Jump to content
Stargate

Daca...

Ti-ai vinde un organ?  

50 members have voted

  1. 1. Ti-ai vinde un organ?

    • 1. Da
      5
    • 2. Nu
      40
    • 3. Nush
      5


Recommended Posts

Daca ai avea o situatie modesta (normala) financiar; ti-a vinde un organ (rinichi de ex.) pt bani sa iti cumperi ceva ce ti-ai dorit mult? (casa, masina, etc.)

blink.gif

da ... vind mainile si cumpar o masina ... vind picioarele si imi cumpar o bicicleta laugh.gif raspuns: NO F#$%^ng way wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Daca ai avea o situatie modesta (normala) financiar

nu cred k o situatie modesta te-ar aduce in pragul disperarii incat sa-ti vinzi un organ mai ales sa-ti cumperi ceva ce ti-ai dori ( ex : sa-mi donez un rinichi sa-mi cumpar o toyota celica ) wink.gif

dak ar fi fost ceva mai important cred ..... as sta putin pe ganduri

Link to comment
Share on other sites

Tratati superficial problema! Ia ganditi-va ca ati ajuns in strada, fara a mai avea vreo sansa de reabilitare si vi se ofera sansa sa donati un......sa zicem rinichi (am inteles ca nu-i asa de grav daca ramai cu unul singur) in schimbul unui acoperis deasupra capului. Ce alegeti? Traiti o viata intreaga scormonind prin gunoaie sau va asumati riscul de a trai mai putin, dar in conditii cat de cat decente?

Evident, e discutabila problema, insa tind sa votez "da". Situatiile disperate cer de obicei masuri disperate, so......

Link to comment
Share on other sites

seba...eu am inteles...ca s-a referit la altceva...

Bine...daca as fi in situatia pe care o descrii tu....cred ca as face-o...cred ca mai repede voi muri de frig iarna ...asa ca am sanse mai mari de supravietuire cu un sg rinichi...partea nasoala vine in cazul in care te imbolnavesti si trebuie sa ti-l scoata pe acel unic rinichi.....

oricum...m-as simti oribil cu gandul ca am dat o parte din mine...desi, poate asa, am salvat o viata....este o problema mult prea delicata...poate mult prea delicata pentru a o discuta pe un forum public

Link to comment
Share on other sites

Stargate tu crek te plictisesti rau detot, mane nu mai face topicuri destea cu DACA, ca deja sunt plictisitoare parerea mea. Sau tu vrei sa sti absolut tot ce am face noi daca am fi in situatile alea daca as cheli, daca m-ar durea degetu maine, daca nu as mai avea benzina desi nu am nici permis... etc.

@on - topic nu as dona pentru nimeni ca nu am dc

Link to comment
Share on other sites

Stargate tu crek te plictisesti rau detot, mane nu mai face topicuri destea cu DACA, ca deja sunt plictisitoare parerea mea. Sau tu vrei sa sti absolut tot ce am face noi daca am fi in situatile alea daca as cheli, daca m-ar durea degetu maine, daca nu as mai avea benzina desi nu am nici permis... etc.

@on - topic nu as dona pentru nimeni ca nu am dc

omule, intelegi si crezi ce vrei.

1. nu ma plictisesc, ci doar vreau sa vad mentalitatea tinerilor si spre ce se indreapta ea.

2. nu era vb de donat, ci de vandut (citeste mai atent)

3. sunt curios pana unde poate merge omul pt a-si implini un vis; nu e vb de un deget sau ceva "minor" - ci de un organ esential

4. stiai ca unii prefera dupa moarte sa doneze tot ce poate salva alte vieti?

sange, ai donat vreodata? sau ai face asa ceva?

daca nu iti convine topicul, pe viitor, nu mai raspunde. tiphat.gif nu o sa iti simt lipsa (promit) nanana.gif

Link to comment
Share on other sites

*sight* Categoric da. E clar ca unii nu gandesc cand dau acest raspuns (potea nici eu nu am meditat cine stie ce asupra raspunsului). Cat timp pot trai cu un singur rinichi sau fara alt organ as fi deacord sa il vand (daca este absoluta nevoe si daca sunt sigur ca, cu banii obtinuti pot sa ma "pun iar pe picoare").

Stargate esti psiholog ?

Link to comment
Share on other sites

Tratati superficial problema! Ia ganditi-va ca ati ajuns in strada, fara a mai avea vreo sansa de reabilitare si vi se ofera sansa sa donati un......sa zicem rinichi (am inteles ca nu-i asa de grav daca ramai cu unul singur) in schimbul unui acoperis deasupra capului. Ce alegeti? Traiti o viata intreaga scormonind prin gunoaie sau va asumati riscul de a trai mai putin, dar in conditii cat de cat decente?

Evident, e discutabila problema, insa tind sa votez "da". Situatiile disperate cer de obicei masuri disperate, so......

nici in cazul asta prefer sa fiu muritor de foame da intreg decat cu bani da fara un rinichi but thats just me biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Numai in Romania !

Ce inseamna sa am o situatie materiala decenta?Sa mananc paine cu sana si de sarbatori niste parizer in ziar,sau "scormonind prin gunoaie "!

Spui ca: "nu ma plictisesc, ci doar vreau sa vad mentalitatea tinerilor si spre ce se indreapta ea",pai numai punand intrebari din astea mi-am facut si eu o parere despre mentalitatea ta,care la aproape 30-31 nu este mai presus decat a mai multor pusti de pe acest forum!

Mentalitatea asta nu cred ca o gasesti prin tarile dezvoltate,unde desi sunt muritori de foame si acolo,totusi ei refuza sa munceasca sa isi indeplineasca asa-zisul vis:masina,casa sau un loc in Guvern sau Parlament! wink.gif

Ps:te uiti la prea multe filme:

The Brave

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...