in alte tari deci u got it all wrong

Pentru cultura ta generala toate bancile care se respecta au astfel de carduri . Esti total dezinformat . Cat despre faza reprezentarea , m-a dat pe spate , poate nu ai auzit de Maestro ( Master Card) sau Visa .

Alte intrebari ?

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...