Jump to content
meetique

Cafeaua în mod regulat dă naștere la artere mai "curate"

Recommended Posts

61641043.jpg

 

 Persoanele care beau mai multe cești de cafea în fiecare zi au artere mai "curate" și evită astfel blocajul arterial - un factor de risc cunoscut pentru bolile cardiovasculare -, potrivit unui studiu realizat de cercetătorii din Coreea de Sud.
 În cazul angajaților care beau o cantitate moderată de cafea - de la trei până la cinci cești pe zi - oamenii de știință au observat un risc mai mic de maladii cardiace în urma monitorizărilor medicale.

 

Sursa

 

  Munca în construcții este una solicitantă însă cu două - trei cești pe zi sunt ca nou. Voi ce efort depuneți zilnic și ce cantitate de cafea consumați?

Link to comment

Nu stiu ce sa zic dar mie mi se par cam exagerat 5 cafele pe zi... hai 3 cafele mai slabe inteleg da 5 parerea mea ca om obijnuit e mult prea mult... Nu stiu ce stiudiu au facut ei dar nah

 

Sef la o firma de sunroofuri 2-3 cafele pe zi merg si alea cu lapte

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment

Hai sa va usurez munca ca precis nimeni n-a citit stirea...

Sunt 2 studii. Unu "bun" si unu "rau'.

Asta e concluzia - "Cu toate acestea, nu exista nicio dovada cu rol de concluzie definitiva pentru cele doua curente de opinie."

"Cafeaua contine un stimulent cardiac denumit cofeina, alaturi de multi alti compusi, insa nu este clar deocamdata daca acestia sunt benefici sau daunatori pentru organism."

 

Deci nu va apucati sa beti cafea in prostie acum.
O cana pe zi e suficient. Si trebuie facute pauze de 1-2 saptamani la cateva luni de la cafeina (cafea, cola, etc.) ca altfel nu mai simti efectul.

  • Upvote 1
Link to comment
On 3/3/2015 at 10:39 PM, petarda said:

o cantitate moderată de cafea - de la trei până la cinci cești pe zi 

O cantitate moderata este de 3-5 cesti pe zi? Mie asta imi suna a dependenta si hipertensiune cardiaca. Sunt probabil subiectiva, mie nu imi place cafeaua :) 

  • Upvote 1
Link to comment

Cred că DEPINDE. Depinde de cafea, de cum e facuta, de concentratie, etc. Eu nu sunt batutoare de cafea, imi place doar mirosul ei. Dar am gasit pe net informatii care sustin ca aportul de cofeina acceptabil zilnic pentru un adult ar fi de 50 mg cofeina. Multa lume consuma cafea de la automat, care, pe langa chimicale, se pare ca ar contine in jur de 100 mg cofeina. Adaugata succeselor chimiei duce la resorbire de 5 ori mai lenta in organism. Si pe termen lung, supradoza (2 cafele in 8 ore) duce la pietre la rinichi. 

16 hours ago, luthor said:

beti bere, are mai multe calitati decat cafeaua :gu_41:

nici din asta nu beau, dar si aici e o intreaga discutie cu ambalajul de sticla, aluminiu sau plastic, din cate stiu :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...