Jump to content
napstar77

"De ce cred unii ca americanii sunt tantalai"

Recommended Posts

dureros.Si mai dureros este ca erau oameni de toate varstele ...

Si pe un tigan de pe strada daca il intrebi ce moneda au englezii sau cate turnuri Eiffel sunt in Paris stie sa raspunda...bine ca nu ii intreba unde este Europa pe harta ...oricum m-am prapadit de ras.Mi-a placut faza cu tarile care incep cu litera U:Utah,Yugoslavia..

Link to comment
Share on other sites

sunt foarte tantalai...dar si educatia din scoli lasa de dorit...aici am experimentat niste fenomene ale naibii de amuzante...o sa enumar doar 2 dintre ele:

1. plimbare prin magazin. la un moment dat vanzatorul se baga politicos in vorba cu mine (au o politete in ei de iti vine sa ii impusti...genul ala de politete care e la limita nesimtirii). cum-necum ajung la vorba ca sunt din Romania...la care omul ma intreaba daca am venit cu masina...evident raspund nu si ii rectific totusi ca nu aveam cum sa vin cu masina...la care omul imi zice ca el a crezut ca Romania e un oras din Mexic..macar de as arata ca un mexican,dar nici atat~~.

2. am apucat sa ies de cateva ori...am cunoscut si cateva persoane relativ apropiate de varsta mea..la un moment dat ma antrenez intr-o discutie despre Romania, se pare ca erau mai multi interesati..la un moment dat sunt oprit de 3 personaje (varste undeva intre 18-19 ani) care vor sa imi spuna neaparat ce stiu despre Romania...mai sa imi pice moaca cand mi-au zis ca lor la istorie li s-a zis ca Romania se trage din Germania....am cugetat putin si i-am intrebat daca are cumva legatura cu al doilea razboi mondial (singura legatura pe care am putut sa o fac cat mai logic...). ei au zis nu, ca nu are legatura cu alianta de atunci.doar ca li s-a zis ca actuala tara numita Romania se trage din Germania..acolo ne avem radacinile, si suntem deci un popor de origine germanica...superb nu?...

poate as mai da cateva exemple de cat de inapoiati sunt ei,dar se cred buricul pamantului...mi-am facut aici un soi de amic (pe care sincer nu il suport, dar e singura legatura sociala de aici..) care niciodata nu inceteaza sa ma uimeasca cu tampenia lui. tot timpul are intrebari stupide de genul " si la voi in tara aveti restaurante in care se mananca pizza?"...

"serios??coca cola exista si la voi??"

"exista masini cu motoare sub 2.5 litri???"

nu mai zic ca a insistat sa il invat sa conduca masina cu cutie manuala...prima zi cat am stat langa el a rezistat binisor...in urmatoarele 2 zile cat a insistat sa invete sigur a reusit sa distruga cutia la o toyota matrix nou noutza..

ma rog...exemplele pot continua si pe partea mult mai trista (vezi discriminari si ideologiile religioase de aici...oamenii astia ating un fanatism asemanator cu cel al musulmanilor sincer..) sau problemele din randurile adolescentilor..dar altadata.

Link to comment
Share on other sites

In Paris sunt probabil milioane de turnuri Eiffel si toate sunt de vanzare, cu exceptia celui mai mare :P, desi daca bine stiu si acela a fost cumparat de vreo doua ori de ceva petrolisti texani :nanana: Au platit si avans =))=))=))

@noghri

E posibil ca respectivul sa fi auzit ceva de Casa Regala Hohenzollern, desi nu asi paria nici macar pe gaura unui covrig :D

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...