Jump to content
L!nuX

RDS cumpara C-Zone

Recommended Posts

Romtelecom e praf. Costa mult, si au ADSL care e limitat la viteza... 1 Mbps, 2,4 Mbps... ma indoiesc ca mai mult de atat vor baga vreodata. Eu la Fiberlink am 50 Mbps la 15 dolari, plus telefon cu 1000 de minute cu RDS si 100 cu RTC si 30 cu mobilele... cand va concura Romtelecom cu asta sa imi ziceti.

woooooooooooooooooooooooord :nanana: :nanana:

in oradea spre exemplu rom-telecom se duce pe zii ce trece tot mai sub nivelu pamantului , iar RDS creste vazand cu ochii !

RDS RULZ :yupee:

Link to comment

Dupa banuiala mea, RDS cumpara retelele de cartier tocmai pentru ca intrarea in UE va avea un impact negativ asupra acestor lucruri si ei sunt pregatiti sa intampine uniunea europeana, dar si pentru a lua fatza Romtelecom.

Romtelecom este inca la inceput in domeniul internetului si se extinde vazand cu ochii pentru ca are cea mai mare acoperire din tara fiind accesibil aproape oriunde. La acoperire Romtelecom depaseste cu mult RDS si va castiga multi clienti odata cu inlaturarea retelelor de cartier.

RDS cumpara retelele de cartier pentru a beneficia de abonatii acestora, pentru a beneficia de banii lor. 5000-10000 de abonati nu sunt un numar nesimnifivativ avand in vedere miliardele lunare scoase de C-Zone numai din abonamente.

Este o lupta pe doua fronturi, o competitie care este benefica tot pentru noi, pentru ca vor oferi produse la preturi cat mai la indemna romanului.

Daca monopolul era detinut de o singura mare companie alta era treaba.

Unde exista competitie exista si beneficii. Asa ca priviti cu ochi buni aceasta transformare.

Link to comment

Pai gandeste-te putin Danny.

Militari inseamna si zona Crangasi pentru ca in mod normal in Militari sunt doar cateva blocuri aflate pe strada Virtutii care abia aduna 150 de abonati. Este evident ca zona Crangasi a fost vizata acolo adunandu-se numai putin de 2000 de abonati.

Link to comment

Dupa banuiala mea, RDS cumpara retelele de cartier tocmai pentru ca intrarea in UE va avea un impact negativ asupra acestor lucruri si ei sunt pregatiti sa intampine uniunea europeana, dar si pentru a lua fatza Romtelecom.

Romtelecom este inca la inceput in domeniul internetului si se extinde vazand cu ochii pentru ca are cea mai mare acoperire din tara fiind accesibil aproape oriunde. La acoperire Romtelecom depaseste cu mult RDS si va castiga multi clienti odata cu inlaturarea retelelor de cartier.

RDS cumpara retelele de cartier pentru a beneficia de abonatii acestora, pentru a beneficia de banii lor. 5000-10000 de abonati nu sunt un numar nesimnifivativ avand in vedere miliardele lunare scoase de C-Zone numai din abonamente.

Este o lupta pe doua fronturi, o competitie care este benefica tot pentru noi, pentru ca vor oferi produse la preturi cat mai la indemna romanului.

Daca monopolul era detinut de o singura mare companie alta era treaba.

Unde exista competitie exista si beneficii. Asa ca priviti cu ochi buni aceasta transformare.

pe de o parte is de acord cu tine , pe de alta as zice ca esti complect pe langa :P , dar .. , eu zic in orasu meu ca numa de acii am informatii , RomTelecom are internet de muuhuhuhult timp , defapt chiar de la aparitia lui probabil in Oradea , dar .. incat e asa de praf .. , tre sa fii tembel sa te abonezi , RDS vs RomTelecom nici o shansa .. RDS e muuult mai in fata , iar cu telefonia noua , eu zic ca va face praf pana si telefonia Romtelecomului , so .. , no way , romtelecom nu e deloc un 'chalenger' pt RDS , singurii care erau chalengeri din Romania zic eu sunt cei de la C-Zone , pt. ca ei au avut asa un mod unic de a oferii serviciile de internet , oferindule aproape orice legat de internet , servere de jocuri etc .. pacat ca nu sa extins ca putea ajunge o firma la nivel mondial probabil. Si da .. si RDS are serverele de jocuri ale lor , ce e drept , prin acest linkmania but nu era chiar la fel .. , anyhow eu is happy ca peste tot va fii RDS !

Si legat de viteza .. , ati zis ca cei de la C-Zone vor simtii diferentele ... , probabil .. eu unu nu stiu ce viteze sunt , ce abonamente si asa mai departe , dar nu cred ca RDS vrea sa isi dezamageasca (dupa faza cu ERDEESH) iara abonatii , si .. eu zic ca odata cu intrarea in UE vor aparea si tehnologii mai noi in domeniul internetului :nanana:

Link to comment

Pai sa ne gandim asa.

Un abonat C-Zone poate trage de pe odc si cu 12 mb in timp ce un abonat RDS poate trage cu 1-2 mb. Fa si tu calculele.

Si cand am zis ca Romtelecom este la inceput cu internetul, m-am referit la internet de calitate, nu dial-up sau alte prostii. Romtelecom ofera si fibra, evident doar firmelor nu persoanelor fizice.

Lucrez in domeniu si stiu care sunt mai marile tendinte. Dar nu zic ca nu aveti si voi dreptate intr-o oarecare masura. C-Zone nu ar fi devenit prea mare pentru ca depinde de alti ISP-isti pentru a distribui internet. Ar fi devenit cu adevarat mare cand ar fost la randui un mare ISP-ist.

