Atenție: toate conturile de pe forum care nu au adresă de e-mail validă (corectă, actualizată) vor fi șterse !

Diamond

Importanţa zilei de azi

174 posts in this topic

Care dintre noi nu a intrebat macar o data "Ce e azi?!  sau "Ce zi e azi?!". Ne-am obisnuit sa raspundem : " Marti, Joi, Sambata ... sau 18 Mai". Pentru unii "azi" poate sa insemne mai mult decat "miercuri" sau 18 Mai, prin urmare ne propunem in acest topic sa postam in fiecare zi informatii interesante despre evenimente care s-au intamplat de-a lungul "istoriei"  "AZI".

Va rugam sa postati un singur eveniment  per user, pentru  fiecare  data calendaristica, respectiv  data de "AZI" , cea in care postati in acest topic.  Postarile trebuie sa fie succinte si usor de parcurs sa nu depaseasca 500 de caractere si in cazul in care informatia este preluata 100% dintr-o anumita sursa aveti obligativitatea de a posta si sursa. Spamul inafara temei date se va sanctiona conform regulamentului.

"Azi" 18 Mai  dar in 1969 s-a lansat  Apollo 10  avand ca misiune simularea unei aselenizari. La acest Program Apollo, au participat astronautii: Tom Stafford, John Young si Eugene Cernan.

6

Splendida ideea de topic! Big like!

Pe 18 mai 1048 s-a nascut un poet care mie imi place mult, Omar Khayyam, poet persan faimos pentru catrenele sale. Desi nu intra in tema topicului, va las totusi un exemplu al versurilor lui, care provin din volumul "Rubaiyatele lui Omar Khayyam":

"Eu sunt minunea lumii", spunea ieri trandafirul.

"Cine-ar avea curajul sa-mi faca vreo durere?"

Canta privighetoarea si repeta zefirul:

"O zi de fericire un an de lacrimi cere".

3

18 mai 1765 -Un incendiu a distrus o mare parte din Montreal, Quebec

Tot ziua de 18 Mai este desemnată ziua internaţională a muzeelor.

¤Eu chiar mă pregătesc să merg cu fii-mea la muzeul de lângă mine.

3

20 mai 1882 Se formează "Tripla Alianţă" între Germania, Austro-Ungaria şi Italia.

0

20 mai 1988 - a murit prof. dr. Ana Aslan, membra a Academiei Romane, director al Institutului National de Geriatrie si Gerontologie  (n. 1 ianuarie 1897). 

0

20 mai 1595: delegația munteană încheie la Alba Iulia tratatul de suzeranitate a principelui Transilvaniei, Sigismund Báthory, asupra Țării Românești.

0

On 5/18/2016 at 9:40 AM, AngeL said:

18 mai 1765 -Un incendiu a distrus o mare parte din Montreal, Quebec

Tot ziua de 18 Mai este desemnată ziua internaţională a muzeelor.

¤Eu chiar mă pregătesc să merg cu fii-mea la muzeul de lângă mine.

Muzeul Astra din Sibiu, cel mai mare din Europa. Daca ai ocazia sa il vizitezi, merita din plin. :) Parca noaptea muzeelor este maine ^^, e in functie de oras? (adica, maine sunt deschise toate muzeele...)

0

21 Mai 

World Day for Cultural Diversity for Dialogue and Development (International)

0

21 mai 1877: Mihail Kogălniceanu a proclamat în Parlamentul României, în numele Guvernului, independența - expresie a dorinței întregului popor, primită cu mare bucurie.

0

Pe data de 22 mai 1813 s-a născut compozitorul, dramaturgul şi teoreticianul artei germane Richard Wagner

0

În urmă cu 52 de ani, exact pe 22 mai 1960, Chile a fost culcat la pământ de cel mai puternic cutremur înregistrat vreodată: 9,5 grade Richter.

0

22 mai . 

0

24 mai 

1830 – "Mary Had a Little Lamb" by Sarah Josepha Hale is published.

0

24 mai

• 1962: Astronautul american, Scott Carpenter, a orbitat de trei ori în jurul Pământului în capsula spatială Aurora 7.
  • 1976: Avioanele Concorde aflate sub pavilion englez și francez au efectuat primele zboruri comerciale.
  • 1981: Președintele ecuadorian Jaime Roldos a murit într-un accident de avion în circumstanțe misterioase.
  • 1990: A luat ființă, la București, Teatrul „Masca”, singurul teatru de gest, pantomimă și expresie corporală din România, condus de actorul și regizorul Mihai Mălaimare.
  • 2004: Explozia de la Mihăilești, accident soldat cu 18 morți, 13 răniți și importante pagube materiale.
0

0

24 mai

0

25 Mai 

1521: Dieta de la Worms a interzis scrierile reformatorului protestant Martin Luther și a cerut arestarea acestuia, după ce l-a găsit vinovat de erezie.

0

26 Mai

1896: Nicolae al II-lea devine țarul Rusiei.

1918: Republica Democratică Georgia și-a declarat independența.

1986: Comunitatea Europeană adoptă steagul european.

0

• La data de 30 mai 1431 Ioana d'Arc, eroina naţională a Franţei şi sfântă a Bisericii Catolice, a fost arsă pe rug, în oraşul Rouen.
  • 1827 - Iluministul român Petrache Poenaru inventează şi obţine în Franţa brevetul de invenţie pentru primul toc cu rezervor din lume.
1

3 iunie 1928 - Englezul John Logie Baird a enunţat, pentru prima dată, principiul televiziunii în culori

0

20 August 

1000 – The foundation of the Hungarian state by Saint Stephen, celebrated as a National Day in Hungary.

1858 – Charles Darwin first publishes his theory of evolution through natural selection in The Journal of the Proceedings of the Linnean Society of London, alongside Alfred Russel Wallace's same theory.

1866 – President Andrew Johnson formally declares the American Civil War over.

1914 – Brussels is captured in the course of the German invasion of Belgium.

1975 – Viking program: NASA launches the Viking 1 planetary probe toward Mars.

1977 – Voyager program: NASA launches the Voyager 2 spacecraft.

0

21 August

1770 – James Cook formally claims eastern Australia for Great Britain, naming it New South Wales.

1821 – Jarvis Island is discovered by the crew of the ship, Eliza Frances.

1888 – The first successful adding machine in the United States is patented by William Seward Burroughs.

1959 – United States President Dwight D. Eisenhower signs an executive order proclaiming Hawaii the 50th state of the union. Hawaii's admission is currently commemorated by Hawaii Admission Day

1993 – NASA loses contact with the Mars Observer spacecraft.

2001 – NATO decides to send a peace-keeping force to the former Yugoslav Republic of Macedonia.

0

21 august

• in 1925 se naste Toma Caragiu, unul dintre cei mai mari actori romani
  • in 1456 moare Iancu de Hunedoara
  • in 1723 a incetat din viata Dimitrie Cantemir, domn al Moldovei
  • in 1856 s-a nascut publicistul Constantin C. Bacalbasa, autor al lucrarilor "Bucurestii de altadata" si "Capitata sub ocupatia dusmanului"
  • in 1945, Regele Mihai I a somat guvernul dr. Petru GRoza sa demisioneze. In urma refuzului primit, a declansat "greva regala", refuzand sa mai semneze decretele de legi
  • in 1991, Letonia isi declara independenta
0

23 august - conform wikipedia, evenimente importante care au avut loc in aceasta zi sunt:

0