Atenție: toate conturile de pe forum care nu au adresă de e-mail validă (corectă, actualizată) vor fi șterse !

blk

Universul credinţei

290 posts in this topic

nimic nu neaga evolutionismul, dar nu inseamna ca asta e o teorie singulara. cum ramane cu faptul ca din punct de vedere fizic nu este de conceput ca din nimic sa apara materie? nu duce lucrurile la extrem. eu inteleg ca esti impotriva cultelor religioase, a sfintilor de tot felul, isus si a ceea ce inseamna biserica (si eu sunt), dar asta nu inseamna ca e necesar sa negi si existenta unei forte supreme. poti sa-i zici mama natura.... (in ce topic se vorbea despre asa ceva?)

Da se pare ca am citit eu gresit.Am inteles ceva de genul :

" nimic nu neaga evolutionismul? atunci cum ramane cu faptul ca din punct de vedere fizic nu este de conceput ca din nimic sa apara materie? "

Iar ca sa iti raspund la a doua intrebare ,crestinii nu o sa accepte evolutia deoarece trebuie sa recunoasca ca:

1. Evolu?ia speciilor este un fapt real, dar ea nu s-a produs prin factori întâmpl?tori, ci a fost condus? de Dumnezeu. (afirmatie gresita din pucnt de vedere stintific)

2. Adam este primul om, dar el a avut parinti animali.

3. Lumea vie (inclusiv firea lui Adam) era de la început stric?cioas? ?i muritoare. Animalele au murit, s-au descompus ?i s-au sedimentat, în zeci de milioane de ani înainte de Adam.

4. Biblia nu se contrazice cu teoria evolutiei, iar zilele creatiei sunt ere geologice.(iarasi afirmatie gresita)

Ei si asa injura evolutia,daca se ma amesteca si cu ceva din biblia lor o sa inceapa sa omoare evolutionisti.

0

Pe un forum crestin ai sa gasesti si mai multe argumente pentru raspunsul la a doua intrebare, in topicuri precum:

-Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului!

-De ce evolutionismul teist este o erezie?

-Teologie-Stiinta=ARMONIE!!!

-LHC Geneva, Noul Babilon ?

Aaaa acum am vazut PM-ul.Scuze.

Tot in legatura cu forumul crestin,daca trece cineva pe acolo din curiozitate,poate remarca titluri de topicuri precum:

-e oare diavolul, sau Dumnezeu

-Pe locul întâi, cu medalia de onoare, se afl? azi, pentru mine, Hristos

-Google ii plateste mai bine pe gay!!!

-ROMANI , VI SE PREGATESTE CEVA

-Dezlegare vraji si mersul la biserica: impreuna sau ori una, ori alta?

-Cat de puternica este o vraja?

-Unealta vrajitoriei - cositorul

-Mi s-a spus ca voi muri peste 3 ani...

0

Consider ca nu ar fi trebuit sa postez in topicul ala, atata timp cat am purta o discutie absolut inutila si nu ne-am schimba niciunul nicidecum parerile.

@alex.r

Cei care sunt fanatici religiosi, probabil daca nu ar fi existat religia ar fi fost criminali, sau ar fi picat intr-o alta extreme. Nu are asta nici o relevanta, pentru ca aici nu trebuie sa incluzi oamenii deraiati minta. In plus e o chestie pe care nu vrei sa o intelegi: o idee si modul in care este aceasta pusa in practica nu au similitudini prea mari, pentru ca de cele mai multe ori ideea respectiva nu e pusa in practica de cel care a gandit-o. Sa presupunem ca Hector-scriitor foarte bun de altfel, vazand ca grecii au prea multi zei si din ce in ce mai multi isi dedica viata lui Dionysus, s-a gandit ca lumea s-ar duce de rapa, si e bine sa creeze o noua religie cu doar 2 zei- unu` bun si unu` rau, ca sa nu mai implice vinul, sexualitatea si alte vicii. Asadar inceput cu storyline-ul, si cum era el scriitor mai cunostea si mitologia nordica si pe cea egipteana, din care bineinteles s-a inspirat. Asa a aparut religia crestina, in esenta una buna si inovatoare fata de ce-a din urma. A trebuit un moment culminant care sa-i dea credibilitate: Iisus Hristos. La sfarsit si-a intitulat cartea "Biblia", iar mai apoi, impreuna cu niste prieteni au reusit sa implineasca "profetia": normal ca Iisus nu putea sa traiasca vesnic, fiind om, asadar au planuit scenariul perfect: dupa "inviere" si-a luat catrafusele si a plecat, "in ceruri" :)

Sa presupunem ca s-ar fi intamplat asa. Dupa cum am zis oamenii sunt mult prea egoisti, si mult prea atrasi de bani: Biserica, o institutia, vrea putere. In concluzie bineinteles ca nu s-au pus in practica gandurile respectivului Hector intocmai, ci mai pe ocolite azi, mai pe ocolite maine, si tot asa, pana s-a ajuns in situatia in care sa existe calugari-soldati, sa existe "razboaie sfinte", sa se ceara bani pentru iertarea pacatelor etc. Daca nu ai inteles si vrei un exemplu similar si concret: uita-te la conceptul de comunism si la felul in care a fost el aplicat: crezi ca daca in locul lui Lenin sau a lui Stalin ar fi fost Marx lucrurile ar fi stat la fel? Cam asa e si aici, respectivul Hector nu e vesnic, in concluzie nu mai poate controla nimic.

Nu stiu cine a creat religia, dar oricine ar fi facut-o a fost intr-adevar un om foarte ingenios si calculat. Orice ai spune parerea mea este limpede ca religia, ca si concept este perfecta. Daca ar fi creat-o acum, si in locul evidentelor pe care le are ar fi pus altele mai actuale, cu succesul pe care l-ar fi avut ar fi adus lumea intr-o balanta mult mai buna. Asta e ceea ce eu sincer cred.

Tu poti sa te bati cat vrei cu pumnu-n piept ca o anumita teorie e cea "adevarata". Faptul ca pana acum nu s-au gasit instrumentele/dovezile necesare sa fie combatuta nu inseamna ca nu sunt sanse sa nu se gaseasca vreodata.

Nu sunt deacord sa le zici copiilor ca am evoluat din maimute, intrucat situatia nu e in niciun caz clara. Basmul e mai frumos pentru varsta lor: acuma bineinteles daca esti un profesor de religie care in clasa a3a le zici copiilor ca daca nu mananca tot ajung in iad si devin gratar pentru "rosiatici" nici asa nu e bine.

Tu sustii o teorie plauzibila, insa religia are unele lucruri mai mult decat plauzibile, tangibile chiar: moastele. Astea cum le explici? Eu unul nu cred nicio varianta: nici cum a creat gm-ul de unul singur serverul intr-o saptamana, nici cum am intrat in joc DW si am devenit SM peste noapte. Dar cred ca regulile serverului sunt bune si aduc balanta, pacat de adminii corupti.

Ar fi prea mult de zis daca ar fi sa-mi exprim parerile mele despre cosmogeneza, dar, sa ma rezum la cateva cuvinte: cred ca sufletul e o unda, dar habar nu am cum de am ajuns noi aici. Poate e un haos total si noi suntem una dintre nenumaratele incercarile care au iesit bine in acest univers. Probabil ca o sa moara si o sa renasca mereu, fiind rece si noi neinsemnand nimic pentru el. Poate ca nu, poate ca ne-a creat cineva, cineva prea naiv sa stie cu ce perversi are de-a face. Daca ar exista Dumnezeu eu l-as descrie ca un copil.

In orice caz n-ai niciun drept sa judeci chestiile astea atata timp ca tu, eu si nimeni altcineva nu are habar de adevarata lor stare, ci doar sa-ti formezi tu insuti o parere - pentru tine, nu pentru altii. Ti-am zis in alt topic de ce consider chestia asta (faza cu Bogdan).

Nu inteleg de ce voi ma vedeti un calugar teuton atata timp cat v-am spus ca "sunt impartial". WTF is wrong with you people? Pot fi doar cu voi sau impotriva voastra?

*Hector si cartea lui sunt pur fictive si aduse in discutie pentru o mai ampla intelegere. Nu cred in ele.

ps: lucky.. sunt unele chestii care ar putea nega creationismul: cum de la 2 oameni s-a ajuns la 6 miliarde? Din punct de vedere genetic sunt sanse foarte mici ca doi frati sa faca un copil sanatos. La fel si cu evolutia: nu vezi, in evolutia voastra sunt anumite etape plauzibile si deodata apare omul, printr-o schimbare absolut drastica. E mult prea smuls din pamant. De unde gradul de inteligenta asa de ridicat fata de cei dinainte, de unde un simt in plus? De ce s-au gasit in niste pesteri desene cu "extraterestri" in locatii diferite ale pamantului? De ce fiecare mare civilizatie avea zeitati? Poate ca oamenii nu erau asa inainte, poate ca au venit niste "ceva" mult mai avansati si ne-au modificat genetic. Poate ca suntem un experiment. Poate ca ... nu stiu. Nu inteleg de ce suntem singurii asa de inteligenti.. E mult prea complicat fata de cum vedeti unii dintre voi problema: nu poti sa spui "sunt ateu punct", decat daca esti absolut cretin. "Esti ateu" doar din orgoliu, dar in ceva in adancul tau acolo trebuie sa crezi, fie el Dumnezeu, Allah, Mama Natura, Big Bangul, Ciclitatea Renasterii Universului sau cum mama-lui s-o mai numi.

le:

-alex.r .. acuma serios, cati ani ai? Pari a avea o gandire mult prea fixista.

-inainte sa dai reply la ce-am scris citiste tot

-nu prea am timp sa fiu activ pe forum, asa ca nu te astepta sa dau reply dupa 2 minute

0

Check my profile.Revin maine cu un raspuns.

