Jump to content
SeBi

A murit Silviu Brucan

Recommended Posts

Controversatul Silviu Brucan s-a stins aseara din viata.

Se spune ca a fost un pion principat in instalarea regimului comunist la noi in tara. Desi a fost ferm convins ca acest regim este superior, dupa o perioada petrecuta in America s-a intrors cu o alta orientare, una e dreapta! Se pare ca l-a urat foarte mult pe Ceausescu. Ceea ce eu, personal, am apreciat la el este faptul ca si-a recunoscut greselile. A fost si un profesor recunoscut in universitaile straine in care si-a desfasurat activitatea.

In ultimii ani din viata a fost un analist politic apreciat si este autorul celebrei profetii conform careia ne vor trebui 20 de ani ca sa ne dam seama ce inseamna democratia.

Dumnezeu sa-l odihneasca!

Link to comment

SeBi tineretul nu este indiferent. Cel putin eu nu. :) Avea si pe PRO Tv o emisune cu ... nu mai stiu cum il cheama dar Brucan era invitat permanent. Discutau probleme mai mult sau mai putin legate de politica, despre societate, politica, in general tot. Poate de acolo am prins gustul emisiunilor de genul asta. Acum ma uit din ce in ce mai mult pe A3 la emisiunea lui Mihai Gadea (destept baiat apropo).

P.S. nu noi suntem SeBi "the stupid people"?

Pana acum n-am stiut ca a fost ambasador in SUA; stiam ca a fost diplomat dar nu stiam exact ce pozitii a ocupat. A da... si a predat la Sorbona... o alta noutate pt mine. Pacat ca asa aflii de X ce activitate puternica a avut in Societatea Civila...

Dumnezeu sa il odihneasca. Sa speram ca se va implini profetia sa, peste 4 ani.

Link to comment

@robert...nu am zis ca este vorba de toata lumea...insa am multi cunoscuti care habar nu aveau cine este.

Cel mai probabil, cei care ati postat aici stiti cine a fost!

Apropo...emisiunea era difuzata sambata dimineata, era realizate impreuna cu Mandruta si se numea " Profetii despre trecut"

Sper ca a avut dreptate cand a spus ca ne trebuie 20 de ani sa invatam ce este democratia....mie imi este frica..cred ca a fost optimist!

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...