Jump to content
icelov3

Am nevoie de parerea unui avocat

Recommended Posts

Bai daca te da cineva in judecata pentru o datorie (oficiala ma refer, adica o datorie care apare in acte), dupa ce se stabileste termenul de judecata si primesti citatia acasa cu data cand sa te prezint la Tribunal, intrebarea este Daca platesti datoria dupa ce primesti citatia (o platesti bineinteles inainte de termenul de judecata), in acest caz procesul se mai tine sau care draq este procedura cu justitia asta (nelamurirea mea este adica daca platesti datoria procesul tot se tine si o mai platesti o data sau cum ?)

smile.gif

PS : asta este o nelamurie personala pt ca am auzit tot felul de variante, nu ca as avea probleme cu legea sau ceva de genul asta smile.gif)

Link to comment
Share on other sites

ai intarziat cu factua la mobil si te-au amenintat ca te dau in judecata? smile.gif stai linistit, ca daca paguba e mai mica de 100 euro, astia de la Vodafone nici nu isi bat capul cu tine, ca ar fi mai mari cheltuielile de judecata (cel putin asa a patit un prieten, cu datorie de 3 mil....nu i-a mai venit nimic acasa, doar ca7 ani bye bye abonament la vodafone sau rate de la orice banca smile.gif)

banuiesc ca despre asta era vorba, ca bani imprumut cu acte nu prea cred ca ai luat tu....

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca procesul se tine in continuare pt ca a fost lansat cazul si aia n-au aflat ca tu ai platit datoria. Daca te duci la proces si arati chitanta cu dovada platii, ar fi normal sa se incheie procesul.

Link to comment
Share on other sites

Mersi pt pareri, am aflat intre timp de la avocata mea ca daca platesc , procesul se incheie pe loc, daca fac dovada platii bineinteles

PS : cu bancile nu ai treaba pt ca baza de date a firmelor de telefonie nu este comuna cu baza de date a bancilor, si da aveam o datorie de 400 RON la Vodafone, care dupa un an a ajuns la 1110 RON si am fost la proces smile.gifangry4.gif

asa ca daca avetzi vreo datorie la ei stati linistiti ca va vine citatia de la tribunal acasa cam intr-un an BangHead.gif

Morala : mai bine platiti cand va vine prima instiintare acasa ca sa nu platiti dupa aia triplu biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Eu acuma 3-4 ani parca cam asa am luat telefon de la Cosmote din ziua de azi atuncea parca tot asa se numea sau nu mai stiu in sf. am platit ceam platit si dupa cam fro 3 luni lor nu le prea mai mergea reteaua ba cand mergea ba ca nu si nu leam mai platit nimica .

In plus mie nu mi-a venit nimica acasa biggrin.gif

Iar in schimb daca azi ma duck al ei sa fac abonament sau sa-mi cumpar telf de la ei o sa ma dea in judecata cred eu. tiphat.gif

Voi ce ziceti?

Link to comment
Share on other sites

Noi zicem ca acum 3-4 ani nu era cosmote, poate connex sau cosmorom (actual cosmote).biggrin.gif Asta credem noi tongue.gif

cosmorom asa......era ceva cu litera c si numi mai aduceam aminte 24.gif din cate stiu cosmorom (cosmote) si-au pus numele acuma ....si am auzit ca nu ar trebuii sa ma duck sa fac din nou abonament

Link to comment
Share on other sites

cosmorom asa......era ceva cu litera c si numi mai aduceam aminte 24.gif din cate stiu cosmorom (cosmote) si-au pus numele acuma ....si am auzit ca nu ar trebuii sa ma duck sa fac din nou abonament

Ahaaam si acolo scrie... si am auzit ca nu ar trebuii sa ma ratza sa fac din nou abonament din cate stiu DUCK = Ratza si duc... e altceva... nu cred ca trebuie deja sa aveti obsesii sa puneti un K sau ceva acolo sa pareti mai interesanti... e de ajuns sa spui DUC ... ca DUCK deja nare sens...