Link to comment

Retelele de cartier nu au vandut pentru ca asa au vrut ei sau ca era o afacere buna....cand intram in UE nu mai trebuie sa existe nici un fir atarnat pe stalpi si blocuri...si pentru asta este nevoie de o mare suma de bani pe care doar RDS o detine ( sau vrea s-o investeasca in asa ceva )

Nu vreau sa ramna doar RDs pe piata pentru ca daca cei de la RDS vor vrea sa bage un pret de xxx $ nimeni nu o sa poata sa-i impiedice pentru ca nu or sa mai existe concurenta

Voi credeti ca banii investiti in cumpararea retelelor si adaptarea lor la normele UE chiar nu se vor simti asupra noasta ? Credeti ca abonamentele vor ramane asa sau se vor ieftini ? NU ( si asta nu numai la internet...orice in tara asta se va scumpi pentru ca trebuie adus la normele UE :sef: )

Nu vrea sa schimb "netu meu" pe care nu dau nici un ban :D ( ca doar il cunosc pe administratorul retelei de la 4 ani :) ) pentru un net platit si mult mai prost <_<

Link to comment

Stai linistit, odata cu intrarea in UE vor veni firme cu adevarat mari din afara si vor incepe sa ofere internet european. Concurenta va exista oriunde exista piata de desfacere. Si cum in Romania internetul si tot ce tine de domeniul asta este in continua crestere cu cate 100% pe an intotdeauna va exista concurenta. O concurenta care este benefica pentru noi.

Link to comment

Alin sunt si eu de acord cu tine. Nu cred ca RDS imi va putea oferi la 10E cat platesc eu, aceiasi conexiune in internet extern. La RDS prin FiberLink am inteles ca viteza in extern e de ~250KB. La mine e de aproape 4 ori mai mare (chiar si 1MB/s daca e dupa miezul noptii si in cursul saptamanii cand sunt singurul care foloseste banda). Eu unul sper ca reteaua mea (e drept ca ISP-istul nu e chiar asa mare, dar ofera internet de calitate) sa fie cumparata cat mai tarziu de RDS. Internetul metropolitan e cam acelasi la toti ISP-istii, indiferent ca sunt RDS sau Czone. Depinde de ce peering exista intre respectivele retele. Pe mine ma intereseaza externul.

In Berceni unde stau eu, n-am auzit sa fie schimbari de genul asta. O sa ma interesez sa vad care e situatia si la mine in zona. Eu zic ca RDS ar avea mai mult de castigat daca s-ar folosi de reteaua celor de la Czone. Daca ar modifica putin infrastructura.

Link to comment

Pai sa ne mai gandim putin. Odata cu intrarea in UE ar insemna inlaturarea granitelor, cel putin cele invizibile. UE este vazut ca un tot, si providerii de internet vor fi obligati intr-o oarecare masura sa ofere aceeasi viteza si in extern care va deveni automat metropolitan. Nexistand granite in aceasta privinta. In mod sigur ca atrage noi scumpiri, dar nu semnificative, atat ca sa isi amortizeze investitiile si sa reziste in continuare pe piata. Si nu cred ca va dura mult pana vor veni firmele europene si in Romania. Maxim un an sa dureze si vor aborda in primul rand Timisoara, vizat fiind pe urma Bucurestiul datorita numarului mare de locuitori.

Link to comment

cu marirea preturilor e si ceva normal .. , dar odata cu aparitia UE nu cred ca tehnologia folosita acu la internet de cei de la RDS va ramane asa , eu zic ca vor optimiza la nivelul european .. , si cat despre preturi .. , nu stiu ce sa zic , la 9$ \ luna cu telefon cu tot eu is mai mult decat multumit de Fibrelink'ul din Oradea

Link to comment

sa nu uita ca afara (de ex peste ocean) nu exista conceptul de x minute in retea. Multi operatori ofera convorbiri nelimitate in retea sau intr-o anumita zona!

Sa nu uitam ca RDS-ul foloseste o tehnologie moderna (fata de RTC). Din cate stiu eu, FTTB e mult mai ieftin decat ADSL-ul (ca administrare) si mult mai costisitor! Parca ipune o distanza maxina de ISP...in caz contrar scade calitatea!

Daca nu am insel, si in Buc (in Bv sigur) primaria investeste intr-o infrastructura de fibra pe care o va pune contra cost la dispozitia ISP-urilor!...deci....vor putea si alti ISP sa intre repede pe piatza cand va fi gata aceasta retea!

Link to comment

Dragi membrii ai comunitatii C-ZONE,

Referitor la aparitiile din presa din ultimele zile, va precizam ca C-ZONE, cea mai mare retea de FUN SI INTERNET din Romania, a incheiat un parteneriat cu RCS & RDS prin care a cedat NUMAI reteaua din cartierul Militari. Mentionam ca C-ZONE nu a fost achizitionata de catre RCS & RDS, asa cum apare in mai multe cotidiane si pe blog-urile cunoscute.

Cu fondurile obtinute prin aceasta tranzactie, C-ZONE va continua sa se dezvolte si sa inoveze pentru voi. Astfel, incepand cu 1 noiembrie 2006, veti beneficia de mai multa distractie si comunicare on-line prin serviciul de telefonie RDS.Tel. In plus, C-ZONE isi continua expansiunea catre prietenii din Rahova, Ferentari si Sebastian de la aceeasi data.

Prin acesti pasi pe care urmeaza sa-i intreprindem, va asiguram ca C-ZONE va continua sa exploreze noi teritorii ale distractiei on-line, astfel incat sa ne pastram pozitia de “cea mai mare retea de FUN SI INTERNET din Romania”.

Cu prietenie,

C-ZONE

oricum reteaua din militari nu era chiar asa mare , tot Crangasiu e baza !

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...