Jump to content
yunoz

Romanii incep sa dea bani pe soft

Recommended Posts

Jocul online World of Warcraft: The Burning Crusade s-a epuizat inainte de lansare, precomenzile pentru acesta datind de acum sase luni. Exista si antecedente

Fenomenul jocurilor online nu mai este de mult o noutate in Romania. Febra celui mai popular joc video online al tuturor timpurilor a cuprins si jucatorii autohtoni, care sint dispusi sa plateasca sume considerabile pentru a pune mina pe add-on-ul lansat recent de Blizzard, creatorii celebrului joc World of Warcraft, ajuns recent la opt milioane de abonati pe plan mondial. Continuarea acestuia numita The Burning Crusade a disparut insa rapid din stocurile distribuitorilor din Romania si ale magazinelor online, precomenzile pentru el datind chiar din iulie 2006.

Cu toate ca jocul costa pe piata noastra circa 120 de lei, exista romani dispusi, conform distribuitorilor, sa plateasca si 100 de euro pentru o versiune Collector?s Edition, care contine citeva ?bunatati“ in plus fata de versiunea obisnuita.

2.000 de bucati "topite“ in prima zi

Lansarea expansion pack-ului World of Warcraft: The Burning Crusade in Romania a avut loc pe 16 ianuarie 2007, simultan cu lansarea mondiala. Peste 80% din stocul pus la dispozitia noastra de catre Blizzard Entertainment s-au epuizat prin precomenzi online. Au fost acoperite doar precomenzile din lunile iulie-noiembrie 2006“, ne-a declarat Mihail Stegaru, director de marketing al Best Distribution (importatorul si distribuitorul oficial al produselor Blizzard/Vivendi Games in Romania).

Restul de 20% a fost distribuit cit mai echitabil intre lanturile de magazine de top din domeniul jocurile video, a mai precizat Stegaru.

Cu toate acestea, cele 2.000 de exemplare disponibile in prima zi - o cantitate onorabila pentru o piata cum este Romania - au fost mai mult decit insuficiente“, afirma directorul de marketing al Best Distribution.

SURSA: http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/IT&...ea-bani-pe-soft

Link to comment

sa speram ca o sa incepa sa se vanda si la noi joucri cum se vand si in alte tari europene ... sa fie ieftine

a venit un francez pe la mine aku 4 luni .... si ma jucam FIFA 2007 .... si sa mirat baiatu ... ca akolo in Frantza de abea aparuse si costa 20 de Euro .... zicea ca imi da 15 euro pe el :lol: ... ma rog apoi nu mai vruia sa plece <_< si iam dat joku ... suvenir de Romania

in in legatura cu rpG & MMO .... sa speram ca nu o sa mora si la noi copii din cauza lor ... cum a fost in China cu WOW

:yum: ... pana atunci ma duk sa jok GW

Link to comment

Acest lucru se datoreaza faptului ca multe jocuri au acele platforme online care pot verifica validitatea licentei. Nu cred ca a dat prea multa lume bani pe .. stiu eu NFS Carbon .. sau FIFA 07 .. chiar dak si acestea au un online. Se da bani pe jocurile online, in general.

Link to comment

Ce s-a intamplat cu copii din china datorita WoW?S-au omorat sau ce?

Din cate stiu eu a stat mult prea multe ore la calculator jucand WoW si a murit. Nu e singurul. Cand a aparut Diablo2 un american a murit si un german si-a lasat nevasta pentru ca il cicalea ca se joaca prea mult.

Link to comment

Ce s-a intamplat cu copii din china datorita WoW?S-au omorat sau ce?

13 copii au cazut prada acestui jok ... iar oficialitatile chineze au dat in judecata Blizzard sa nu mai comercializeze jokul pe piatza asiatica ...

13 copiii au murit din cauza lui WOW .... unul dintre ei a stat 26 de ore in fatza calculatorului (dara sa mnc, sa mearga la toaleta)

Am citit in revista LEVEL .... abonat credincios

Link to comment

titlul nu e reprezentativ , scrie ca au inceput sa cumpere softuri dar vad ca voi vorbiti de WoW

Nu prea e asa , romanii nu cumpara softuri ( antivirusi , firewalluri , windows , etc )

WoW se cumpara pentru ca se poate juca pe serverele Blizzard doar cu jocul original si din cauza asta lumea cumpara originalul .

Atat timp cat or sa se gaseasca moca romanul nu o sa dea banii pe ele ;)

Link to comment

Eu am stat si 60 de ore sa ma joc , si nu am patit nimic . Better luck next time :)

Non-stop? :blink:

recordul meu cred ca e de ~20 ore. Si nu in WoW ci in Morrowind.. ma rog evident m-am dus la baie / am mancat (la calculator) etc.

p.s. are dreptate lumea. wow se cumpara doar pentru ca e bun si nu poate fi piratat. lord knows i tried ^_^

Link to comment

2 zile Morrowind..

o sapt pe gothic 1 cu somn 3 ore pe noapte

;;) pe WOw 2 zile si ceva cand aveam contul.. a trb sa renunt la el.. ca altfel adio viata

@ da jocurile online sunt una.. softule alta mancare.. si f putin romani isi cumpara soft original- mai mult firmele

Un city of villains sau un WoW BC as lua si eu :X

Link to comment

cel mai mult am jucat mu.....27ore cam asa! regret sincer orele pierdute acolo :| de un an nu mai joc mu deloc!si nici MMO .in schimb Warcraft (dota) joc 5-6ore pe zi si ma gandesc sa imi iau jocu original!650mii warcratu :D

de ce sa dai banii acuma .... knd poti sa il iei moca ....

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...