Link to comment
Share on other sites

Nagasaky' date='Jul 20 2006, 10:41 AM'] Ahaaam si acolo scrie... si am auzit ca nu ar trebuii sa ma ratza sa fac din nou abonament din cate stiu DUCK = Ratza si duc... e altceva... nu cred ca trebuie deja sa aveti obsesii sa puneti un K sau ceva acolo sa pareti mai interesanti... e de ajuns sa spui DUC ... ca DUCK deja nare sens...

24.gif Funny, really funny 24.gif But true though, are dreptate. wink.gif Mircu' asta ce face din oameni..... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

24.gif Funny, really funny 24.gif But true though, are dreptate. wink.gif Mircu' asta ce face din oameni..... tongue.gif

ca bine zici si din calculatoare ce mai face 24.gif le face pline de virusi ca al meu o sa incerc sa nu mai scriu asa cu k 24.gif

Link to comment
Share on other sites

ca bine zici si din calculatoare ce mai face 24.gif le face pline de virusi ca al meu o sa incerc sa nu mai scriu asa cu k 24.gif

de parca tu scrii cu "k" din cauza calculatorului..yeah..riiight smile.gif gexy go to school wink.gif

ot: cand am intrebat-o pe maica-mea, mi-a spus ca procesul se incheie o data ce "pagubitul" primeste dovada platii

Link to comment
Share on other sites

cosmorom asa......era ceva cu litera c si numi mai aduceam aminte 24.gif din cate stiu cosmorom (cosmote) si-au pus numele acuma ....si am auzit ca nu ar trebuii sa ma duck sa fac din nou abonament

dar acum nai abonament ? orikum eu niciodata nu am intarziat cu plata ... doar la net ... stateam 2 luni si plateam pe amandoua lunile odata tongue.gif e mishto asa tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Mda ,si eu mi-am facut abonament la (cosmorom) acum 5 ani si am facut si un cont de (60$) in banca sa nu am treaba cu platile dar dupa 2 zile sau 3 mi-au taiat accesul la convorbiri momentin care am spart tel. respectiv si gata. Anul trecut mi-a venit o citatia cum ca sunt dator la o firma care preia pagube "deci paguba produsa de minde la "cosmorom" in valoare de 33 mil lei cu dobanzi de 1 % pe zii si alte matrapazacuri , m-am speriat la inceput dar dupa ce am consultat un avocat sau mai bine zis un viitor procuror care frecventeaza acest forum pentru ca este fratele meu si joaca si el cs asta in special pentru cel care zicea ca nu sunt pe acest forum din aceasta categorie in fine , dupa ce am vb cu fratemeu m-am calmat ,recent mi-a venit alta citatie cum ca as fii dator cu 57 mil si pentru asta este o hotarare definitiva cum ca trebuie sa muncesc la o firma din Baia-Mare pana se acopera prejudiciu , in fine aceia nu m-au cautat sa merg la lucru probabil li frica sa nu le ma trag si alta gaura , nu poate sa-mi puna sechestru pe nimik pentru ca am facut in asa fel incat sa nu am nici eu nici nevastamea pe numele nostru nimik .In concluzie daca nu are pe ce sa-ti puna sechestru si binenteles esti major poti sa ai datorii cate vrei ca momentan nu este lege care sa fie explicita pentru asemenea fapte ,inainte se facea puscarie pentru asa ceva sa scos si sa bagat munca in folosu comunitatii parca si de atunci nu stiu daca sa mai schimbat. Iar vizavi de problema ta , nici nu esti obligat sa te prezinti la proces atata timp cat faci dovada platii iar procesu decurge normal solutionarea putandu-se face si in lipsa ta datorita faptului ca ai platit si ai facut dovada platii lasand o copie la arhiva judecatoriei in dosarul cu pricina . Pfoai ce ma am in chestii de genul asta , is plin de procese si amenzi de tot ma mir cum pot dormi noaptea 24.gif

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...