Jump to content
Sign in to follow this  
Liviubaws

Liviubaws's tutorials corner

Recommended Posts

Salutari .

Pentru a nu face multe topicuri inutile,in care sa postez doar cate un tutorial,m-am gandit sa pun toate tutoriale intr-un singur topic . Voi posta 1 tutorial la 1-2 zile,sper .

Pentru orice fel de intrebari postati in acest topic sau trimiteti-mi un mesaj privat.

Tutorial - PC Rating

Windows Experience Index "masoara" si noteaza capacitatile calculatorului dumneavoastra . In functie de mai multe criterii,precum numarul de calcule pe secunda efectuat de procesor,Windows Experience Index acorda o nota calculatorului dumneavoastra,cuprinsa intre 1,0 si 7,9 .

ATENTIE : Windows Experience Index functioneaza numai pe Windows 7,nu si pe XP.

Pasul 1 : Click pe Start -> Click dreapta pe Computer -> Properties

iCC7S3T.png

Pasul 2 : Click pe Windows Experience Index si asteptati calcularea notei . Operatiunea dureaza 1-2 minute,timp in care ecranul se poate face complet negru de cateva ori .

DHobtat.png

Pasul 3 : Va puteti citi notele,puteti afla care componenta este in urma calculatorului,in caz ca aveti nevoie . Daca schimbati o componenta si vreti sa aflati noua nota,click pe "Re-run assigment" .

0KlNV7Y.png

Succes !

Voi reveni cu noi tutoriale !

Pentru orice fel de intrebari postati in acest topic sau trimiteti-mi un mesaj privat.

Edited by Liviubaws

Sau nu mai bine instalezi 3DMark si aflii scoruri mult mai exacte si ceva real?

Mie fostul procesor (AMD Athlon X2 64 5000+ Dual Core) mi l-a estimat la 5.7, si e un scor foarte mare pt. un procesor atat de vechi.

Sau nu mai bine instalezi 3DMark si aflii scoruri mult mai exacte si ceva real?

Mie fostul procesor (AMD Athlon X2 64 5000+ Dual Core) mi l-a estimat la 5.7, si e un scor foarte mare pt. un procesor atat de vechi.

Scorurile sunt acordate comparativ cu ceilalti ulilizatori de Windows 7. Scorul maxim nu reflecta faptul ca procesorul este cel mai bun .

Prin postul meu m-am referit la faptul că scorurile sunt aeronate.

De ce credeti ca o data cu lansarea Windows-ului 8 nu au mai fost aceste scoruri !? Le-au eliminat din cauza ca nu erau bune si chiar aratau niste scoruri ce nu reprezentau notele corecte ale unor procesoare . Adica pe bune , sa aduci un I5-4200U si un Intel Xeon E5-2687W v2 , iar apoi sa le compari cu scorul acela si o sa vezi ca diferenta e maxim de 1-1.5 intre ele , ceea ce e o prostie curata deoarece I5-4200U e unul dintre cele mai slabe procesoare ale generatiei I5, iar acest Xeon este unul foarte foarte bun.

Iar scorurile acelea nu sunt date comparativ cu ceilalti utilizatori de Windows 7. Adica tu sa ai nota 7.1 sa zicem la procesor si sa fie un I5 , iar multi altii sa aiba procesor I7-4960X cu scor de 7.9 , pai e diferenta ca de la Timisoara la Paris. Am vazut aceste scoruri si in diferenta de rami , hdd , placa video.

Alta prostie a fost ca cel mai mult era 7.9, iar cele mai bune procesoare erau limitate la nota aceasta , iar diferenta dintre ele si unele mai slabe cu aceasi nota ar fi fost 0, ceea ce ar fi fost din nou o aberatie.

Oricum multi mai pun inca atentie pe aceste scoruri, chiar daca stiu ca nu sunt bune...

Edited by Relax

Tutorial Skype - Stergere/editare mesaje recente , Boost microfon , Marirea calitatii audio .

Sterge/editare mesaje recente 

1.In cazul in care trimiteti un mesaj in care scrieti gresit sau pur si simplu doriti sa-l editati sau sa-l stergeti,apasati click dreapta pe mesaj,si va va aparea o fereastra ca in imaginea de mai jos.

zcriyny.png

2.In cazul in care doriti sa va editati mesajul,acesta va va aparea din nou,in locul unde de obicei il scrieti,il modificati si apoi apasati enter. In cazul in care doriti sa-l stergeti,va aparea o fereastra de tipul "Are you sure?",unde veti apasa selecta "Stergere".

Pentru a preveni aparitia acesteia,bifati casuta din stanga jos.

1JPncL7.png

Boost microfon

Pentru a face ca microfonul dumneavoastra sa se auda mai tare (cu o calitate putin mai scazuta),intrati in Control Panel -> Hardware and Sound -> Sound.

Vi se va deschide urmatoarea fereastra,unde voi selectati "Recording",apoi alegeti device-ul pe care il folositi,apasati click dreapta -> Properties

bmcETXE.png

Vi se va deschide o noua fereastra,unde va duceti la "Levels",iar apoi veti putea modifica boost-ului microfonului,de la 0 la 30.

GltNqJt.png

Marirea calitatii audio

Pentru microfon,in aceeasi fereastra selectati "Advanced",iar la Default Format selectati ultima varianta.

h0MT5J9.png

Pentru a mari calitatea sunetului,intrati din nou in Sound,apoi la Playback,click dreapta pe boxele folosite -> Properties -> Advanced -> Default format si selectati ultima varianta

LtDGzJ3.png

HKefIXX.png

Edited by Liviubaws

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

Important Information

This site uses cookies. Continue browsing is your agreement to the rules available here: Privacy Policy