P.S.SilenR,inca ceva,tu nu ai trecut prin ce am trecut eu din cauza religiei.

P.S.2. In legatura cu evolutia,nu tot ce zboara se mananca.Daca,chiar te intereseaza acest subiect,intereseaza-te intai si critica dupa.

0

NU AI CITIT NIMIC DIN CE AM SCRIS MAI SUS DESPRE MORALITATE!

Imi pierd timpul degeaba.

Cei care sunt fanatici religiosi, probabil daca nu ar fi existat religia ar fi fost criminali, sau ar fi picat intr-o alta extreme.

Probabilitate foarte mica.Citeste ce am scris mai sus despre moralitate.Fanaticii religiosi ,o mare parte din ei ,sunt criminali,cu tot cu religie.

Nu are asta nici o relevanta, pentru ca aici nu trebuie sa incluzi oamenii deraiati minta. In plus e o chestie pe care nu vrei sa o intelegi: o idee si modul in care este aceasta pusa in practica nu au similitudini prea mari, pentru ca de cele mai multe ori ideea respectiva nu e pusa in practica de cel care a gandit-o. Sa presupunem ca Hector-scriitor foarte bun de altfel, vazand ca grecii au prea multi zei si din ce in ce mai multi isi dedica viata lui Dionysus, s-a gandit ca lumea s-ar duce de rapa, si e bine sa creeze o noua religie cu doar 2 zei- unu` bun si unu` rau, ca sa nu mai implice vinul, sexualitatea si alte vicii. Asadar inceput cu storyline-ul, si cum era el scriitor mai cunostea si mitologia nordica si pe cea egipteana, din care bineinteles s-a inspirat. Asa a aparut religia crestina, in esenta una buna si inovatoare fata de ce-a din urma. A trebuit un moment culminant care sa-i dea credibilitate: Iisus Hristos. La sfarsit si-a intitulat cartea "Biblia", iar mai apoi, impreuna cu niste prieteni au reusit sa implineasca "profetia": normal ca Iisus nu putea sa traiasca vesnic, fiind om, asadar au planuit scenariul perfect: dupa "inviere" si-a luat catrafusele si a plecat, "in ceruri" :)

Serios,tu ai citit biblia?

p.s. In biblie sunt 4 zei.Chiar vrei sa iti dau citate in care se indeamna la crima,viol?Da,din biblia scrisa de Hector pentru a salva lumea.

Tu poti sa te bati cat vrei cu pumnu-n piept ca o anumita teorie e cea "adevarata". Faptul ca pana acum nu s-au gasit instrumentele/dovezile necesare sa fie combatuta nu inseamna ca nu sunt sanse sa nu se gaseasca vreodata.

Nu sunt deacord sa le zici copiilor ca am evoluat din maimute, intrucat situatia nu e in niciun caz clara. Basmul e mai frumos pentru varsta lor: acuma bineinteles daca esti un profesor de religie care in clasa a3a le zici copiilor ca daca nu mananca tot ajung in iad si devin gratar pentru "rosiatici" nici asa nu e bine.

Serios,documenteaza-te intai.Nu am evoluat din maimute.Nu este precizat nicaieri in TE ca am evoluat din maimute.Esti prea credul.

Tu sustii o teorie plauzibila, insa religia are unele lucruri mai mult decat plauzibile, tangibile chiar: moastele. Astea cum le explici? Eu unul nu cred nicio varianta: nici cum a creat gm-ul de unul singur serverul intr-o saptamana, nici cum am intrat in joc DW si am devenit SM peste noapte. Dar cred ca regulile serverului sunt bune si aduc balanta, pacat de adminii corupti.

u cred in ele.

CULTUL „MOASTELOR"

Timp de mai bine de 200 de ani au venit credinciosii sa se închine la moastele preacuviosului Simion din Verhoturie. Cîteodata cei ce-si cautau vindecarea strabateau mii de kilometri ca sa ajunga aici. Toti aveau un singur gînd : sa se aplece cît mai curînd plini de evlavie asupra sfintelor moaste...

Multime de oameni veneau la Verhoturie aducînd la manastire rublele si copeicile cîstigate prin munca... Verhoturie era un oras renumit prin moastele sale sfinte...

Dar iata însa ca la manastirea din Verhoturie s-a cerut ca racla cu „moaste" sa fie deschisa. A fost dat de o parte acoperamîntul pretios al raclei, brodat cu fire de matase si de aur... Din racla s-a scos vata, talas, bucati de oase. Dupa aceea racla a fost rasturnata, pentru ca sa li se arate celor prezenti ca în ea n-a mai ramas nimic, ca moastele nu existau... Astfel si-a încheiat existenta preacuviosul Simion din Verhoturie.

Cu toate acestea, în unele cazuri corpurile mortilor se pot într-adevar conserva. Aceasta se întîmpla atunci cînd corpul este asezat intr-o încapere cu aer extrem de uscat sau este îngropat într-un teren uscat, adica atunci cînd lipsesc conditiile favorabile pentru descompunerea lui. In sfirsit, corpul poate pur si simplu sa se pietrifice daca este spalat de ape subterane care contin o mare cantitate de var.

Iudeo-crestinii sustin ca simplul fapt al neputrezirii unui corp este suficient pentru ca sa ne închinam acestuia ca unui lucru sfînt. Atunci trebuie sa fim consecventi si sa înaltam la rangul de sfinti prea-cuviosi numeroase trupuri neputrezite de sobolani, broaste etc. Sau, în sfîrsit, trupul neputrezit al unui falsificator de bani, descoperit la Moscova la începutul sec. XX.

Trebuie sa adaugam ca, înca în Egiptul antic, folosind diverse rasini si balsamuri, oamenii preparau în mod artificial „trupuri neputrezite" (mumii). Si fara nici un fel de participare a puterii dumnezeiesti, aceste „moaste" s-au pastrat admirabil pîna în zilele noastre.

Ma asteptam la mai mult din partea ta.Nici nu ai citit posturile mele despre moralitate si abordezi acum subiectul in postul asta si imi propui sa citesc tot?Da,am citit tot.Ai raspunsurile mai sus.

Din biblie:

Dumnezeu, care adineauri voise sa vada totul personal, nu s-a dus cu însotitorii sai : din expunerea care urmeaza reiese ca s-a întors ,,acasa". ,,Si cei doi îngeri au sosit în Sodoma catre seara. Iar Lot sedea în poarta Sodomei. Cum i-a vazut, Lot s-a sculat ca sa-i întîmpine si s-a închinat pîna la pamînt. Si a grait : «Rogu-va, stapînii mei, abateti-va în casa robului vostru si mîneti noaptea si spalati-va pe picioare, iar mîine sculati-va si mergeti în calea voastra». Dar ei au zis : «Ba nu, ci vom mînea pe ulita».

Dar el a staruit mult de ei si s-au abatut la el si au gazduit în casa lui. Si le-a pregatit cina si le-a copt azime, si ei au ospatat.

Nu apucasera însa sa se culce, „cînd oamenii din cetate, adica din Sodoma, înconjurara casa de la tînar pîna la batrîn, tot poporul, din toate fundurile.

Si au chemat pe Lot si i-au spus : «Unde sînt oamenii care au venit la tine în gazda acum noaptea ? Adu-i la noi ca sa-i cunoastem !»

Si Lot a iesit la ei la usa si usa a tras-o dupa el.

Si a zis Lot : «Va rog, fratilor, nu savîrsiti vreo urgie !

Iata, am doua fete care nu stiu de barbat. Pe ele le vom scoate la voi si faceti cu ele ce veti vrea, numai nu pricinuiti acestor oameni nici o suparare, o data ce au venit la umbra acoperisului meu !»

Iar ei strigara : «Da-te înapoi !». Si adaugara : «Acesta, singur, care s-a aciuat la noi ca venetic, vrea sa ne fie judecator ! Te vom struni mai zdravan decît pe aceia !» Si dadura buzna peste Lot si se apropiam sa sparga usa. Atunci cei doi barbati întinsera mîna si bagara pe Lot la ei în casa si închisera usa.

Iar pe cei de la usa casei îi lovira cu orbire, de la cel mai mic pîna la cel mai mare, asa încît ei se istovira cautînd usa" (Facerea, XIX, 1—11).

A fost necesar sa reproducem în întregime si întocmai tot acest pasaj din cartea „Facerea" : sa nu uitam ca aceste rînduri au fost scrise dupa dictarea ,,sfîntului duh" în persoana !

Pe de alta parte, nu strica sa reproducem si comentariile lui Voltaire : ,,Acest pasaj din textul biblic pune la încercare mintea omeneasca mai mult decît oricare altul. Daca acesti doi îngeri sau doi dumnezei erau fara trup, înseamna ca ei luasera o înfatisare trupeasca de o frumusete irezistibila, din moment ce au reusit sa inspire unui popor întreg o dorinta atît de oribila, într-adevar, gînditi-va numai : batrîni si copii, adolescenti si maturi, toti locuitorii de sex barbatesc, fara exceptie, s-au adunat gramada în jurul casei pentru a savîrsi un pacat odios cu cei doi îngeri. Nu este în firea omului sa savîrseasca de-a valma aceasta blestematie, pentru care, de obicei, se cauta un loc retras si linistit. Locuitorii Sodomei însa îi cer pe cei doi îngeri asa cum razvratitii cer pîine în timp de foamete, în mitologia pagîna nu exista nimic asemanator cu aceasta ticalosie de neînteles. Teologii care afirma ca cei trei calatori ceresti, dintre care doi au venit în Sodoma, erau dumnezeu-tatal, durnnezeu-fiul si dumnezeu-sfîntul duh, fac ca crima locuitorilor Sodomei sa fie si mai respingatoare, iar toata povestea si mai de neînteles".

