Jump to content
haros

Mu Spam - Cafeneaua cu respect

Recommended Posts

Acum 44 minute, marinarul a spus:

Ohooo dar deja ai rasfat culinar acolo.... bere nemteasca, muncitoreasca... bun

yes, good shit 😄

Buna seara . Ce facem ?

Acum 2 ore, VlordV a spus:

Eu am avut in trecut tangenta cu configurarea serverelor de mu , si chiar mi-am bagat nasul bine de tot in treaba asta .

Pentru cei care nu stiu foarte multe detalii desre cominucarea client server in jocul mu , va spun doar ca antichaturile sunt inutile .

Da , exact , inutile dacaserverul este configurat corect . Atat de inutile sunt incat ele pot face mai multe probleme decat pot face bine , si se pot elimina din joc la fel cum au fost introduse , pentru ca sunt doar client side . Ele testeaza daca in pc-ul dv ruleaza anumite programe , si daca ruleaza , ele fac sa se inchida jocul pentru ca dv sa nu injectati anumite packete catre server .

Ele par ok , si folositoare atunci cand cine configureaza serverul nu se pricepe si crede ca numele "anticheat" il va proteja de toate probleme de injectare .

Nu , aceste anticheaturi nu sunt necesare daca serverul de mu este configurat corect .

Si pentru cei care cred ca vorbesc si eu in nestiintza de cauza va dau si date tehnice .

Comunicarea client server in mu online este facuta prin pakete criptate , cu o metoda mai mult sau mai putin buna de criptare .

In trecut nu toate paketele erau criptate ,  97d  ca ex , si anumiti oameni trimiteu pakete catre server ca sa se foloseasca de diverse buguri ,sa faca dupe la imuteuri sau speed atack etc .

Chiar si pe 97d anuite pakete erau criptate ,ca de ex cele de atack . Pentur cei care se intreaba ce este un "paket" , un packet este o informatie trimisa de client catre server , sau de catre server catre client . De ex cand un caracter se muta de la 101 x 100 la 102x100 , va trimite un packet la server , ca serverul sa stie ca vreti sa va schimbati pozitia . 

Revenind , de ce sunt antichaturile inutile daca serverul este configurat corect? Ei bine un server configurat corect , va avea activata o optiune atat in clintul de mu cat si in server care va numara paketele trimise de catre client la server dar si cele trimise de la server la client . Fieacre packet va avea un id gen  , 1, 2, 3, 4, etc pana la 255 , apoi iarasi 1, 2, 3, 4,  si aceste pakete vor fi criptate . Daca dv atacati un player , clientu dv va trimite un packet catre server care in hexa sa zicem ca arata aas C402389F49B512 .Acest packet decriptat sa zicem ca arata asa : C209F2B701FF  , unde 09 sa zicem ca este id-ul paketului . Daca dumneavoastra doriti sa faceti un speed attack si interceptati acest paket de attack , si il retrimiteti catre server ,  server -ul va vedea ca paketul cu id-ul 9 , a fost retrimis , si il va ignora . Desigur un server configurat corect va face asta . Serverele care nu au activate aceste optiuni vor acepta paketul si vor zice ca trebuie sa atace iarasi palyerul .

Acum multi vor zice , ok , dar daca cineva stie cum sa decripteze paketele  , si va introuduce un counter de pakete , care va stii sa schimbe id-ul paketeler ca serverul sa le vada in ordine ? Ei bine ,nu este atat de simplu sa sparti criptarea paketelor de mu online , desigur ca este posibila prin munca unor baieti extraordinar de destepti , dar administratorul de mu are posibilitatea sa schimbe keyle de criptare , daca se pricepe , si atunci orice algoritim de decriptare gasit pe net nu v-a mai merge contra serverului nostru . Daca el schimba keyle lunar , sunt diminuate posibilitatile de a reusi cineva sa sparga criptarile paketelor si mai mult .

