Jump to content
Lancelot

Cel mai talentat actor roman ?

Recommended Posts

Dat fiind ca in Romania, abia acum se incearca crearea unor actori de film (daca telenovelele se pot incadra in categoria filme), cred ca putem vorbi la modul general de actori romani de teatru & film.

Imo :

- cel mai bun actor roman de teatru si film : Stefan Iordache (recunoscut de englezi ca avand una din primele 3 intepretari din toate timpurile ale lui Richard III, ceea ce nu e putin lucru)

- la oarece distanta : Gheorghe Dinica

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca se poate face un studiu care sa defineasca "Cel mai bun actor roman". Intotdeauna ne vom aminti un Gheorghe Dinica in "Crucea de piatra" sau "De ce bat clopotele, Mitica?", un Amza Pellea in "Nea Marin miliardar", un Puiu Calinescu in Seria "B.D.", un Toma Caragiu, Mircea Diaconu, Ilarion Ciobanu, Stefan Iordache, Oana Pellea, Maia Morgenstein si multi, multi altii. Pacat ca unii s-au stins din viata mult prea devreme si nu au mai ramas printre noi sa ne incante ochii cu performantele lor actoricesti de mare clasa.

Poate sunt mai "antic" in opiniile mele, dar nu cred ca actorii actualei generatii se vor putea ridica la clasa "Generatiei de aur" care au stat la temelia "Teatrului Romanesc".

:clap: celor care au fost si mult noroc celor care vor veni. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu s-a mai postat de mult timp in acest topic si cu siguranta aveti un actor roman pe care il indragiti.

 

Sunt multi actori romani foarte buni dar pentru mine cel mai bun este Ion Besoiu.

Mi-a placut foarte mult cum a jucat in "Toate panzele sus" dar cariera lui a fost plina de roluri in filme importante precum : Haiducii, Mihai Viteazul, Ion, Ultima noapte de dragoste etc...

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...