Jump to content
Spoker

Sugestii Server SA-MP

Recommended Posts

Acum 8 ore, Kemico a spus:

Sa nu se mai schimbe stunt event-ul pana nu il finalizeaza cineva. Am patit de multe ori sa ajung pe cladirea respectiva si sa se schimbe cu alt stunt. Pe langa asta sunt 2 stunt-uri buguite. Unul este pe restaurant LS, ati modificat cladirea si sacul cu bani leviteaza in aer, nu se mai poate lua, chiar daca treci prin el. Al doilea ar fi langa corabia aia pe apa in LV, e o casa in singleplayer acolo ( vizavi de fostul BetSix ). Acolo nu apare rucsacul deloc.

Pro la chestia cu schimbarea stunt-ului sau sa se mareasca timpul schimbarii, de la 30 minute la 1 ora. 

1. Propun ca la jobul de fish sa nu stai mai mult de 15 secunde, mi se pare mult 27 de secunde (am facut la cronometru) 

2. Sa primesti bonus daca ai skin cu job boost si la joburile de Arms Dealer si Drug Dealer

3. Bonus de 10% job boost la premium si 20% la VIP

Edited by DaBaby

Buna seara ! 

Astazi mi-a permis și mie timpul sa intru pe server și sa văd ce se mai întâmpla. Frumoase sisteme, helperi erau, admini la fel. Un singur lucru nu îl inteleg, cel cu orele jucate in care fiecare minut se contorizează. 
O luam logic, este un joc unde intram sa ne distram ( marea majoritate care suntem aici de 10 ani ) in limita timpului pe care îl avem. Azi am jucat 2 ore in care am făcut 16 RP și am făcut level 2 abia. Am  citit pe paginile anterioare ceva gen 1 ora pt fiecare level 1-10, level 10-20 cu 2 ore pe level etc. De ce când un număr mai mare de playeri care au o experiența pe server va îndruma sa faceți ceva continuați cu sistemul asta de ore? Este un joc unde ne jucam, nu un joc unde ne pontam pentru a juca. 

@smokeR @Spoker @Sevraj @Costin, va rog sa lăsați un reply ca răspuns.

O seara faina !

Edited by Fonz

Acum 6 ore, Fonz a spus:

Buna seara ! 

Astazi mi-a permis și mie timpul sa intru pe server și sa văd ce se mai întâmpla. Frumoase sisteme, helperi erau, admini la fel. Un singur lucru nu îl inteleg, cel cu orele jucate in care fiecare minut se contorizează. 
O luam logic, este un joc unde intram sa ne distram ( marea majoritate care suntem aici de 10 ani ) in limita timpului pe care îl avem. Azi am jucat 2 ore in care am făcut 16 RP și am făcut level 2 abia. Am  citit pe paginile anterioare ceva gen 1 ora pt fiecare level 1-10, level 10-20 cu 2 ore pe level etc. De ce când un număr mai mare de playeri care au o experiența pe server va îndruma sa faceți ceva continuați cu sistemul asta de ore? Este un joc unde ne jucam, nu un joc unde ne pontam pentru a juca. 

@smokeR @Spoker @Sevraj @Costin, va rog sa lăsați un reply ca răspuns.

O seara faina !

Trebuie sa existe o diferenta intre jucatorul care isi dedica din timpul lui si joaca pe server si jucatorul care ar lasa afk zi si noapte. Daca am fi lasat un sistem de avansare in level bazat doar pe RP, astazi aveam pe server jucatori numai cu level 15-20. Spune-mi si mie, tu ca si jucator nou, cum te-ai mai apuca de un server vazand ca toti ceilalti au deja level mare? Numarul actual de ore necesare pentru avansarea in level este unul minim, pe care nu il consider un imperiment in momentul de fata.

Acum 45 minute, smokeR a spus:

Trebuie sa existe o diferenta intre jucatorul care isi dedica din timpul lui si joaca pe server si jucatorul care ar lasa afk zi si noapte.

Orice jucator care intra pe server isi dedica din timpul lui. Ca lasa afk sau nu, asta nu prea conteaza. Daca nu vreti sa faceti treaba asta, reduceti din level-ul de recrutare al factiunilor, fiindca nu o sa mai reziste mult lumea sa stea civil si sa faca job sau sa se plictiseasca pe la cai. Puteti sa cresteti apoi, dupa ce se mai umple din factiuni.

Propun sa fie comanda /work la fiecare job inainte de a incepe munca si sa fie adaugat sistemul de detalii la toate joburile. De exemplu la Miner nu vad in stanga acele detalii cu ora inceperii, bani colectati, skill etc. E destul de naspa sa tot stau sa dau /skills. La fish la fel, nu stiu exact daca este sau. Pe langa asta cand este un special job, sa apara si banii bonus primiti in acea casuta de info.