Propunerea facuta de Lot locuitorilor cetatii de a lua pe cele doua fiice ale sale nevinovate în locul acestor îngeri sau a acestor dumnezei nu este mai putin revoltatoare. Totul dovedeste imoralitatea omului drept si sfînt, despre care pîna acum nu vorbeste nici una dintre carti.

Teologii gasesc ca exista ceva comun între aceasta întîmplare si legenda lui Filemon si Baucis. Dar aceasta legenda nu are nimic indecent ; ea este mult mai instructiva. Zeus-Iupiter si Hermes-Mercur pedepesesc un oras pentru ca locuitorii nu au fost ospitalieri ; legenda ne aminteste ca avem datoria de a fi buni si omenosi ; ea nu are nimic rau sau urît.

Unii afirma ca „sfîntul" autor a vrut sa scrie ceva mai tare decît legenda lui Filemon si Baucis, pentru a inspira si rnai mult dezgust fata de un pacat foarte raspîndit în tarile calde. Dar arabii din pustiul Sodomei afirma ca toate caravanele care trec pe acolo le ofera destule fete si ei nu cer niciodata baieti.

Povestea cu cei doi îngeri nu este prezentata aici ca o alegorie ; nu, cîtusi de putin, totul, absolut totul este precis ! De altfel, nici nu se vede ce alegorie s-ar putea extrage de aici în favoarea Noului testament, pentru care, potrivit afirmatiilor „parintilor bisericii", Vechiul testament serveste drept „prototip".

Sa urmarim în continuare textul „sfînt" al cartii divine, pe care sîntem datori s-o socotim adevarata, caci altfel am savîrsi un pacat de moarte. Vom gasi pasaje si mai teribile decît cel de mai sus !

„Atunci cei doi barbati graira catre Lot : «Daca mai ai pe cineva aici — vreun ginere, fiii tai si fiicele tale si pe cîti ai în cetate — scoate-i din acest loc»" (Facerea. XIX, 12).

Ce rost aveau aceste întrebari ? Oare îngerii nu stiau din cine era alcatuita familia lui Lot ?

„Caci noi vom nimici locul acesta, fiindca strigatul împotriva locuitorilor lui s-a întetit înaintea domnului si domnul ne-a trimis ca sa-l pierdem !

Si a iesit Lot si a început sa vorbeasca cu ginerii sai, care erau sa ia pe fetele sale, si le-a spus : «Sculati ! Iesiti din locul acesta, fiindca domnul e gata sa prapadeasca cetatea!» Dar ginerii sai credeau ca Lot glumeste.

Ci cînd s-au revarsat zorile, îngerii dadura zor lui Lot zicînd : «Scoala-te ! Ia pe femeia ta si pe cele doua fiice ale tale, care se afla aici, ca sa nu pieri si tu pentru faradelegea cetatii !»

Dar Lot zabovindu-se, cei doi barbati îl apucara de mîna pe el si pe femeia lui si pe cele doua fete ale lui, caci dumnezeu voia sa-l crute, si-l scoasera afara si-l lasara în fata cetatii.

Iar dupa ce i-au scos afara, a zis unul: «Fugi ca sa scapi cu viata ! Nu te uita îndarat si nu te opri nicaieri m acest timp ! Fugi la munte ca sa nu pieri !»

Dar Lot le-a grait : «Nu asa, stapîne !

Iata a aflat robul tau har în ochii tai si tu ai marit milostivirea ta, pe care mi-ai aratat-o mie, scapîndu-mi viata, dar eu nu voi putea sa fug la munte fara sa nu ma ajunga pieirea si sa nu mor.

Ci iata ! Cetatea aceasta aproape este ca sa fug în ea si e foarte mica. Îngaduieste-ma sa fug într-însa. Asa e ca e mica ? Si voi scapa cu viata !»

Si i-a raspuns : «Iata ca-ti împlinesc si aceasta ruga minte, ca sa nu prapadesc cetatea de care mi-ai grait.

Da zor si fugi acolo, fiindca nu pot sa împlinesc po runca pîna cînd nu vei ajunge tu în cetate !» Pentru aceea s-a numit numele cetatii : Toar.

Cînd soarele a rasarit deasupra pamîntului, a intrat si Lot în Toar.

Atunci domnul a turnat asupra Sodomei si asupra Gomorei ploaie de pucioasa si de foc de la domnul din cer.

Si a prapadit cetatile acelea si tot tinutul si pe toti locuitorii cetatilor si tot ce crestea pe cîmpie.

Ci femeia lui Lot s-a uitat îndarat si s-a prefacut în stîlp de sare.

Si s-a sculat Avraam a doua zi de dimineata si s-a dus la locul unde statuse înaintea domnului.

Si a cautat spre Sodorna si Gomora si spre toata cîmpia tinutului, si a privit, si iata : fum gros se ridica de pe pamînt ca fumul dintr-un cuptor" (Facerea, XIX, 13—28).

In ce priveste Gomora, teologii recurg la argumentele cele mai ciudate, cautînd sa demonstreze ca pacatul aces tui oras era diametral opus pacatului Sodomei. In Biblie nu exista nicaieri nici cea mai mica aluzie în aceasta privinta. Totul este pur si simplu o nascocire a teolo gilor.

Acum putem întelege ce ,,strigat" se ridicase din Sodoma si din Gomora pîna la ceruri, cum spusese dumnezeu-tatal în discutia cu Avraam : în Sodoma se vaitau femeile parasite ; în Gomora, dimpotriva, urlau barbatii parasiti. Dar atunci se pune întrebarea : de ce mînia cereasca a prapadit pe femeile din Sodoma si de ce batrînul dumnezeu nu i-a crutat pe nenorocitii barbati din Gomora, care si asa erau destul de mîhniti din pricina înclinatiilor nefiresti ale nevestelor lor ?

În acelasi timp, e limpede ca cei doi domni din Sodoma, care se pregateau sa se casatoreasca cu fiicele lui Lot, nu cazusera în pacatul pederastiei si casatoria lor fusese atît de ferm stabilita, atît de aproape de a fi cele brata, încît ,,omul sfînt" le si spunea ,,gineri". „Sfîntul" autor nu arata nicaieri ca ginerii lui Lot ar fi cazut macar cît de cît în pacatul rusinos din pricina caruia au pierit sodomitii împreuna cu cetatea lor ; ei nu figureaza în gloata care a vrut sa-i siluiasca pe îngeri. Biblia, dimpo triva, ne face sa credem ca ei, ca oameni cumsecade, au stat amîndoi acasa, caci Lot s-a dus sa-i trezeasca pentru ca sa-i ia cu el. Totusi, si ei au pierit împreuna cu toti ceilalti.

Cît despre femeia lui Lot, trebuie sa recunoastem ca ea a platit scump pornirea ei de compatimire care a facut-o sa se uite îndarat la orasul natal, în care, poate, ramasesera parintii ei.

Prefacerea ei într-un stîlp de sare a fost confirmata de unii scriitori evrei si crestini din primele veacuri ale erei noastre. Istoricul evreu Iosif Flaviu ne asigura, în cartea sa ,,Antichitati iudaice", ca a vazut acest stîlp si ca pe vremea lui stîlpul putea fi vazut de oricine. Scepticii presupun ca evreii din partea locului au cioplit pur si simplu o statuie de sare, lansînd versiunea ca este femeia lui Lot. S-au gasit destul de multe sculpturi din sare care au dainuit vreme îndelungata. Pe de alta parte, sfîntul Irineu a mers prea departe cînd a afirmat ca ,,femeia lui Lot nu este un trup pieritor ; ci, desi ramîne vesnic în forma de stîlp de sare, ea continua totusi sa aiba periodul obisnuit". Tertulian, un teolog vestit si care se bucura de foarte multa autoritate la catolici, afirma în ,,Poemul Sodomei" acelasi lucru si cu tot atîta certitudine.

Aceasta minune a ramas însa necunoscuta romanilor cînd au venit în Palestina : cînd au cucerit Ierusalimul, ei nu au manifestat nici cea mai mica dorinta de a merge sa vada miraculosul stîlp de sare, si aceasta din simplul motiv ca un asemenea stîlp nu exista. Nici Pompei, nici Titus, nici Adrian nu au auzit vreodata despre Lot, despre sotia lui, despre cele doua fiice, despre Avraam, si, în general, despre nici un membru al acestei preacuvioase familii. Iar în prezent pelerinii care se duc sa se închine ,,relicvelor" biblice nu gasesc în împrejurimile Marii Moarte nici un fel de statuie : nici de sare, nici de bitum. Musulmanilor de prin partea locului nu le-a dat în gînd sa fabrice una ca sa le faca pe plac pelerinilor, în schimb, ei le arata stejarul Maunre la a carui umbra dumnezeu si cei doi îngeri au mîncat un vitel întreg si o imensa cantitate de pîine, brînza, unt si smîntîna.

Marele geograf grec Strabon, care a trait în epoca în care crestinii plaseaza legenda nasterii lui lisus, a studiat în amanuntime Asia Mica si îndeosebi Palestina, descriind-o cît se poate de exact. Printre altele, el a stu diat regiunea Sodomei si a Marii Moarte. Dar el nu men tioneaza nimic despre stîlpul de sare pe care Iosif Flaviu se zice ca l-ar fi vazut cu cîtiva ani mai tîrziu. Ceea ce descrie nepartinitorul calator Strabon este foarte interesant :

„Exista destul de multe temeiuri pentru a trage concluzia ca aceasta regiune a cazut prada focului : stînci arse, numeroase crapaturi, pamînt pîrjolit, rîuri care raspîndesc o miasma respingatoare si pretutindeni, în împrejurimi, ruine de locuinte. Toate acestea te fac sa dai crezare celor ce povestesc locuitorii, si anume ca, pe vremuri, aici au fost treisprezece orase cu capitala Sodoma. Dar, din pricina unui cutremur, a eruptiei vulcanilor si a unor torente de apa sulfuroasa, lacul a înghitit aceasta tara si au ramas doar stîncile ca martori ai catastrofei. Unele orase au fost înghitite de ape, altele au fost parasite de locuitori, care, cautîndu-si salvarea, s-au împrastiat" (Strabon, „Geografia", cartea a XVII-a, cap. II). Cele de mai sus nu seamana de loc cu povestirea din cartea „Facerea" : „Atunci domnul a turnat asupra Sodomei si asupra Gomorei ploaie de pucioasa si de foc de la domnul din cer”.

