Jump to content
Kitte

Crafting si handmade

Recommended Posts

Primul topic pe care o sa abordez din categoria crafting si handmade sunt papusile. 

Un tutorial foarte bun pentru cine doreste sa faca asa ceva. Sunt amuzante de facut ca si hobby, mai ales daca aveti si copiii ca sa ajute si apoi sa se bucure de ele. 

Si poze cu cateva creatii ale mele: 

1.jpg22406398_817756531682808_9112230920719980722_n.jpg22154219_811111945680600_491124941622628026_n.jpg

  • Love 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Multi sunteti familiarizati cu crosetatul sau tricotatul, dar vreau sa va prezint si o modalitate diferita de a crea unele proiecte (in special paturici, caciuli si esarfe/fulare, dar cei mai experimentati pot face si multe altele). 

Pe acest site mai sunt niste tutoriale bune : http://www.knittingboard.com/learn/videos/ 

Eu sunt o incepatoare, asa ca poze cu creatiile mele mai intarzie 🙂 Dar pot confirma ca este usor. 

Sfat : lucrati cu fire mai grosute, dar nu foarte mari. Eu am testat 2 variante. Prima varianta : 70% acrilic, 30% lana, 100g/150 m - Golden Wool  - am folosit 2 fire si iese tare frumos. Varianta 2 : 50% acrilic, 50% lana, 100gr/45m - a iesit frumos, dar firul este mult mai inflexibil si a iesit o marime mult mai mica decat ce speram. 

Exista in magazine niste seturi la jucarii si jocuri. Loom-ul si uneltele de looming in set sunt bune (eu asta folosesc), dar firele in sine sunt chiar nepotrivite pentru looming si platiti semnificativ mai mult decat este cazul. Va sfatuiesc sa incercati sa gasiti seturi de looming separate. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Loomed dolls 

Folosind loomul (vezi postul de mai sus) se pot face cu usurinta papusi foarte simpatice. 

Se creaza un tub (ca o caciula dar mai lunguta). Se pot folosi doar 2 culori (pentru corp si cap) sau mai multe pentru a crea impresia de ghetute/pantaloni/bluzita etc. 

Si o creatie a mea (mi-a luat o seara in timp ce ma uitam la un serial). 

Papusa.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...