Jump to content
meetique

Pierderea în greutate

Recommended Posts

   Pierderea în greutate, prin medicină, sănătate sau sală de fitness, este o reducere a masei totale a corpului. În general aceasta se realizează prin eliminarea grăsimii lichid din organism sau țesut adipos (mase minerale osoase, musculare, tendoane, țesuturi conjunctive). Greutatea poate fi, în mod involuntar, un rezultat al unei boli sau sau poate apărea dintr-un efort conștient. Pierderea "inexplicabilă" în greutate care nu este datorată aportului calorific sau exercițiului poartă numele de casexie și poate fi un simptom al unei afecțiuni medicale grave. Pierderea intenționată în greutate este cunoscută sub numele de slăbire.
 
 
   Câteva modalități simple de slăbit pe care le cunosc:

  •  nu te grăbi atunci când mănânci;
  •  încearcă să păstrezi un program strict ale meselor zilnice;
  •  obișnuiește-te să ieși la plimbare cât mai des, indiferent de anotimp;
  •  ceaiul verde ajută și el la scăderea în greutate.

 Tu ce modalități de slăbire cunoști?

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment

Ambitie sa ai cat incape.

fara dulciuri

fara acizi

fara fastfood .. daca esti un adept al fastfood-urilor .. sa zicem ca mananci cam un kebab mic la 2 sapt. si renunti la ele pe parcurs.

fara paine multa..cam 1 felie la masa.

fara mancare dupa ora 6, daca vrei sa mananci ceva ia fructe sau fulgi de porumb

alergi sau te duci la gym si faci cardio 3 zile si restul tragi tare sa pui masa musculara

Asa m-am obisnuit si imi merge bine.

Link to comment

mancatul la aceleasi ore nu te ajuta sa slabesti, ba din contra te ajuta sa te ingrasi, toata treaba e sa mananci fara pofta si sa mananci des dand astefel corpului timp sa arda grasimile acumulate, si ceva foarte important este sa eviti mancarea prajita. Din punctul meu de vedere bucataria mediteraneana m a ajutat foarte mult si am reusit sa slabesc si sa mananc si ce imi place in acelasi timp

  • Upvote 1
Link to comment

nu e mare bataie de cap daca vrei sa slabesti, nu exista retete minune sau alte chestii de genu, trebuie doar sa stii ce sa mananci si ce sa eviti,si nu strica si putin sport,totul e sa ai vointa.acum depinde in mare parte si de persoana, poti fi persoane ca au probleme cu glanda ,care s-au nascut asa, iar la ei este un pic mai dificil.stiu persoane care au slabit fara miscare si fara prea mult efort, doar renuntand la modul haotic de viata pe care il aveau, fara fastfood si prostii cumparate de la magazin.

  • Upvote 1
Link to comment

Citesc prin acest topic si vad ca toti nu luati in considerare baza pierderii greutatii, si anume mancatul la un deficit caloric. Atata timp cat nu faceti acest lucru, nu veti slabi, indiferent de ce faceti.

Daca faci cardio, slabesti si fara sa reduci din calorii

Daca eu, de exemplu, consum zilnic 2500calorii, corpul meu arde 2000calorii doar pentru ca "exist" si mai raman cele 500 de calorii pe care le poti "elimina" prin cardio. Slabesti mai greu, dar slabesti...

  • Upvote 1
Link to comment
La 27.04.2015 la 21:28, Amarok a spus:

 

La 16.03.2015 la 18:41, himmix a spus:

Citesc prin acest topic si vad ca toti nu luati in considerare baza pierderii greutatii, si anume mancatul la un deficit caloric. Atata timp cat nu faceti acest lucru, nu veti slabi, indiferent de ce faceti.

Daca faci cardio, slabesti si fara sa reduci din calorii

Daca eu, de exemplu, consum zilnic 2500calorii, corpul meu arde 2000calorii doar pentru ca "exist" si mai raman cele 500 de calorii pe care le poti "elimina" prin cardio. Slabesti mai greu, dar slabesti...

