Jump to content
Sign in to follow this  
Encrypted

Adio senzor de amprenta pe iPhone 8

Recommended Posts

iPHONE-EDITION-1-700x394.jpg

In toamna ne asteptam sa vedem 3 iPhone-uri diferite. Compania a implinit 10 ani de cand a lansat primul iPhone si ne asteptam la un model aniversar. Noi ii spunem iPhone 8, insa cel mai probabil se va numi altfel. Simultan vom vedea si iPhone 7S si 7S Plus. Se pare ca la iPhone 8 nu vom avea senzor de amprenta.

Conform informatiilor, iPhone 8 nu va include un senzor de amprenta deoarece ecranul va fi edge-to-edge, iar acesta nu are loc pe partea frontala, iar pe spate nu ar avea loc si ar arata si foarte urat. Asa ca Apple a decis sa renunte la senzorul de amprenta si sa introduca o tehnologie noua pentru ei.

Camera frontala 3D va fi metoda de deblocare, aceasta scanand fata utilizatorului si irisul. Daca la Samsung puteai sa pacalesti camera cu o fotografie digitala, pe iPhone va fi imposibil.

Surse: ArenaIT și Computerblog

• Thanks 1
  • Upvote 1
  • Love 1

2 minutes ago, Encrypted said:

iar pe spate nu ar avea loc si ar arata si foarte urat

Ce vrăjeală din partea designerilor Apple..

Am și eu de curând senzor de amprentă (la Oneplus 3T) și e super util !

Sunt un mare fan al produselor Apple, astept cu nerăbdare noul iPhone :ca-stewie-griffin:

Presimt că noua tehnologie cu scanner 3D o sa fie "o mare palma" data campaniei concurente.  :comp2: 

49 minutes ago, Rothschild said:

Sunt un mare fan al produselor Apple, astept cu nerăbdare noul iPhone :ca-stewie-griffin:

Presimt că noua tehnologie cu scanner 3D o sa fie "o mare palma" data campaniei concurente.  :comp2: 

Cand a scos apple ceva nou ca sa dea palme? La fiecare prezentare prezinta functii vezi doamne noi, dar pe care alti producatori le aveau acum 5 ani...

Amprenta e utila mai ales in aplicatii bancare. Scanezi si nu mai stai sa bagi pinuri.

Deblocarea cu scanare e o functie inutila (si nu stiu care e ala care crede ca asta de la ifone nu se poate sparge...).

Si in general toate telefoanele care apar acum sunt in mare parte aceleasi stifturi, fara ceva extraordinar, fara sa inoveze.

Doar fanboiz mai cred ca daca trece anu si isi iau ifone sau samsung nou e mai bun ca ala de anu trecut. Dar daca iese banu de ce sa te obosesti sa faci ceva nou? Faci acelasi lucru, il prezinti ca nou si profiti de pe urma naivilor.

Cand o sa apara smartphone-ul care sa ma tina 1 saptamana fara sa il incarc (si fara sa fie caramida, cu 5 baterii dupa el) atunci poti spune ca da palme. In rest toate sunt cam la fel.

• Like 1
  • Burn 1
  • Downvote 1

12 hours ago, The Wizard said:

Cand o sa apara smartphone-ul care sa ma tina 1 saptamana fara sa il incarc

Oneplus 3T - e la 50% de marți.

6 hours ago, 41nd said:

Oneplus 3T - e la 50% de marți.

De cat timp il ai? Probleme ceva cu el? Se simte bine in mana?
Vad ca e la un pret decent. Acum am un samsung a3, ma tine bateria cam 2-3 zile la cum il folosesc eu.

Just now, The Wizard said:

De cat timp il ai?

De aproape trei săptămâni.

1 minute ago, The Wizard said:

Probleme ceva cu el?

Personal nu prea suport paletele de tenis cu ecranul mai mare de 4,7" dar în cazul ăsta sunt prea multe avantaje așa că m-am obișnuit cu forma și mărimea. Doar atât.

2 minutes ago, The Wizard said:

Se simte bine in mana?

Da, suficient de solid însă pe-afară trebuie să ai grijă de cine-l lovești.

2 minutes ago, The Wizard said:

Vad ca e la un pret decent

Limita mea psihologică era pe la 1500 de RON dar n-am găsit telefon mai bun decât Xiaomi Mi4i până la Oneplus 3T..