Jump to content
Sign in to follow this  
OldAsaph

laptop + tv + Home cinema

Recommended Posts

Buna, am un tv panasonic vierra, un home cineva theatre sony si un laptop. Am legat cu succes home cinema la tv, merge pefect imagine + sunet dar vreau ceva mai mult si anume sa leg prin HDMI laptopul la TV si acesta la sistem, am legat toate cablurile cum trebuie, unu d ela laptop la tv, altul de la tv la sistem si merge imaginea mai perfecta ca niciodata dar nu stiu din ce motiv sunetul pe sistem nu merge dar in TV da... deci clar TV-ul nu poate transmite sunetul in sistem si intrebarea e de ce nu poate aici daca oate cand e legat la cablu (RDS acel router sau cum se numeste).

Ce credeti? de ce si cum as putea rezolva?

Sper ca am postat unde trebuie, mi s-a parut sectiunea cea mai potrivita daca nu va rog sa-l mutati unde trebuie, multumesc!

Edited by OldAsaph

salut

ce cablu audio ai folosit de la TV la sistem?

sau mai exact ce mufa de la TV ai folosit-o ca intrare audio la sistem? (are audio out tv-ul?)

Initial sa mearga sunetul de la tv, de la decodorul rds am folosit mufa scart si merge perfect, dar cand am vrut sa conectez laptopul la tv am facuto prin hdmi iar sunetul nu mergea pe sistem asa ca am adaugat un alt cablu hdmi de la tv la sistem.

Noua observatie, mufa in care intra cablul hdmi in sistem e out, deci e iesire de hdmi din sistem nu intrare, nu stiu cat conteaza daca e in sau out..

Edited by OldAsaph

ok

deci ai conectat prima data un hdmi de la laptop la tv (unde ai avut sunet, imagine, tot), apoi ai conectat un alt hdmi de la tv la sistem...

problema este ca nu poti avea sunet la sistem pentru ca acel cablu hdmi de la tv la sistem e chiar intrare hdmi la TV

asa ca tu ai nevoie de un cablu RCA to 3.5 mm jack

presupun ca iesirea audio de la tv o poti lua de la un jack

sau mai bine uita-te ce iesire audio ai de la TV, si ce intrare audio ai la sistem

cumpara/conecteaza un cablu compatibil astfel:

iesirea audio de la TV (cu conectorul respectiv) conectata la intrarea audio de la sistem (cu conectorul respectiv)

Inaafara de Hdmi care e out mai am doar "Digital in optical" la sistem sti stiu si ce mufa intra acolo dar nu stiu cu ce ar trebui conectat aia la tv-ul meu... e Panasonic vierra de 32' anul 2008 cred deci ar trebui sa fie o solutie desi normal ar fi sa mearga prin hdmi, cel mai bun sunet nu?

Iesire de sunet de la tv am vazut doar cea de casti, mufa jack...

da jack si rcp nu am unde in sistem... nu are mufa numa de optical digital ala... acuma caut sa vad daca are tv-ul mufa de digital optical out.

Deci asta e cea mai tare combinatie :)) tv-ul nu are iesire pt digital sound (optic) iar sistemul nu are intrare rca :)) doar optic... nu o sa mearga niciodata doar daca gasesc cablu cu un capat optic si celalt jack si azi am intrebat in magazin in oradea si au spus ca nu exista asa ceva asa ca ori schimb tv-ul ori dvd-ul :))

tv - http://compareindia.in.com/specification/televisions/panasonic-tx32le8/39671

sistem - http://www.emag.ro/sistem-home-cinema-sony-dav-dz740-davdz740-cel/pd/EYSG7BBBM/

ma gandesc la ceva adaptor... chiar nu mai stiu... am dat bani serios pe sistem si e varza la capitolul asta... nu citeste nimic piratat, numa dvd original, la mufe numa astea noi... hdmi numa out in nu pot sa fac ceva e el...

clar ca nu exista asemenea cablu

in cel mai rau caz iei un astfel de adaptor (pentru a conecta concomitent tv-ul si sistemul de la laptop)

ai nevoide de un astfel de adaptor (conectat la laptop)

si doua cabluri hdmi standard (unul pentru tv si unul pentru sistem, ambele conectate la adaptorul dual hdmi)

nu stiu... la sistem e iesire hdmi deci teoretic emite semnal nu poate primii, este pentru cand pun film de pe el si duce semnalul din el spre tv nu cred ca poate receptiona semnal de la laptop ca atunci ar fi trebuit sa primeasca si pana acuma de la tv...

Eu ma gandeam la un adaptor pentru un capat al cablului optic jack sau rpc pentru ce intrari am eu la tv..

Iar partea cu male si female nu inteleg..:|

Edited by OldAsaph

nu exista cablu rca/3.5mm cu optic...

ultima sansa ar fi sa folosesti o mufa scart care sa aibe intrari audio

si iei un cablu rca cu 3-5mm jack

jacul in bagi la tv (audio out) si rca conectezi la scart, apoi scart-ul in sistem

scart cu rca

da, probabil este cea mai buna varianta, o s-o incerc cum trec sarbatorile ca acum nu gasesc nimic deschis... 

da, exista

asa cum arata in poaza de la link-ul trimis de mine

cumperi o bucata scart cu intrare RCA, o bucata cablu audio 3,5mm cu RCA si s-a rezolvat

spor

si sarbatori fericite

MERGEEE!!! insfarsit!! vai.. multumesc foarte frumos, tot respectul, ai reusit ce nu au reusit in oradea in 4 centre mari de electronica :)) am fost in media galaxy, altex, global nu stiu cum si in altele si toti mi-au spus ca nu se poate, defapt nu e asa mare scofala, trebuie doar sa le cunosti putin :)) multumesc frumos pentru ajutor, cand treci prin Oradea anunta-ma ca dau o bere! :D

Scartul cu intrari rca, un capat cu jack in Tv celalalt capat in transformatorul acela sau cum se numeste si acela direct in sistem, nu am mai avut nevoie de alt cablu scart din el in sistem ca e aproape de tv. :) Perfect se aude sunetul si pentru fanii filmelor sa stiti ca mi se vede mult mai clar prin hdmi din laptop decat vad la hbo cu decodorul acela sau cum se numeste :)

Your content will need to be approved by a moderator

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

Important Information

This site uses cookies. Continue browsing is your agreement to the rules available here: Privacy Policy