 

nu cred ca ai inteles, nu a spus sa reduci din calorii. asta nici nu e sanatos. e foarte important daca vrei sa slabesti sa nu te apuci sa te uiti la mancare ca la foc si sa stai numai pe biscuiti si apa. provoaca daune organelor interne. in schimb, mentine-ti oarecum intake-ul caloric, eventual scade cu un 10% si creste cu mult densitatea exercitiilor fizice. sa mananci la un deficit caloric nu inseamna (bine, inseamna daca e sa o privesti babeste, dar din punct de vedere tehnic, nu) sa reduci din numarul de calorii pe care il consumi in mod normal, ci sa incepi sa arzi mai mult decat mananci. e o diferenta. nu vei slabi niciodata daca bagi in tine 2500 de calorii si arzi tot 2500, apropo

 

de exemplu inotatorul olimpic Ryan Lochte consuma 10000 de calorii la o masa si arata asa

 

http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2710814/What-does-10-000-calories-look-like-Former-fast-food-addict-Ryan-Lochte-shares-picture-Olympic-swimmers-diet.html

 

ce s-ar intampla cu el daca si-ar mentine rutina si ar baga dintr-o data doar 8000 de calorii la o masa? s-ar alege praful

Link to comment

 

 

Citesc prin acest topic si vad ca toti nu luati in considerare baza pierderii greutatii, si anume mancatul la un deficit caloric. Atata timp cat nu faceti acest lucru, nu veti slabi, indiferent de ce faceti.

Daca faci cardio, slabesti si fara sa reduci din calorii

Daca eu, de exemplu, consum zilnic 2500calorii, corpul meu arde 2000calorii doar pentru ca "exist" si mai raman cele 500 de calorii pe care le poti "elimina" prin cardio. Slabesti mai greu, dar slabesti...

 

nu cred ca ai inteles, nu a spus sa reduci din calorii. asta nici nu e sanatos. e foarte important daca vrei sa slabesti sa nu te apuci sa te uiti la mancare ca la foc si sa stai numai pe biscuiti si apa. provoaca daune organelor interne. in schimb, mentine-ti oarecum intake-ul caloric, eventual scade cu un 10% si creste cu mult densitatea exercitiilor fizice. sa mananci la un deficit caloric nu inseamna (bine, inseamna daca e sa o privesti babeste, dar din punct de vedere tehnic, nu) sa reduci din numarul de calorii pe care il consumi in mod normal, ci sa incepi sa arzi mai mult decat mananci. e o diferenta. nu vei slabi niciodata daca bagi in tine 2500 de calorii si arzi tot 2500, apropo

 

de exemplu inotatorul olimpic Ryan Lochte consuma 10000 de calorii la o masa si arata asa

 

 

http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2710814/What-does-10-000-calories-look-like-Former-fast-food-addict-Ryan-Lochte-shares-picture-Olympic-swimmers-diet.html

 

 

ce s-ar intampla cu el daca si-ar mentine rutina si ar baga dintr-o data doar 8000 de calorii la o masa? s-ar alege praful

 

Prin luna Februarie consumam zilnic undeva la 3500calorii, apoi treptat am scazut cate 200 calorii, ajungand la 2500calorii. Cum sa nu fie sanatos sa reduci din calorii? Este chiar recomandat sa nu mananci ca un porc. In plus... degeaba mananci zilnic 2000calorii, daca sunt doar carbohidrati si grasimi si f. putine proteine. 

Stiu prea bine ce zic.. de la 112kg am ajuns la 97kg in 2luni si 1 saptamana, fara sa pierd prea multa masa musculara.  Ce zici tu acolo cu inotatorul ala e si normal... du-te 4 ore la bazin/piscina si inoata 80% din timpul petrecut acolo sa vezi cum te simti..  Ce s-ar intampla cu el daca ar reduce  2000calorii la o masa? Foarte simplu... ar avea mai putina energie, ar pierde ceva masa musculara si cam atat... Sa zici ca s-ar alege praful de el doar pentru ca a redus 2000calorii e ... hilar... Ca si cum ai spune ca daca baga 20000calorii la o masa i s-ar dubla performantele sportive..

 

P.S. Sa cresti cu mult densitatea exercitiilor fizice? Cred ca glumesti... daca o persoana sedentara merge la sala si baga 30 de minute de banda si apoi sa apuca de tras de fiare (sau invers) alte 45de minute, crezi ca urmatoarele 6-7zile (poate si mai mult) mai e in stare sa faca ceva? 

Totul se ia treptat...

Edited by Amarok
Link to comment

 

 

 

Citesc prin acest topic si vad ca toti nu luati in considerare baza pierderii greutatii, si anume mancatul la un deficit caloric. Atata timp cat nu faceti acest lucru, nu veti slabi, indiferent de ce faceti.

