Jump to content
Sequenz 31

Virusul gripei aviare a suferit noi mutaţii

Recommended Posts

Gripa aviară rămâne un pericol care îngrijorează comunitatea internaţională, cu atât mai mult cu cât cercetătorii au identificat o nouă tulpină de H5N1, foarte rezistentă. Tulpina numită "Fujian", după provincia din sudul Chinei unde a fost izolată, a dezvoltat rezistenţă la vaccin.

Studiul care descrie mutaţia genetică arată că propagarea virusului înalt patogen al gripei aviare printre păsări în Eurasia şi creşterea numărului de infectări umane în 2006 sunt o dovadă că virusul nu a fost combătut cu eficienţă şi că ameninţarea unei pandemii se menţine.

Cercetătorii au ajuns la concluzia ca noua tulpină de H5N1 a apărut la sfârşitul anului trecut şi s-a propagat în China, Hong Kong, Thailanda, Laos şi Malaezia.

Link to comment

iar o sa fie epidemii si multe chestii aiurea <_<

sa speram ca se va gasi un antivirus cat mai bun in cel mai scurt timp :whistle:

da nu s-a gasit niciodata un antivirus !! poate in alta parte, dar nu la noi romanii ! ce ? ala din vama sau de pe drumuri unde erau asa numitele "statii de dezinfectie" era antivirus ? era detergent de vase la draq !!

Link to comment

da nu s-a gasit niciodata un antivirus !! poate in alta parte, dar nu la noi romanii ! ce ? ala din vama sau de pe drumuri unde erau asa numitele "statii de dezinfectie" era antivirus ? era detergent de vase la draq !!

imi pare rau ca nu m-am uitat mai devreme si raspund acum

in primu rand tu nu-mi vorbesti mie cu un aer superior ca n-ai fi u nu stiu ce imparat si eu as fi un taran!!

in al doilea rand ai citit titlul topicului?"NOI MUTATII" <-- poate vezi si tu

daca e un virus nou...mai puternic tu crezi ca acel antivirus mai are acelasi efect?

inainte sa postezi sau sa vorbesti cu un om gandeste ce scoti pe gura

O seara placuta :tiphat:

Link to comment

in primu rand tu nu-mi vorbesti mie cu un aer superior ca n-ai fi u nu stiu ce imparat si eu as fi un taran!!
daca asta ai inteles din postul meu ... problema ta. nu m-am adresat tie in mod special si sigur nu am avut nici o intentie de a ma da mare !

daca e un virus nou...mai puternic tu crezi ca acel antivirus mai are acelasi efect?

am precizat eu ceva de noul antivirus ? eu m-am referit la cel care a fost ! asa ca citeste tu mai bine ;)

GL & HF ! :tiphat:

Link to comment

am vazut un documentar pe Discovery cica vor muri cca 180 miii oameni toate orasele vor fi inchise iar spitalele neincapatoare. Cca 6 miliarde siringi de antidot :) trebuie ca sa nu moara lumea din cauza h5N1

iar prezicerile de pe Discovery? 8-|

Kestia asta cu Gripa Aviara e nasoala rau. Iar incepem...

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...