Jump to content
Vacyle

Cine Vrea Se Se Mareasca Banda La RDS?

Doriti marirea benzii de la 256 la 512kB/s ?  

78 members have voted

  1. 1. Doriti marirea benzii de la 256 la 512kB/s ?

    • Da
      68
    • Nu
      7


Recommended Posts

Cred ca toti am sarit in sus de bucurie cand s-a decis largirea benzii la 256kB/s.

Am observat insa ca in occident un abonament de 1024 costa cam cat e la noi unul de 256. E o evolutie sigura si la noi, dar destul de lenta. Poate acest poll ar ajuta sa se grabeasca putin trecerea la nivelul urmator...

Link to comment
Share on other sites

Normal ca ar fi bine.....

Dar pt inceput tre' sa ne multzumim cu 256. Eu totushi sper, shi ar fi super, dak macar pe metropolitan am avea viteze mai mari. Ar fi totushi mai frumos sa tragem shi noi un film in maxim juma' de ora....dar noah....sperentze...

Shi totushi nu cred ca cei de la RDS nu ar putea face asta, pe structura existenta, shi nici pe ei nu i-ar costa prea mult...

Oricum, traim cu sperantza...

Link to comment
Share on other sites

Eu as fi fericit sa mearga bine asa cum e inainte sa sper la mai mult. Hai sa fim seriosi, sunt abonat din martie 2003 si norocul meu ca in Romania a mers mereu cu 30 (respectiv 15-16 inainte de marirea benzii). Dar inca de atunci, din 2003, cei din Militari se plangeau ca au lag imens, desincronizari la minut, viteze de 8-10 pe vremea aia, si n-a mers niciodata bine acolo. Sunt si alte cartiere "privilegiate" in Bucuresti, si in provincie cine stie cum e... A tras intr-o zi cineva din Constanta de la mine si se bucura ca un copil ca-i merge cu 20, nici macar 30... cica de mult n-a prins asa viteza, ca si la ei merge nasol netul, noroc ca au de ales intre Astral si RCS pe aceeasi scara.

Revenind la subiectul nostru, de multe luni cei din provincie se plangeau ca si pe metro au viteze diferite in functie de ora, iar pe extern 16 kB mereu maxim. Eu ma bucuram ca in Bucuresti nu se intampla asta, dar de vreo luna a inceput si la noi sa fie limitat externul. Si daca stii sa analizezi un pic traficul, se vede clar ca e limitare impusa de undeva, nu scade viteza pt ca ar fi multi utilizatori in acel moment pe extern, asa cum sustine RDS. Ca sa nu mai zic ca in unele teste de banda, http://bluefield.speedtest.frontiernet.net/ de exemplu, imi arata down la vreo 110 kbps, iar upload la vreo 220 sau mai bun, si ma intreaba daca "have you tweaked?". Nu, dar a tweakuit RDS-ul pt mine. La 300.000 cat dau pe luna eu sunt multumit sa am net non-stop, telefonie gratis, banda de 256 kbps, trafic nelimitat, lag mic pe servere, mai ales ca nu stau sa trag orice film, joc, album care apare si sa umplu dulapul de mii de CD-uri. La banii astia ce sa cer mai mult? Poate aia cu abonamente gigantice...

Link to comment
Share on other sites

256 sau 512?Normal k 512! Sincer marimea benzii nu ma prea intere ;) ci viteza reala de transfer 30kb/s :D ...multzumitzi-va oameni k nu folositi un alt furnizor care cik are viteze supersonice d pana la 8kb/s(in cele mai bune conditzii) :banghead: ... shy putetzi beneficia oricand(chiar dak nu vrei) de o deconectare placuta. :blink: ah the good :blink: old days!

Shy bafta stelei astazi...zic(sper :) ) k bate cu 2-1 sau 2-0 steaua

Link to comment
Share on other sites

Sorry ca am postat unde nu trebuia, merci alex.

Intr-adevar, intrebare retorica, dar care urmareste mai ales sa atraga atentia si mai ales niste raspunsuri cat de cat oficiale sau pronosticuri, cam cand ar fi posibila trecerea la 512...

Eu de fapt sunt la Astral, dar as trece imediat la RDS daca baga 512 inaintea Astralului...

Link to comment
Share on other sites

Guest sgtvenom

Pai dak tata te-ar intreba dak vrei o dacie 1310 sau o Solenza, ambele noi, ce ai alege? mah.....:P eu sunt pentru 512 kbps. Shi ala care zicea ca in occident la pretzul nostru de 256 are 1024 minte. Tzin sa-l anunt ca la 2 mb\sec se plateste 35 euro.

MAI FACETI DIN CAND IN CAND UN TEST PE WWW.AS.RO\Bandtest

mersi!

Link to comment
Share on other sites

In Baia Mare de ex. este prezent si Astral ,dar si RDS!Astral ofera internet la 300kbyts,dar fara telefon,si cu trafic de 1.3GB!Dar ptr. ca RDS ofera si telefonie si pe langa asta si trafic "nelimitat",normal ca "castiga" RDS!Deci are un avantaj!RDS nu este prost sa schimbe banda pana cand Astral nu o face ca si asa are un avantaj mare!!!Deci dupa parerea mea...nici o sansa in viitorul apropiat! :pray:

Link to comment
Share on other sites

Guest Bogdan

Un alt exemplu...In Tg-Mures rds-ul nu are nici un concurent....din cate stiu eu...doar dial-up-ul...deci pe ei nu ii intereseaza sa creasca viteza cu toate ca din cauza cererilor mari de abonare internetul merge destul de....jalnic..00000019.gif.....dar ma multumesc si cu asta fata de cum era inainte pe dial up.

