Jump to content
Legacy

Ceausescu

Recommended Posts

Ceausescu era mort pana acum daca nu era sa fie executat laugh.gif

probabil te referi la Comunism..din cate stiu eu a mai fost un topic despre asta...FOARTE VECHI...si de asta mi-e lene sa il caut...pai...

Comunismul nu e rau...dar un lider adevarat nu se gaseste usor, este aproape imposibil...probabil ca nu ar mai fi tara plina de copii dobitoci daca inca mai era comunismul la putere...dar nici nu sunt de acord cu unele lucruri de genul "te culci la ora aia, te duci la stadion la ora aia" eh na....

parerea mea...scuze daca postul meu nu are sens.

Link to comment
Share on other sites

daca Ceausescu nu ar fi murit ,in 1992 Romania ar fi devenit stat independent bancar...cam ca Elvetia,insa aflandu-se la mijloc alte interese ale unor tari care ne asteapta acum cu "bratele deschise" sa intram in Ue pentru a deveni cea mai profitabila piata de desfacere acest lucru nu s-a mai intamplat iar tot greul rabdat de oameni in perioada '80-'70 a fost in van.

Link to comment
Share on other sites

In nici un caz nu cred ca ar mai fi apucat in viata anul 2006 (cum zicea cineva, varsta); si daca un altul continua in aceeasi maniera stilul de viata, clar nu mai debitam aiureli pe forum, etc.

Au fost unele parti bune in comunism, dar prea putine. Defavorizati am fost si vom fi mereu - se pare sad.gif

Link to comment
Share on other sites

Pana in 80' era bine si eram priviti bine. Ceausescu nu a permis armatei române să ia parte la invazia Cehoslovaciei iar lucrul asta ne-a adus pe plan politic simpatia Statelor Unite si a Europei de Vest (la olimpliada din SUA am fost primiti -citez- "Eroii din balcani").

Pacat de vizita aia in China a "cuplului prezidential" pe la inceputul anilor 80' // acolo a luat nastere "cultul marelui conducator" - si totodata - pacat de incapatanarea lui Ceausescu , care a decis sa platesca TOATA datoria externa a Romaniei (asta ne-a saracit).

daca nu ar fi fost momentul '89 (aveam 5 ani atunci//nu prea mai tin minte mare lucru) nu stiu sincer cum am trai acum ... insa bine nu prea cred

Link to comment
Share on other sites

peste tot pe frum primul pinned trebuia sa fie HEIL 2 tovaras ceauci biggrin.gif

aha...

si cand intram in CS sau MU sa cantam in cor mai intai un cantec patriotic.

Ceausescu : Party lvl 290!!plsssqqwqwwwqq

musthyzz : n00b!!

24.gif

Link to comment
Share on other sites

Daca era ceausescu nu cred k existau cheaturi si alte piraterii.. tiphat.gif

nici nu ma asteptam la un alt raspuns de la tine...

Poate ca imi este destul de greu sa fac presupuneri deoarece in 89 eu aveam doar 4 ani.... nu imi mai amintesc mai nimic...decat cateva scane care m-au marcat si pe cuvant, erau legate de ceausescu....

-imi aduc aminte cum stateam cu lumanarile pentru ca ne oprea curentul

-imi aduc aminte ca la revolutie a iesit taica-meu si cu restul vecinilor in scara blocului...sa pazeasca...ma rog...cataloghez drept o prostie ce au facut ei atunci...

Au existat si lucruri bune:

-asigurarea locurilor de munca (degaba ies eu inginer daca voi lucra intr-un supermarket alaturi de unul cu 8 clase)

-a construit foarte multe

-din cate stiu eu atunci cand a murit datoria externa a tarii a fost achitata...

si alte cateva....

la aspectele negative....e suficient sa aduc aminte de Securitate...de care se pare ca nu am scapat inca!

Link to comment
Share on other sites

Well eu zic ca murea pana azi. Dar dak nu mergeam dupa el si il omoram eu tongue.gif .

pot sa te intreb de ce? acum ar fi fost mult mai bine in romania, ar fi fost salarii mult mai mare(de 2 sau de 3 ori) e adevarat ca nu ai fi gasit atatea produse... si atatea mall-uri si supermarketuri... dar ce rost are sa existe atatea magazine daca oamenii merg doar sa se uite pt. ca nu au bani sa cumpere... cine a trait pe vremea lui stie... s-a dus mult mai bine in tara asta... acum in parlament numai se fura, se ciarta, se bat intre ei pentru ciolan... si poporul? ei probabil zic: ''Dai incolo sa moara de foame, ce mai conteaza!'' ...

P.S: e adevarat ca se mai lua curentul... dar....

eusa_doh.gifeusa_doh.gifeusa_doh.gifeusa_doh.gif

Link to comment
Share on other sites

Mai bine c-a murit,ma rog,decedat prin impuscare.Altfel cum mai citeam despre "procesul comunismului" aici pe forum, intr-un singur topic? 24.gif .

Ma doare capul cind vad cite aiureli suporta linkmania dar,doar si de asta au inventat grecii democratia...nu?!!

Link to comment
Share on other sites

pot sa te intreb de ce? acum ar fi fost mult mai bine in romania, ar fi fost salarii mult mai mare(de 2 sau de 3 ori) e adevarat ca nu ai fi gasit atatea produse... si atatea mall-uri si supermarketuri... dar ce rost are sa existe atatea magazine daca oamenii merg doar sa se uite pt. ca nu au bani sa cumpere... cine a trait pe vremea lui stie... s-a dus mult mai bine in tara asta... acum in parlament numai se fura, se ciarta, se bat intre ei pentru ciolan... si poporul? ei probabil zic: ''Dai incolo sa moara de foame, ce mai conteaza!'' ...

P.S: e adevarat ca se mai lua curentul... dar....

Ady, stii macar care era situatia in timpul lui ? sau vorbesti doar din auzite ? Din cate vad tu stii doar de curent.

Link to comment
Share on other sites

Well nu cred ca s-a ajuns la cearta. Dar nu stiu de ce fac unii afirmatii fara sa aiba nici o baza (afirmatii NU presupuneri

acum ar fi fost mult mai bine in romania
). Este exclusa varianta ca Ceausescu sa fi trait pana azi din punct de vedere biologic, deoarece suferea de diabet si alte boli cronice. La sfarsitul anilor 80' si inceputul anilor 90 sistemul comunist a cazut definitv in Europa. O intrbare de acest fel la acest moment este inoportuna si ne obliga sa fabulam. Era cu totul alta treba daca aceeasi intrebare se punea in anii 1992,93 sau 94. Problema pusa in discutie ar suna similar cu urmatoare: Cum credeti ca ar fii aratat Rusia daca nu murea Stalin in 1952 ?
Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...