Merita sa fie subliniate cele ce se spun în cap. al XlV-lea al cartii „Facerea" : „Dar valea Sidim era plina cu puturi de smoala. Si au împuns la fuga regii Sodomei si Gomorei si au cazut în ele, iar cîti au mai ramas au fugit în munti" (v. 10). Biblia recunoaste ca solul de aici era plin de smoala înca înainte de catastrofa.

Învatatii au prilejul sa constate înca o data ca „porumbelul divin" si-a batut joc rau de tot de autorul „sfînt". întreaga natura din acest pustiu poarta pecetea unei catastrofe geologice, de pe urma careia trebuie sa fi suferit tot ce era viu, în cazul cînd acolo traia ceva. Astfel, Marea Moarta, în care se varsa Iordanul, are o suprafata de 920 km 2, o lungime de 100 km si masoara 20 km în partea ei cea mai lata. Apele Iordanului sînt înghitite în întregime de Marea Moarta, care nu are nici un fel de scurgere. (Arabii o numesc Bahr-Lut.) Apa aceasta se evapora, caci altfel nu se poate explica unde dispare, avînd în vedere ca nivelul ei ramîne acelasi. Marea se afla cu 392 m sub nivelul oceanului si are o adîncime maxima de aproape 400 m. Aerul fierbinte si uscat din aceasta depresiune, unica în felul ei (793 m), poate absorbi o cantitate uriasa de vapori de apa. Straturile de pamînt mlastinos din împrejurimi, sisturile bituminoase împrastiate pretutindeni, desele cutremure, toate acestea arata ca regiunea respectiva nu a fost, probabil, locuita niciodata, în Marea Moarta, care este uimitor de sarata (circa 26°/o sare), nu exista viata organica. Geologii considera ca aceasta e una dintre cele mai adînci depresiuni de pe uscat, o prabusire a scoartei pamîntesti cu aproape un kilometru fata de regiunea înconjuratoare. Aceasta depresiune nu a fost provocata de o cauza exterioara, ci de una interioara.

Daca tinem neaparat sa credem ca „porumbelul" nu a putut sa-si bata joc de „sfîntul" autor al cartii „Facerea", daca vrem cu orice pret sa socotim veridica istoria cu ploaia de foc cazuta din cer pentru a nimici oamenii vinovati, într-un loc, de pederastie si, în celalalt, de lesbianism, trebuie totusi sa recunoastem ca dumnezeu, desi etern, s-a cam apucat totusi sa însire gogosi. Intr-adevar, oare nu el a jurat lui Noe ca îndurarea lui nu-i va mai îngadui niciodata sa-i nimiceasca pe oameni ? Oare nu el a jurat cu mîna pe curcubeu ca nu va mai trimite vreodata potopul ? Dar a jura ca renunti la potop si pe urma sa înlocuiesti torentele de apa cu torente de foc este oare o politica cinstita din partea lui dumnezeu ?

Sa urmarim mai departe extraordinara povestire din cartea „Facerea". „Sfîntul" autor spune ca Lot, care nu cazuse în pacatul concetatenilor sai, a fost salvat de la pieire, ca si neprihanitele lui fiice-fecioare. Dar tot aici autorul ne da admirabile exemple de virtute pe care le ofera aceasta „sfînta familie". Subliniem ca noul episod biblic nu contine nici un cuvînt de reprobare la adresa celor trei fugari din Sodoma. „Porumbelul divin" are specialitatea sa : el povesteste cele mai respingatoare necuviinte cu atîta seninatate, de parca n-ar exista nimic mai simplu pe lume. Sub pana „sfîntului" autor, pîna si incestul pare un obicei patriarhal eît se poate de obisnuit.

Sa ne ierte cititorul ca mai reproducem un citat, dar el este necesar, si trebuie sa-l dam în forma cea mai exacta, pentru a demonstra ce este ,,sfînta scriptura", cea mai sfînta dintre toate cartile, temelia si reazemul celei mai evlavioase credinte si a trei religii : mozaismul, crestinismul si islamismul.

,,Insa Lot a plecat din Toar si s-a salasluit în munte, împreuna cu cele doua fiice ale sale, caci se temea sa mai locuiasca în Toar. Si s-a asezat într-o pestera cu cele doua fiice ale sale.

Atunci fiica cea mai mare a zis catre cea mai mica : «Tatal nostru e batrîn si nu e nici un barbat în vecinatate, care sa vie la noi dupa obiceiul a tot pamîntul.

Haidem sa îmbatam cu vin pe tatal nostru si sa intram la el, ca sa avem de la tatal nostru urmasi !»

Si au îmbatat cu vin pe tatal lor în noaptea aceea si a intrat fata cea mare si s-a culcat cu tatal sau si el n-a stiut nici cînd s-a culcat ea, nici cînd s-a sculat.

Apoi, a doua zi, fata cea mare a zis catre mezina ei : «Iata m-am culcat asta-noapte cu tatal meu. Sa-l îmbatam cu vin si la noapte, si intra si tu si culca-te cu el, ca sa avem de la tatal nostru urmasi».

Deci ele îmbatara cu vin si în noaptea aceea pe tatal lor si s-a dus fata cea mai mica si s-a culcat cu el, si el n-a stiut nici cînd s-a culcat ea, nici cînd s-a sculat.

Si amîndoua fetele lui Lot au ramas însarcinate de la tatal lor.

Si cea mai mare a nascut un fiu si i-a pus numele Moab. Acesta este parintele moabitilor de astazi.

Iar cea mai mica a nascut si ea un fiu si i-a pus numele Amon. Acesta este parintele amonitilor de astazi" (Facerea, XIX, 30—38).

Chiar daca textul a fost dictat de ,,sfîntul duh" de sus, asta nu-l împiedica sa fie odios.

Aventura lui Lot si a fiicelor lui nu a putut sa scape criticii juste a lui Voltaire. Sa ne retragem si sa-i dam lui cuvîntul. Ideile acestui mare om sînt utile si în prezent, deoarece înca mai dainuiesc prejudecatile religioase, dogmele credintei si adeptii activi ai religiei care venereaza Biblia ca pe ,,cuvîntul sfînt al domnului".

,,Textul biblic — scrie Voltaire — nu spune ce a facut Lot cînd si-a vazut sotia prefacuta în stîlp de sare ; de asemenea el nu mentioneaza numele fiicelor lui Lot. Ideea de a-si îmbata tatal pentru «a se culca cu el» în pestera este destul de originala. Biblia nu arata de unde au gasit ele vin, dar în schimb aflam ca Lot le-a posedat pe amîndoua, fara sa fi bagat de seama nici cînd au venit, nici cînd au plecat. E foarte greu sa posezi o femeie, îndeosebi o fecioara, fara sa-ti dai seama, Este un caz pe care nu ne încumetam sa-l explicam.

E de neînteles, de asemenea, de ce fiicele lui Lot erau atît de îngrijorate de viitorul omenirii, caci lui Avraam i se nascuse deja Izmail de la Agar, popoarele erau împrastiate, iar orasul Toar, din care plecasera cele doua fete, era la o aruncatura de bat".

Si de la cine au procurat ele vin daca nu de ia cîrciumarii de prin partea locului ? Voltaire atrage atentia asupra asemanarii dintre aceasta istorisire si legenda Myrrhei, care l-a dobîndit pe Adonis de la tatal ei Cyniras. „În cazul acesta — spune el — avem de-a face cu o imitatie a legendei antice a lui Cyniras si a Myrrhei". Dar în timp ce Myrrha a fost pedepsita pentru crima ei, fiicele lui Lot au fost rasplatite cu cea mai mare binecuvîntare din punctul de vedere al teologiei : ele au de venit mame ale unei numeroase posteritati.

0

Nu, acum serios.. cati ani ai? Chiar ai o gandire foarte fixista, pe care o sa ti-o schimbi mai tarziu daca intr-adevar ai 11 ani. Ideea e ca nu are rost sa discutam: eu ti-am explicat ca acel CONCEPT, religia crestina nu are similitudini prea mari cu felul in care a fost ea PUSA IN PRACTICA! De ce esti asa de orb si nu vrei sa intelegi? Apoi sincer vreau si eu sa vad pasajul din biblie care indeamna la viol, si cel in care sunt 4 zeitati.

Chestia cu fanaticii religiosi: oamenii aia sunt deraiti mintal asadar daca nu ar fi cazut in extrema cu religia ar fi cazut in alta extrema. Ce e asa greu de inteles si unde am gresit?

Nu am pus accent pe ideea ca am evoluat din maimute. Puteam sa evoluam si din rame, dar asta nu are nicio relevanta si mai mult decat atat nu ma intereseaza din ce am evoluat. Imi place ca tu vorbesti ca si cum ai fi fost acolo cand s-a creat lumea. Intelege odata omule ca toate sunt doar niste teorii nu te mai incredere atata in ele. Teoria evolutionista mie personal mi se pare la fel de penibila ca si cea din care am fost creati din lut.

