Jump to content
Jully

Trivia Forum Championship

Recommended Posts

Vad ca nu va mai plac sinonimele. :))

Situatia punctelor dupa setul 8 este urmatoarea:

Spoiler

1476579263_Frtitlu.png.5ed3ef2fa19b77f2c98a10d12e4fb027.png

 

Setul urmator presupune o serie de afirmatii la care trebuie sa raspundeti cu ADEVARAT sau FALS, in functie de cum considerati ca e afirmatia.

1.       Tesalia este o provincie elena cucerita in secoul 14 de Imperiul Otoman. 

2.       Galerius, imparat care a facut parte din tetrarhia lui Diocletian si a fost prigonitor al crestinilor, este cel mai renumit dac ajuns pe tronul Imperiului Roman. 

3.       Eruptiile de tip peleean ale vulcanilor se caracterizeaza prin lava fluida si explozii ritmice de gaze.

4.       Schwartzwald este o zona montana impadurita din landul Bavaria. 

5.       Atmosfera superioara a planetei Venus contine acid sulfuric. 

6.       Rotatia retrograda inseamna ca planetele se rotesc in sens triginometric atunci cand sunt vazute deasupra polului nord al Soarelui.

7.       Norma Jeane Mortensen a jucat in comedia Unora le place jazz-ul. 

8.       Vanity Fair este o revista englezeasca ce vizeaza subiecte precum cultura, afaceri, moda. 

9.       Alivencile sunt un preparat sarat pe baza de lapte, smantana si mamaliga. 

10.   Biterul este o bautura alcoolica dulce-amaruie ce se obtine din macerarea unor plante in alcool. 

11.   Frapiera este un vas special utilizat pentru incalzirea bauturilor. 

12.   Martipanul este, in mod esential, o pasta de migdale. 

13.   Quiche-Lorraine este o pizza de origine italiana. 

14.   Sake este o bautura alcoolica japoneza, obtinuta in urma fermentarii orezului, care se consuma rece.

15.   Zbarciogii sunt ciuperci necomestibile, cu palarie zbarcita, de culoare bruna-negricioasa sau cenusie-roscata. 

Link to comment
Share on other sites

Acum 9 ore, Li0N a spus:

11. Fals

13. Fals

corect

Acum 8 ore, Rebecca. a spus:

8,12- adevărat

8 gresit, 12 corect

Acum 2 ore, Tony Montana a spus:

5. Adevarat.
15. Fals.

corect

Acum 43 minute, Closed a spus:

1. Fals

2. Adevarat

1 gresit, 2 corect

Link to comment
Share on other sites

Acum 3 ore, Rebecca. a spus:

9. Adevărat

gresit

Acum 3 ore, Closed a spus:

1. Adevarat 🙂

 

14. Adevarat

 

:))

1 nu mai era in joc. E logic sa fie asa fiind doar 2 variante de raspuns...

14 gresit

au ramas 3, 4, 6, 7, 10

Acum 20 minute, luk a spus:

?

tu la ce te uiti? =))

Link to comment
Share on other sites

Acum 7 ore, Closed a spus:

4. Adevarat 🙂 cmon let me win 🙂

nu :((

Nu e Bavaria, e Baden Wurtemberg ... Sorry 😞

Acum 5 ore, Klaudiu a spus:

10 -Adevarat

6- Adevarat

 

10 corect

6 gresit

Dar ai acumulat 40 de puncte si esti al doilea castigator al medaliei aferente!!! Felicitari!

Acum 4 ore, Rebecca. a spus:

7. Adevărat:taz:

corect

Acum 9 minute, talentatu27 a spus:

3. Fals

9. Fals

@Jully ai uitat sa-l mai adaugi pe noua (9) la ultima lista de ramase 😄

3 corect

9 era anulata intrebarea. Adica cineva a raspuns la ea, a gresit... si la doar 2 variante de raspuns posibile nu prea mai e fair sa le las in concurs :)))

Practic, in acest moment setul s-a incheiat. Nu mai e nici o intrebare disponibila.

Well e prima data cand fac trivia pe forum cu formatul asta de raspunsuri cu adevarat sau fals. Nu stiu cum simtiti voi, dar mie nu mi s-a parut in totalitate ok. A fost un experiment, luati-l va rog ca atare. Adica am anulat multe intrebari pe principiul ca daca s-a raspuns gresit, nu are sens sa mai las in concurs intrebarea, fiindca raspunsul corect devenea evident.

Si  nu era fair fata de cel care a apucat sa dea o varianta de raspuns.

E cu siguranta un format de intrebari la care trebuie sa mai reflectam. In formula asta nu pacane prea bine.

 

Situatia punctelor este urmatoarea:

Spoiler

1073327044_Frtitlu.png.84c2ac7863211176766aa8cdf6f210ce.png

 

Voi reveni putin mai tarziu cu un nou set de intrebari.

Link to comment
Share on other sites

Acum 14 minute, Jully a spus:

nu :((

Nu e Bavaria, e Baden Wurtemberg ... Sorry 😞

10 corect

6 gresit

Dar ai acumulat 40 de puncte si esti al doilea castigator al medaliei aferente!!! Felicitari!

corect

3 corect

9 era anulata intrebarea. Adica cineva a raspuns la ea, a gresit... si la doar 2 variante de raspuns posibile nu prea mai e fair sa le las in concurs :)))

Practic, in acest moment setul s-a incheiat. Nu mai e nici o intrebare disponibila.

Well e prima data cand fac trivia pe forum cu formatul asta de raspunsuri cu adevarat sau fals. Nu stiu cum simtiti voi, dar mie nu mi s-a parut in totalitate ok. A fost un experiment, luati-l va rog ca atare. Adica am anulat multe intrebari pe principiul ca daca s-a raspuns gresit, nu are sens sa mai las in concurs intrebarea, fiindca raspunsul corect devenea evident.

Si  nu era fair fata de cel care a apucat sa dea o varianta de raspuns.

E cu siguranta un format de intrebari la care trebuie sa mai reflectam. In formula asta nu pacane prea bine.

 

Nu imi convine, ca un jucator a gresit/ocupat 4 intrebari, acumuleaza puncte/trofeu pe forum, iar altii nu au aceasta sansa.

Trebuie sa ii pui doar primele doua raspunsuri. Cine greseste sa fie sanatos. Asa in necunostiinta de cauza a anulat sansele altora.

Propun sa lasi primele 2 raspunsuri la fiecare jucator si sa faci punctajul corect 😄

#La un set de intrebari de genul asta, ar fi trebuit sa aibe sanse la doua intrebari, atat.

##Poti face acest lucru; iar intrebarile care raman in plus, pui altele pe aceeasi metoda; astfel lasam si sanse altora!

Link to comment
Share on other sites

Imi asum chestia asta. Nu m-am gandit sa limitez numarul de incercari posibile.

Am cerut un sfat pentru remedierea situatiei la @Kitte si vedem ce parere are si ea.

Banuiesc ca nu esti singurul nemultumit. Si cu sinceritate imi pare rau ca s-a creat o situatie conflictuala. Nu am avut in intentie sa frustrez pe nimeni.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...