Daca faci cardio, slabesti si fara sa reduci din calorii

Daca eu, de exemplu, consum zilnic 2500calorii, corpul meu arde 2000calorii doar pentru ca "exist" si mai raman cele 500 de calorii pe care le poti "elimina" prin cardio. Slabesti mai greu, dar slabesti...

 

nu cred ca ai inteles, nu a spus sa reduci din calorii. asta nici nu e sanatos. e foarte important daca vrei sa slabesti sa nu te apuci sa te uiti la mancare ca la foc si sa stai numai pe biscuiti si apa. provoaca daune organelor interne. in schimb, mentine-ti oarecum intake-ul caloric, eventual scade cu un 10% si creste cu mult densitatea exercitiilor fizice. sa mananci la un deficit caloric nu inseamna (bine, inseamna daca e sa o privesti babeste, dar din punct de vedere tehnic, nu) sa reduci din numarul de calorii pe care il consumi in mod normal, ci sa incepi sa arzi mai mult decat mananci. e o diferenta. nu vei slabi niciodata daca bagi in tine 2500 de calorii si arzi tot 2500, apropo

 

de exemplu inotatorul olimpic Ryan Lochte consuma 10000 de calorii la o masa si arata asa

 

 

http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2710814/What-does-10-000-calories-look-like-Former-fast-food-addict-Ryan-Lochte-shares-picture-Olympic-swimmers-diet.html

 

 

ce s-ar intampla cu el daca si-ar mentine rutina si ar baga dintr-o data doar 8000 de calorii la o masa? s-ar alege praful

 

Prin luna Februarie consumam zilnic undeva la 3500calorii, apoi treptat am scazut cate 200 calorii, ajungand la 2500calorii. Cum sa nu fie sanatos sa reduci din calorii? Este chiar recomandat sa nu mananci ca un porc. In plus... degeaba mananci zilnic 2000calorii, daca sunt doar carbohidrati si grasimi si f. putine proteine. 

Stiu prea bine ce zic.. de la 112kg am ajuns la 97kg in 2luni si 1 saptamana, fara sa pierd prea multa masa musculara.  Ce zici tu acolo cu inotatorul ala e si normal... du-te 4 ore la bazin/piscina si inoata 80% din timpul petrecut acolo sa vezi cum te simti..  Ce s-ar intampla cu el daca ar reduce  2000calorii la o masa? Foarte simplu... ar avea mai putina energie, ar pierde ceva masa musculara si cam atat... Sa zici ca s-ar alege praful de el doar pentru ca a redus 2000calorii e ... hilar... Ca si cum ai spune ca daca baga 20000calorii la o masa i s-ar dubla performantele sportive..

 

P.S. Sa cresti cu mult densitatea exercitiilor fizice? Cred ca glumesti... daca o persoana sedentara merge la sala si baga 30 de minute de banda si apoi sa apuca de tras de fiare (sau invers) alte 45de minute, crezi ca urmatoarele 6-7zile (poate si mai mult) mai e in stare sa faca ceva? 

Totul se ia treptat...

 

eu ti-am aratat ca ala mananca fix cat 3 porci si e mai mult decat ok. intake-ul caloric nu conteaza atata timp cat arzi mai mult decat bagi in tine. si aici vorbim strict despre CATE calorii intra in tine, nu despre ce FEL de calorii. aia e alta mancare de peste, nu inteleg de ce duci discutia inspre grasimi, proteine, carbohidrati etc

 

cel mai sanatos e sa mananci la fel de mult cat mancai si inainte dar sa te apuci de exercitii fizice (alimente mai sanatoase evident nu strica, dar din nou, pastreaza-ti intake-ul caloric). si aici nu m-am referit sa te apuci sa arunci mobila prin casa cum ai pus-o tu, e de ajuns sa iesi la alergat sau sa inoti putin. pentru unii supraponderali e chiar indeajuns pur si simplu sa mearga pe jos. aici nu e vorba sa te obosesti cat mai tare ci sa faci cumva sa arzi mai mult decat bagi. e imposibil sa nu slabesti daca tu faci efort zilnic cat sa arzi mai mult decat bagi in tine. absolut imposibil