Cat despre moaste. Nu imi pasa de tampeniile pe care le-a scris unul pe net atata timp cat eu, cand eram mic am fost cu bunica mea la paraschiva si pe atunci moastele nu erau acoperite de argint. E un lucru pe care l-am vazut eu cu ochii mei. Si te rog daca habar nu ai nu mai vorbi: "viata" contine carbon. Un trup poate fi conservat in anumite conditii/soluri, insa dupa ce e dezgropat se distruge intr-un timp record. Te cred ca esti pornit impotriva religiei dar nu crede orice tampenie acuma. Daca vrei scriu si eu un articol pompos cum ca sfintii erau "pesti" si sa vezi ca or sa se gaseasca boi care sa ma creada.

Cat despre ultimul articol despre Sodoma si Gomora te-ai cam facut de ras prin citatul ala. Intai incearca sa intelegi ce ar vrea sa transmita cineva prin cateva cuvinte si apoi comenteaza. Daca zici ca partea din biblie cu cele 2 cetati desfranate induce la sexualitate (...) nu cred ca mai are rost sa vorbim. Si daca tu te asteptai ca Francois Arouet sa zica ceva bun despre religie......

Incearca macar sa intelegi ca diferenta dintre o teorie asupra realitatii si realitate este colosala

0

Imi place ca tu vorbesti din auzite si critici evolutia tot din auzite.Din intrebarile puse in ultimul post reiese ca nu ai citit nici macar un post de-al meu din acest topic.Nu am nimic de zis,deoarece tu nu imi citesti posturile.Sa ma anunti cand ai citit tot ce am scris.

Cat despre ultimul articol despre Sodoma si Gomora te-ai cam facut de ras prin citatul ala. Intai incearca sa intelegi ce ar vrea sa transmita cineva prin cateva cuvinte si apoi comenteaza. Daca zici ca partea din biblie cu cele 2 cetati desfranate induce la sexualitate (...) nu cred ca mai are rost sa vorbim. Si daca tu te asteptai ca Francois Arouet sa zica ceva bun despre religie......

Da ,hai sa alegem ce ne place din biblie si restul sa ignoram,ca "ideea conteaza" .Sa lasam crimele,violurile si sclavia din biblie,ideea transmisa conteaza.

Ce ideea scoti tu de aici?Daca vin 20 barbati la tine sa iti violeze prietenul,tu trebuie sa refuzi si sa o dai pe sotia ta?

Chiar nu ma intereseaza ca pupi tu cadavre,eu ti-am dat explicatia stintifica.

Inainte sa critici si sa incerci sa explici cum functioneaza un motor cu combustie interna,tu fiind zero barat la fizica,ar trebuii sa te documentezi si nu sa vorbesti din auzite.Crezi ce vrei,chiar nu ma intereseaza.Daca nu esti capabil sa deschizi ochii si indoctrinarea din primii ani de viata inca are efect,atunci nu am ce sa iti fac.

1

Am citit toate aberatiile tale si am ramas absolut uimit cat de "indoctrinat" esti tu defapt. Cat despre fizica, daca vrei sa ma uimesti chiar ti-ai ales foarte gresit domeniul.

Vrei sa-ti zic eu care e treaba cu sodoma si gomora si ce-ar fi trebuit sa inteleaga o minte normala? Erau doua cetati "dedicate" desfraului, in care marea majoritate a populatiei era formata din homosexuali. Cele doua cetati cica au disparut din mania lui Dumnezeu. Chestiile pe care le scrie acolo sunt ca sa te ingrozeasca sa nu faci asa, adica sa nu iti pui funduletul la inaintare. Vrei sa-ti traduc toata biblia? Apropo sa stii ca sunt mai multe biblii si daca tu ai citit-o pe cea pe care o iei gratis de pe strada care e defapt de la martorii lui iehova te-as indruma sa te documentezi mai bine si sa nu mai spui atatea cretinatati. Inca astept partea cu cei 4 zei ;)

Imi place ca tu zici de unii ca sunt extremisti ca au prea mare incredere in religie, dar tu depfat cum esti? Eu zic ca faci 180 de grade cu ei ;)

0

Nu,tu imi interpretezi biblia dupa bunul tau plac.Scoti ce nu iti convine si gata.

Imi zici mie ca sunt mai multe biblii? #-o

Crezi ce vrei.Cum am zis,imi pierd timpul cu tine.

Homosexualitatea este o boala,in caz ca nu stiai.Nu ai alte variante.

Am terminat discutia,ai dreptate in tot.

0

:coffee: domnule homo universalis uite cum sta treaba: sunt unii care au studiat si eventual elaborat teoriile astea dupa cercetari de o viata de om, si nu vin sa se bata cu pumnul in piept ca teoria X este adevarul suprem, pentru ca lucrurile nu sunt asa de simple cum le vezi tu. Imi place la tine ca iti formulezi niste axiome gen "homosexualitatea este o boala", "evolutionismul este procesul prin care noi am ajuns sa fim oameni", si cand iti zic eu ca astea sunt doar plauzibile dar in niciun caz nu poti sti daca sunt adevarate sau nu, tu vii cu replica "am terminat discutia, ai dreptate in tot". Eu sincer n-am mai vazut om mai ipocrit ca tine, cat despre terminatul discutiei, eu am terminat discutia de mult cu tine. Totusi astept sa vad daca o sa mai fii atat de indoctrinat si peste 10 ani. Apropos indoctrinat cum zici tu nu esti numai atunci cand crezi in religie, ci si atunci cand crezi cu desavarsire si fara sa verifici unele lucruri "stiintifice".

Si da evident ca sunt mai multe biblii daca sunt mai multe curente crestine. In loc sa stai pe un forum si sa incerci sa pari destept , desi esti incredibil de penibil, poti sa iesi afara si sa vezi ca uneori intalnesti niste oameni care iti dau niste "biblii" micute. Daca citesti putin din aberatiile pe care le scrie acolo o sa vezi ca nu sunt aceleasi pe care le scrie in biblia de care stii tu. Aia de au bibliile modificate se numesc martorii lui iehova.

@cat despre cum interpretez biblia. probabil, dar si tu o faci la fel, si mult mai rau decat mine inca. Totusi inca astept sa vad pasajul in care zice ca sunt patru zeitati. Sau esti unul dintre cei ce zic ca in biblie scrie "crede si nu cerceta? :huh:

0

sunt unii care au studiat si eventual elaborat teoriile astea dupa cercetari de o viata de om, si nu vin sa se bata cu pumnul in piept ca teoria X este adevarul suprem, pentru ca lucrurile nu sunt asa de simple cum le vezi tu.

Nu am zis asa ceva.Nu ai citit ce am scris.Atacurile la persoana nu sunt dovezi.Mai ai si tupeul extraordinar sa comentezi,chiar daca nu ai citit nimic din ce am scris.Lenea este mare,stiu.

Si da evident ca sunt mai multe biblii daca sunt mai multe curente crestine. In loc sa stai pe un forum si sa incerci sa pari destept , desi esti incredibil de penibil, poti sa iesi afara si sa vezi ca uneori intalnesti niste oameni care iti dau niste "biblii" micute. Daca citesti putin din aberatiile pe care le scrie acolo o sa vezi ca nu sunt aceleasi pe care le scrie in biblia de care stii tu. Aia de au bibliile modificate se numesc martorii lui iehova.

Iti dai singur seama daca eram ironic sau nu.

0

Eu sincer n-am mai vazut om mai ipocrit ca tine, cat despre terminatul discutiei, eu am terminat discutia de mult cu tine. Totusi astept sa vad daca o sa mai fii atat de indoctrinat si peste 10 ani. Apropos indoctrinat cum zici tu nu esti numai atunci cand crezi in religie, ci si atunci cand crezi cu desavarsire si fara sa verifici unele lucruri "stiintifice".

Ai perfecta dreptate,numai ca nu am zis niciodata ca detin adevarul absolut,chiar contrariul.Inca o dovada ca nu ai citit ce am scris. :)

0

Eu ce as putea sa zic.. se stie foarte bine ca religia..a "controlat" lumea din trecut pana in zilele noastre,religia a fost facuta..doar sa bage frica in oameni..sa ii stapaneasca..si ca sa ai de ce sa'ti fie frica..sa ai retineri.... chiar si cand se voteaza..construieste ceva..vine un "popa" care..evident..e platit pentru asta..sa binecuvanteze.. ce sa binecuvanteze? dc religia e asa scumpa? Ajuta oameni cu ce? golindu'i de bani? religia se vinde? religia ar fii trebuit sa ajute lumea.. Ce incredere poti avea in religie in ziua de azi? si sigur nu ma insel afirmand ca mereu a fost asa. Ce cred eu despre dumnezeu? nu stiu ce sa zic.. probabil cred si eu in ceva..si cineva spunea mai sus.. "doar ca'mi da mai multa siguranta in mine"..cam confuz pe partea asta.. :D Eu cred ca viatza e doar un joc de noroc..si daca te rogi..pentru ceva..si se intampla..just luck.. nimic altceva .. Raiul si Iadul e viatza pe pamant.. traiesti bine.. esti in rai.. nu.. iad..e doar parerea mea :tiphat:

0

Eu ce as putea sa zic.. se stie foarte bine ca religia..a "controlat" lumea din trecut pana in zilele noastre,religia a fost facuta..doar sa bage frica in oameni..sa ii stapaneasca..si ca sa ai de ce sa'ti fie frica..sa ai retineri.... chiar si cand se voteaza..construieste ceva..vine un "popa" care..evident..e platit pentru asta..sa binecuvanteze.. ce sa binecuvanteze? dc religia e asa scumpa? Ajuta oameni cu ce? golindu'i de bani? religia se vinde? religia ar fii trebuit sa ajute lumea.. Ce incredere poti avea in religie in ziua de azi? si sigur nu ma insel afirmand ca mereu a fost asa. Ce cred eu despre dumnezeu? nu stiu ce sa zic.. probabil cred si eu in ceva..si cineva spunea mai sus.. "doar ca'mi da mai multa siguranta in mine"..cam confuz pe partea asta.. :D Eu cred ca viatza e doar un joc de noroc..si daca te rogi..pentru ceva..si se intampla..just luck.. nimic altceva .. Raiul si Iadul e viatza pe pamant.. traiesti bine.. esti in rai.. nu.. iad..e doar parerea mea :tiphat:

Se stie, se stie. De aceea ies sute de mii de romani in strada, se calca pe capete, se joaca in picioare, pentru a pupa niste hoituri.

