Jump to content
KraNe

Elevii nu vor mai primi note în cataloage

Recommended Posts

Adio cataloage şi note de la 1 la 10! Reprezentanţii Agenţiei Române de Asigurare a Calităţii în Învăţământul Preuniversitar (ARACIP) vor să înlocuiască actualele cataloage cu fişe de evaluare întocmite în funcţie de competenţele elevilor. Pentru a nu fi diferenţe prea mari între elevi, evaluarea ar urma să fie făcută cu note de la 1 la 5, calificative sau aprecieri cu da sau nu.

"Sistemul cu Da sau Nu cum este la Step by Step, spre exemplu, ar putea să fie mult mai bun şi prietenos pentru profesori, dar şi pentru elevi", a declarat Şerban Iosifescu, preşedintele ARACIP.

Profesorii sunt de acord cu notele de la 1 la 5, nu însă şi cu calificativele. Ei cer standarde unice de evaluare pentru fiecare notă.

"Eu sunt adeptul sistemului de notare cu note, că va fi un sistem de notare de la 1 la 10 sau de la 1 la 5, dar bazat pe nişte standarde de evaluare, astfel încât fiecare notă să aibă în spate justificarea. Personal nu sunt adeptul calificativelor", a declarat Lixandru Florin, directorul Şcolii 45 din Capitală.

Elevii sunt mulţumiţi de notarea cu note de la 1 la 10 şi li se pare ciudat să primească note de la 1 la 5.

Propunerea ARACIP va intra în dezbatere publică în rândul profesorilor, elevilor şi părinţilor începând cu anul viitor.

Sursa:Click

Link to comment

Astia fac experimente pe elevi... o sa fie najpa de la 1 la 5 ... ca sa treci trebuie sa scoti 2.5? :D

intotdeauna s-au facut experimente pe elevii romani.. cunosc pe cineva din canada care are copil la o sc de acolo iar materia este mult mai usoara decat la noi..

Link to comment

nu stiu daca e bine sau daca e rau .... cert e ca in sistemul nostru de invatamant trebuie schimbat ceva, elevul roman stie din toate cate putin, in loc sa se axeze pe un singur lucru care il stapaneasca bine el trebuie sa stie istoria nu stiu cui trebuie sa stie ce stiu eu ce fizica mai stiu eu ce matematici care odata ce a incheiat semestrul le uita si le invata mecanic cat sa promoveze

Link to comment

Adio cataloage şi note de la 1 la 10! Reprezentanţii Agenţiei Române de Asigurare a Calităţii în Învăţământul Preuniversitar (ARACIP) vor să înlocuiască actualele cataloage cu fişe de evaluare întocmite în funcţie de competenţele elevilor. Pentru a nu fi diferenţe prea mari între elevi, evaluarea ar urma să fie făcută cu note de la 1 la 5, calificative sau aprecieri cu da sau nu.

"Sistemul cu Da sau Nu cum este la Step by Step, spre exemplu, ar putea să fie mult mai bun şi prietenos pentru profesori, dar şi pentru elevi", a declarat Şerban Iosifescu, preşedintele ARACIP.

Profesorii sunt de acord cu notele de la 1 la 5, nu însă şi cu calificativele. Ei cer standarde unice de evaluare pentru fiecare notă.

"Eu sunt adeptul sistemului de notare cu note, că va fi un sistem de notare de la 1 la 10 sau de la 1 la 5, dar bazat pe nişte standarde de evaluare, astfel încât fiecare notă să aibă în spate justificarea. Personal nu sunt adeptul calificativelor", a declarat Lixandru Florin, directorul Şcolii 45 din Capitală.

Elevii sunt mulţumiţi de notarea cu note de la 1 la 10 şi li se pare ciudat să primească note de la 1 la 5.

Propunerea ARACIP va intra în dezbatere publică în rândul profesorilor, elevilor şi părinţilor începând cu anul viitor.

Sursa:Click

oh it so sucks. bine ca am scapat de perioada asta dar...pana si cu calificative e mai bine. f0ck it, mai bine bagau litere ca in alte sisteme de invatamant.

Link to comment

Mda...ca de obicei mai marii invatamantului romanesc au mai inventat o aberatie. (Cred ca din lipsa de ocupatie le vin ideile astea.) Vorba lui Vudu: bine ca am scapat de scoala, ca acum nu se stie cat mai stateam. O sa fie notarea aiurea de tot de la 1 la 5, iti dai seama sa scoti 2,5 sa treci ! Ziceti voi ca nu e diferenta intre sistemul de la 1 la 10 si de la 1 la 5 dar este si chiar una mare (teoretic nu este dar practic...).

Link to comment

Doamne .. cea mai mare PROSTIE pe care am auzit'o in ultimele 3 luni .... in 2 saptamani juamte intram in UE si astia devin tot mai retardati ... ai de capu nostru + k daca se schimba de la anu ma prinde a 12'a cu sistemul asta (de parca nu ar fi deajuns k s'au skimbat probele la bac :dooh: )

rushine sa le fie :angry1: :sef: X-(

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...