 

ai un fel in care ti s-a obisnuit corpul sa functioneze, s-a obisnuit sa-si indeplineasca functiile folosind un anumit numar de calorii pe zi, nu e deloc ok sa scazi caloriile alea, un deficit sanatos apare atunci cand le arzi, nu cand dintr-o data le tai pe jumate. tu ai facut ok ca ai scazut treptat desi eu n-as fi scazut cu 1000 in asa putin timp. nu e vorba de cata masa musculara pierzi aici, e vorba de organele din tine care dintr-o data nu mai primesc la fel de multe calorii pe care sa le transforme in energia necesara sa te apuci sa slabesti prin exercitii fizice

 

oricum am impresia ca pe de o parte ne contrazicem si pe de alta parte ne dam dreptate. pe mine m-a derutat faptul ca ai spus ca slabesti prin cardio daca ingeri 2500 si arzi 2500

Edited by Lucian
Link to comment

Probabil m-am exprimat gresit sau ai inteles tu gresit. Ideea e ca un om normal consuma ~2000-2500 calorii zilnic. Corpul uman arde 2000calorii doar pentru ca exista, iar tie nu iti mai ramane decat sa arzi cele 500 de calorii (daca dieta ta e bazata pe 2500 calorii). Cum faci sa scapi de ele? Ori prin dieta, adica reduci cele 500 de calorii, iar corpul tau intra in deficit caloric... desi e cam mult 500 de calorii pentru cineva care are un stil de viata sedentar, ori prin sport... cardio/fiare, etc. 

 

#edit: Foarte multe persoane au un stil de viata sedentar si vor sa slabeasca... Aici clar trebuie sa se umble la numarul de calorii si la micronutrienti/macronutrienti, pentru ca alta solutie nu este. Ia drept exemplu un sofer de tir... cum sa slabeasca? :)

Edited by Amarok
Link to comment

Sunteți naivi dacă credeți că ăla bagă 10k calorii pe fiecare zi (sau la o masă cum ai zis?!).

Nu știți ce înseamnă 10k calorii, mai ales în mâncare slabă, cum se vede din poză.

Poate o dată pe lună își permite un cheat day de 10k, dar și atunci e greu să ajungi la numărul ăsta.

Link to comment

Sunteți naivi dacă credeți că ăla bagă 10k calorii pe fiecare zi (sau la o masă cum ai zis?!).

Nu știți ce înseamnă 10k calorii, mai ales în mâncare slabă, cum se vede din poză.

Poate o dată pe lună își permite un cheat day de 10k, dar și atunci e greu să ajungi la numărul ăsta.

de ce spui asta? :p 

 

un jucator profesionit de fotbal consuma undeva la 3k pe zi.

un jucator profesionit (sau nu) de tenis undeva la 2.5k.

Michael Phelps undeva la 12k pe zi, din declaratiile lui.

Dwayne "The Rock" Johnson undeva la 5k.

 

acum fa tu diferenta dintre masa lor musculara, fizic, sau ce te intereseaza. Dwayne Johnson e de doua ori cat Phelps si mananca de doua ori mai putin.

 

.

.

.

voodoo

 

in schimb puteti argumenta pierderea in greutate cat vreti. ce-o sa fac eu cu 3000 de kalorii pe zi (spre exemplu) si un antrenament la sala n-o sa fie egal cu ce-o sa faca nici unul dintre voi date fiind aceleasi conditii, ghici de ce, nu avem nici anduranta si nici corpurile la fel.

voodoo iar.

Edited by Pante
Link to comment

Sunteți naivi dacă credeți că ăla bagă 10k calorii pe fiecare zi (sau la o masă cum ai zis?!).

Nu știți ce înseamnă 10k calorii, mai ales în mâncare slabă, cum se vede din poză.

Poate o dată pe lună își permite un cheat day de 10k, dar și atunci e greu să ajungi la numărul ăsta.

10k calorii zilnic e posibil, dar la o masa putin probabil. 

Poza aia (cred ca) e orientativa. Putin probabil sa fie peste 500cal. acolo...

Link to comment

 

Sunteți naivi dacă credeți că ăla bagă 10k calorii pe fiecare zi (sau la o masă cum ai zis?!).

Nu știți ce înseamnă 10k calorii, mai ales în mâncare slabă, cum se vede din poză.

Poate o dată pe lună își permite un cheat day de 10k, dar și atunci e greu să ajungi la numărul ăsta.

de ce spui asta? :p 

 

un jucator profesionit de fotbal consuma undeva la 3k pe zi.

un jucator profesionit (sau nu) de tenis undeva la 2.5k.

Michael Phelps undeva la 12k pe zi, din declaratiile lui.