0

numai babe si mosi la moastele sf dumitru, a fost superb pt mine mai ales ca lucrez in cladirea patriarhiei, slalom printre mosi care te injura si cred ca vrei sa te bagi in fata lor :(

oricum, ceea ce conteaza e ce-ti iese pe gura, nu-n ce crezi, cam asa merg lucrurile in viata reala. pe forum, sa spui ca esti credincios si sa scoti doar rahaturi din creier si sa le aplici in tastatura... e MARE PACAT lol

0

Parerea mea personala despre religie, D-zeu, cum am aparut, cum s-a creat Pamantul etc este urmatoarea:

Sa incepem cu inceputul:

- Dupa mine am realizat (in urma unor cercetari ) ca Pamantul a fost creat de Dumnezeu. (Geneza 1:1. "La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul." )

- Acest Pamant pe care traim nu avea sa se creeze din nimic. Hai sa analizam umpic. Una din teoriile aparitiei Pamantului este ca el a aparut dintr-o materie care a explodat si s-a creat pamantul. Din nimic, am aparut noi, oamenii, care avem o gramada de sisteme in corpul uman si mai multe organe. Incercati sa va dati seama cat de mici erau posibilitatile sa apara toate organele umane la un loc, facut un corp si sa fie omul din nimic. Din nimic nu poate aparea ceva atat de perfect. Daca ar fi fost vorba ca din nimic sa apara o planeta, goala mai credeam, dar din nimic sa apara o planeta, sa se potriveasca totul atat de bine nu prea cred.

- Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui. (Geneza 1:27. "Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau, l-a facut dupa chipul lui Dumnezeu; parte barbateasca si parte femeiasca i-a facut.")

- Deci in concluzie cred cu toata taria mea ca acest pamant a fost creat de Dumnezeu.

Biblia. Adevar sau minciuna?

- Biblia este cartea lui Dumnezeu. Toate lucrurile din Biblie sunt adevarate si nici un lucru nu se bate cap in cap cu altu. In ciuda faptului ca multi zic ca Biblia e o carte scrisa la vrajeala, si e cu totul o minciuna nu sunt de acord cu asta.

- Istoria nu poate fi schimbata. Din cercetarile care au fost facute s-a realizat ca tot ce e in Biblie e in concordanta cu istoria. Acest lucru e un motiv in plus sa crezi in Biblie. Daca era o minciuna nu se potrivea.

Religia. Obligatorie?

- Despre religie cred ca nu e ceea ce ar trebui sa traim. Nu trebuie sa traim o religie, sa avem traditii stabilite, obiceiuri, credinte care sunt impotriva lui D-zeu.

- Multe lucruri din religia crestina-ortodoxa sunt impotriva lui Dumnezeu (lanturi cu cruciulita ; icoane ; lumanari etc)

- Isus nu a zis sa facem o religie, ci a zis sa facem ucenici, oameni care sa creada in El si care la randul lor sa spuna mai departe vestea. (Matei 28:19. "Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezandu-i in Numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh.")

Sunt multe lucruri care pot fi dezbatute. In concluzie vreau sa va spun ceva. Dumnezeu ne-a creat, ne-a dat dreptul sa alegem ce sa facem in viata. L-a trimis pe Fiul Sau ca sa moara pentru tine ca tu sa poti fi curatat de pacate. Tot ce trebuie sa faci este sa iti ceri iertare de ce ai facut si sa ii ceri lui D-zeu sa iti arate el drumul pe care sa o iei in viata. Urmatorul pas ar fi sa incepi sa cladesti o relatie cu D-zeu prin rugaciune, o rugaciune personala nu una deja prestabilita (gen Tatal nostru). Cand te rogi trebuie sa o faci ca si cum ai vorbi cu prietenul tau. Fiecare piatra din viata ta pune o caramida la zidul dintre tine si D-zeu, un zid al pacatului. Dumnezeu a spus de 256 de ori in Biblie: "Nu va temeti", daca a spus-o de atatea ori stie el ceva si nu a zis-o aiurea. Anyway, crestinismul are cele mai mari benificii dupa moarte. D-zeu are o gramada de lucruri pentru cei care vor face voia Lui, toate acestea in Rai. Totodata are si un loc unde vor merge cei care nu au facut voia Lui, numit Iad. Daca cred ca pamantul s-a creat din nimic, sau ca ne tragem din maimute nu stiu ce nu voi avea nici un benificiu dupa moarte. Voi merge in Iad , e clar. Va sfatuiesc sa va intoarceti la D-zeu pentru ca e singura cale sa facem o lume mai buna.

Vreau sa va recomand cateva filme la care sa va uitati:

Facing The Giants

Fireproof

Flywheel

Saving God

Something to Sing About.

Va mai recomand si un documentar de pe YouTube foarte interesant: Demascarea Industriei Muzicale. (dati search pe YouTube).

Astept pareri despre ce am scris si sa dezbatem acest subiect in continuare.

0

Daca vrei sa faci propaganda religioasa si pe pliante sa mai scurtezi textul, ca e prea mare. Poate mai tarziu o sa iti raspund si la ce ai scris acolo, am aruncat doar o privire si m-a amuzat, cat de cat. :D

0

- Dupa mine am realizat (in urma unor cercetari ) ca Pamantul a fost creat de Dumnezeu. (Geneza 1:1. "La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul." )

Este cam ilogic s? spui "dupa mine am realizat ". Aceste "cercet?ri" au fost bazate pe câteva rânduri din biblie, pe care le-ai citit în timp ce se inc?rca urm?torul videoclip din seria "Demascarea Industriei muzicale" ?

- Acest Pamant pe care traim nu avea sa se creeze din nimic. Hai sa analizam umpic. Una din teoriile aparitiei Pamantului este ca el a aparut dintr-o materie care a explodat si s-a creat pamantul. Din nimic, am aparut noi, oamenii, care avem o gramada de sisteme in corpul uman si mai multe organe. Incercati sa va dati seama cat de mici erau posibilitatile sa apara toate organele umane la un loc, facut un corp si sa fie omul din nimic. Din nimic nu poate aparea ceva atat de perfect. Daca ar fi fost vorba ca din nimic sa apara o planeta, goala mai credeam, dar din nimic sa apara o planeta, sa se potriveasca totul atat de bine nu prea cred.

Scuze , dar chiar nu ma pot abtine : :coffee:

Acum, sa analizam ce ai scris mai sus.

O prim? problem? ar fi încercarea de a calcula probabilitatea unui fenomen despre care nu ?tim destul. Nu ?tim câte variante pot exista, ?i nu ?tim exact care sunt condi?iile care fac posibil? fiecare variant?. Atunci când dai cu un zar ?tii c? are 6 fe?e ?i presupui c? e perfect centrat, ca urmare ?ansele oric?rei fe?e de a ie?i la o aruncare sunt egale, ?i anume 1/6. Atunci când vorbe?ti de un lucru atât de complex precum via?a, nu po?i face asemenea calcule. ?i asta pentru c? nu ai de unde ?tii câte tipuri de via?? sunt posibile ?i nici ce ?anse are fiecare în parte. Este ca ?i cum ai încerca s? calculezi probabilitatea ca un zar s? cad? pe o anumit? fa??, f?r? a cunoa?te forma zarului, num?rul de fe?e ?i felul în care este distribuit? masa lui (uniform, neuniform ?i în ce fel).

O alt? problem?, poate cea mai grav?, este lipsa de în?elegere a faptului c? oricare configura?ie în parte este la fel de probabil?, sau improbabil?, ?i este gre?it a judeca rezultatul prin prisma configura?iei actuale, a o considera special?, pentru simplul motiv c? e?ti parte a ei. Spre exemplificare, care sunt ?ansele probabilistice ca o persoan? oarecare s? existe? Dac? mama mea nu era întâmpl?tor exact pe scaunul de la cinematograf pe care a fost, într-o anume zi, la o anumit? or?, singura dat? când a fost la un film, nu l-ar fi cunoscut pe tat?l meu. Dac? nu era un anume spermatozoid cel care a penetrat un anumit ovul, ?i dac? nu se repartizau genele, fiecare în parte, exact a?a cum au f?cut-o, eu nu existam. ?i asta ca s? vorbim doar de câteva lucruri recente. Dar dac? o lu?m de la str?-str?-str?bunici? Exist? un num?r imens de întâmpl?ri, fiecare în parte cu o probabilitate infim?, care au avut loc, ducând în cele din urm? la apari?ia mea. Calculul ar duce per total la un 1 per 10 la o putere atât de mare încât de bun sim? ar fi s? o consider?m o variant? imposibil?. ?i cu toate acestea, iat?-m?! Un eveniment este special doar atunci când îl desemn?m dinainte ca fiind special. Dac? acum 100,000 de ani cineva spunea: care sunt ?ansele ca peste 100,000 de ani s? apar? un individ cu urm?torul cod genetic (insera?i aici codul meu), ar fi avut perfect? dreptate, la acel moment, s? le considere infime. Îns? era destul de probabil ca peste un num?r de ani, într-un anumit loc, s? existe o creatur? cu un anumit cod genetic! Nu este nici un soi de miracol faptul c? undeva în Univers, la un anumit moment, ni?te elemente chimice au dus la un autoreplicator care a ini?iat procesul de selec?ie natural?. Miracol ar fi fost dac? acum 14 miliarde de ani cineva ar fi desemnat exact când, unde ?i sub ce form? se va ini?ia procesul numit de noi via??.