Si oricum...degeaba scriem noi aici ca vrem sa mareasca vitezele sau orice altceva...nu cred ca ia cineva in seama...si oricum inca Rds-ul se prezinta bine fata de ceilalti....

Link to comment
Share on other sites

Pai dak tata te-ar intreba dak vrei o dacie 1310 sau o Solenza, ambele noi, ce ai alege? mah.....:P eu sunt pentru 512 kbps. Shi ala care zicea ca in occident la pretzul nostru de 256 are 1024 minte. Tzin sa-l anunt ca la 2 mb\sec se plateste 35 euro.

MAI FACETI DIN CAND IN CAND UN TEST PE WWW.AS.RO\Bandtest

mersi!

pt abonamentul de 4mb/sec platesti in olanda 47 euro pe luna :)

Link to comment
Share on other sites

Mi-a alunecat degetu pe shift, evident vorbeam de 256kbps, nu kB....

Intr-adevar sgtvenom, in state ai poate 2Mbits la acelasi pretz dar eu m-am interesat mai mult in Frantza, unde vezi oferte de 25euro la 1024kbps.

Eu astept sa se diversifice oferta la cabluri optice, odata cu extinderea infrastructurii si atunci probabil se va ieftini traficul pe cablu coaxial si vom putea avea si 512...si mai mult, dar probabil nu mai devreme de un an.

Pana una alta concurentza cea mai serioasa in Bucuresti o fac retzelele de bloc, intretzinute de cate un pushtan care ascunde serverul in dulap sa nu-l prinda tac-su, coolere scoase, optimizat la maxim sa nu faca zgomot...(caz real, nu inventez).

[edit] acum vad ca e si un vot contra. deci probabil alex ca totusi n ai dreptate, cineva "oficial" se uita la poll-ul meu.

Link to comment
Share on other sites

Pana una alta concurentza cea mai serioasa in Bucuresti o fac retzelele de bloc, intretzinute de cate un pushtan care ascunde serverul in dulap sa nu-l prinda tac-su, coolere scoase, optimizat la maxim sa nu faca zgomot...(caz real, nu inventez).

[edit] acum vad ca e si un vot contra. deci probabil alex ca totusi n ai dreptate, cineva "oficial" se uita la poll-ul meu.

loool de asa ceva nu am mai auzit :))

cred ca cel care a raspuns nu vrea sa ne faca in ciuda :))

Link to comment
Share on other sites

Guest fa.bar

eu as fii fericit daca mi-ar merge bine cu 128

de 8 luni tot cer modemu nou, si de opt luni imi tot zice una de la RDS:

"baiatu, noi am mai discutat problema asta, deocamdata se trimmit modemuri noi in timisoara numai ptr. abonatii noi" :banghead:

platesc cat platesc restu sa aibe 256 dar am numai 128 si nici astia ca lumea

din 45 in 45 de minute se intrerupe pentru cate un sfert de ora si-mi vine sa urc pe pereti :comp2:

Link to comment
Share on other sites

Eu am votat impotriva.... mai degraba ar face garantare la 256kb.... si asa uneori banda e cam saturata. Poate ar fi util insa sa faca diferentierea intre trafic local si extern si sa fie viteze diferite.

Link to comment
Share on other sites

Sa te-auda cel de sus psich0 :pray: ,macar metropolitanul sa fie la catziva mbps...

fa.bar am avut si eu problema asta cu un FN100, se desincroniza intr-o veselie. Normal, sunt obligati sa-ti schimbe modemul, eu in locul tau i-as suna de 10 ori pe zi :director: ...sau reziliezi contractul si faci altul nou...si atunci esti abonat nou!

Link to comment
Share on other sites

In Timisoara se misca frumos lucrurile.

Upc ofera 384 kbps up/down pe extern (si chiar cu atat merge)

Astral si Atlas telecom fibreaza la greu dar inca n-au intrat tare pe piata.

RDS fibreaza toate scarile de bloc. Viteza pe pe metropolitan pentru cei pe cable variaza intre 256 si 1024 kbps in functie de abonament.

Iar pe extern, cred ca este cum e peste tot :

8-21 : 14-16 KB/s ; 21-24 : 20-22 KB/s ; 24-8 : 30-32 KB/s

Link to comment
Share on other sites

In Timisoara se misca frumos lucrurile.

RDS fibreaza toate scarile de bloc. Viteza pe pe metropolitan pentru cei pe cable variaza intre 256 si 1024 kbps in functie de abonament.

powersurge tu esti in Timisoara? Stii pe cineva care chiar are in realitate viteza mai mare pe metro? Nu doar ce scrie in abonament. Pe alte forumuri (computergames) se plangeau timisorenii ca este doar reclama si ca in realitate nu s-a schimbat nimic. Poti sa dai detalii despre sistemul FTTH la care a trecut RDS in Timisoara?

Link to comment
Share on other sites

Guest iiwolffy

ca sa zicem ca reteaua rds duce: dc.JPG

A mers un timp cu viteza asta ( am downloadat vreo 300 mb din acel concert ). Cred ca a fost o eroare de la rds pt. ca eu am mai patit acum cateva zile sa mearga international cu 1mbit ( tot pt. cateva minute dar a mers ). Mentionez ca eu sunt la oferta promotionala care a fost cu metro de pana la 1mbit.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...