@Spoker

Edited by Kemico

Si inca ceva, la jobul Miner cand suntem multi ( de exemplu astazi este special job si vin toti sa profite de el ) ne blocam cand dam /mine. Nu se poate face o raza mai mare unde sa putem accesa comanda? sau odata ce dai /mine langa jobpoint sa ramai unde esti, nu sa te teleporteze in mijloc. E destul de frustranta blocarea asta..

Edited by Kemico

Acum 5 ore, smokeR a spus:

Trebuie sa existe o diferenta intre jucatorul care isi dedica din timpul lui si joaca pe server si jucatorul care ar lasa afk zi si noapte. Daca am fi lasat un sistem de avansare in level bazat doar pe RP, astazi aveam pe server jucatori numai cu level 15-20. Spune-mi si mie, tu ca si jucator nou, cum te-ai mai apuca de un server vazand ca toti ceilalti au deja level mare? Numarul actual de ore necesare pentru avansarea in level este unul minim, pe care nu il consider un imperiment in momentul de fata.

Pai indiferent ca lasa afk zi si noapte sau ca joaca... castigi un player in plus pe server care ajuta la numar

Nu cred ca se apuca asa multi playeri in functie de level-ul celorlalti, din contra, poate sa ii sperie level-ul la factiuni ca e la fel ca pe servere cu 600 de playeri + ce nu au dat wipe de cand s-au deschis... ( unele ), parerea mea e ca ar trebui lasat jocul mai la "free", nu intelegi diferenta... acolo joaca toti pustii de 12-13 ani si tu ai jucatori de 20-25 + care au job, familii si asa mai departe... crezi ca ar dedica 30-40 de H pe un joc doar ca sa se poata juca dupa? 

In momentul de fata, nu prea ai ce sa faci pe server decat job si quest-uri, nimic interesant, ca toate celelalte rpg-uri iar inainte aveam activitate de puteai sta on de dimineata pana seara

@smokeR, eu ți-am spus ce am crezut după o zi de joaca, se pare ca și filtzer și axelut ți-au adus niște argumente bune. In momentul de fata este doar decizia voastră, reflectați un pic asupra vocii poporului și luați o decizie rapida, nu o lungiți prea mult pentru ca și noi, ca și voi dorim un număr mare de jucatori.

O zi frumoasa ! 

Sa se poata da /order doar in timpul warurilor, sa nu mai fim nevoiti sa scoate materialele din seif, uneori se mai uita si ne trezim pe 0.

Si mai sunt unii care abuzeaza de /order si consuma toate materialele.

@Spoker Care sunt sumele de castig la miner? Pentru ca la skill 0 pentru bronze sau cooper ce era ala, luam maxim si 12.2k ( cu 5 puncte de upgrade in job ) si acum la skill 1 cu iron iau minim 12.7k. Mi se pare prea mica diferenta dintre skilluri.

Având în vedere ca a apărut un sistem de skinuri premium, propun ca să poată fii folosite şi de poliţişti, aceştia să aibă acces la /clothes în punctul de /duty /undercover. Pentru că altfel ele nu pot fii folosite de aceştia.

La 24.02.2020 la 7:09, smokeR a spus:

Daca vrei sa diferentiezi jucatorii care isi dedica timpul e cei care lasa afk, pune conditii de intrare in factiune/de a lua lider/de a lua helper bazat pe orele jucate. Nu pui minim 30 de ore + RP-urile necesare(care oricum s-au inmultit dintr-o data) la redeschiderea serverului pentru a intra in LSPD. Nu prea e smart, vreau sa ma distrez nu sa las afk 30 de ore si dupa sa joc 2 ca sa trec la level 12. Si nici FH nu ceri pentru aceste factiuni la deschiderea serverului. Daca suntem 500 peste vreo luna, da, are sens. Dar acum? La 60 on si cu toti level mic? 😪

Nu-mi ingradi dreptul de a sta level mic ca sa platesc mai putin la licente si apoi sa cumpar mai multe o data. Nu are niciun sens. Daca eu joc 100 de ore la level 10 si dupa dau buylevel la 11, de ce sa le pierd pe toate? Ce sens are? Ce explicatie?

PS: Vorbesti de diferentiere intre jucatorii care isi dedica din timp pe server si mie mi-ai dat warn pentru ca am dat niste sugestii. Good work! 😉

PS2: Smechere live-urile lu' Lutu, 30-40 views pe canalul secundar si vorbeste numai despre masini. Costin are mai multe pe canalul lui.

Edited by Liviubaws

La 22.02.2020 la 18:29, JoySkeet a spus:

Se poate micsora timpul in care scade o stea la wanted? Mi se pare destul de mult sa fugi 42 de minute de cops, au zeci de sanse sa te omoare. Daca mai stai si afk poti sta cu 6 stele toata ziua , undeva la 3 minute sa scada o stea ar fi mai ok. 

Postez din nou. Politistii au prea multe beneficii fata de mafioti sau cei ce au wanted. Au hunter , infernus , hydra, vin cate 4-5 , munitie cat vor ei , e imposibil sa scapi de ei.

La rob iei wanted 6 , mi se pare exagerat sa iei wanted-ul maxim la care castigi doar 200k$ si trebuie sa fugi 42 de minute de politisti .

