Jump to content

Recommended Posts

Salut,

nu mă pricep la chimie dar am un stomac mai sensibil care-mi spune destul de rapid când am ales greșit ce să halesc :gu_07:.

În ultima vreme am lăsat-o mai moale cu sucurile și băutura (energizantă desigur) și-am început să consum mai multă apă plată îmbuteliată din comerțul obișnuit. Am început cu Borsec la 2l și-am constatat că după vreo zi și ceva de la desfacere dac-o mai beau începe să țipe stomacul cu dureri ușoare și apoi crampe.

Cineva mi-a recomandat Aqua Carpatica și mi-am adus aminte că obișnuiam să mai beau așa ceva cu niște ani în urmă. Am luat AC la o sticlă mare gen 2,5l și-am constatat că după vreo trei zile pot să beau din ea fără probleme fără să mai am chinuri la stomac.

A mai pățit cineva cu astea două "brand"-uri ceva asemănător? Aveți alte recomandări de cumpărat din magazinele de la noi?

Mersi!

Link to comment

Organismul tau a primit un "soc" cand i.ai dat apa asa multa. Eu consum vreo 3-3.5litri de lichide pe zi, in mare parte apa si nu am probleme de genul. Imi era greu la inceput.. abia puteam sa beau 1 litru pe zi...dar dupa organismu s.a obisnuit.

Asa banuiesc ca e si la tine... pana se obisnuieste organismul o sa ai crampe.

Link to comment

Nu recomand Cheile Bicazului.
Vezi ca pe sticlele de aqua carpatica este inscriptionat si izvorul, am cautat sa beau din mai multe izvoare si exista o mica diferenta :D
Mie personal imi place Borsec, nu am avut niciodata probleme cu acest brand. Cred ca problema ta vine de la ce a zis Amarok, nu de la brandul pe care il consumi.

Link to comment

Organismul tau a primit un "soc" cand i.ai dat apa asa multa. Eu consum vreo 3-3.5litri de lichide pe zi, in mare parte apa si nu am probleme de genul. Imi era greu la inceput.. abia puteam sa beau 1 litru pe zi...dar dupa organismu s.a obisnuit.

Asa banuiesc ca e si la tine... pana se obisnuieste organismul o sa ai crampe.

Se pare că pot "băga" în mine suficientă apă plată Aqua Carpatica fără probleme.. presupun că Borsecul îmi făcea rău..

Link to comment

Eu nu am avut niciodata probleme cand am baut Borsec. Aqua Carpatica are intr-adevar mai putine saruri minerale in compozitie ( Calciu, Magneziu, Sodiu ) , poate asta era problema la celalalt brand.

De asemenea, cantitatea de reziduu sec trebuie sa fie cat mai scazuta, fiind cel mai periculos element al unei ape minerale

Edited by adrian
Link to comment

Eu beau Bucovina, mi se pare cea mai ok la gust. Borsec am baut mai mult minerală și e sifon. Îmi pare rău că nu mai imi aduc aminte ce apă plată am baut și avea gust de mâl, oricum una care este pe piață, dar nu mai știu exact și decât să fac o confuzie, mai bine mâ abțin. 

Link to comment

Plus ca la Hera aia,am uitat in balcon un bax de apa vreo 3-4 luni ,am tot pus chestii peste ,cand am deschis o sticla avea un miros de nedesris,nu am avut curaj sa gust.Nu mi se pare normal sa se intample asta,plus ca teoretic termenul de expirare e al sticlei si nu al apei,dar in 4 luni sa prinda miros,ce incredere sa mai ai .

@a luat cineva apa de la masinariile alea de pe strada care vand apa plata si sifon cu 50 bani ? Ceva pareri?

Link to comment

Apa plată este o apă potabilă slab mineralizată, care conține sub 500 mg săruri/litru. Apa plată nu conține dioxid de carbon adăugat și poate fi consumată în cantități mari, fără indicații medicale.[1]

În România, legea prevede pentru apa plată îmbuteliată că valoarea minimă a pH poate fi redusă până la 4,5 unități. [2][3]

Apa plată este produsă sub control sanitar, dar proveniența ei poate fi atât de la un izvor, cât și de la un puț de adâncime, verificat și avizat sanitar anume pentru comercializare și consum. Principala calitate a apei plate, în comparație cu cea livrată de rețaua publică de alimentare cu apă, este aceea că ea nu a străbătut țevile rețelei urbane de aducțiune și, deci, nu contine clor rezidual, nu preia și nu poartă produsele rezultate din depunerile pe țeavă, din oxidarea metalului, din alte procese, foarte fine, care pot avea loc în timpul transportului.[4]

Link to comment

Este recomandat să bem apă în orice moment al zilei, fără a aştepta să ni se facă sete. În fiecare zi, corpul nostru pierde 2,5 litri de apă prin eliminare directă (urină), prin respiraţie şi prin piele (transpiraţie).

Semnele deshidratării

Senzaţia de sete este semnul clar care ne avertizează că ne deshidratăm. Când apare senzaţia de sete, organismul nostru deja are nevoie de apă. Viteza deshidratării variază în funcţie de vârsta fiecărei persoane.

Beţi apă înainte să vi se facă sete!

Deshidratarea poate avea consecinţe grave asupra sănătăţii (tensiune mică, probleme neurologice, alterarea rapidă a stării generale). De aceea, este recomandat să beţi apă cât mai des, în cantităţi mici, mai degrabă în diferite momente ale zilei, decât doar în pauze. Şi mai ales, nu aşteptaţi să vi se facă sete!

Cum ne hidratăm cel mai bine?

Deoarece corpul nostru nu depozitează apa, noi trebuie să îl "alimentăm" mereu, bând apă, indiferent sub ce formă: apă potabilă de la robinet, ceai, cafea etc. Apa este băutura cea mai bine asimilată, de aceea este cea mai indicată pentru hidratarea corpului.

 

Nu cred ca are asa mare importanta marca... ci sa fie depozitata bine. Noi in casa cumparam numai bidoane de 5 l. Am incercat toate marcile... cea mai ok e Aqua Carpatica si Bucovina

Este recomandat să bem apă în orice moment al zilei, fără a aştepta să ni se facă sete. În fiecare zi, corpul nostru pierde 2,5 litri de apă prin eliminare directă (urină), prin respiraţie şi prin piele (transpiraţie).

Semnele deshidratării

Senzaţia de sete este semnul clar care ne avertizează că ne deshidratăm. Când apare senzaţia de sete, organismul nostru deja are nevoie de apă. Viteza deshidratării variază în funcţie de vârsta fiecărei persoane.

Beţi apă înainte să vi se facă sete!

Deshidratarea poate avea consecinţe grave asupra sănătăţii (tensiune mică, probleme neurologice, alterarea rapidă a stării generale). De aceea, este recomandat să beţi apă cât mai des, în cantităţi mici, mai degrabă în diferite momente ale zilei, decât doar în pauze. Şi mai ales, nu aşteptaţi să vi se facă sete!

Cum ne hidratăm cel mai bine?

Deoarece corpul nostru nu depozitează apa, noi trebuie să îl "alimentăm" mereu, bând apă, indiferent sub ce formă: apă potabilă de la robinet, ceai, cafea etc. Apa este băutura cea mai bine asimilată, de aceea este cea mai indicată pentru hidratarea corpului.

 

Nu cred ca are asa mare importanta marca... ci sa fie depozitata bine. Noi in casa cumparam numai bidoane de 5 l. Am incercat toate marcile... cea mai ok e Aqua Carpatica si Bucovina

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...