Ei bine , cei de la webzen nu au fost atat de prost cand au facut comunicarea cleint -server , doar ca cei care configureza serverele de mu trebuie sa si stie ce fac .

Inturducand o gramada de antichaturi nu face neaparat serverul mai 'secure' , pt ca un server configurat prost , poate fi accesat de un client de mu de aceasi versiune care nu are antichaturi in el .Trebuie doar sa aiba acelasi server key in el , case se extrage usor din client .

Deci de geaba va bagzati pe antichaturi daca nu serverul de mu nu este configurat corect . O configurare coreta plus iste backup-uri sunt 'the way to go " , nu sute de antichaturi care fac sa nu mai mearga jocul decat la cativa playeri .

asta ziceam si eu, deci ne trebe criptare sa nu se poata injectare aka nu mai hakuie nimeni. simplu . nu ? ei bine nu stiu daca se complica cineva sa faca un astfel  de server, pana la urma e mu, nu ? 

38 minutes ago, teposu said:

Hai ca mai avem 1 zi si 20 de ore pana la Next Update+Maintenance 

Ne-am jucat si azi ! 

=)))

Acum 16 ore, VlordV a spus:

La pariu ca un singur om e de ajuns sa configureze serverul sa mearga ? Un singur om e de ajuns nu trebuie 100 de oameni ca daor jocul este deja compilat , nu il face nimeni de la 0 . Trebuie doar  'moderatori' pe forum sa s eocupe cu cazurile de pk afk bla bla . Dar pariez tot ce am ca un singur om poate tine serverul sus , daca se pricepe cu adevarat . Nu zic ca lifegaurd sau altii nu stiu meserie , banuiesc ca ceva stiu ei dar parerea mea e ca nu sunt spuma . Sincer ca saintelegeti cat de simplu e sa ti un server sus , pentru cei care nu stiu mare lucru decat sa intre in joc :

- Noi ccatorii folosim un joc care este format din 2 parti , un client si un server .

-Clientu de joc este cel in care faceti dv clikuri etc , o data ce va conectati la server , clientu de joc comunica in continu cu serverul.

-Clientu de joc odata functional se strica decat daca jucatorul face ceva prin pc aiurea sau se trimite un update prost de la server .

-Serverul jocului este un soft care ruleaza pe un calculator care are pentru mu online , instalat de obicei system de operare tot windows .

-Softul care formeaza serverul jocului este format pentru mu online din mai multe programe care sunt rulate .

-Programele astea care formeaza serverul jocului sunt in mare programe care se ocupa cu jocul in sune , si programe care ruleaza o baza de date .

-Cand se  configureaza un server de mu online se editeaza niste fisiere atat ale serverului de mu , dar se configureaza si baza de date SQL a jocului .

-Baza de date contine date despre setarile serverului , despre conturile formate , si despre ce fac aceste caractere in joc .

-O data configurat serverul jocului , atata timp cat nimeni nu modifica fisiere pe server , se poate "strica" serverul daca crapa systemul de operare , daca crapa jocul in sine , sau daca baza de date primeste date de la clientul de mu , date care ar face sa nu mai functioneze corect serverul .

-Daca un presupus 'bad boy" stie vreo metoda sa injecteze sau sa acceseze baza de date ,sau intreg serverul si sa stearga date din baza de date sau sa faca sa crape jocul , acesta normal se v-a distruge .

-Incompetenta apare cand cel care se ocuap de server nu are un backup la partitia pe care ruleaza serverul , ca sa faca restore in caz ca se distrug fisierele serverului , si nici macar backup automat al bazei de date , pentru a reface rapid baza de date , cand sa presupunem doar baza de date s-a dat peste cap .

