Atenție: toate conturile de pe forum care nu au adresă de e-mail validă (corectă, actualizată) vor fi șterse !

Edelweiss

Ultima carte citită

404 posts in this topic

Stiti ceva ?? Mi se pare ca nu am citit nici o carte 24.gif24.gif24.gif eu nu sunt cu cititul , urasc sa citesc povesti de adormit copi dry.gifdry.gif

0

tocmai am inceput sa citesc "Povestea tarfelor mele triste" de Gabriel Garcia Marquez

0

Stiti ceva ?? Mi se pare ca nu am citit nici o carte 24.gif24.gif24.gif eu nu sunt cu cititul , urasc sa citesc povesti de adormit copi dry.gifdry.gif

cartile nu sunt scrise neaparat ca sa te adoarma, ci mai mult sa te distreze, sa te motiveze sau te instruiasca...

0

probabil de-aia nu stii cum se scrie corect 'copii' biggrin.gif dar nu-i nimic, nu e niciodata prea tarziu.. si recomand sa incepi cu cititul cartilor care-ti trebuie pt scoala, ca tot tre' sa treci capacitatea/bacalaureatul ala cumva... gl icon_thumright.gif

1

Ultima carte citita : "Iluzii pierdute" de Honorre de Balzac.

Autor preferat, roman : M. Eminescu.

Autor preferat, strain : Byron.

Ce m-au impresionat cel mai mult : "Manfred", "Cer shi Pamant" , "Cain shi Abel", "Faust", "Visul unei noptzi de vara", "Geniu pustiu", "Sarmanul Dionis", "Povestea magului calator in stele", "Strigoii", "Gemenii"....... tiphat.gif

0

Enigma Otiliei - George Calinescu ( mi-a placut la nebunie biggrin.gif)

Scriitorul preferat: Jules Verne

Va rog..cei care va priceperi..recomandati'mi nishte carti bune..din literatura romana si universala..pentru nivelul meu ( clasa a 10-a ) ..imi trebuie pt cultura generala..la sc crybaby2.gif

Edit: sa fie ceva mai ...de dragoste wub.gif ...nu filozofii ..sau razboaie (alte porcarii pe care le'ash citi in scarba tongue.gif ).. BangHead.gif

0

uhm... eu in clasa a 10-a am citit 'romanul adolescentului miop' al lui eliade si de-atunci.. my life has never been the same biggrin.gif, deci clar cartea asta o recomand tuturor; are si ceva filosofie in ea recunosc, dar e chiar accesibila. sau ai putea sa citesti ceva de paulo coelho, are un stil foarte direct si 'pur', aerisit si sincer, de ex 'diavolul si domnisoara Prym' sau , mai sentimentala, 'La raul Piedra am sezut si-am plans'.

0

hmm ... "Romanul adolescentului miop" l'am citit...intr'a 9a..l'am avut si la clasa ( e cam aiurea...nu's nici pe departe genul lui Eliade..chh..tocilar smile.gif )..dar o sa incerc la biblioteca celelate carti recomandate ..merci mult occasion14.gif

0

Enumera shi tu cateva carti recomandate pentru cls. a X-a shi facem o selectie. biggrin.gif

Eu nu mai stiu ce se cere pentru varsta ta... a trecut prea mult timp de atunci eusa_doh.gif

Eu itzi recomand Maytrei (cred ca am scris corect), de Eliade shi ceva proza de Eminescu. S-ar putea sa-ti placa : "Cesara", "Moartea Cezarei", "Geniu pustiu" si in "Sarmanul Dionis", trecand peste partea de filosofie, vei gasi o declaratie de dragoste... poate te va distra, poate itzi va placea eusa_dance.gif Oricum, este una din cele mai frumoase declaratii scrise vreodata.

Ar mai fi "Sonete" de Shakespeare..., poezie de Schiller icon_thumright.gif , "Dama cu camelii" de Alexandre Dumas (fiul) - nu e capa shi spada.

Lectura placuta shi cam atat pentru acum...

0

o carte de poezii de tudor arghezi dry.gif @rap master stiai la varsta aia sa citesti? blink.gif

XXX neamu` XXXX de puradel tampit nebun cacat jegos prost tampit orfan fara casa , terminat , tigan , nebun , varzet .... XXXXXXXXXXX tu cu mata aia vacaaa mad.gifmad.gifmad.gifmad.gifmad.gif

Edited by Kitte
0

XXXXX

YES!!!! dupa cat mi-ai spamat forumul asta in sfarsit vei primi warn pentru ceva!!!

BRAVOOOOO sunt in culmea fericirii, ai biggrin.gif haha 10% warn nigga!

oh...da...scuzati, eram intr-o stare de euforie si am uitat de ce venisem aici happy.gif

pai ce sa zic....sincer ultima mea carte citita este "oala paroasa si printul de juma'de sange" in engleza ca in romana mai toate suna nasol :-| "Tomas Dorlent Cruplud" si acuma mai rad la traducerea copilareasca a romanilor pentru Tom Marvolo Riddle

0

Paulo Coelho: Veronika se pregateste sa moara. M-a cam pus pe ganduri aceasta carte ...

am vazut piesa.. in engleza, acum multi ani. intentionat n-am mai citit cartea dupa, pentru ca vreau sa raman cu o parere unica asupra aceluiasi sentiment (asta ca sa ma exprim intr-o forma mai mult sau mai putin bahica, explicabila la ora la care postez).

am primit azi pascal bruckner - 'care dintre noi doi l-a nascocit pe celalalt?' cu dedicatie speciala...mi s-a spus ca lectura ei ma va face se retraiesc multe... sunt curioasa.

0

CEA MAI BELEA CARTE PE CARE AM CITIT`O :

"NU O SA CITESC NICIODATA CARTI" DE fanel CARTOF BangHead.gif , omfg CITITI NERDZ eusa_naughty.gif

0

CEA MAI BELEA CARTE PE CARE AM CITIT`O :

"NU O SA CITESC NICIODATA CARTI" DE fanel CARTOF BangHead.gif , omfg CITITI NERDZ  eusa_naughty.gif

dai dovada de un intelect nemarginit smile.gif

asta e viitorul Romaniei sad.gif

0

Harry Potter and the half-blood prince-english version

Scriitor preferat:J.K Rowling tongue.gif

ma intreb cand o aparea cartea 7? dontknow.gif deabia astept eusa_pray.gif

0

Christie Golden - Warcraft, Stapanul clanurilor

Richard A. Knaak - Warcraft, Ziua dragonului

aman2 le-am citit in cateva zile, destul de dragutze

0