Acum 20 minute, JoySkeet a spus:

Postez din nou. Politistii au prea multe beneficii fata de mafioti sau cei ce au wanted. Au hunter , infernus , hydra, vin cate 4-5 , munitie cat vor ei , e imposibil sa scapi de ei.

La rob iei wanted 6 , mi se pare exagerat sa iei wanted-ul maxim la care castigi doar 200k$ si trebuie sa fugi 42 de minute de politisti .

O sa se formeze si factiunile de race si parerea mea e ca ii vor tine iar ocupati :)) 

Acum 3 ore, Liviubaws a spus:

Daca vrei sa diferentiezi jucatorii care isi dedica timpul e cei care lasa afk, pune conditii de intrare in factiune/de a lua lider/de a lua helper bazat pe orele jucate. Nu pui minim 30 de ore + RP-urile necesare(care oricum s-au inmultit dintr-o data) la redeschiderea serverului pentru a intra in LSPD. Nu prea e smart, vreau sa ma distrez nu sa las afk 30 de ore si dupa sa joc 2 ca sa trec la level 12. Si nici FH nu ceri pentru aceste factiuni la deschiderea serverului. Daca suntem 500 peste vreo luna, da, are sens. Dar acum? La 60 on si cu toti level mic? 😪

Nu-mi ingradi dreptul de a sta level mic ca sa platesc mai putin la licente si apoi sa cumpar mai multe o data. Nu are niciun sens. Daca eu joc 100 de ore la level 10 si dupa dau buylevel la 11, de ce sa le pierd pe toate? Ce sens are? Ce explicatie?

PS: Vorbesti de diferentiere intre jucatorii care isi dedica din timp pe server si mie mi-ai dat warn pentru ca am dat niste sugestii. Good work! 😉

PS2: Smechere live-urile lu' Lutu, 30-40 views pe canalul secundar si vorbeste numai despre masini. Costin are mai multe pe canalul lui.

chiar daca nu il halesc pe gras, are dreptate :)) nu reusesc sa trec de level 2...

Propun ca folosirea comenzii /gamble să nu mai fie permisă cât timp ai grad de urmărire, se abuzează foarte multe, salut infected.PUNK. @Spoker

Acum 6 ore, Liviubaws a spus:

Daca eu joc 100 de ore la level 10 si dupa dau buylevel la 11, de ce sa le pierd pe toate?

De la urmatorul update, orele ce depasesc necesarul pentru buylevel vor ramane salvate, nu se vor mai pierde.

Propun ca factiunile IRC/MRC sa primeasca, cate 1BP/minut de la W10->W9, asta inseamna in 7minute 7BP, nu este o avere, este satisfactia, ca tot jucam. In prezent nu primim, inainte primeam cred ca e bug.

Acum 6 minute, PePe a spus:

Propun ca factiunile IRC/MRC sa primeasca, cate 1BP/minut de la W10->W9, asta inseamna in 7minute 7BP, nu este o avere, este satisfactia, ca tot jucam. In prezent nu primim, inainte primeam cred ca e bug.

Ai un mare Pro

Chiar ne ajută și aduce un plus sv

1. Drogurile colectate din ghivecele de la HQ sunt foarte putine, adica pentru cateva ore in care cresc, sa culegem doar maxim 3grame...extrem de putine.
Am cules: 1g, 2g, 2g, 3g, 3g  din cele 5 ghivece...
Adica macar intre minim 12- maxim24 sa fie aleatoriu....

2. Nu este deloc buna ideea cu anim la drugs,
scoateti asta.

Edited by PePe

Acum 38 minute, PePe a spus:

1. Drogurile colectate din ghivecele de la HQ sunt foarte putine, adica pentru cateva ore in care cresc, sa culegem doar maxim 3grame...extrem de putine.

scoateti asta.

Anim-ul la /usedrugs este foarte bun, dacă se va scoate acel anim se va abuza foarte mult. 👌

PRO, când ești într-o mașină pe G si stai H, atunci când bagi drugs nu mai poți să folosești comanda H decât dacă dai G din nou.

Acum 56 minute, PePe a spus:

scoateti asta.

O sa marim numarul de droguri pe care le poti lua din ghiveci.

Anim-ul de la drugs nu il scoatem momentan, s-a facut foarte mult non FP in trecut si inca se poate face, dupa cum este la moda wanted-ul pe bmx, daca scoatem si anim-ul la drugs nu aducem nici un avantaj.

5 minutes ago, Sevraj said:

Anim-ul de la drugs nu il scoatem momentan, s-a facut foarte mult non FP in trecut si inca se poate face, dupa cum este la moda wanted-ul pe bmx, daca scoatem si anim-ul la drugs nu aducem nici un avantaj.

baga si la inj atunci pt cops.

Acum 5 minute, Sevraj a spus:

Atunci nu e mai simplu sa punem "Esti urmarit de politie, nu poti folosi Bike."  ? 🙂