Dwayne "The Rock" Johnson undeva la 5k.

 

acum fa tu diferenta dintre masa lor musculara, fizic, sau ce te intereseaza. Dwayne Johnson e de doua ori cat Phelps si mananca de doua ori mai putin.

 

.

.

.

voodoo

 

in schimb puteti argumenta pierderea in greutate cat vreti. ce-o sa fac eu cu 3000 de kalorii pe zi (spre exemplu) si un antrenament la sala n-o sa fie egal cu ce-o sa faca nici unul dintre voi date fiind aceleasi conditii, ghici de ce, nu avem nici anduranta si nici corpurile la fel.

voodoo iar.

 

 

Vezi că Phelps a spus că nu băga atătea calorii cât zice presa. Iar când nu se antrena nu mânca foarte mult.

Din nou, nu te poți antrena atât de mult încât să ai nevoie de 10k calorii. Antrenamentul ar fi prea obositor, nu s-ar repara corpul atât de repede încât a doua zi să o iei de la început.

Din nou 10k înseamnă foarte multă mâncare (chiar dacă o împarți în 5 mese). Nu te poți antrena cu atâta mâncare în tine, mai ales pentru viteză.

 

Culturiștii profesioniști de apropie de valoarea asta, dar ăștia au 150 de kile de mușchi, care consumă mult doar că există.

Iar când se pregătesc de concurs scad pe la 4k ca să slăbească.

Dar ăștia sunt din altă lume, folosesc diverse substanțe și nu trebuie luați ca exemplu.

 

Deci 10k zi de zi pentru un sportiv de viteză nu e posibil.

 

 

Care vrea să slăbească să mai reducă din carbohidrați (cartofi, pâine, gogoși, etc.), să mănânce mai multa carne (nu piept de pui, e bună grăsimea) și legume și să facă mișcare, cu cât mai intens cu atât mai bine. E cam singurul mod în care poți slăbi.

Link to comment

 

 

Sunteți naivi dacă credeți că ăla bagă 10k calorii pe fiecare zi (sau la o masă cum ai zis?!).

Nu știți ce înseamnă 10k calorii, mai ales în mâncare slabă, cum se vede din poză.

Poate o dată pe lună își permite un cheat day de 10k, dar și atunci e greu să ajungi la numărul ăsta.

de ce spui asta? :p 

 

un jucator profesionit de fotbal consuma undeva la 3k pe zi.

un jucator profesionit (sau nu) de tenis undeva la 2.5k.

Michael Phelps undeva la 12k pe zi, din declaratiile lui.

Dwayne "The Rock" Johnson undeva la 5k.

 

acum fa tu diferenta dintre masa lor musculara, fizic, sau ce te intereseaza. Dwayne Johnson e de doua ori cat Phelps si mananca de doua ori mai putin.

 

.

.

.

voodoo

 

in schimb puteti argumenta pierderea in greutate cat vreti. ce-o sa fac eu cu 3000 de kalorii pe zi (spre exemplu) si un antrenament la sala n-o sa fie egal cu ce-o sa faca nici unul dintre voi date fiind aceleasi conditii, ghici de ce, nu avem nici anduranta si nici corpurile la fel.

voodoo iar.

 

 

Vezi că Phelps a spus că nu băga atătea calorii cât zice presa. Iar când nu se antrena nu mânca foarte mult.

Din nou, nu te poți antrena atât de mult încât să ai nevoie de 10k calorii. Antrenamentul ar fi prea obositor, nu s-ar repara corpul atât de repede încât a doua zi să o iei de la început.

Din nou 10k înseamnă foarte multă mâncare (chiar dacă o împarți în 5 mese). Nu te poți antrena cu atâta mâncare în tine, mai ales pentru viteză.

 

Culturiștii profesioniști de apropie de valoarea asta, dar ăștia au 150 de kile de mușchi, care consumă mult doar că există.

Iar când se pregătesc de concurs scad pe la 4k ca să slăbească.

Dar ăștia sunt din altă lume, folosesc diverse substanțe și nu trebuie luați ca exemplu.

 

Deci 10k zi de zi pentru un sportiv de viteză nu e posibil.

 

 

Care vrea să slăbească să mai reducă din carbohidrați (cartofi, pâine, gogoși, etc.), să mănânce mai multa carne (nu piept de pui, e bună grăsimea) și legume și să facă mișcare, cu cât mai intens cu atât mai bine. E cam singurul mod în care poți slăbi.