-Nu este nevoie sa se schimbe clientul de joc pe care deja il aveti instalat , o metoda buan de backup ar fi facut ca dupa maxim 2-3 ore serverul sa fie up sus iarasi si sa se traeca la investigarea problemelor care au dus la disturgerea ei . Un server de nu configurat corect nu se poate distruge din exterior foarte usor , si niste backupuri corespuzatoare ar putea readuce foarte reped eserverul inapoi . Mu online nu este un joc simplu de configurat , pentru ca atata fisierele jocului cat si baza de date are faorte multe campuri care pot fi configurate si ceva configurat aiurea poate face sa apara buguri . Experienta aici isi spune cuvantul . Dar odata configurat corect , un backup il poate readuce oricand si rapid , functional , fara sa mai trebuiasca iarasi reconfigurat . Asta este pentru cei care nu se pricep prea mult la soft , cei care se pricep nu au nevoie sa citeasca 🙂

Nu ştiu dacă ai avut vreodată şansa de a configura şi a rula un server de MU, însă situaţia nu e chiar aşa de roz precum o descrii tu. Jocul este foarte vechi şi vulnerabil la orice atac. Ai nevoie de un om care ştie puţină programare, să facă nişte script-uri, să-l optimizeze şi să lucreze constant la performanţa sa. Server-ul lucrând doar pe Windows, e o mizerie, nu ai aceeaşi securitate pe care ai putea-o avea pe un Linux. Dacă nu mă înşel, S2 făcut de vdragosh (perioada 2009), avea un linux în spate care ajuta să nu fie injectat, floodat, wtv. Ma rog, detalii. 

Cert e că dacă ai cunoştinţe şi timp de aşa ceva, apelează la cineva din echipă şi ajută-i. De vorbit, putem vorbi toţi.

Acum 17 minute, bunny a spus:

Nu ştiu dacă ai avut vreodată şansa de a configura şi a rula un server de MU, însă situaţia nu e chiar aşa de roz precum o descrii tu. Jocul este foarte vechi şi vulnerabil la orice atac. Ai nevoie de un om care ştie puţină programare, să facă nişte script-uri, să-l optimizeze şi să lucreze constant la performanţa sa. Server-ul lucrând doar pe Windows, e o mizerie, nu ai aceeaşi securitate pe care ai putea-o avea pe un Linux. Dacă nu mă înşel, S2 făcut de vdragosh (perioada 2009), avea un linux în spate care ajuta să nu fie injectat, floodat, wtv. Ma rog, detalii. 

Cert e că dacă ai cunoştinţe şi timp de aşa ceva, apelează la cineva din echipă şi ajută-i. De vorbit, putem vorbi toţi.

a spus pe urma, excepand linux

1 hour ago, bunny said:

Eu as putea sa ajut , sunt programator de meserie , c/c++ , programare de windows is de linux fac de peste 16 ani . Nu stiu daca cei de aici sunt dornici de ajutor , ce as putea face ar fi sa pun pe un server de linux , un windows care ruleaza in virtual box  , pe un provider gen romarg , sa fie stabil . De configurat am configurat si instalat servere de mu in trecut just for fun si nu mi-au dat bataie de cap , intram eu si un prieten si ne faceam de cap . Eu pot sa va configurez un server si sa va dau aces la el ca sa se faca eventuale modificari la monstri si etc , si sa ma si asigur ca nu pica si merge asta nu ar fi problema . Ideea e ca nu stiu daca se doreste ajutorul .

Acum 19 minute, VlordV a spus:

Eu as putea sa ajut , sunt programator de meserie , c/c++ , programare de windows is de linux fac de peste 16 ani . Nu stiu daca cei de aici sunt dornici de ajutor , ce as putea face ar fi sa pun pe un server de linux , un windows care ruleaza in virtual box  , pe un provider gen romarg , sa fie stabil . De configurat am configurat si instalat servere de mu in trecut just for fun si nu mi-au dat bataie de cap , intram eu si un prieten si ne faceam de cap . Eu pot sa va configurez un server si sa va dau aces la el ca sa se faca eventuale modificari la monstri si etc , si sa ma si asigur ca nu pica si merge asta nu ar fi problema . Ideea e ca nu stiu daca se doreste ajutorul .

Subtil, foarte subtil.

