Jump to content
Kitte

Recomanda un film

Recommended Posts

Recomanda un film si da-i o nota de la 1 la 10. Postul minim cuprinde numele filmului si nota. Puteti pune si un link la YouTube (youtube.com), un link la IMDB, o mica descriere scrisa de voi pusa in spoiler (ochisorul).

Regula incepand cu 18.07.2018 : 1 post / 6 ore

- Cine nu respecta regula este sanctionat cu warn.

Fara insulte si comentarii cu privire la gusturile altora. 

 

Recomandarea mea : I dream in another language

Nota pe IMDB este 7.6, eu i-as da un 9. Genul Drama. Nu este recomandat copiilor. 

Spoiler

Vroiati un spoiler nu? 🙂 Ei bine, uitati-va la film.

Nu va recomand daca nu aveti rabdare pentru o poveste care se construieste mai bine de o ora, pentru un film mai degraba pshihologic, cu sexualitate (de abia se vad la un moment dat vreo 2 secunde sanii goi ai Fatimei Molina, dar trebuie sa ai o minte deschisa sa gusti cu adevarat filmul). 

Genul de film care cred ca merita o seara. @Jully 

 

Edited by Sykerr
Link to comment
Share on other sites

Gone girl este un film foarte tare. Desi sincer mi-a placut mai mult cartea. 

 

Recomandarea de azi 

The Girl with the Dragon Tattoo (2011) - din nou un film nepotrivit minorilor. 

7.8 pe IMDB, dar mie mi s-a parut un film foarte tare. Un 9.5 cel putin. Am si un mic crush on Daniel Craig, asa ca asta a ajutat. Dar super film, exceptionala cartea. A must read, a must see. 

 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Well, tocmai am revenit de la Mamma mia! Here we go again. Un film frumos, cu decoruri superbe, filmari pe o insula in Grecia, incluzand in coloana sa sonora celebrele piese ale formatiei ABBA. Nota 7.3 pe imdb, eu ii dau 9.5. O comedie romantica foarte frumoasa, potrivita pentru serile ploioase sau cand vii mult prea obosit de la servici. 

 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Ieri am urmarit filmul The Maze Runner / Labirintul: Evadarea(2014), din primele minute mi-am dat seama ca este un film exceptional avandul ca actor principal pe Dylan O'Brien(Thomas) care si-a dovedit valoare inca de cand instrase in labirint si inca un lucru care m-a impresionat au fost efectele, exact pe placul meu, mai multe lucruri puteti sa aflati chiar voi urmarind filmul.

Filmul a avut o nota de 6.8/10  dar merita o nota mai mare zic eu, un 7.5.

Trailerele de pe imdb le gasiti  AICI <---  primul trailer

                                              AICI <---  al doilea trailer

 

 

SPOILER

Spoiler

Chuck moare impuscat de Gally la final, da asta m-a socat si pe mine 😞

 

Edited by Notorius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mission Impossible: Fallout

8.6 pe imdb, 10 de la mine. Nu mi s-a parut la fel de tensionat pe partea de actiune ca celelalte episoade, dar mi-a placut cum au rezolvat relatiile dintre personaje si intrigile si asa complicate ale lumii spionajului. Merita vazut.

 

  • Like 1
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

Avengers: Infinity War Am vazut toata seria (in afara de AntMan and the Wasp, dar se rezolva) si in lista de filme Avengers l-as pune cam pe la mijloc. IronMan toate cele 3 sincer nu prea mi-au placut, primul film cu Captain America este un pic plictistor si nici un film cu SpiderMan nu m-a impresionat. Peste acestea as pune Guardian of the Galaxy si apoi Infinity War. Preferatele sunt toate in care apare Loki, desigur!

Daca Thor: Ragnarok ar fi de 10 in universul Marvel, atunci Inifinity War este de un 6.5 sau 7.  

 

Spoiler

SPOILER ALERT! 

Ca fan Loki, am fost entuziasmata sa vad cum apare din prima scena. Mi s-a oprit inima cum a si murit chiar in prima scena. Deci tot filmul este fara preferatul meu Loki. Si Hawkeye lipseste, ceea ce m-a intristat si mai tare. Mi-a placut filmul, este destul de reusit din seria Avengers, dar nu il pot pune in top 5 pentru ca .. dupa cum spuneam Loki moare! Sper in filmul viitor cumva sa il aduca inapoi. Loki e ... cel mai tare 🙂

 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

The Meg (2018) 

6.2 pe imdb, 8.5 de la mine.