O alt? gre?eal? tipic? este ceea ce se nume?te în literatura de specialitate colapsarea continuului, cu varianta cea mai cunoscut? a sa - the gambler’s fallacy. Mul?i amatori au pierdut averi la rulet? mizând pe faptul c? dup? ce culoarea ro?ie a ie?it de mai multe ori la rând, e mai probabil ca urm?toarea s? fie neagr?. Probabilitatea ca la 20 de arunc?ri consecutive ale unei monede s? ias? cap (sau pajur?) de fiecare dat? este, într-adev?r, foarte mic?. 1/2 x 1/2 x 1/2 x … 1/2 (de 20 de ori). Adic? (1/2)20. Îns? pentru fiecare în parte, probabilitatea este tot 1/2. Dac? am avut deja o serie de 19 identice, probabilitatea de a avea 20 identice este exact 1/2. Zarul/moneda/ruleta nu au memorie. În acela?i mod, istoria particular? a României, luat? în totalitate, este incredibil de improbabil?. Îns? fiecare eveniment în parte, la vremea lui, a fost cât se poate de normal ?i probabil. Nu a existat nici un miracol. Lungul ?ir de muta?ii care a dus la speciile de azi pare improbabil doar când colapsezi continuul ?i faci gre?eala juc?torului de rulet?. Fiecare pas în parte a fost simplu ?i cât se poate de probabil la vremea sa.

Crea?ioni?tii se remarc? ?i prin incapacitatea de a în?elege magnitudinea temporo-spa?ial?, num?rul de experimente-încerc?ri. Spre exemplificare, în oceanele lumii exist?, dup? aprecierile biologilor, aproximativ 5×1027 bacterii. Fiecare se divide în medie o dat? la 30 de minute. Într-un an ar exista cam 9×1031 diviziuni bacteriene, iar calculul arat? c? într-un miliard de ani ar fi cam 9×1040. Timp suficient, ?i un num?r mai mult decât suficient pentru a ap?rea muta?ii favorabile. Pentru a realiza cât de mare e acest num?r, e suficient s? spun c? 1040 este ordinul de m?rime care separ? dimensiunea unui nucleu atomic de dimensiunea întregului Univers cunoscut. Când apreciaz? probabilitatea unei muta?ii, crea?ionistul uit? de num?rul de experimente care au loc simultan, ?i durata pe care ele se întind. El vine cu argumentul tâmp de genul “înc? nimeni nu a observat ca o vac? s? dea na?tere unui alt animal … e tot o vac?”.

Incapacitatea de a în?elege modul în care lucreaz? selec?ia natural?. Crea?ionistul se înc?p??âneaz? s? priveasc? un animal, sau o structur? anatomic?, drept o combina?ie norocoas?, ca un rezultat al unei singure extrageri loto ?i concluzioneaz? c? este extrem de improbabil. Pentru a folosi metaforele preferate, este ca ?i cum o maimu?? ar scrie o oper? a lui Shakespeare lovind la întâmplare tastele, sau ca ?i cum un uragan care love?te un depozit de metale ar asambla întâmpl?tor un avion Boeing. Selec?ia natural? îns? nu este un proces aleator, ci din contr?. Orice muta?ie care tinde s? creasc? ?ansele unui individ de a avea urma?i devine, treptat, pe parcursul urm?toarelor genera?ii, predominant? ?i de multe ori chiar exclusiv?, eliminând celelalte variante ale genei respective din bazinul popula?ional. S? urm?rim o analogie. S? presupunem c? o anumit? secven?? ADN pe care o avem ast?zi are cam aceea?i probabilitate ca ?i o secven?? particular? a c?r?ilor într-un pachet uzual de 52 de c?r?i de joc. Secven?a ar putea începe cu un as de trefl?, urmat de un 10 de pic?, apoi un valet etc. ?ansele ca o anumit? secven?? s? fie cea care iese la un amestec complet randomizat al c?r?ilor de joc sunt infime. Hai s? le calcul?m. Pentru ca prima carte s? fie una anume, p1=1/52. Pentru urm?toarea p2=1/51. Pentru cea de a treia p3=1/50 ?i a?a mai departe. Pentru întreaga secven?? probabilitatea este dat? de produsul acelor numere, adic? p = p1*p2*p3*…*p52. Adic? este de 1 supra 52! (52 factorial). Voi scrie num?rul mai jos:

1/80.658.175.170.943.900.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.

Ne afl?m în domeniul unei probabilit??i de ordinul 10-68. Un asemenea num?r este atât de mic, încât din punct de vedere practic, a ob?ine exact acea combina?ie dintr-o singur? încercare poate fi considerat? o utopie. Este chiar mai mic decât ?ansele pe care crea?ioni?tii le vehiculeaz? pentru apari?ia vie?ii, folosind ni?te calcule absolut ridicole. Dac? presupunem c? exist? o sal? cu 1 milion de juc?tori (echivalentul a 1 milion de muta?ii), ?ansele de a ob?ine dintr-un foc combina?ia respectiv? sunt în zona 10-62. ?i dac? ne imagin?m c? acei juc?tori încearc? de 1000 de ori pe zi, timp de un an, tot suntem undeva pe la 10-56. Îns? jocul biologic nu func?ioneaz? în acest mod. Jocul are alte reguli. La prima încercare, o mare parte a juc?torilor (mai exact 1 din 52) vor primi prima carte asul de trefl?. Aproximativ 20.000 de juc?tori. Acei juc?tori supravie?uiesc, pentru c? gena lor (asul de trefl?) le permite s? aib? mai mul?i urma?i fa?? de ceilal?i juc?tori. În decurs de câteva genera?ii, vom avea din nou 1 milion de juc?tori, care deja au to?i as de trefl? ca prim? carte. Ulterior extragerea se efectueaz? pentru cartea a doua, pentru care probabilitatea este din nou foarte mare, de 1/51. Cei care au 10-le de pic? continu? lupta, se înmul?esc, refac bazinul de 1 milion de juc?tori ?i tot a?a pân? la ultima carte. A?adar, nu e vorba de a nimeri o combina?ie câ?tig?toare din prima (?anse apropiate de zero). E vorba de a nimeri doar o mic? parte a combina?iei câ?tig?toare, urmând ca ulterior aceast? variant? corect? s? se multiplice ?i s? continue lupta pentru a g?si o a doua mic? parte. Fiecare eveniment în parte a avut o ?ans? apreciabil? de a se produce. Este exact ca ?i cum, încercând s? afli cifrul unui safe, de câte ori dai peste un num?r corect, ar suna un clopo?el, permi?ându-?i s? treci la c?utarea urm?torului num?r. Selec?ia natural? este clopo?elul. Nu este necesar ca dintr-o dat? s? ai toate cifrele (toate genele) unui leu sau ale unui om. Orice mic? îmbun?t??ire este p?strat? de genera?iile urm?toare.

- Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui. (Geneza 1:27. "Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau, l-a facut dupa chipul lui Dumnezeu; parte barbateasca si parte femeiasca i-a facut.")

Acelasi tip de "cercetare" ? :lol:

- Deci in concluzie cred cu toata taria mea ca acest pamant a fost creat de Dumnezeu.

Asta nu inseamna ca este si adevarat.

Aberatii religioase despre necontradictiile din biblie .

Aici nici nu mai este nevoie sa comentez. :lol:

0

Pana la urma, tot ce am incercat sa fac a fost sa va fac sa intelegeti ca Dumnezeu chiar exista. Poate ca nu am facut-o asa de bine dar totusi, toata treaba sta in "ce se va intampla dupa moarte?". Eu cred ca dupa moarte va fi exact cum scrie in Biblie, judecata personala si D-zeu va pedepsi pe toti cei care au refuzat sa creada in El.

Vreau sa va mai arat cateva versete:

Eclesiastul 11:9. "Bucura-te, tinere, in tineretea ta, fii cu inima vesela cat esti tanar, umbla pe caile alese de inima ta si placute ochilor tai; dar sa stii ca pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecata."

Eclesiastul 12:13. "Sa ascultam, dar, incheierea tuturor invataturilor: Teme-te de Dumnezeu si pazeste poruncile Lui. Aceasta este datoria oricarui om."

Eclesiastul 12:14. "Caci Dumnezeu va aduce orice fapta la judecata, si judecata aceasta se va face cu privire la tot ce este ascuns, fie bine, fie rau."

Cartea Eclesiastul din Biblie e foarte interesanta. Va sfatuiesc sa o cititi!

0

Nu poti demonstra existententa zeilor crestini cu citate din biblie cum nici eu nu pot demonstra existenta elfilor cu citate din Stapanul Inelelor.

Am sa revin cu un post in legatura cu "viata dupa moarte" , putin mai tarziu.

P.S. Te-as ruga sa lasi ipotezele false deoparte. Iti garantez ca am citit mult mai multe basme decat tine, inclusiv biblia.

0

Pana la urma, tot ce am incercat sa fac a fost sa va fac sa intelegeti ca Dumnezeu chiar exista. Poate ca nu am facut-o asa de bine dar totusi, toata treaba sta in "ce se va intampla dupa moarte?". Eu cred ca dupa moarte va fi exact cum scrie in Biblie, judecata personala si D-zeu va pedepsi pe toti cei care au refuzat sa creada in El.

De fapt daca e asa cum zice in biblie, ii va pedepsi pe toti care au pacatuit, nu numai pe cei care nu au crezut in El. Cel mai probabil si tu ai mintit la viata ta sau ai ravnit la bunul aproapelui tau deci daca nu cumva ai trait intr-o manastire, o sa te duci si tu in iad.