Acum 45 minute, VlordV a spus:

Nu te supara, dar cati ani ai acum? Nu-ti dau mai mult de 16.

44 minutes ago, luk said:

Nu te supara, dar cati ani ai acum? Nu-ti dau mai mult de 16.

36 nene , nu conteaza cat imi dai tu , eu nu's aici sa ma cert cu nimeni nu ma intereseaza provocarile nu's genul

1 minute ago, BFromHell said:

N-ai ma cum! Linkmania fara carcoteala la orice replica nu merge.  Ce-mi place 😈

Poate de asta nici nu mai merge serverul bine , pana la urma ce ar conta asa mult ce varsta ar avea unu daca s-ar pricepe sa faca treaba . Eu sunt surprins de ce programe fac pustani de 15-16 ani din sua , pustani care fac contrubuii open source , dar asta nu le stie decat cine lucreaza in domeniu . Eu chiar cunosc pustani de 16 ani care sunt faorte buni in programare

Acum 1 minut, VlordV a spus:

Poate de asta nici nu mai merge serverul bine , pana la urma ce ar conta asa mult ce varsta ar avea unu daca s-ar pricepe sa faca treaba . Eu sunt surprins de ce programe fac pustani de 15-16 ani din sua , pustani care fac contrubuii open source , dar asta nu le stie decat cine lucreaza in domeniu . Eu chiar cunosc pustani de 16 ani care sunt faorte buni in programare

Pustani/nepustani. priceputi/nepriceputi. carcotasi/necarcotasi ... noi tot orfani de server suntem.

1 minute ago, BFromHell said:

Pustani/nepustani. priceputi/nepriceputi. carcotasi/necarcotasi ... noi tot orfani de server suntem.

Eu sunt convins ca oameni priceputi pe aici pe forum sunt , care ar putea face un sever bun si stabil .

Dar probabil nu sunt inca in "staff" si vazand "carcoteala" de pe aici si rautatea  si batjocora cu care sunt tratati daca incearca sa ajute cu ceva , mai bine isi vad de alta treaba .

Acum 6 ore, LeviS a spus:

Nu, vrea sa-l ajute pe luca sa intre el in staff, nu observi saracul cat se chinuie si nimeni nu-l baga in seama? 

@Dumnezeu

Nu stiu ce ai patit.....

Ce si de ce te face sa crezi ca asi dori eu sa fiu in staff? (de unde sti ca nus de mult?)

Ce calitati am eu ca sa ma gandesc la asa ceva?cu ce mar incalzi? singura chestie pozitiva e ca sunt corect ,si daca Dumnezeu era moderator acum fi sigur ca vb pe pm cu mine.

@VlordV degeaba ne spui noua aici,daca te sti ca poti ceva trebuie sa iei legatura cu cei din staff,aici gasesti doar barfitori de rand.

Overall vina nu este a nimanui. Este vina societatii in care traim si dupa care am fost modelati pana am ajuns atat de cruzi ca specie.

Acum 5 ore, Dumnezeu a spus:

Nu stiu ce ai patit.....

Ce si de ce te face sa crezi ca asi dori eu sa fiu in staff? (de unde sti ca nus de mult?)

Ce calitati am eu ca sa ma gandesc la asa ceva?cu ce mar incalzi? singura chestie pozitiva e ca sunt corect ,si daca Dumnezeu era moderator acum fi sigur ca vb pe pm cu mine.

@VlordV degeaba ne spui noua aici,daca te sti ca poti ceva trebuie sa iei legatura cu cei din staff,aici gasesti doar barfitori de rand.

Pai daia nu esti, gandesti fals.

D’zeule, daca luam un leu pentru fiecare greseala din scrierile tale de pe acest forum,  plateam licenta mu pentru linkmania pana ieseam la pensie. Si sunt destul de tanar, daca intelegi ce zic 🙈 Nu pune la suflet, ne amuzam si noi pe aici in lipsa de server 🎅🏼