Tocmai m-am intors de la cinema. O surpriza placuta as zice, avand in vedere ca nu agreez neaparat filmele horror si m-am protapit in sala de cinema la insistentele sotului. Totusi Jason Statham este un punct forte care face lucrurile interesante. Calm, letal, sigur pe sine, curajos, calculat, creativ (in sensul gasirii de solutii si adaptarii la situatii limita) ... just as we know him. Nu pot sa nu remarc, in mod rautacios, faptul ca exista o relatie de rudenie intre Statham si Bruce Willis: ambii greu de ucis si ambii salvatori ai umanitatii. :))

Anyway, trecand de aceste mici rautati, adevarul e ca filmul mi-a placut. E plin de suspans, dar nu genul care sa te tina in pragul infarctului. Au fost vreo doua scene la care mi-a sarit popcornul din mana, dar altfel, filmul are o actiune aproape previzibila: adica efectiv te astepti sa gaseasca solutii sa distruga creatura, cu atat mai mult cu cat nici una din autoritatile la care apeleaza nu ii crede ca au gasit un rechin preistoric, care ameninta lumea moderna. Din punctul de vedere al actiunii e clasica poveste a salvarii omenirii de un grup de cercetatori care devin mai curajosi decat normal, in conditii speciale. Oponentul e deosebit fata de intrigile altor filme de actiune. Pana la urma cati se apropie la mai putin de 30 de metri de un medalogon ... and live to tell the tale? Cadrele de inceput, cu descoperirea lumii nestiute, de dincolo de cei 11.000 m adancime din Groapa Marianelor, sunt superbe. Una peste alta e un film care merita vazut. 

 

Link to comment
Share on other sites

"The Transporter (2002) " 

6.8 pe IMDb , 8.9 de la mine.

Am admirat foarte mult actiunea care se petrece in film, plus actori care joaca foarte bine isi iau rolul cu adevarat in serios si povestea filmului cum actorul principal iti face viata dupa anumite reguli de ale lui.

 

Link to comment
Share on other sites

The Meg Poster

Trailer

 

In 9  septembrie 2018 am vizionat filmul The Meg(2018), filmul este unul de calitate care are mici parti haioase dar si sa te faca sa iti stea inima in loc 😄. Personajele foarte bine alese si interpretari de nota 10.

Filmul are o nota de 6.1/10 pe IMDb dar din partea mea  merita un 8.7.                                    

 

Va invit si pe voi sa vedeti filmul!

 

Link to comment
Share on other sites

Darc (2018)

Darc este un film plin de violenta, cu o poveste destul de "meh", insa este un film pentru a ucide plictiseala, si isi face treaba destul de ok. Nu este un film nici pe departe bun in adevaratul sens al cuvantului, insa nu este nici oribil incat sa iti pierzi vremea cu acesta.

IMDb: 5.8/10

Nota personala: 6.5

 

Edited by Alexx
Link to comment
Share on other sites

Gangsteri de legenda spune povestea celor mai cunoscuți infractori britanici, gemenii Reggie și Ronnie Kray, în perioada lor de glorie de la jumătatea anilor '60. După ce Ronnie este eliberat din închisoare, cei doi frați încep să-și consolideze imperiul în Londra, încercând să elimine cartelul criminal al lui Charlie Richardson și colaborând cu mafia americană care caută să pătrundă în oraș. Celebri și invidiați, aceștia își creează relații printre cei mai influenți londonezi, se lăfăie în bogații.  Dupa parerea mea filmul merita vazut si ii pot da nota 9.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Frații Bubati sunt doi pierde-vară care încearcă cu disperare să facă parte din scena super cool a cluburilor de noapte din Los Angeles. Ei nu au prea mare succes în direcția asta, până când ajung în Roxbury, cel mai bun club din oraș. Cu toate ca filmul este vechi si nu toata lumea o sa il inteleaga merita vazut. Nota 8!

 

Edited by VeRRo
Link to comment
Share on other sites

Operatiunea Hunter Killer - 9.5 (nota proprie)

De ce? Omitem ca imi place Gerard Butler, omitem ca il apreciez mult pe Gary Oldman (din pacate aici are un rol cam idiotel). Un film de razboi, cu suficient suspans pana la final. Povestea vesnica a loviturilor de stat: Ministrul Apararii rus incearca sa-l "detroneze" pe propriul presedinte, iar americanii incearca sa salveze situatia... si reusesc sa evite un al Treilea Razboi Mondial. Dincolo de aspectul militar, mi-a placut ideea de loialitate, spirit de sacrificiu si dusmani care se despart oarecum prieteni, dupa ce si-au castigat respectul reciproc, cel putin. Aventuri, explozii, submarine, distrugatoare, aviatie, intrigi si solutii extreme pentru a evita conflictele armate intre doua superputeri. 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...