0

De fapt daca e asa cum zice in biblie, ii va pedepsi pe toti care au pacatuit, nu numai pe cei care nu au crezut in El. Cel mai probabil si tu ai mintit la viata ta sau ai ravnit la bunul aproapelui tau deci daca nu cumva ai trait intr-o manastire, o sa te duci si tu in iad.

Ai perfecta dreptate. Toata lumea care e pe Pamant ar ajunge in Iad. Aici e cheia crestinismului: De cand s-a creat lumea pana a venit Isus toti oamenii care au murit , chiar daca au tinut legile lui Moise , nu au ajuns in Rai. Odata cu venirea lui Isus acele persoane care au facut ce trebuie ca , crestini au mers Rai. Isus tocmai de asta a venit pe Pamant si s-a dat pe sine insusi sa moara ca sa ia toate pacatele lumii asupra Lui. Nimeni nu poate ajunge in Rai fara Isus, deoarece prin sangele lui pacatele noastre sunt iertate si putem fi curati in fata lui Dumnezeu pentru ca nimic care nu e curat sufleteste nu poate sta in prezenta lui Dumnezeu. Toata lumea greseste, sunt de acord cu treaba asta dar ceea ce trebuie sa facem este sa incercam din rasputeri sa fim din ce in ce mai nepacatosi. De ex: imi scapa o injuratura ; ce trebuie sa fac? Ma rog la Dumnezeu ca sa ma ajute ca altadata sa nu mai injur. Poate nu merge din prima dar pana la urma tot ma stapanesc. Dumnezeu ne-a creat in asa fel incat sa avem putere peste orice ispita, asa ca nici e un pacat peste care sa nu putem avea dominare. Sper ca ai inteles ceea ce am vrut sa-ti transmit. Astept pareri in continuare ! Bafta !

0

Voi cred c? nu realiza?i ce se putea întâmpla dac? nu distrugea Frodo inelul. ?i-a riscat via?a pentru a ne salva ?i voi sta?i lini?ti?i pe infernet. Ru?ine!

Rafaello,sper s? nu te superi dar numai un individ care nu poate sa gândeasc? are nevoie de 10 legi pe care le consider? universal valabile.

Dac? ai întreb?ri poti sa postezi si o sa încerc sa i?i r?spund. ( întreb?ri pe tema : religie ; stiinta ; aparitia universului ; etc. )

P.S. Moralitatea are o foarte mic? leg?tur? cu religia.

Cate ceva despre preaiubitul Iisus :

1. Ideea p?catului originar este îns??i justificarea existen?ei ?i sacrificiului lui Iisus. Nu degeaba cre?tinii au o obsesie maladiv? cu ideea de p?cat. Ideea c? o persoan? este vinovat? pentru o gre?eal? f?cut? de un str?mo? al ei este nu doar imoral?, ci revolt?tor de imoral?, este cea mai crunt? dovad? de barbarie. Doar cei mai primitivi dintre s?lbatici pedepseau urma?ii celor cu care erau în conflict, ?i chiar ?i aceia, doar 1-2 genera?ii, nu o eternitate. Iisus continu? tradi?ia VT ?i chiar d? greutate conceptului profund revolt?tor c? to?i am fi vinova?i pentru c? o tanti a fost p?c?lit? de un ?arpe vorbitor s? m?nânce un fruct interzis. E ca ?i cum cineva te-ar b?ga la pu?c?rie pentru c? str?bunicul t?u a furat o g?in?.

2. Pentru Iisus, singurul lucru cu adev?rat important este s? sluje?ti ?i s? prosl?ve?ti t?tucul ceresc. Filozofia sa a insuflat ?i continu? s? insufle multora o mentalitate jenant? de sclav, om f?r? mândrie, f?r? coloan? vertebral?, lipsit de b?rb??ie ?i ini?iativ?, cufundat într-o continu? venerare a unui duh. Chiar dac?, ipotetic vorbind, ar exista un Creator, ?i chiar dac? acel Creator ar avea o personalitate generoas? ?i iubitoare, a cere oamenilor s?-?i petreac? via?a ?i s?-?i cheltuie energia închinând ode acelui zeu este ceva atât de nord-coreean c? mie personal mi se face grea??.

3. Iisus transmite un mesaj de total? del?sare ?i dezinteres fa?? de lumea în care tr?im. Oamenilor li se spune clar s? nu se preocupe de ziua de mâine, de hran?, de îmbr?c?minte (ex. Matei 6:30 – 6:34), s? nu munceasc? pentru a-?i procura hrana (Ioan 6:27), s? nu cumva s? se îmbog??easc? (ex. Marc 6:21 – 6:25) ?.a.m.d.. Cu alte cuvinte, tr?iasc? puturo?enia, tr?iasc? indiferen?a fa?? de societatea în care tr?ie?ti, tr?iasc? nep?sarea fa?? de viitorul copiilor t?i. Dac? cineva ar spune ast?zi a?a ceva, ar fi considerat bun de dus la balamuc. Dac? am fi urmat aceste sfaturi, nu am fi rezistat nici un secol.

4. Iisus nu este deloc pacifist când e vorba de cei care nu-i împ?rt??esc delirul mistic. De altfel, este celebru fragmentul în care spune c? a adus sabia, nu pacea. Îndemnul este repetat ulterior în Luca 22:36, unde li se cere discipolilor s?-?i vând? hainele pentru a-?i cump?ra arme. În plus, face o analogie cel pu?in nefericit? în Ioan 15:6: „dac? nu r?mâne cineva în Mine, este aruncat afar?, ca ml?di?a neroditoare, ?i se usuc?; apoi ml?di?ele uscate sunt strânse, aruncate în foc, ?i ard.” – fragmentul a constituit sursa de inspira?ie a inchizitorilor care, nu-i a?a, s-au apucat s? ard? ml?di?ele insuficient de cre?tine.

5. Dispre?ul ?i lipsa de compasiune fa?? de animale sunt evidente în Matei 8:32, unde s?raca turm? de porci este batjocorit? prin „infestarea” cu draci (LOL), determinând bietele animale s? se sinucid?.

6. Iisus nu d? doi bani pe valorile familiale. Nici m?car nu a pomenit cuvântul familie. Mamei sale i s-a adresat cu „Femeie, ce am a face Eu cu tine?”. Crezul s?u este expus clar în Matei 10:35/36 – „C?ci am venit s? despart pe fiu de tat?l s?u, pe fiic? de mama sa ?i pe nor? de soacra sa. ?i omul va avea de vr?jma?i chiar pe cei din casa lui.” În Matei 8:22 îi refuz? unui ucenic pân? ?i dreptul s?-?i înmormânteze tat?l.

7. Iisus a tolerat ?i încurajat sclavia (robia), prezent? ubicuitar în pildele sale. Nu rezult? de nic?ieri c? ar fi, în viziunea sa, ceva în neregul? cu aceast? form? a rela?iilor dintre oameni, din contr?. În Luca 12:47-48 chiar ne expune teoria sa cu privire la felul în care trebuie b?tu?i sclavii, în func?ie de cât de grave sunt gre?elile lor. Foarte instructiv, ce s? zic. De altfel, în r?zboiul de secesiune american, statele sudice pro-sclavagiste î?i sus?ineau punctul de vedere tocmai pe baze biblice.

8. Iisus d? dovad? de o total? lips? de flexibilitate ?i apare ca un dictator penibil când afirm? c? cei care nu sunt cu el sunt împotriva lui (Matei 12:30). Asta li se potrivea perfect stalini?tilor, care doar au schimbat termenul Iisus cu cel de Partidul Comunist.

9. Iisus a fost exemplul perfect de masochism. El ne „înva??” s? întoarcem ?i cel?lalt obraz, s? d?m oricui orice ne-ar cere, s? suferim mai mult decât este necesar, s? pl?tim mai mult decât dator?m, s? nu urm?rim ho?ul care ne fur?, s? ne bucur?m dac? suntem persecuta?i etc. Patologie curat?.

10. Nu se poate pune nici un pre? pe afirma?iile sale, este mincinos. S?racii teologi cre?tini, au mari b?t?i de cap s? r?st?lm?ceasc? spusele lui, conform c?rora o parte din ucenici vor fi înc? în via?? la reîntoarcerea lui din Ceruri. Repet? afirma?ia ?i în Apoc. 3:11 – „Eu vin în curând!”. Mda, desigur, ?i unii pro?ti stau gur? casc? a?teptând chestia asta de vreo 2000 de ani.

11. Iisus d? dovad? de megalomanie în repetate rânduri. Spune despre sine însu?i c? este „mai mare decât Templul” (Matei 12:6), „mai mare decât Iona” (Matei 12:41), „mai mare decât Solomon” (Matei 12:42).

Te-a? ruga s? cite?ti tot ce am scris.

0

Daca e sa generalizam, Dzeu e un personaj al unei creatii literare (stim de el din bible si din alte documente scrise) si asa e si Harry Potter.Si stim ca Harry Potter e un personaj ce face si el "minuni", dar nu vad ca lumea se roaga la el. Singura diferenta dintre bible si cartile faimoase e faptul ca in biblie zice sa crezi in zeitati si diferite "chestii", sa le rezumam, si sa nu cercetezi. Si asa faptul cu nepoata mea,care crede in Harry Potter si in vrajitori, deoarece nu intelege pe deplin filmul(in cazul acesta) .

Eu consider biblia un ghid de repere in viata, nu o carte ce iti impune sa idolatrizezi o zeitate. Pai faci un lucru bun, dar il faci pentru binele omeniei, nu pentru a-ti asigura curu' in rai. Asta e diferenta principala dintre atei si crestini/budisti/etc. .Ateii pot sa se imprieteneasca cu un arab sau cu oricare om de pe planeta ce poate impartasi orice religie;ateii pot iubi pe oricine.

Pana la urma, singura dovada a lui Dumnezeu pe pamantul asta este biblia si ea este "scrisa de El".I think therefore i am an atheist

0