 

Painea e buna, dar depinde de care mananci. Am gasit la un magazin un soi de paine de la VelPitar, cu un aport ridicat de proteine si fibre... nu mai stiu ce valori erau, dar erau bune. 

Iar legat de pieptul de pui... de ce nu? E bogat in proteine.. nu vad de ce n-ar fi bun..

Link to comment

Nu sunt adepta curelor de slabire drastice. Cred ca secretul este un regim de viata echilibrat. Nu zice nimeni sa nu mananci dulciuri, dar cu masura. Nu zice nimeni sa te abtii forever de la cartofii prajiti si maionezele cu usturoi, dar mai rarut, etc etc. Am urmarit candva o emisiune in care nutritionista lui Teo Trandafir zicea asa: bucataria romaneasca traditionala este prin definitia o bucatarie grea, cu prajeli multe, etc. Poti manca linistit sarmale, dar nu-ti umple farfuria, 2 sunt suficiente. Sau daca mananci friptura, ai grija ca bucata de carne sa nu fie mai mare decat propria ta palma, iar garnitura de langa ea, piure, salata sau ce-o fi ea, sa incapa in maxim 3 linguri si nu mai mult.

Practic, cred ca moderatia ar fi cuvantul cheie. Langa ea aadaugam miscarea, cat mai multa, in aer liber sau la sala, fiecare dupa optiunea personala. Devenim din ce in ce mai statici si asta nu e bine pentru organism. Unde-s orele de educatie fizica din scoala generala????

  • Upvote 1
Link to comment

Pentru a slăbi - de fapt, mai corect, pentru a da jos grăsimea - există principiile de bază spuse mai sus. În primul rând este raportul caloric, care trebuie să fie sensibil în deficit. Contează și calitatea caloriilor, adică sursa lor. Nu e tot una caloria din zahăr de ex, pe care ficatul o transformă în țesut adipos sau caloria dintr-o chestie naturală (legume, carne, lapte, ouă etc).

Am făcut și eu sport de performanță și am mâncat enorm în acea perioadă, fără ca greutatea mea să sufere mari modificări. Modificările au apărut după ce m-am lăsat de sport, trepat, de-alungul anilor, luând kilograme peste kilograme în greutate. În urmă cu vreo 10 luni am spus STOP și de atunci am dat jos 24 de kilograme, păstrându-mi masa musculară cam la fel. Am observat că, dacă vrei să dai jos preponderent grăsime, merge mai greu. Alții dau jos fără să se gândească la masa musculară, pe care zic că o pun apoi la loc. Eu am ales să o păstrez, cât pot.

E mai greu până te apuci de treaba asta, apoi e ușor. Nu am ținut nicio dietă sau alte asemenea. Am fost atent la ce mănânc (fără sucuri, fără dulciuri și alte asemenea, decât ocazional), și când mănânc. De ex, carbohidrați mănânc în prima parte a zilei, seara nu, decât dacă cumva fac un antrenament, atunci mănânc și carbs. Dar, am mâncat de toate, de la sarmale la salată de vinete, dar cu măsură și în general în prima parte a zilei, până la prânz. Seara am fost cuminte, în ideea că nu am nevoie de energie pentru somn, așă că, no carbs.

Evident, am făcut multă mișcare, de la forță (pentru masa musculară) la cardio (dar intens, nu de durată - 10 minute alergare mai alertă, de ex), la bodyweight only exercises. Deja devine un fel de stil de viață. După ce am văzut ce proiect de durată este datul kilogramelor jos, nu voi mai deveni supraponderal a doua oară, nici la bătrânețe. It's a promise to myself :)

  • Upvote 1
Link to comment

Vreo 2 ani la rând oscilam între 69-71 kg. De curând, într-o singură lună am pus pe mine ~10 kg, oscilez între 78-80 acum, Am 1.82 înălţime, ceea ce înseamnă că ar trebui să ajung la 72 kg, după diverse comentarii pe net.

Şi m-am reapucat de sală. mă oprisem acum 2 ani, dar să dea dracii dacă poţi da 1kg jos, MĂCAR 1. 

Organismul lucrează...ca un motor, cu cât eşti mai gras, cu atât arzi mai mult. Am un amic care în 3 luni a dat ~20 kg jos, avea şi 100+, iar eu nimic.

Deci...dacă vrei să slabeşti, îngraşă-te bine întâi. :)))))))))

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...